Ranking kont dla dzieci

Szukasz najlepszego konta bankowego dla dziecka? Dla wszystkich rodziców i opiekunów przygotowaliśmy niniejszy ranking kont dla dzieci, aby ułatwić wyszukanie najtańszego, bezpiecznego i praktycznego produktu. Sprawdzamy, co oferują konta dla osób poniżej 13. roku życia. Które banki mają w swojej ofercie konta dziecięce?

Ranking kont dla dzieci – październik 2024

Ranking kont dla dzieci – na co zwracamy uwagę?

Banki oferują dziś wiele usług i produktów, których odbiorcami są różne grupy osób. W przypadku kont dla dzieci mowa oczywiście o dzieciach, ale także ich rodzicami. Ze względu na niski wiek właściciela takiego konta, funkcjonalności są zwykle znacznie ograniczone w porównaniu z typowymi kontami bankowymi. W rankingu kont dla dzieci uwzględniamy więc także rachunki, do których nie możemy zamówić karty płatniczej, czy z innymi ograniczeniami. Warto więc przemyśleć, z jakich funkcjonalności dziecko może korzystać i pod tym kątem wybrać dla niego najlepsze konto do 13 lat.

Bezpieczeństwo konta dla dziecka stoi na pierwszym miejscu

Naszym zdaniem zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa konta dziecięcego to podstawa. Z pewnością zgodzą się z tym także rodzice. W rankingu kont dla dzieci znajdują się rachunki z przydatnymi funkcjami. Mowa między innymi o mobilnej autoryzacji transakcji, ale także wysyłaniu rodzicowi powiadomień o wykonywanych przez dziecko przelewach i płatnościach.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że często pierwsze konto dziecka w dużej mierze służy do nauki. Styczność z pieniędzmi, edukacja w zakresie płatności i zastąpienie skarbonki praktycznym kontem bankowym. W związku z tym najlepsze będzie naszym zdaniem darmowe konto dla dziecka. Mowa zarówno o jego założeniu i prowadzeniu, ale także o wykonywaniu podstawowych działań – przelewów, płatności kartą, itp. Konta bezwarunkowo darmowe, czyli bez konieczności wykonania określonej liczby operacji, lądują więc na szczycie naszego rankingu kont dla dzieci.

W kwestii bezpieczeństwa ważne są też dodatkowe opcje karty płatniczej dla dziecka. Chodzi m.in. o możliwość ustawienia limitów i szybką blokadę/zastrzeżenie karty w razie jej utraty. Niektóre banki dają też możliwość podłączenia karty do płatności zbliżeniowych zegarkiem. Czasem rodzice mogą wyrobić dziecku specjalną opaskę z chipem umożliwiającym płatności zbliżeniowe. Taka usługa jest szczególnie ciekawa w przypadku nieco młodszych dzieci.

Ranking kont dla dzieci – konta z rachunkiem oszczędnościowym

Edukacja dziecka w zakresie zarządzania swoimi finansami jest bardzo ważna. Nie są to tylko jednak płatności i przelewy, ale także podstawy oszczędzania. Z tego względu w rankingu kont dla dzieci dodatkowe punkty zbierają produkty, które oferują rachunek oszczędnościowy. Dobrze, jeśli dziecko ma opcję ustawienia jakiegoś celu, czy automatyczne przekazywanie drobnych kwot (“końcówek”)  przy płatnościach. Liczy się jednak nie tylko sam dostęp do konta oszczędnościowego, ale także warunki jego prowadzenia. Obsługa rachunku oszczędnościowego powinna być natomiast prosta – wtedy dziecko będzie mogło samodzielnie z niego korzystać.

Niektóre banki posiadają dodatkowe promocje i bonusy dla dzieci, które oszczędzają część pieniędzy. Doceniamy to, tak samo jak możliwość sprawdzania na bieżąco, jak dużo środków udało się dziecku zaoszczędzić.

Konto dla dziecka poniżej 13. roku życia – edukacja w zakresie finansów

Układając ranking kont dla dzieci do 13 lat bierzemy także pod uwagę jego walory edukacyjne. Wiele banków proponuje dodatkowe treści szkoleniowe. Jeśli mają postać ciekawych gier lub interesujących filmów – dziecko z chęcią z nich skorzysta. Taka nauka z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Część produktów z naszego rankingu kont dziecięcych daje też możliwość zdobywania przez młodego użytkownika różnych odznaczeń i innych wirtualnych nagród. Odbywa się to poprzez zapoznawanie się z kolejnymi materiałami edukacyjnymi.

Konto bankowe dla dziecka, bez dodatkowych obowiązków dla rodzica

Niektórzy zastanawiają się, czy konto dla dziecka oznacza dodatkowe obowiązki dla rodzica. W niniejszym rankingu kont dla dzieci zwracamy uwagę na to, aby nie było konieczności zakładania przez rodzica konta w danym banku. Niektóre banki jednak tego wymagają. Wtedy konto dziecka jest w pewien sposób podpięte do konta rodzica. Takie rozwiązanie często jest bardzo wygodne, m.in. umożliwia wykonywanie wykonywanie bezpłatnych i błyskawicznych przelewów między kontami dziecka i rodzica.

Nie każdy bank ma jednak dobre konto dla dziecka. Czasem dana instytucja wcale nie proponuje takiego produktu. Wtedy najlepiej szukać konta poniżej 13 roku życia, które nie wymaga jednoczesnego założenia dodatkowego rachunku przez rodzica. Mogłoby się to wiązać z dodatkowymi opłatami. Nawet jeśli rodzic mógł ich uniknąć (np. wykonując określoną liczbę transakcji każdego miesiąca), często jest to po prostu niewygodne.

Nie wszystkie funkcje znane z kont dorosłych są dostępne dla dzieci

Układając ranking kont dla dzieci wymagania są nieco inne, niż w przypadku rankingu kont osobistych. Nie oceniamy dostępu do niektórych funkcjonalności, gdyż po prostu często nie są dostępne w kontach dla dzieci. Warto zdawać sobie bowiem sprawę z tego, że zdolność do czynności prawnych mają osoby po ukończeniu 13 roku życia. Wcześniej nie jest możliwe nie tylko samodzielne zawarcie umowy (np. z bankiem – o prowadzenie rachunku lub wydanie karty płatniczej), ale również niektóre transakcje. Prawodawca dopuszcza jedynie możliwość wykonywania płatności za niewielkie, codzienne wydatki. To zakupy w sklepiku szkolnym, kupno artykułów papierniczych, książek, czy niedrogich zabawek. Jednocześnie nigdzie nie znajdziemy jasnej informacji, czy dziecko może w takiej sytuacji zapłacić kartą, czy tylko gotówką.

Pewnym rozwiązaniem obchodzącym ten problem jest udostępnienie dla dziecka przed ukończeniem 13 roku życia karty prepaid. Rodzic przelewa na nią określoną sumę, a dziecko może z niej korzystać. Zarówno umowę prowadzenia rachunku w banku, jak i umowę na kartę prepaid musi oczywiście podpisać jeden z rodziców dziecka. Najczęściej taka karta nie ma wpisanego imienia i nazwiska. “Zwykłe” karty płatnicze najczęściej mają wpisane dane właściciela-wtedy tylko on może korzystać z katy i płacić nią.

Z pewnością w przypadku konta dla dzieci nie możemy natomiast liczyć na wyrobienie do niego karty debetowej lub karty kredytowej.

Usługi dodatkowe zwykle nie są dostępne w kontach <13 lat

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że nasze konta osobiste mają mnóstwo przydatnych funkcjonalności. Wielu z nich nie znajdziemy natomiast w kontach dziecięcych. Mowa między innymi o kontach walutowych, transakcjach BLIK, przelewach natychmiastowych, czy zagranicznych. Dziecko nie ma też możliwości wnioskowania o dodatkowe produkty finansowe z poziomu swojego konta. Ustawienia konta mogą być natomiast zmienione wyłącznie przez rodzica.

Ranking kont dla dzieci – podsumowanie

Na co zwrócić uwagę wybierając konto bankowe dla dziecka? W naszym rankingu kont dla dzieci znalazły się rachunki, które cechuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Przeważnie nie wymagają założenia dodatkowego konta w danym banku przez rodzica. Doceniamy bezpłatne konta dla dzieci. Muszą być też jak najprostsze w obsłudze. Praktyczność może zwiększyć możliwość wyrobienia opaski-zegarka do płatności zbliżeniowych.

Dużym plusem są intuicyjne opcje oszczędzania na rachunku oszczędnościowym. Doceniamy także walory edukacyjne konta dla dziecka. W końcu to dla niego pierwszy krok w stronę poznania świata finansów.