Pismo do komornika. Jak napisać? Wzór do pobrania

pismo do komornika

Spłacanie długów należy do jednych z najgorszych obowiązków, które mogą kojarzyć nam się z życiem człowieka. Jeśli, kwota zobowiązań przekracza nasze możliwości, to należy się spodziewać z czasem interwencji komornika. W życiu wielu osób przychodzi taka chwila, gdy muszą napisać pismo w sprawie długu. W artykule przedstawimy informacje, jak prawidłowo napisać pismo do komornika.

Ustalenie celu pisma do komornika

Pismo do komornika z zasady uważane jest za najlepsze rozwiązanie w zakresie rozłożenia zobowiązania na raty, które będziemy w stanie spłacić. Większość z zadłużonych nie będzie miała wystarczającej kwoty, aby spłacić je jednorazowo. Z tego powodu pismo jest jednym ze sposobów na kontakt z firmą komorniczą, odpowiedzialną za odzyskanie wierzytelności.

Zgodnie ze statystykami, niemalże 70% społeczeństwa ma zaciągnięty kredyt lub jest on uwzględniony w ich planach. Tego typu sytuacje są spowodowane zbyt niskimi zarobkami, jak również wydatkami związanymi z utrzymaniem. Inflacja powoduje stały wzrost cen dóbr, a niskie wynagrodzenia często nie starczają na pokrycie kosztów życia. Decyzje w zakresie zaciągniętych zobowiązań w parabankach nie stanowią zagrożenia, jeśli dobrze przemyślimy, czy taka decyzja nie wprowadzi nas w spiralę długów.

Jeśli, będziemy brali zobowiązania, których następnie nie będziemy mogli spłacić, możemy popaść w znaczne problemy. Ich skutkiem będą często bezwzględne egzekucje komornicze, których celem będzie odzyskanie pieniędzy, które wcześniej zostały nam pożyczone przez instytucje finansowe. Komornik w kontekście egzekucji zobowiązań może zająć nie tylko nasze konta bankowe, na które wpływają nasz środki finansowe np. z emerytury (Ile może zabrać komornik z emerytury?), wynagrodzenia (ile może zabrać komornik z pensji?) czy renty (Ile moze zabrać komornik z renty?). Mogą to być także ruchomości w naszych domach, np. sprzęt elektroniczny, meble, nieruchomości (dom, mieszkanie, a także działkę) oraz środki z zasiłków (świadczenie rodzicielskie, zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek chorobowy itp.), te ostatnie mogę być zajęte wyłącznie w przypadku egzekucji zaległych alimentów.

Ogromne znaczenie ma stwierdzenie, iż komornik nie jest stroną w sprawie. Stronami są wierzyciel oraz dłużnik. Egzekucja następuje poprzez zlecenie ściągnięcia długu, którego wykonawcą jest instytucja komornicza. Sprawa zatem nie może być wyjaśniana z komornikiem, lecz w pierwszej kolejności, to wierzyciel musi być świadomy o chęci spłaty długu.

W prawie polskim została ustanowiona kwota wolna od potrąceń komorniczych, która wynosi:

  • 75% minimalnego wynagrodzenia przy potrącaniu zaliczek pracowniczych;
  • wartość minimalnego wynagrodzenia za pracę w przypadku osób zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu, jednak po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych;
  • 90% wynagrodzenia w sytuacji, gdy potrącane są kary pieniężne wynikające z art. 108. K.p.

Więcej na temat kosztów komorniczych 2021 przeczytacie w artykule dostępnym na naszej stronie.

Pismo do komornika – jakie są wymagania. Jak napisać?

Każde pismo kierowane do komornika, musi również trafić do wierzyciela, któremu jesteśmy winni pieniądze. We wniosku muszą być zawarte takie informacje, jak:

  • Imie i nazwisko,
  • Adres zamieszkania, zameldowania,
  • PESEL,
  • dane wierzyciela, u którego mamy dług.

Konieczne jest wskazanie kwoty całkowitego długu, który jesteśmy zmuszeni do spłacenia. Następnie należy złożyć szczegółowe warunki proponowanej ugody, jak również argumentację kiepskiej sytuacji materialnej. Często jest to moment, gdy sam wierzyciel na piśmie wskazuje na częściowe umorzenie spłacenia długu, gdyż chce odzyskać jakiekolwiek pieniądze. Nie należy się jednak nastawiać, iż wierzyciel podaruje nam np. odsetki związane z długiem. Dowodami w zakresie kiepskiej sytuacji materialnej mogą być np. wyciągi z kont, karta wypisu ze szpitala.

Pismo do komornika – wzór

Pismo o rozłożenia rat do komornika winno być napisane według określonych standardów. Wszelkie negocjacje związane z egzekucją wierzytelności przez komornika, muszą być poprzedzone udokumentowanymi negocjacjami z wierzycielem w sprawie spłaty długu. Komornik nie ma przydanych żadnych kompetencji, które pozwalają mu decydować o tym, w jakim sposób będzie egzekwowane zobowiązanie. W przypadku braku kontaktu i odpowiedzi z jego strony na naszą propozycję spłaty długu (np. w jakiejś części), warto ustalić z firmą komorniczą nowe warunki.

Co zrobić, jeśli wierzyciel nie zgadza się na rozłożenia długu na raty

W sytuacji, gdy komornik nie otrzyma wyraźnej zgody od wierzyciela na rozłożenie długu na raty, nie zgodzi się na jakiekolwiek zmiany w podejmowanych działaniach. Jednym z rozwiązaniem w tym przypadku jest poproszenie najbliższych o darowiznę, które posłuży za spłatę długu. Jeśli, nie możemy skorzystać z takiej opcji, nie pozostaje nam nic innego, jak zgłosić się do podmiotów na rynku parabanków, które przeanalizują naszą sytuację finansową i udzielą nam np. pożyczki bez BIK. Trzeba jednak bardzo mocno przemyśleć, czy kolejne zadłużenie w jakikolwiek sposób przybliży nas do ostatecznej spłaty wszystkich zobowiązań. Warto również sprawdzić nasz artykuł jak uchronić się przed egzekucją komorniczą.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

1 komentarz

Elzbieta

mam napisac pismo do komornika o rozliczenie alimentow nie wiem jak

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły