Płatności zegarkiem. Jak płacić zegarkiem?

płatności zegarkiem

Zastanawiając się nad tym, która metoda płatności jest najwygodniejsza, ciężko wybrać jedną z nich. Dla niektórych będzie nią najbardziej klasyczna płatność w gotówce. Wszystkie środki trzymamy w portfelu i na bieżąco kontrolujemy każdy wydatek. Wiele osób porzuciło już jednak ten sposób płacenia za towary i usługi i dziś w dużej części rozlicza się bezgotówkowo. Płatności kartą, a także szybkie przelewy przez Internet są bez dwóch zdań równie komfortowe, jak i bezpieczne. Obecnie coraz częściej płacimy zbliżeniowo telefonem lub używając kodów BLIK. Płatności zbliżeniowe (np. płatności zegarkiem) są jednak możliwe także z wykorzystaniem zegarka z funkcją NFC. Być może właśnie to jest najwygodniejszy sposób płacenia, na przykład dla osób uprawiających sport lub dzieci, kiedy nie mają ze sobą portfela i smartfona?

Płatności zegarkiem – nowoczesny sposób finalizacji transakcji

Płacenie zbliżeniowe jest bardzo szybkim, wygodnym i bezpiecznym sposobem. Możemy zrobić to przykładając kartę do czytnika terminala. Zamiast karty możemy jednak użyć urządzenia wyposażonego w łączność zbliżeniowąmoduł NFC. Może nim być smartfon, tablet lub zegarek. Jak działają płatności zegarkiem i kto powinien zainteresować się tym rozwiązaniem? Jakie metody płatności zegarkiem są dziś dostępne w naszym kraju? Które urządzenia to umożliwiają i czy do płacenia zbliżeniowego zegarkiem potrzebujemy smartwatcha z dostępem do Internetu?

Dziś nikogo nie dziwią już płatności telefonem lub poprzez przyłożenie karty do terminala. Przy niższych kwotach nie musimy podawać kodu PIN, a w wielu miejscach nie ma już dostępnych innych sposobów płacenia (np. w niektórych pojazdach komunikacji miejskiej lub w automatach na napoje i słodycze). Płatności zegarkiem wciąż dziś wywołują nieco zaciekawienia, z pewnością z biegiem lat także i ta forma płatności stanie się codziennością. Dziś szacuje się, że około 15% Polaków płaci zbliżeniowo, a liczba ta stale rośnie.

Na czym polegają płatności zegarkiem?

Jak działają płatności zegarkiem? To proste, zasada jest taka sama, jak w przypadku innych płatności zbliżeniowych – kartą płatniczą lub smartfonem. Po prostu w tym przypadku to nasz zegarek jest wyposażony w moduł łączności zbliżeniowej. Nie musi być to konkretne urządzenie, ważne by posiadało w swojej specyfikacji łączność NFC.

Do płacenia zegarkiem potrzebujesz:

  • karta płatnicza – to z niej zostaną pobrane środki przy płatności zbliżeniowej zegarkiem
  • zegarek z funkcją łączności zbliżeniowej NFC
  • aplikacja mobilna na smartfona/tablet – do pobrania ze sklepu Google Play lub App Store.

Centrum sterowania płatnościami zegarkiem jest właśnie aplikacja na telefon. To w niej dodamy kartę płatniczą do naszego zegarka, a właściwie – jego modułu zbliżeniowego. W aplikacji możemy ustawić limity płatności (jednorazowej, dziennej, miesięcznej), czy dodatkowe opcje. Odpowiednia aplikacja i jej konfiguracja zależą od metody płatności zegarkiem, a jest ich kilka: najpopularniejsze to Google Pay, Apple Pay, FitBit Pay, czy Garmin Pay, Swatch Pay. Niektórzy producenci zegarków posiadają własne metody i oprogramowanie. W aplikacji będziemy mieć też wgląd do historii płatności i innych opcji.

Co ważne, nie ma możliwości płacenia zegarkiem w sklepach internetowych. Taki sposób płatności zadziała tylko tam, gdzie obsługa sklepu lub punktu usługowego posiada terminal z możliwością płatności zbliżeniowych.

Jaki zegarek będzie odpowiedni do płatności zbliżeniowych?

Na początku warto sprawdzić, jakie metody płatności zegarkiem są dostępne dla Twojej karty płatniczej – w Twoim banku. Metoda (np. płatności Google Pay, czy inna) musi być oczywiście obsługiwana przez zegarek. Powiązanie karty płatniczej i Twojego zegarka odbywa się przy pomocy darmowej aplikacji. W zależności od tego, jaki styl zegarka preferujesz (klasyczny, czy nowoczesny) możesz wybrać zaawansowanego smartwatcha, prostszą opaskę sportową lub zupełnie tradycyjny zegarek z dodatkowymi funkcjami zbliżeniowymi. W zależności od wybranej metody płatności zegarkiem mamy do wyboru różne urządzenia, między innymi:

  • Apple Pay – zegarki Apple Watch
  • Google Pay – zegarki posiadające system operacyjny Wear OS, m.in. Samsung Galaxy Watch 4 i nowze, zegarki Fossil i inne
  • Garmin Pay: zegarki marki Garmin, m.in. Fenix, Instinct, Venu, vivomove
  • SwatchPay!: zegarki marki Swatch (zwykle mają wygląd klasycznego zegarka, bez wyświetlacza)
  • FitBit Pay: zegarki marki FitBit, m.in. Sense, Versa, Ionic, Charge
  • Xiaomi Pay – zegarki i opaski sportowe marki Xiaomi, m.in. Mi Band 6 NFC, MiBand 7 NFC

Ilość modeli zegarków, smartwatchy i opasek sportowych z obsługą płatności zbliżeniowych stale rośnie.Jeżeli chcesz płacić zegarkiem, sprawdź w swoim banku, które metody są tam obsługiwane i wybierz najbardziej funkcjonalne urządzenie.

Zegarek do płatności musi posiadać NFC!

Warto pamiętać o tym, że zegarki pozwalające na płatności zbliżeniowe muszą mieć moduł NFC. O ile w przypadku smartfonów jest to dziś standard dostępny w niemal każdym urządzeniu, nie każdy zegarek i smartwatch posiada taką możliwość. Niejednokrotnie dopłata do wersji z łącznością zbliżeniową NFC to nawet kilkaset złotych, warto więc wybrać odpowiedni model.

Płatność “zegarkiem” dla dzieci

Coraz więcej polskich banków oferuje możliwość zamówienia opaski pozwalającej na płatności zbliżeniowe. To dodatek do karty płatniczej dla dziecka. Płatność zegarkiem jest wtedy realizowana przez  niewielki chip, przypominający nieco kartę SIM.  Znajduje się w gumowej opasce, która jest wygodna w codziennym noszeniu. W dużym stopniu zmniejszamy przez to ryzyko zgubienia karty płatniczej przez dziecko, nie ma też konieczności kupowania kosztownego zegarka smart. Wystarczy, że rodzic ustawi odpowiedni limit płatności, a dziecko może samodzielnie przeprowadzać transakcje z płatnością zbliżeniową.

Płatności zegarkiem – podsumowanie

Wiele urządzeń daje dziś możliwość płatności zegarkiem. Także większość kont bankowych polskich banków udostępnia tę wygodną opcję. Płatności zegarkiem są po prostu rodzajem płatności zbliżeniowej, przy której nie mamy konieczności noszenia przy sobie karty płatniczej i telefonu.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły