Kilometrówka - do czego służy i jak ją rozliczyć

Kilometrówka – do czego służy i jak ją rozliczyć

6 grudnia 2024

Podczas wykorzystywania swojego samochodu do pracy można liczyć na otrzymanie pewnego zwrotu. Środki mają zrekompensować poniesione wydatki – związane z kosztem paliwa, czy eksploatacją i amortyzacją pojazdu. Dziś podpowiemy, od czego zależy kilometrów a – jej wysokość. Jak prawidłowo ją obliczyć? Do czego służy kilometrówka? W niektórych przypadkach pracownik firmy może liczyć na skorzystanie z…

Podatek za wykorzystanie prywatnego samochodu

Podatek za wykorzystanie prywatnego samochodu

4 grudnia 2024

Obecnie często na mocy porozumienia między pracodawcą a pracownikiem, ten drugi korzysta w celach służbowych z prywatnego samochodu. Wtedy możliwe jest rozliczenie tak zwanej kilometrówki. Dzięki temu pracownik nie jest stratny w związku poniesionymi kosztami. Dziś zastanowimy się natomiast, czy od pieniędzy z takiego źródła należy zapłacić jakiś podatek. Inną kwestią jest podatek od wykorzystania…

Wcześniejsza spłata leasingu

Wcześniejsza spłata leasingu

22 listopada 2024

Jeśli zdecydujemy się na jakieś zobowiązanie (np. kredyt, pożyczkę, czy leasing), zwykle mamy pewną możliwość wcześniejszego zakończenia go. Dziś sprawdzamy, jakie konsekwencje ma wcześniejsza spłata leasingu. W związku z tym postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy to w ogóle opłacalne rozwiązanie. Czy można spłacić leasing przed czasem? Zasada działania leasingu jest dość prosta. Firma leasingowa…

Pożyczka leasingowa

Pożyczka leasingowa

18 listopada 2024

Pożyczka leasingowa jest jednym z produktów finansowych doskonałych dla osób prowadzących własny biznes. Możemy ją porównać zarówno do leasingu, pożyczki na raty, jak i kredytu z banku. Do największych zalet możemy zaliczyć elastyczność i małą liczbę formalności, które trzeba spełnić. Z tego względu często jest wybierana przez niewielkie, ale szybko rozwijające się firmy i młodych…

Dofinansowanie do okularów i soczewek - komu przysługuje?

Dofinansowanie do okularów i soczewek – komu przysługuje?

16 listopada 2024

Praca wykonywana przed ekranem monitora znacznie obciąża wzrok. To może doprowadzić do niedogodności, takich jak konieczność korzystania z okularów bądź kontaktowych soczewek. Wbrew pozorom, kosztem ich zakupu nie zawsze jest obciążony pracownik. Zobaczmy, w jakich sytuacjach dofinansowanie do zakupu okularów i soczewek jest obowiązkiem pracodawcy, jakie warunki muszą zostać spełnione i jak całość ma się…

umowa leasingu

Umowa leasingu – co to jest?

8 listopada 2024

Chcąc kupić jakiś przedmiot, na przykład samochód lub wartościowy sprzęt, nie musimy przeznaczać na to swoich lub firmowych oszczędności. Jest kilka sposobów finansowania zakupu – między innymi kredyty gotówkowe w bankach, pożyczki pozabankowe online oraz leasing. Ten ostatni różni się nieco od pożyczek oraz kredytów, wybierają go przede wszystkim firmy. W dzisiejszym poradniku postaramy się…

Leasing samochodu używanego

Leasing samochodu używanego

2 listopada 2024

Samochód firmowy to jedno z najważniejszych narzędzi pracy, przynajmniej w niektórych zawodach. Wiele firm decyduje się na auto w leasingu, z różnych względów niekiedy lepszego od kupna za gotówkę. Najczęściej przedsiębiorcy wybierają do swojej floty pojazdy nowe. To oczywiście niesie za sobą wiele zalet – idealny stan, bezawaryjność, czy dobrą obsługę gwarancyjną. Warto jednak rozważyć…

Czy da się założyć konto firmowe przed rozpoczęciem działalności?

Czy da się założyć konto firmowe przed rozpoczęciem działalności?

23 października 2024

Posiadanie osobnego rachunku firmowego to wręcz nieodłączny element prowadzenia własnego biznesu. Nawet jeśli nie w każdym przypadku założenie takiego konta jest obowiązkowe, to wynikające z tego korzyści sprawiają, że niemal każdy przedsiębiorca rozważa tą opcję. Z tego powodu często pojawiającym się pytaniem jest to, czy da się założyć konto firmowe przed rozpoczęciem działalności, aby od…

Jak uniknąć kosztów płacąc kartą za granicą?

Jak uniknąć kosztów płacąc kartą za granicą?

9 października 2024

Płatność polską kartą za granicą pozwala na wygodne dysponowanie swoimi pieniędzmi. Może się jednak wiązać z pewnymi kosztami. Na szczęście, są pewne sposoby na ich uniknięcie. Płatność polską kartą za granicą Z roku na rok coraz więcej osób wyjeżdża za granicę. Cel podróży może być różny – wyjazd turystyczny, delegacja z pracy, czy chęć odwiedzenia…

Co jest dozwolone w trakcie zwolnienia lekarskiego?

Co jest dozwolone w trakcie zwolnienia lekarskiego?

5 października 2024

Pracownicy mogą korzystać z L4, na przykład w przypadku choroby. Zwolnienie lekarskie ma na celu umożliwienie nam “dojścia do siebie” – regenerację, odpoczynek, czy po prostu uporanie się z chorobą. Niektórzy zastanawiają się jednak, co powinni w tym czasie robić. Czy i kiedy można wyjść z domu? Czy możliwe są kontrole z ZUS i jakie…

Donos do ZUS w związku z L4

Donos do ZUS w związku z L4

1 października 2024

Spora część pracowników, jak choćby osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, mogą skorzystać z płatnego L4. Zwolnienie lekarskie najczęściej spowodowane jest chorobą, urazem, kontuzją lub ich skutkami. Osoba, która dostanie od lekarza L4, nie musi przez określony czas pracować. To okres, który możemy więc wykorzystać, aby wyzdrowieć, odpocząć i zregenerować się. Możliwość odpoczęcia…

praca na pół etatu

Praca na pół etatu

26 września 2024

Zdecydowana większość pracowników wykonuje swoje obowiązki w pełnym wymiarze – na cały etat. Możliwa jest jednak także praca na pół etatu, na ćwierć etatu lub w innym wymiarze. Pracując na część etatu możemy łączyć to z innymi obowiązkami, na przykład wychowywaniem dzieci, własną działalnością lub pracą dla innej firmy. Dziś postaramy się sprawdzić, co charakteryzuje…

Jak długo może trwać zwolnienie lekarskie?

Jak długo może trwać zwolnienie lekarskie?

24 września 2024

Możliwość skorzystania ze zwolnienia lekarskiego to prawo, które ma każdy pracownik. W przypadku zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę, dostaniesz wtedy świadczenie chorobowe. Niektórzy zastanawiają się jednak, jak długo może trwać zwolnienie od lekarza. Postaramy się dziś rozwiać wszelkie wątpliwości. Zwolnienie lekarskie Polskie przepisy jasno określają, kto podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, a kto może…

Rekompensata za dojazd do pracy własnym autem

Rekompensata za dojazd do pracy własnym autem

20 września 2024

Jedną z najpopularniejszych form dojazdu do pracy jest skorzystanie z własnego auta. Wiele osób w ten sposób dojeżdża do swojego miejsca pracy. Niekiedy zastanawiamy się, czy część poniesionych w ten sposób nakładów można odzyskać. Czy rekompensata za dojazd do pracy własnym autem jest możliwa? Podpowiadamy w dzisiejszym poradniku. Rekompensata za dojazd do pracy własnym samochodem…

Przychód i dochód - czym się różnią? 

Przychód i dochód – czym się różnią? 

18 września 2024

Błędnym założeniem jest, że przychód i dochód są tym samym. Są to dwa różne pojęcia, których nie powinno się używać zamiennie. Ma to szczególne znaczenie przy kwestiach takich jak ubieganie się o kredyt i prowadzenie swojej działalności gospodarczej. Czym różni się przychód od dochodu, jak je obliczać i kiedy podanie tych informacji może okazać się…

Symbole religijne w pracy

Symbole religijne w pracy

16 września 2024

W ostatnim czasie temat symboli religijnych znów stał się dość poczytny. Decyzję o zakazie pokazywania takich symboli wprowadził Prezydent Warszawy, co z jednej strony spotkało się z wieloma głosami sprzeciwu, z drugiej – znalazło sporo zwolenników. A co mówią na ten temat polskie przepisy? Czy symbole religijne w pracy są dozwolone? Jak pracownicy (i pracodawcy)…

Czy pracodawca widzi przyczynę choroby na L4?

Czy pracodawca widzi przyczynę choroby na L4?

14 września 2024

W przypadku stwierdzenia przez lekarza czasowej niezdolności do pracy, pracownik ma prawo do zwolnienia lekarskiego. Podstawą jest wystawione przez lekarza zaświadczenie. Wielu pracowników zastanawia się natomiast, czy dla pracodawcy będzie widoczna przyczyna choroby na L4. Czy powód wystawienia zwolnienia jest znany firmie? Zwolnienie lekarskie Do skorzystania ze zwolnienia lekarskiego, na przykład w razie choroby lub…

Prywatne auto do celów służbowych

Prywatne auto do celów służbowych

10 września 2024

Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu wykorzystywanie prywatnego samochodu podczas świadczenia pracy było całkiem popularne. Dzięki możliwości otrzymania rekompensaty za poniesione koszty, czyli tak zwanej kilometrówki, pracownicy dodatkowo zarabiali. Przez wiele lat stawka za przejechany prywatnym pojazdem kilometr nie uległa jednak zmianie. Koszty paliwa natomiast rosły, podobnie, jak inne wydatki związane z eksploatacją, czy samym zakupem auta….

Czym jest pożyczka leasingowa i jak działa?

Czym jest pożyczka leasingowa i jak działa?

2 września 2024

Leasing to produkt finansowy doskonale znany zarówno przedsiębiorcom, którzy korzystają z niego, aby korzystać z określonych towarów. Czym innym jest natomiast pożyczka leasingowa. Na pierwszy rzut oka może kojarzyć się ze zwykłą pożyczką lub kredytem gotówkowym, jednak jest to całkowicie inne rozwiązanie. Zobaczmy, jakie są różnice między pożyczką leasingową a zwykłym leasingiem, i czy jest…

Jak usprawnić biznes? Sposoby na usprawnienie pracy biurowej

Jak usprawnić biznes? Sposoby na usprawnienie pracy biurowej

3 sierpnia 2024

Praca biurowa kojarzy się powtarzalnością i schematycznością. Czy w całej tej rutynie jest miejsce na ulepszenia i innowacje? Okazuje się, że tak, a sposobów na poprawę efektywności i wydajności jest naprawdę sporo. W dobrze prowadzonej działalności nie ma miejsca na stagnację, dlatego też postanowiliśmy pokazać wam metody na to, jak usprawnić biznes.  1. Zakup stałej…

Kto może dostać kredyt gotówkowy na ryczałcie?

Kto może dostać kredyt gotówkowy na ryczałcie?

18 lipca 2024

Kredyt gotówkowy to niesamowicie popularne rozwiązanie, toteż znajdziemy je w niemal każdym banku komercyjnym. Dotyczy to również gotówkowego kredytu na ryczałcie, udzielanego osobom korzystającym z tej formy opodatkowania. Znaczącą różnicą mogą okazać się wymagania, które w takim przypadku będą wyższe. Kto może dostać kredyt gotówkowy na ryczałcie i jak o niego wnioskować? Odpowiemy na te…

Co to jest pożyczka pracownicza?

Co to jest pożyczka pracownicza?

12 lipca 2024

Jeśli potrzebujesz zastrzyku dodatkowej gotówki, nie musisz decydować się na typowe rozwiązania (pożyczki na raty, czy kredyt w banku). Coraz więcej osób wybiera pożyczki prywatne lub od pracodawcy. Taka pożyczka pracownicza może mieć całkiem dobre warunki spłaty. Warto więc dowiedzieć się, jak działają takie pożyczki i sprawdzić, czy mamy możliwość skorzystania z nich w swoim…

czy dostanę leasing?

Czy dostanę leasing?

6 lipca 2024

Kupując różnego rodzaju produkty i sprzęty możemy postarać się o zewnętrzne finansowania. Mowa o kredytach gotówkowych, pożyczkach, ale także najmie długoterminowym i leasingu. Ten ostatni najbardziej kojarzymy z kupnem samochodów firmowych, choć możemy w ten sposób korzystać z innego dobra, nie wchodząc w jego posiadanie. Dziś postaramy się pomóc wszystkim, którzy zadają sobie pytanie: czy…

Limit przychodu działalności nierejestrowanej 2024 - ile wynosi?

Limit przychodu działalności nierejestrowanej 2024 – ile wynosi?

4 lipca 2024

Prowadzenie działalności nierejestrowanej wiąże się z obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży w formie elektronicznej lub papierowej. Przedsiębiorcy muszą brać pod uwagę limit przychodu działalności nierejestrowanej, który cyklicznie się zmienia. W związku z tym rodzi się pytanie – ile taki limit wynosi obecnie? Odpowiedzi dotyczące wszystkich najważniejszych kwestii znajdziecie w dalszej części naszego wpisu. Czego dotyczy limit przychodu…

Jak sprawdzić czy ktoś wysłał mi przelew?

Jak sprawdzić czy ktoś wysłał mi przelew?

28 czerwca 2024

Jednym z najpopularniejszych sposobów na wymianę gotówki jest wykonanie przelewu bankowego. Czy to przelew online, czy zlecony w sposób tradycyjny, każdy korzysta czasami z tej możliwości. Niekiedy, w oczekiwaniu aż pieniądze przyjdą na nasz rachunek, zastanawiamy się, czy ktoś wysłał mi przelew. Czy można to sprawdzić, a jeśli tak – to w jaki sposób? Postaramy…

Kontrole abonamentu RTV

Kontrole abonamentu RTV

9 czerwca 2024

Polacy nie pałają wielką chęcią do opłaty abonamentu RTV. Różne statystyki wskazują na to, że kilkadziesiąt procent osób uchyla się od tego obowiązku. Powód jest dość prosty – kontrole abonamentu RTV zdarzają się sporadycznie, choć kara jest dość wysoka. Jak przebiega kontrola abonamentu radiowo-telewizyjnego? Czy każdy musi wpuścić osobę kontrolującą do swojego domu? Zapraszamy do…

Jak oddzielić finanse firmowe od prywatnych?

Jak oddzielić finanse firmowe od prywatnych?

2 czerwca 2024

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej staje się ogromną częścią życia każdego przedsiębiorcy. Często istotnym problemem staje się rozróżnienie życia zawodowego od prywatnego, w szczególności gdy działania związane z biznesem konsumują większość naszego czasu. Jak więc oddzielić finanse firmowe od prywatnych? Opowiemy o tym w dalszej części wpisu i podzielimy się przydatnymi wskazówkami.  Dlaczego należy rozdzielić finanse…

Kredyt hipoteczny a umowa b2b

Kredyt hipoteczny a umowa b2b

1 czerwca 2024

Możliwość kupienia mieszkania lub domu za gotówkę to przywilej dla nielicznych. Większość osób, jeśli w ogóle może pozwolić sobie na tak duży wydatek, posiłkuje się więc kredytem mieszkaniowym. Banki zawsze dokładnie sprawdzają jednak każdego klienta, oczekując nieskazitelnej historii kredytowej. Równie ważna jest jednak także odpowiednio wysoka zdolność kredytowa. Na nią wpływają natomiast nie tylko same…

Kredyt na ciągnik

Kredyt na ciągnik

31 maja 2024

Obecnie nikogo nie dziwi kupowanie na kredyt różnych sprzętów, wyposażenia do firmy, czy maszyn. Dziś postaramy się przedstawić możliwości finansowania w taki sposób kupna maszyn rolniczych. Jak wybrać najlepszy kredyt na ciągnik? Kto powinien zainteresować się takim rozwiązaniem i jakie warunki należy spełnić? Zakup ciągnika rolniczego na kredyt Bez dwóch zdań nowoczesne maszyny rolnicze są…

Kasa fiskalna - od jakiej kwoty trzeba ją mieć?

Kasa fiskalna – od jakiej kwoty trzeba ją mieć?

28 maja 2024

Z racji tego, że kasę fiskalną znajdziemy niemal w każdym sklepie, może wydawać się, że każdy przedsiębiorca ma obowiązek jej zakupu. Nie jest to jednak prawdą, a konieczność posiadania takiego urządzenia dotyczy jedynie określonej grupy osób prowadzących działalność gospodarczą. W dalszej części wpisu wyjaśnimy, czym jest kasa fiskalna, kto musi ją mieć, a kto z…

Struktura wynagrodzeń

Ile kosztuje zatrudnienie pracownika w 2024 roku?

20 maja 2024

Z racji regularnie waloryzowanej płacy minimalnej, koszty związane z zatrudnianiem pracowników nieustannie rosną. Zatrudnienie to koszt, który wykracza daleko poza pensję samego pracownika. Konieczne jest przecież uwzględnienie obowiązkowych składek, szkoleń i badań. Mając to na uwadze, wielu przedsiębiorców zastanawia się, ile tak naprawdę kosztuje zatrudnienie pracownika w 2024 roku? Postanowiliśmy to dla was sprawdzić.  Minimalne…

Likwidacja pieców gazowych? Kiedy nastąpi wycofanie kotłów gazowych?

Likwidacja pieców gazowych? Kiedy nastąpi wycofanie kotłów gazowych?

19 maja 2024

Termomodernizacja, wymiany pieców, przejście na odnawialne źródła energii. W ostatnich miesiącach słyszymy coraz więcej mniej lub bardziej rzetelnych informacji związanych z tymi tematami. Często mają swoje podstawy w planach Unii Europejskiej, zakładających ograniczenie emisji szkodliwych substancji i korzystanie z bardziej ekologicznej energii. Ma to spory wydźwięk polityczny, jednak konsekwencje dla polskich rodzin mogą być znaczące….

Kaczmarski Inkasso - recenzja, opinie

Kaczmarski Inkasso – recenzja, opinie

7 maja 2024

Masz problem z odzyskaniem należności? A może posiadasz długi i kontaktują się z Tobą przedstawiciele tej firmy? W obu przypadkach możliwe jest spotkanie się z pracownika Kaczmarski Inkasso. Dziś przedstawimy ofertę firmy specjalizującej się w odzyskiwaniu długów. Kiedy warto pomyśleć  o skorzystaniu z jej usług? Zapraszamy do zapoznania się z recenzją Kaczmarski Inkasso, w której…

Ubezpieczenie firmy - czy warto je wykupić?

Ubezpieczenie firmy – czy warto je wykupić?

28 kwietnia 2024

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to nie tylko zyski, ale również obowiązki i konieczność myślenia w szerszej perspektywie. Minimalizowanie ryzyka strat to jeden z podstawowych kroków, dzięki któremu utrzymanie płynności finansowej nie będzie problemem. Mając to na uwadze, wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy warto ubezpieczyć firmę. Postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie i podać najważniejsze powody, dla…

SCAM

Co to jest SCAM i jak go uniknąć?

24 kwietnia 2024

Rozpowszechnienie się Internetu, aplikacji na telefony i innych nowoczesnych technologii to z pewnością spory powód do zadowolenia. Dziś wiele spraw załatwiamy dzięki nim szybko i sprawnie, również bez wychodzenia z domu. Niestety, daje to też spore pole do popisu różnego rodzaju oszustom i naciągaczom. Warto się przed nimi chronić. Aby zadbać o bezpieczeństwo swoich danych….

Fundacja rodzinna

Fundacja rodzinna

12 kwietnia 2024

W ostatnim czasie w mediach pojawiło się sporo informacji na temat stosunkowo nowego rozwiązania, jakim jest fundacja rodzinna. Dziś postaramy się wyjaśnić, czym jest i dla kogo będzie korzystne jej założenie. Podpowiemy też, jaki jest koszt założenia fundacji rodzinnej. Wstęp do poradnika Przepisy dotyczące fundacji rodzinnej pojawiły się w 2022 roku. Mówimy więc o rozwiązaniu…

Społeczny inspektor pracy

Społeczny inspektor pracy – kto to jest i jak działa?

30 marca 2024

Polskie władze podejmują różne działania, mające na celu poprawę BHP w miejscach pracy. Właśnie tym kierowano się podczas tworzenia nowej instytucji. Społeczny inspektor pracy współpracuje ze związkami zawodowymi, co ma na celu lepszą kontrolę nad przestrzeganiem zasad BHP w pracy. Dzisiaj przyjrzymy się nieco bliżej temu zagadnieniu. Jakie uprawnienia ma społeczny inspektor pracy? Kto może…

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

29 marca 2024

Każdy pracownik powinien doskonale znać swoje prawa. Poza możliwością skorzystania z płatnego urlopu w określonym wymiarze, możemy również ubiegać się o finansową rekompensatę, gdy nie zostanie on wykorzystany. Ekwiwalent za niewykorzystany urlop możemy wyliczyć samodzielnie. W dzisiejszym poradniku postaramy się podpowiedzieć, ile wynosi ekwiwalent za pozostały urlop i kiedy można z niego skorzystać. Wypłata ekwiwalentu…

rodzaje spółek

Jakie są rodzaje spółek w Polsce?

28 marca 2024

Wśród typów działalności osób fizycznych i prawnych wyróżnić możemy spółki, które są jedną z najczęściej spotykanych form działalności gospodarczej. Spółki wyodrębnione są ze względu na obowiązujące je prawo, toteż każdy rodzaj cechuje się indywidualną strukturą. Ze względu na mnogość i zróżnicowanie, wiele osób zastanawia się, jakie są rodzaje spółek w Polsce i czym cechuje się…

adres rozliczeniowy

Co to jest adres rozliczeniowy?

20 lutego 2024

Podczas finalizacji różnych transakcji i uiszczania opłat niekiedy musimy podać informację o adresie rozliczeniowym. Dzisiejszy poradnik pomoże odpowiedzieć na najważniejsze pytania związane z nim. Czym jest adres rozliczeniowy? Adres do rozliczeń (karty, konta, innych instrumentów) Pytania o adres rozliczeniowy pojawiają się szczególnie często, jeśli płacimy kartą. Konieczność podania go pojawi się między innymi, jeśli chcemy…

Jak szybko spłacić kredyt?

Jak szybko spłacić kredyt? Czy warto?

14 lutego 2024

Z biegiem lat Polacy są coraz bogatsi. Pokazują to właściwie wszystkie parametry – PKB, średnia krajowa pensja w danym okresie, czy niskie bezrobocie. Nie zmienia to jednak faktu, że naprawdę wiele osób ma mniejsze lub większe długi. Niekiedy wynikają z pożyczek, kredytów, zakupów na raty lub innych zobowiązań. Dziś zastanowimy się, czy warto spłacić je…

Czym jest autospłata kredytu i czy warto z niej skorzystać?

Czym jest autospłata kredytu i czy warto z niej skorzystać?

12 lutego 2024

Obsługa kredytu gotówkowego nie jest skomplikowana, ani przesadnie czasochłonna. Musimy po prostu pamiętać o tym, aby co miesiąc zapłacić kolejną ratę kredytu, aż do całkowitej spłaty. Część banków posiada natomiast narzędzie, jakim jest automatyczna spłata kredytu. Jak działa autospłąta kredytu i czy warto skorzystać z tej opcji? Sprawdzamy dziś, na czym polega automatyczna spłata zobowiązania….

Leasing z wysokim wykupem

Leasing z wysokim wykupem – czy się opłaca?

11 lutego 2024

Jedną z alternatyw dla kredytu jest leasing. Może mieć jednak różne warunki. Przed podpisaniem umowy warto rozważyć zarówno leasing z wysokim wykupem, jak i z niskim. Dziś zastanowimy się, czy pierwsza z wspomnianych opcji jest opłacalna. Wysoki wykup oznacza, że miesięczne raty leasingowe będą niższe. Czy jest to więc atrakcyjna oferta? Na czym właściwie polega…

Jaką formę opodatkowania wybrać? Kalkulator formy opodatkowania

Jaką formę opodatkowania wybrać? Kalkulator formy opodatkowania

8 lutego 2024

Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, jaką formę opodatkowania wybrać. Oczywiście, często problem ten rozwiązuje po prostu księgowość lub biuro rachunkowe, z których usług korzystamy. Każdy przedsiębiorca powinien jednak wiedzieć, jakie korzyści niesie ze sobą wybór jednej z dostępnych form. Ocena, która jest dla niego najbardziej korzystna może być jednak dość trudna – wymaga kilku…

jak przeprowadzić zwolnienia grupowe

Obowiązki pracodawcy przy zwolnieniu grupowym

4 lutego 2024

W życiu każdego pracodawcy czasami pojawia się konieczność redukcji liczby zatrudnionych osób. Czasem powodem jest gorsza sytuacja finansowa firmy, a niekiedy niesprzyjająca sytuacja na rynku. Rozwiązanie umowy z pracownikiem zwykle nie jest skomplikowane. W samej umowie znajdziemy pewne wskazówki i zasady zakończenia stosunku pracy. Pomocny będzie również Kodeks Pracy. A jak przeprowadzić zwolnienia grupowe? W…

kredyt dla nowej firmy

Kredyt dla firm dla firmy z krótkim stażem

2 lutego 2024

Każda firma potrzebuje pieniędzy do działania. Od otwarcia działalności gospodarczej, przez jej rozwój, aż po funkcjonowanie jako duże przedsiębiorstwo – środki finansowe są po prostu niezbędne. Oczywiście, niektóre firmy finansują wszystkie wydatki ze swoich zysków. Dodatkowe pieniądze mogą jednak przyspieszyć rozwój firmy. Z tych, a także innych względów, wielu właścicieli firm decyduje się na skorzystanie…

Zwolnienia grupowe i związane z nimi odprawy

Zwolnienia grupowe i związane z nimi odprawy

31 stycznia 2024

Niekiedy, na przykład na skutek problemów finansowych firmy, dochodzi do zwolnień pracowników. W pewnych sytuacjach możliwe są nawet zwolnienia grupowe. Pracownicy mogą wtedy liczyć na dodatkową ochronę i odpowiednią oprawę. Dziś sprawdzamy, czym są zwolnienia grupowe i jakie niosą za sobą skutki dla pracowników oraz pracodawcy.  Zwolnienia grupowe Osoby wykonujące pracę na rzecz jakiejś firmy…

Co to jest KPiR?

Co to jest KPiR? Jak ją prowadzić?

27 stycznia 2024

Lista obowiązków, które musi spełnić przedsiębiorca, czasem jest naprawdę długa. W dużej mierze zależy oczywiście od tego, jaka to działalność gospodarcza i jaka jest forma rozliczenia z Urzędem Skarbowym. W wielu przypadkach niezbędne jest założenie i prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów, która jest przedmiotem dzisiejszego poradnika. Czym jest KPiR i jak ją prowadzić? Postaramy się…

faktoring pełny

Faktoring pełny i niepełny – co to oznacza? Co wybrać?

24 stycznia 2024

Osoby prowadzące działalność gospodarczą nierzadko szukają zewnętrznego źródła finansowania. Poza najczęściej spotykanymi kredytami i pożyczkami, do wyboru mamy też leasing, czy faktoring. W przypadku tego ostatniego szybko dowiemy się, że banki proponują faktoring niepełny lub faktoring pełny. Jaka jest między nimi różnica? Którą opcję wybrać dla swojej firmy? Co to jest faktoring? Warto przypomnieć to…

Lista dokumentów wymaganych do kredytu firmowego

Lista dokumentów wymaganych do kredytu firmowego

19 stycznia 2024

Sporo osób korzysta z kredytów gotówkowych i różnych pożyczek. Tak samo mogą postępować także firmy. Kredyt firmowy pozwoli zdobyć pieniądze na dalszy rozwój firmy, czy na pokrycie różnych wydatków. Nierzadko wymagane będzie jednak spełnienie większej liczby formalności, niż w przypadku kredytów dla osób fizycznych. Sprawdźmy więc, jakie dokumenty do kredytu firmowego będą wymagane przez banki….

Jak wycofać przelew?

Jak wycofać przelew?

16 stycznia 2024

Każdy z nas wykonuje czasami przelewy. Czasem są zlecone w banku, najczęściej jednak – w bankowości elektronicznej. Możliwe jest jednak, że przydarzy nam się błąd. Wtedy nasze pieniądze mogą trafić do niewłaściwego odbiorcy. Czy można coś zrobić w takiej sytuacji? Jak wycofać przelew? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w dzisiejszym poradniku. Wycofanie przelewu bankowego…

podatek od deszczu

Podatek od deszczu

14 stycznia 2024

Mieszkając w Polsce musimy liczyć się z koniecznością płacenia wielu różnych podatków. Poza dość oczywistymi i zrozumiałymi, jak podatek VAT, czy PIT, niektóre są jednak dość… dziwne. Przykładem jest podatek od deszczu. Co to właściwie jest i kto musi go zapłacić? Wstęp Można powiedzieć, że podatek od deszczu ma dość proekologiczne podłoże. Celem wprowadzenia tej…

Upadłość układowa

Upadłość układowa – co to jest i kiedy następuje?

13 stycznia 2024

Ogłoszenie upadłości jest jednym ze sposobów na uregulowanie narastającego zobowiązania. Stosuje się tę metodę, kiedy spłata zadłużenia przez dłużnika nie jest możliwa. Jednym z rodzajów upadłości jest upadłość układowa. Kiedy ma zastosowanie i czym właściwie jest? Upadłość układowa Ogłoszenie upadłości układowej jest efektem prowadzonego postępowania upadłościowego. W przeciwieństwie do innych rodzajów upadłości wymagane jest w…

Co to jest kredyt komercyjny?

Co to jest kredyt komercyjny?

14 grudnia 2023

Kredyt komercyjny jest jednym z kredytów dostępnych dla przedsiębiorców. Dziś postaramy się przybliżyć, na czym polega jego działanie i kto może ubiegać się o ten rodzaj finansowania. Z tego artykułu dowiesz się też, na jaki cel można przeznaczyć środki z kredytu tego typu/ Kredyty dla przedsiębiorców, kredyt komercyjny Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nierzadko wymaga zorganizowania…

niezapłacona faktura

Niezapłacona faktura – konsekwencje. Jak odzyskać pieniądze?

12 grudnia 2023

Niezapłacona faktura skutkuje szeregiem odczuwalnych konsekwencji zarówno dla dłużnika, jak i dla firmy, która ową fakturę wystawiła. Jest to kwestia problematyczna dla obu stron: osoba zadłużona stara się zminimalizować skutki zaistniałej sytuacji, z kolei podmiot wystawiający fakturę chce odzyskać środki za towar lub usługę. Niniejszy wpis przygotowaliśmy z myślą zarówno o tych, którzy mają trudności…

Czy ChatGPT jest legalny?

Czy ChatGPT jest legalny?

10 grudnia 2023

Wprowadzenie na rynek narzędzia zwanego ChatGPT przez wiele osób zostało uznane za niemałą rewolucję. Inteligentny chatbot może być naszym rozmówcą, asystentem, tłumaczem, czy pomóc w szybkim znalezieniu odpowiedzi na jakieś pytanie. Początkowo był wykorzystywany głównie w celach rozrywkowych – każdy chciał poznać jego możliwości. Szybko okazało się jednak, że można go też używać w czasie…

Kredyt konsorcjalny czym jest?

Kredyt konsorcjalny czym jest?

28 listopada 2023

Zastanawiasz się, jak są finansowane naprawdę duże przedsięwzięcia? Jednym ze sposobów jest kredyt konsorcjalny. W jego przypadku pieniądze pochodzą nie z jednego, a kilku instytucji. W dzisiejszym artykule przedstawimy bliżej ten instrument finansowy. Co to jest kredyt konsorcjalny? Zapraszamy do lektury! Na czym polega kredyt konsorcjalny? Kredyt konsorcjalny może być alternatywą dla jednoczesnego korzystania z…

kredyt komercyjny

Co to jest kredyt komercyjny?

26 listopada 2023

Istnieje wiele rodzajów kredytów. Możemy je rozróżniać na kilka sposobów, między innymi patrząc, komu kredyt będzie udzielony. Jednymi z najpopularniejszych są kredyty konsumenckie i kredyt komercyjny. Czym się różnić? Czym jest kredyt komercyjny i kto może się o niego ubiegać? Jak w stosunku do kredytu komercyjnego wypadają kredyty inwestycyjne, a może bliżej mu do innego…

faktoring

Co to jest faktoring?

1 listopada 2023

Zachowanie płynności finansowej jest kluczowe w każdej działalności gospodarczej. Jest wiele sposobów, aby było to możliwe. Od trzymania odpowiedniej liczby gotówki, przez kredyty, aż po uzyskanie wsparcia od inwestorów. Bardzo ciekawą możliwością jest również faktoring. Przedsiębiorca ponosi pewną opłatę, ale może liczyć na szybkie płatności wszelkich faktur. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, co to jest…

likwidacja a upadłość firmy

Likwidacja a upadłość. Czy likwidowana firma może ogłosić upadłość?

28 października 2023

Zastanawiasz się, czy firma może ogłosić upadłość, kiedy jest likwidowana? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w dzisiejszym poradniku. Sprawdzamy też, co oznaczają terminy “likwidacja” i “ogłoszenie upadłości” w przypadku przedsiębiorstw. Postaramy się też przedstawić inne możliwości spłaty firmowych długów. Zapraszamy do lektury! Likwidacja firmy i ogłoszenie upadłości Likwidacja przedsiębiorstwa jest zwykle ostatecznością. Dotyczy firm…

mikrofaktoring

Co to jest mikrofaktoring? Jak działa i czy to dobre rozwiązanie?

23 października 2023

Aby firma funkcjonowała w sprawny sposób, a jej finanse nie były zagrożone, przedsiębiorcy stosują różne rozwiązania. Jednym z nich jest faktoring. Jeśli produkt kierowany jest do mikroprzedsiębiorstw – to mikrofaktoring. Dziś postaramy się wyjaśnić, czy taka opcja jest opłacalna dla niewielkich firm i na czym właściwie polega. zapraszamy do naszego poradnika. Jak utrzymać płynność finansową…

numer duns

Co to jest numer DUNS? Kto i jak może go uzyskać?

21 października 2023

Kilkadziesiąt organizacji przemysłowych oraz handlowych na całym świecie rozpoznaje dziś numer DUNS. Na tej liście znajduje się nawet Rząd Stanów Zjednoczonych i Australii. Uzyskując numer DUNS podmioty chcące działać na rynkach zagranicznych potwierdzają, że są legalnie zarejestrowane. Kto może otrzymać ten numer i co jeszcze warto wiedzieć na jego temat? Numer DUNS nadaje Dun&Bradstreet Dun…

kategorie wierzytelności

Jakie kategorie wierzytelności wyróżniamy podczas postępowania upadłościowego? Czym są i jaką rolę pełnią podczas upadłości konsumenckiej?

17 października 2023

Choć pojęcie to jest znane od dawna, w ostatnich latach coraz częściej słyszymy o upadłości konsumenckiej. To sposób na wyjście z długów, kiedy dłużnik jest przez dłuższy czas niewypłacalny. Wierzyciele odzyskują całość lub część swoich należności, upadły jest natomiast chroniony przed roszczeniami oraz próbami egzekucji długów. Wcześniej toczy się jednak postępowanie, nadzorowane przez Sąd. Ważnym…

Upadłość konsumencka bez majątku

Upadłość konsumencka bez majątku – poradnik. Czy to możliwe?

15 października 2023

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej często przedstawiane jest jako sposób na wyjście z długów. Część należności może być umorzona. Niektóre natomiast są spłacane przez dłużnika zgodnie z ustalonym przez Sąd planem spłaty lub służy do tego spieniężony przez syndyka dorobek upadłego. Czy możliwa jest więc upadłość konsumencka bez majątku? W dzisiejszym poradniku przyjrzymy się nieco bliżej temu…

spadek przy upadłości

Upadłość konsumencka a spadek – czy upadły ma prawo do spadku?

13 października 2023

W ostatnich latach często słyszymy o możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Istotnie, to jeden ze sposobów na wyjście z długów. Stosuje się to rozwiązanie w przypadku, kiedy dłużnik jest niewypłacalny, choć muszą być też spełnione inne warunki. Jedną z konsekwencji upadłości konsumenckiej jest natomiast także utrata majątku przez dłużnika. Także spadek przy upadłości konsumenckiej wchodzi do…

kto nie może ogłosić upadłości

Kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej?

9 października 2023

W ostatnich miesiącach rosnąca inflacja i wysokie raty kredytów sprawiły, że sporo osób wpadło w tarapaty finansowe. W Internecie pojawiło się wiele opinii, że sposobem na ich rozwiązanie może być ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Choć wydaje się to idealnym sposobem na wyjście ze sporego zadłużenia, czasem nie będzie to możliwe. Zastanówmy się więc, na czym polega…

płacić mniej za telefon

Jak płacić mniej za telefon komórkowy?

28 września 2023

W czasach, kiedy wysoka inflacja i rosnące ceny pożerają nasze zarobki, wiele osób szuka oszczędności. Na szczęście mamy taką możliwość, jest ich kilka. Jedną z nich jest zadbanie o to, by płacić mniej za telefon komórkowy. Jak to zrobić? Na jak duże oszczędności możemy dzięki temu liczyć? Płać mniej za telefon Dziś oferty operatorów GSM…

cofidis

Cofidis – opinie klientów i recenzja

20 września 2023

Na polskim rynku istnieje obecnie wiele firm pożyczkowych. Niektóre kierują swoje usługi do szerokiego grona odbiorców, inne mają bardziej zawężoną specjalizację. Przykładem firmy, która udziela pożyczek na konkretny cel jest Cofidis. Firma pożyczkowa specjalizuje się w pożyczkach na zakup pojazdów, a także pożyczkach samochodowych. Dziś przedstawimy bliżej jej ofertę. Dla lepszego poznania jej, sprawdzimy też…

Procedury KYC

Procedury KYC (Know Your Customer) – Co to jest?

1 września 2023

Know Your Customer, czyli w skrócie KYC to zbiór procedur, którymi kierują się banki i inne instytucje finansowe. Regulacje prawne mają na celu uniknięcie nadużyć finansowych, przestępstw, czy finansowania terroryzmu. W dzisiejszym artykule postaramy się przedstawić, czym są procedury KYC i dlaczego są korzystne dla każdego z nas. Co to jest procedura KYC? Procedura KYC…

wczasy pod gruszą

 Wczasy pod gruszą – wyższe dofinansowanie do wypoczynku od stycznia 2024!

18 sierpnia 2023

Dofinansowanie do wypoczynku to tak zwane wczasy pod gruszą. Dla kogo przeznaczone są dodatkowe pieniądze? Jakie są zasady przyznawania dofinansowania? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w dzisiejszym poradniku. Warto się z nim zapoznać – wysokość dodatku wzrasta od początku 2024 roku. Od lipca 2024 roku również skorzystamy z podwyższonej kwoty. Czym są wczasy pod…

rodzaje odsetek

Rodzaje odsetek – jak je obliczyć?

11 sierpnia 2023

Odsetki – ciężko dziś uciec od tego sformułowania. Myślimy o nich w szczególności wtedy, gdy rosnące stopy procentowe podnoszą wysokość miesięcznych rat. Każdy słyszał o różnych rodzajach odsetek, jednak zapewne mało kto powie na ich temat coś więcej. W dzisiejszym artykule postaramy się więc przybliżyć nieco różne rodzaje odsetek. Jak je obliczyć i czym różnią…

bunq

Bunq – opinie i recenzja

8 sierpnia 2023

Zastanawia Cię, dlaczego dość nietypowe produkty z branży finansowej stają się ostatnio tak popularne? Dlaczego w miejsce typowych kart płatniczych tyle osób wybiera kartę Revolut, a zamiast konta w znanym banku stawiają na internetowe banki? Jest wiele powodów. My dziś natomiast sprawdzimy, czy karta i konto Bunq również mają potencjał, by stać się bardzo popularnymi….

rodzaje kont bankowych

Rodzaje kont bankowych

1 sierpnia 2023

Jednym z podstawowych produktów oferowanych przez banki jest konto bankowe. Nie tylko możemy przechowywać tam swoje pieniądze i z nich korzystać. Dziś konto jest prawdziwym centrum dowodzenia, z którego zarządzamy także innymi produktami, jak karty płatnicze, kredyty, czy możliwości oszczędzania. W tym celu możemy skorzystać z aplikacji mobilnej, serwisu transakcyjnego na stronie www lub zlecać…

kredyt podatkowy

Co to jest kredyt podatkowy?

31 lipca 2023

Płatność podatku jest pewnym problemem dla przedsiębiorstwa? Rozwiązaniem może być kredyt podatkowy. Pomaga w odroczeniu wymaganej przez Urząd Skarbowy płatności należnych podatków. Co więcej, z takiej możliwości mogą w 2023 skorzystać również osoby fizyczne. W dzisiejszym poradniku opiszemy różnice między zwykłym kredytem gotówkowym a kredytem podatkowym. Sprawdzimy też, co łączy oba te rozwiązania, a podobieństw…

blackcatcard

Konto w BlackCatCard – recenzja i opinie

29 lipca 2023

BlackCatCard może być alternatywą zarówno dla tradycyjnych kont bankowych, jak i fintechów w typie Revoluta. Poniżej przeczytasz recenzję BlackCatCard, opis dostępnych usług i produktów, a nawet opinie dotychczasowych klientów. Czy warto rozważyć założenie rachunku prowadzonego w walucie obcej (euro) z kartą MasterCard? Zapraszamy do lektury. Podstawowe informacje o BlackCatCard BlackCatCard to fintech. Nowoczesny produkt pozwala…

konto bankowe za granicą

Jak założyć konto za granicą?

28 lipca 2023

Konto bankowe za granicą może się przydać różnym grupom odbiorców. Sprawdzi się w szczególności w rękach osób często podróżujących do danego kraju. Również osoby pozostające w Polsce mogą jednak założyć zagraniczny rachunek osobisty. W dzisiejszym poradniku postaramy się podpowiedzieć, jak to zrobić. Jakie są plusy i minusy takiego konta i w której instytucji najlepiej je…

korzyści podatkowe leasingu

Jakie są korzyści podatkowe leasingu w firmie?

27 lipca 2023

Dlaczego dziś tak wiele osób i firm decyduje się na leasing samochodu lub innych sprzętów? To rozwiązanie ma wiele zalet, na przykład w stosunku do kupna ruchomości za gotówkę. Przede wszystkim mówimy o korzyściach związanych z podatkami. Korzyści podatkowe leasingu to między innymi zwiększenie kosztów uzyskania przychodu. W dzisiejszym poradniku postaramy się podpowiedzieć, jak korzystać…

leasing czy gotówka

Co lepsze – leasing czy gotówka?

24 lipca 2023

Przez wiele lat wydawało się, że leasing jest  świetnym sposobem finansowania zakupu samochodu, sprzętu IT, maszyn i innych środków trwałych do firmy. Wiele zmieniło się wraz ze wzrostem stóp procentowych. Inflacja wpłynęła na kredyty, ale także na oprocentowanie leasingu, czy nawet cenę zakupu sprzętu (m.in. pojazdów). Wielu przedsiębiorców zaczęło się wtedy zastanawiać, co jest lepsze…

kredyt na flip mieszkaniowy

Kredyt na flip mieszkaniowy – czy warto?

21 lipca 2023

Flipping mieszkaniowy może okazać się bardzo dochodową inwestycją, która potrzebuje jednak sporego nakładu finansowego. To, jaka kwota będzie niezbędna do nabycia i wyremontowania zależy od wielu czynników, takich jak wartość nieruchomości i sytuacja na rynku mieszkaniowym. Może okazać się, że bez dodatkowego źródła finansowania, osoba zainteresowana flipem nie będzie mogła zrealizować swoich planów. Z tego…

jak zwolnić pracownika

Jak zwolnić pracownika? Najlepszy poradnik

3 lipca 2023

Zatrudnianie kolejnych pracowników zwykle daje im wiele satysfakcji. Z zupełnie innymi emocjami musimy się natomiast liczyć podczas zwalnienia pracownika. Z tego względu część pracodawców zastanawia się jak zwolnić pracownika. W dzisiejszym poradniku postaramy się nie tylko podpowiedzieć, jak podejść do tej trudnej rozmowy. Wskażemy również na wymagania prawne. Jak rozstać się z pracownikiem, by było…

wniosek o podwyżkę

Wzór wniosku o podwyżkę

2 lipca 2023

Codzienna praca dla większości z nas oznacza po prostu zarabianie pieniędzy. Osoby pracujące na podstawie umowy lub kontraktu mają spore pole do popisu, jeśli chodzi negocjację zarobków. Nawet już podczas pracy możemy zmienić warunki finansowe. W tym celu musimy jednak napisać podanie o podwyżkę wynagrodzenia.Dziś podpowiemy, jak to zrobić. Co powinien zawierać wniosek o podwyżkę?…

mieszkanie socjalne dla samotnej matki

Wzór podania o mieszkanie socjalne dla samotnej matki

30 czerwca 2023

Niestety, samotne matki wychowujące w pojedynkę swoje dzieci to w Polsce dość spora grupa osób. Na szczęście zwykle potrafią sobie dobrze radzić w tej ciężkiej sytuacji. Mogą przy tym liczyć na kilka form pomocy ze strony państwa. Oprócz zasiłków i innych form pomocy finansowej mogą się również ubiegać o mieszkanie socjalne dla samotnej matki. Dziś…

poręczyciel przy dotacji

Dotacja z Urzędu Pracy. Kto może zostać poręczycielem?

20 czerwca 2023

Według najnowszych badań, w Polsce stopa bezrobocia systematycznie spada I możemy pochwalić się wynikiem znacznie poniżej Europejskiej średniej. Jednym z elementów, które mają na to wpływ, są dotacje z Powiatowego Urzędu Pracy. Skłaniają one wiele osób do podjęcia samodzielnej działalności gospodarczej. Żeby móc korzystać z takiego dofinansowanie konieczne jest między innymi poręczenie, które zabezpiecza ewentualny…

L4 w weekend

Czy dostanę dodatkowe pieniądze za L4 w weekend?

17 czerwca 2023

Wśród wielu uprawnień, jakie mają pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę, jest skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego. Dostajemy część wynagrodzenia za dni, w które chorujemy, czy też opiekujemy się bliską osobą, często swoim dzieckiem. Większość osób pracuje od poniedziałku do piątku. To właśnie w te dni zwykle korzystamy ze zwolnienia chorobowego. A co się…

leasing czy kredyt

Leasing czy kredyt – co jest lepsze?

11 czerwca 2023

Kupno samochodu stwarza przed przyszłym nabywcą wiele możliwości. Można zakupić auto w standardowy sposób, płacąc od razu całą kwotę, jednak nie każdy może sobie pozwolić na tak spory wydatek. Na szczęście zainteresowani mogą skorzystać z innych sposobów na wymarzony pojazd. Najczęściej spotykanymi rozwiązaniami są kredyty gotówkowe i leasing. Każda z tych opcji ma swoje wady…

dofinansowanie za zatrudnienie emeryta

Dofinansowanie za zatrudnienie emeryta. Kiedy będzie można skorzystać z 1800+?

5 czerwca 2023

Dofinansowanie za zatrudnienie osoby, która ukończyła wiek emerytalny, to relatywnie nowy pomysł. O wprowadzeniu takiego planu w życie można było usłyszeć jeszcze kilka miesięcy temu. Od stycznia 2023 roku funkcjonuje jednak program pilotażowy, który pozwala określonym grupom na skorzystanie z dodatkowych środków. W założeniach takie wsparcie ma poprawić aktywność zawodową wśród seniorów, a także odciążyć…

jak zamknąć konto w velo banku

Jak zamknąć konto w Velo Banku?

28 maja 2023

VeloBank nie jest tak rozpoznawalną marką, jak inne polskie banki. Nic dziwnego – powstał niecały rok temu po przymusowej restrukturyzacji Getin Banku. Dziś wciąż jest jednak wielu klientów tej instytucji. Część z nich zastanawia się, jak zamknąć konto w VeloBanku. Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w dzisiejszym wpisie. VeloBank – następca Getin Banku Na…

ulga abolicyjna

Ulga abolicyjna – co to jest i kiedy można z niej skorzystać?

25 maja 2023

Co to jest ulga abolicyjna i dla kogo jest przeznaczona? Jej wartość może wpłynąć na wysokość podatku, który powinniśmy zapłacić w danym roku. Żeby dobrze wyliczyć wszystkie parametry, warto wiedzieć, kiedy można skorzystać z ulgi abolicyjnej, zwłaszcza jeżeli w ostatnich miesiącach uzyskaliśmy dochód za granicą. Dzięki uldze abolicyjnej osoby zatrudnione poza granicami Polski mogą korzystać…

dług publiczny

Co to jest dług publiczny?

19 maja 2023

Pojęcie długu publicznego dość często pojawia się w mediach. Polska gospodarka w ostatnich latach przechodziła dużo różnych zawirowań, a pandemia i wojna za naszymi granicami nie ułatwiły stabilizacji. Dlatego warto zapoznać się bardziej szczegółowo z tym pojęciem oraz zrozumieć przyczyny jego powstawania. Do czego może doprowadzić narastanie zadłużenia w bliższej lub dalszej perspektywie? Jak niebezpieczny…

zaświadczenie o zatrudnieniu

Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach – darmowy wzór

15 maja 2023

Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach jest dokumentem, który otrzymamy od pracodawcy. Może być wymagane przez banki, czy firmy pożyczkowe. Jest bowiem pewnego rodzaju potwierdzeniem, że klient ma pracę. Poza instytucjami działającymi na rynku finansowym, także podmioty społeczne mogą wymagać takiego zaświadczenia. W dzisiejszym poradniku opiszemy nieco bliżej, kiedy zaświadczenie o zatrudnieniu może się przydać. Wskażemy…

praca zdalna

Praca zdalna, zmiany w kodeksie pracy od 2023 roku

9 maja 2023

Czasy pandemii koronawirusa ułatwiły pracę zdalną. W niektórych branżach stała się ona naturalnym sposobem wykonywania codziennych zawodowych obowiązków. Jednak na początku większość firm, w których pracownicy mogli wykonywać swoje obowiązki z domu, wprowadzała tzw. home office trochę eksperymentalnie. Ponieważ wymagają szybkich działań, dużo kwestii było nieunormowanych. Aktualnie wielu pracowników nie planuję lub wręcz nie musi…

Krajowy System e-Faktur

Co to jest KSeF? Krajowy System e-Faktur

6 maja 2023

Krajowy System e-Faktur jest rozwiązaniem zaproponowanym przez Ministerstwo Finansów. System informatyczny ma obowiązywać w całej Polsce. Umożliwia wystawianie i odbieranie faktur w formie elektronicznej. Dziś przedsiębiorcy mogą z niego korzystać, a w przyszłości stanie się to dla nich obligatoryjne. Inną możliwością jest dodatkowy benefit dla przedsiębiorców, którzy wybiorą korzystanie z systemu. Mowa o uldze podatkowej…

RRSO a oprocentowanie

RRSO a oprocentowanie nominalne – różnice i podobieństwa

4 maja 2023

Oferty kredytów i pożyczek docierają do nas z każdej strony. Zarówno w telewizji, jak i w internecie znajdziemy szereg reklam, w których banki lub instytucje pozabankowe przedstawiają swoje produkty. Wśród szczegółów promocji często padają informacje o wysokości oprocentowania. Jednak w praktyce okazuje się, że klienci nie dostrzegają różnicy pomiędzy oprocentowaniem nominalnym a RRSO. Dla wielu…

eurobank numery na infolinię - millennium numery na inolinię

Eurobank – numery na infolinię

3 maja 2023

Uwaga! Eurobank i Bank Millenium połączyły się. Klienci Eurobank są dziś obsługiwani przez Millenium. Dziś szukając numeru na infolinię Eurobank warto więc po prostu skontaktować się z Bankiem Millenium. Poniżej podajemy numery na infolinię Eurobank (Banku Millenium), z których można skorzystać w 2023 roku. Numery na infolinię Eurobank (obecnie – numery do obsługi telefonicznej Banku…

ustawa antylichwiarska

Ustawa antylichwiarska 3.0

2 maja 2023

Pożyczki pozabankowe dla osób w trudnej sytuacji finansowej, bądź z problematyczną zdolnością kredytową, przez lata cieszyły się ogromną popularnością. Z reguły usługi te były pozbawione surowych ograniczeń i nie wiązały ich regulacje. Niestety w gąszczu firm oferujących swoje usługi, znalazły się również takie, które wykorzystywały klientów i stosowały nieuczciwe praktyki. Od początku 2016 roku w…

wskaźnik ogólnego zadłużenia

Wskaźnik ogólnego zadłużenia – co to jest?

28 kwietnia 2023

Czy spotkałaś się kiedyś z pojęciem wskaźnika ogólnego zadłużenia? Jeżeli prowadzisz firmę, to warto się z nim zapoznać, ponieważ służy on jako podstawowe narzędzie analizy zobowiązań organizacji. Dzięki niemu istnieje możliwość sprawdzenia zadłużenia przedsiębiorstwa obecnie i przeanalizowania jakie potrzeby pojawią się w najbliższym czasie. Opierając się na wskaźniku, firma może rzetelnie ocenić swoją zdolność kredytową….

jak sprawdzic, czy firma jest zadluzona

Jak sprawdzić czy firma jest zadłużona?

25 kwietnia 2023

Dlaczego warto sprawdzać wiarygodność firm? To prosta droga do tego, aby współpracować tylko z zaufanymi podmiotami. Warto to sprawdzić zarówno będąc osobą fizyczną, jak i prowadząc działalność. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak sprawdzić czy firma jest zadłużona. Wiedza z niniejszego poradnika pomoże ustrzec się przed nierzetelnymi przedsiębiorstwami. Chroń swoje pieniądze i unikaj potencjalnych problemów, współpracując…

czy pełnomocnik może wziąć pożyczkę

Czy pełnomocnik do konta może zaciągnąć pożyczkę?

24 kwietnia 2023

Ustanawiając pełnomocnictwo do rachunku bankowego z reguły mamy na celu ułatwienie sobie życia. Udzielamy go naszym dzieciom, partnerom, niekiedy współmałżonkom, aby wypłacali środki z konta w sytuacjach, kiedy nie jest wymagana nasza obecność. Z tego rodzaju upoważnień chętnie korzystają osoby niepełnosprawne, ponieważ dzięki temu zaufany pełnomocnik może w ich imieniu załatwić wiele spraw w banku….