Narastające zadłużenie to stresujące i wyniszczające doświadczenie, którego nikt z nas nie chce doświadczyć. Tym większy jest to problem, gdy dojdzie do egzekucji komorniczej i zajęcia na rachunku bankowym. Niespłacane kredyty i pożyczki generują koszty, które trzeba jak najszybciej ukrócić. Rozwiązaniem może być pożyczka oddłużeniowa na spłatę komornika, której udzielają prywatne instytucje pozabankowe i SKOKi.
Ranking Pożyczek oddłużeniowych na spłate komornika –wrzesień 2024
Skonsoliduj swoje pożyczki i otrzymaj dodatkową gotówkę!
Super Promocja – prowizja od 0% miesięcznie!
Kiedy zadłużenie staje się problemem?
Pożyczanie pieniędzy to kwestia całkowicie normalna, praktykowana już od najmłodszych lat. Kto z nas w czasach młodości nigdy nie poprosił mamy o kilka złotych na bilet do kina czy słodycze? Drobne sumy pożyczane sporadycznie nie stanowią problemu, o ile jesteśmy w stanie je spłacić. Problem pojawia się, gdy całe nasze życie usłane jest kredytami, pożyczkami, leasingami i innymi zobowiązaniami. Raporty BIK pokazują, że co drugi Polak spłaca jakieś zadłużenie – w formie karty kredytowej, kredytu hipotecznego czy zwykłej pożyczki. Równocześnie co ósma przyznaje, że jednym kredytem spłaca drugi, co sugeruje zaistnienie spirali długów.
Spirala długów to stan alarmujący, w którym dłużnik musi zaprzestać zaciągania dalszych zobowiązań. Konieczne jest uregulowanie bieżącego zadłużenia, by nie pogrążyć się finansowo. Jeśli tego nie zrobimy, w pewnym momencie zabraknie środków do spłacania rat bieżących, a co dopiero zaległych. Wówczas banki – jako że są instytucjami niecierpliwymi – zaczną kierować do nas pisma, aż w końcu założą sprawę w sądzie. Teoretycznie, można było uniknąć tej sytuacji, gdyby tylko dokładnie przeanalizowano budżet domowy. W praktyce przewidzenie problemów jest niemal niemożliwe – wystarczy choroba, wypadek lub inne zdarzenie losowe, by utracić płynność finansową.
Czym jest pożyczka oddłużeniowa?
Gdy zadłużenie zaczyna narastać, a kolejne raty przestają być płacone w terminie, należy podjąć działania naprawcze. Można udać się do banku z wnioskiem o restrukturyzację kredytu, czyli ustaleniem nowych warunków spłaty. Banki jednak niechętnie podchodzą do tego typu wniosków, a jeśli już, to naliczają szereg dodatkowych opłat. Znacznie prostszym i szybszym rozwiązaniem jest pożyczka oddłużeniowa lub – jak mówi większość osób – kredyt oddłużeniowy. Ten produkt należy do tzw. zobowiązań celowych: można go wydatkować tylko w określony sposób. W tym wypadku będzie to oczywiście spłata zadłużenia, z którym w normalnych okolicznościach nie bylibyśmy w stanie sobie poradzić.
Działanie pożyczki oddłużeniowej jest bardzo proste: firma pożycza środki, a w umowie znajduje się zapis, że muszą one posłużyć do pokrycia długów. Owymi środkami możemy spłacić wszelkie zaciągnięte chwilówki, kredyty, a także naruszony limit kredytu odnawialnego lub karty kredytowej. Dużą zaletą jest natychmiastowe pozbycie się kilku zobowiązań – nie musimy pamiętać, do kiedy należy wpłacić ratę danej firmie. Pożyczki oddłużeniowe udzielane są także na dogodniejszych warunkach – możemy swobodnie ustalać ilość rat, co wpływa na ich wysokość.
Pożyczka oddłużeniowa na spłatę komornika
Interwencja komornika w postaci zajęcia na rachunku bankowym lub licytacji dóbr to ostateczność, przed którą warto się bronić. Jeśli jednak nie mogliśmy zwrócić długu, a bank skierował sprawę do komornika, nie należy się poddawać. Pożyczka oddłużeniowa może posłużyć do spłaty zobowiązań, o które upomina się przypisany do nas funkcjonariusz. Nim jednak zawnioskujemy o środki, warto porozumieć się z wierzycielem i poinformować go o naszych zamiarach. Warto też poprosić o wstrzymanie interwencji komorniczej lub jej zaniechanie, by komornik nie naliczał dodatkowych potrąceń.
Jeśli wierzyciel przychyli się do naszej prośby o wstrzymanie interwencji, pozyskane środki transferujemy bezpośrednio na jego konto. Jeżeli jednak decyzja będzie odmowna, wówczas o fakcie pozyskania środków informujemy komornika. Ten z kolei zajmie pieniądze na poczet spłaty zadłużenia, a to z kolei oznaczać będzie koniec działań komorniczych. Warto więc sprawdzić aktualny ranking pożyczek dla zadłużonych by sprawdzić, która firma proponuje usługi na najkorzystniejszych warunkach. Pamiętajmy, że od pierwszego wezwania do faktycznej interwencji komornika mija trochę czasu – możemy więc na spokojnie przejrzeć dostępne możliwości.
Kredyt konsolidacyjny a pożyczka oddłużeniowa – czym się różnią?
Przeglądając fora finansowe, można zauważyć pewne błędne przekonanie wśród użytkowników, którzy utożsamiają pożyczkę oddłużeniową z kredytem konsolidacyjnym. Choć oba produkty służą do spłaty zobowiązań, w rzeczywistości znacznie się od siebie różnią. Pomijamy różnice pomiędzy kredytem a pożyczką, o których pisaliśmy na naszym blogu – te są ewidentne. Istota leży w podmiotach udzielających takich środków oraz w momencie wnioskowania. W wielu przypadkach na kredyt konsolidacyjny jest już za późno, a warunki akceptacji wniosków bywają trudne do spełnienia.
Kredyt konsolidacyjny przyznawany jest przez banki, a więc wymagane jest posiadanie zdolności kredytowej. Konsolidacji zobowiązań można dokonać tylko na ściśle określonych warunkach narzucanych odgórnie przez bank. Przykładowo, skonsolidować można tylko te kredyty, które udzielone zostały przez banki trzecie i które są nie młodsze niż 6 miesięcy. Jeśli zaś chodzi o pożyczkę oddłużeniową, panuje tutaj znacznie większa dowolność, ponieważ udzielają jej przede wszystkim firmy pożyczkowe i SKOKi. Pożyczką oddłużeniową spłacimy wszystkie zobowiązania, bez względu na ich pochodzenie oraz czas trwania. Nie musimy mieć także zdolności kredytowej – część firm udziela pożyczki bez BIK.
Pożyczka na komornika w SKOKu
Pożyczki pozabankowe to nie tylko te środki, które przyznawane są przez prywatne firmy komercyjne o specjalizacji parabankowej. To także produkty oferowane przez Spółdzielcze Kasy Kredytowo-Oszczędnościowe, znane szerzej jako SKOKi. Dlaczego rozpatrujemy SKOK jako coś zupełnie innego niż bank lub firmę pożyczkową. Ponieważ zarówno charakter tego podmiotu, jak i obecne prawo rozróżnia SKOKi od standardowych podmiotów. Oferują oni pożyczki na preferencyjnych warunkach dla wąskiego grona osób – członków danej kasy oszczędnościowej. Warto zaznaczyć, że kwoty pożyczek oddłużeniowych są wysokie (nawet do 160.000 złotych), a okres finansowania długi (do 120 miesięcy). Najlepszym przykładem jest firma SKOK Kasa Stefczyka.
Jak uzyskać pożyczkę na komornika w SKOKu?
Przede wszystkim należy zapisać się do kasy, czyli podpisać dokumenty w placówce i uregulować stosowne opłaty. Do nich należeć będą: opłata wpisowa, wykup udziałów oraz wpłata wkładu własnego – całość zamyka się w kwocie 150 złotych. Następnie po dołączeniu do SKOKu możemy wnioskować o pożyczkę na komornika. Ostateczna kwota i okres kredytowania zależą nie tylko od dochodu, ale od stażu członkowskiego SKOKu i ilości wykupionych udziałów. Jest to rozwiązanie atrakcyjne finansowo przede wszystkim dla tych, którzy są członkami SKOKu od co najmniej kilku lat.