Wakacje kredytowe – wniosek. Wzór do pobrania

wakacje kredytowe

Podstawowym warunkiem bezpiecznej i bezproblemowej spłaty każdego rodzaju należności pieniężnej jest dotrzymywanie terminów płatności. W przeciwnym razie, klienta czekają dodatkowe wydatki w postaci odsetek karnych naliczanych przez intytucje finansowe, z którymi zobowiązał się współpracować. Sposobem na wyjście z tej sytuacji są wakacje kredytowe. Wiele osób decydując się na pożyczkę lub kredyt nie jest świadomych konsekwencji niedotrzymania warunków umowy, co prowadzi nie tylko do wcześniej wspomnianych odsetek, ale również do wielkiego stresu, naruszenia stabilności finansowej. W konsekwencji również do spirali długów i możliwych zajęć komorniczych. 

Są jednak sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Pandemia koronawirusa znacząco nadszarpnęła płynność finansową przedsiębiorców i wszystkim zadłużonym. W szczególności tym, którzy stracili pracę lub ich dochody zostały zamrożone, utrudniła spłatę. Jest jednak rozwiązanie, które znacznie może pomóc pożyczkobiorcom odzyskać równowagę w budżecie. Tym rozwiązaniem jest termin wakacji kredytowych. 

Czym są wakacje kredytowe? 

Czym są wakacje kredytowe? Jest to inaczej mówiąc odroczenie spłaty raty na konkretny okres. Jest to inaczej mówiąc odroczenie spłaty raty na konkretny okres. Klient nie musi w czasie trwania wakacji kredytowych martwić się ani o ratę kapitałową, ani o odsetkową. Zawsze warto jednak sprawdzić indywidualne warunki wewnętrzne banku lub innej instytucji finansowej. Zdarza się bowiem, że istnieje możliwość odroczenia tylko raty kapitałowej, a odsetkową należy zapłacić. Występuje wtedy tak zwana karencja. Każda z osób, która zdecyduje się skorzystać z tej usługi, musi pamiętać, że jest to przesunięcie raty w czasie. Nie jest to jej anulowanie, a co za tym idzie, okres kredytowania automatycznie powiększa się nam o okres trwania wakacji kredytowych. W dobie istnienia pandemii koronawirusa, bank wprowadziły regulacje, które pozwalają na wzięcie wakacji kredytowych nawet na 6 miesięcy. Jest to jednak decyzja jednokrotna w trakcie czasu trwania umowy kredytu lub pożyczki.

Wzór wniosku o wakacje kredytowe

Każdy z banków oferuje swój wzór wniosku o wakacje kredytowe. Mamy jednak możliwość napisania go sami. Oto najważniejsze punkty, które muszą znaleźć w piśmie o wakacje kredytowe :

  1. dane osobowe- imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania 
  2. dane bankowe- nazwa banku lub instytucji, do której kierujemy nasz wniosek
  3. informacje o umowie kredytowej- szczegóły zobowiązania, którego spłatę chcemy odroczyć, numer umowy, na jaki okres, jeśli chcemy wziąć wakacje kredytowe na parę umów, również musimy podać szczegóły każdej z nich 
  4. uzasadnienie – im lepsze uzasadnienie podamy, poparte racjonalnymi powodami, tym większe prawdopodobieństwo o przyznaniu wakacji kredytowych. Warto wspomóc się również załącznikami o aktualnej sytuacji finansowej, na przykład dokumentami udowadniającymi opłaty za prąd, wodę czy mieszkanie, ponoszone przez pożyczkobiorcę. 
  5. podpis wnioskodawcy- jeśli zapomnimy się podpisać, wniosek zostanie automatycznie odrzucony 

Zalety wakacji kredytowych

Niekwestionowaną zaletą wakacji kredytowych jest utrzymanie płynności finansowej w razie trudności ze spłatą kredytu/ pożyczki związaną z utratą pracy lub inną losową sytuacją. Kiedyś termin wakacji kredytowych głównie utożsamiany był z kredytami hipotecznymi. Współcześnie jednak jesteśmy w stanie skorzystać z usługi bez względu na rodzaj produktu kredytowego. Każdy z banków ma swój regulamin i szczegóły dotyczące odroczenia spłaty mogą się różnić. Dlatego przed podpisaniem jakiegokolwiek dokumentu należy zapoznać się z wewnętrznymi zasadami. To co zyskujemy to czas, swego rodzaju poduszka finansowa, z której możemy skorzystać aby odpowiednio zagospodarować i konsekwentnie zaplanować budżet i wydatki, w taki sposób aby uchronić się przed przykrymi konsekwencjami niedotrzymania warunków umowy.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły