Umowa pożyczki – wzór do pobrania

Niezależnie od tego, czy ubiegamy się o pożyczkę w banku, czy w instytucji pozabankowej, pojawia się kwestia umowy pożyczki. Jest to bardzo ważny dokument zawierany pomiędzy dwoma stronami: pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Umowa ta reguluje wszystkie ważne elementy dotyczące konkretnej pożyczki. Ponadto taka umowa może być zawierana pomiędzy osobami fizycznymi. Sprawdźmy więc, jak dokładnie wygląda umowa pożyczki prywatnej.

CZY UMOWA POŻYCZKI MUSI BYĆ ZAWIERANA NA PIŚMIE?

Przed przystąpieniem do podpisania jakiekolwiek umowy, najpierw musimy określić jej rodzaj. W większości umów pożyczek, w tym także pożyczek prywatnych, najczęściej mamy do czynienia z umowami zawieranymi na piśmie. Są jednak wyjątki, w których możemy sporządzić umowę w formie ustnej. Warunkiem jest nieprzekroczenie wyznaczonej sumy, najczęściej jest to kwota 500 zł, ale w niektórych przypadkach nawet 900 zł. Taka forma umowy dla niektórych może wydawać się prostsza. Pamiętajmy jednak o tym, że posiadając pisemną umowę, jesteśmy w bezpieczniejszej sytuacji w razie problemów z wypłatą pieniędzy. 

JAK WYGLĄDA UMOWA POŻYCZKI?

Podstawowe elementy, które powinny się znaleźć w umowie pożyczki:

  • data i miejsce zawarcia umowy pożyczki,
  • strony umowy – ustalenie, kto jest pożyczkodawcą, a kto pożyczkobiorcą,
  • przedmiot umowy – ustalenie m.in. kwoty oraz waluty pożyczki,
  • warunki zwrotu pożyczki – ustalenie, w jaki sposób i kiedy dokładnie mają zostać zwrócone środki,
  • koszty związane z pożyczką,
  • oświadczenie o stanie majątkowym pożyczkobiorcy,
  • konsekwencje braku lub opóźnień spłaty pożyczki,
  • warunki wypowiedzenia umowy,
  • podpisy stron.

WARUNKI ODSTĄPIENIA UMOWY

W umowie określone są sytuacje, w których klient oraz pożyczkodawca mogą skorzystać
z możliwości odstąpienia umowy. Jeśli klient nie spłaca w terminie zaciągniętego zobowiązania lub podał w umowie fałszywe informacje, to w takim przypadku pożyczkodawca ma prawo odstąpić od umowy. Wszystko zależy od tego, jakie warunki zostały ustalone pomiędzy dwoma stronami. Dlatego decydując się na odstąpienie umowy, musimy trzymać się warunków zawartych w umowie pożyczki.

UMOWA POŻYCZKI – WZÓR

UMOWA POŻYCZKI – NA CO UWAŻAĆ?

Podstawowym i najważniejszym warunkiem jest dokładne przeczytanie umowy. Pamiętaj, że lepiej przeczytać umowę nawet kilka razy, niż potem mieć jakiekolwiek wątpliwości lub niedomówienia. W razie jakichś niejasności nie bój się pytać i od razu skonsultuj to ze specjalistą. Wzięcie pożyczki jest naprawdę bardzo poważną decyzją, więc tym bardziej musisz mieć pewność, że robisz właściwy krok. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły