Samochody używane cieszą się w Polsce dużą popularnością. Ze względu na niższą cenę wielu Polaków wybiera samochód z drugiej ręki. Nie zawsze jednak zakup możliwy jest bez pozyskania dodatkowych środków, szczególnie w przypadku pojazdów wyższej klasy. Niezbędne pieniądze uzyskać można poprzez kredyt na samochód używany.
- Czym jest kredyt na samochód używany?
- Samochód używany – jak banki go definiują?
- Jak bank wycenia samochód używany?
- Kredyt na samochód używany – na co jeszcze można go przeznaczyć?
- Czy kredytobiorca staje się właścicielem danego pojazdu?
- Ile trwa kredyt na samochód używany?
- Jak spłacić kredyt na samochód używany?
- Inne możliwości spłaty kredytu na używane auto
- Jak przebiega proces zaciągania kredytu na używane auto?
- Samochód używany – jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać na niego kredyt?
- Gdzie znaleźć najlepszy kredyt na zakup używanego auta?
- Kredyt na używany pojazd – jak się go zabezpiecza?
- Czy istnieją alternatywy dla bankowego kredytu na używany pojazd?
- O czym warto pamiętać, zaciągając kredyt na samochód używany?
Czym jest kredyt na samochód używany?
Kredyty udzielane na zakup używanego auta są dosyć popularne. Wiele osób pragnie kupić pojazd, który będzie służył im przez wiele lat, a jednocześnie jego cena będzie przystępna. Z tego powodu oferta bankowych kredytów na samochód używany jest stosunkowo szeroka, i większość klientów nie będzie miała problemu ze znalezieniem usługi, która trafi w ich potrzeby. Kredyt na używane auto jest domeną standardowych banków. W celu uzyskania kredytu na zakup nowego samochodu warto przejrzeć ofertę tzw. banków samochodowych.
Warto brać pod uwagę fakt, iż bankowe produkty finansowe mają zazwyczaj większe wymagania niż oferty prywatnych firm, toteż może być wymagane tzw. zabezpieczenie pożyczki. Taka metoda potwierdzenia wiarygodności kredytowej może odbyć się za pomocą oddania innego pojazdu bądź przedmiotu pod zastaw.
Samochód używany – jak banki go definiują?
Banki podchodzą do kwestii samochodów zero-jedynkowo. Pojazd może być albo nowy, albo używany. Dla banków i instytucji nie istnieją żadne stany pośrednie, takie jak “prawie nowy”. Status pojazdu nie jest jednak dla banku najważniejszy, ponieważ liczy się jego wartość. To od niej zależy, na jaką kwotę zostanie udzielony kredyt. Im droższe będzie samo auto, tym większą zdolnością kredytową będzie musiał operować klient, aby uzyskać na niego finansowanie.
Jak bank wycenia samochód używany?
Wycena używanego pojazdu jest dla banku istotna, ponieważ kupione auto może być zabezpieczeniem pożyczki samym w sobie. Zazwyczaj bank nie ma możliwości dokładnego zweryfikowania stanu i potencjalnej ceny egzemplarza, który chce nabyć kredytobiorca. Sprawdzana jest więc jedynie ogólna wartość danego modelu na rynku aut używanych. Bank może nabrać sporych podejrzeń, jeżeli kwota jaką klient zamierza uzyskać na dane auto znacząco różni się od jego wartości rynkowej.
Kredyt na samochód używany – na co jeszcze można go przeznaczyć?
W przeciwieństwie do pożyczki online, kredytu na używane auto nie można przeznaczyć na dowolny cel. Uzyskane środki można przeznaczyć wyłącznie na zakup danego pojazdu. Może to być samochód zarówno osobowy, ciężarowy, specjalny, jak i naczepa. Przeznaczenie pieniędzy na inny cel niż zakłada umowa o taki kredyt może spowodować żądanie natychmiastowego zwrotu pożyczonej kwoty wraz z odsetkami. Aby uniknąć negatywnych konsekwencji takiego działania, dobrze jest przedstawić bankowi dowód zakupu, lub mieć wcześniej przygotowaną kwotę do spłaty całości.
Czy kredytobiorca staje się właścicielem danego pojazdu?
Wiele osób myli kredyt na samochód używany z leasingiem, ponieważ są to dwa podobne do siebie produkty finansowe. Warto jednak pamiętać o tym, że leasing wiąże się jedynie z uprawnieniem do korzystania z auta, i nie zawsze jest równoznaczny z posiadaniem go na własność. W przypadku kredytu bankowego klient staje się prawowitym właścicielem samochodu, jednak wiąże się to także z pewnymi obowiązkami. Pojazd ubezpieczany jest na koszt użytkownika, a bank nie wlicza ceny ubezpieczenia w kwotę udzielonego kredytu.
Ile trwa kredyt na samochód używany?
Pojazdy, nawet w obrębie jednego rocznika, mogą znacznie różnić się od siebie pod względem ich wartości. Z tego powodu banki starają się dopasować swoją ofertę do jak największej grupy odbiorców. Najczęstszym minimalnym okresem spłaty kredytu na używane auto jest 12 miesięcy. Górna granica spłaty zazwyczaj wynosi 48 miesięcy, ale istnieją pewne wyjątki. Jeżeli dany model auta jest naprawdę kosztowny, a klient cechuje się bardzo dobrą zdolnością kredytową, to możliwe jest rozłożenie spłaty nawet na 120 miesięcy. Jest to wówczas naprawdę spore zobowiązanie, na które pozwolić sobie może niewielki odsetek klientów.
Jak spłacić kredyt na samochód używany?
Nie każdy kredyt na używane auto ma takie same warunki użytkowania. Znacząca większość różnic dotyczy jednak samej spłaty. Najczęściej takie zobowiązanie spłaca się tak samo jak zwykły kredyt gotówkowy, w przypadku którego kwota każdej miesięcznej raty jest taka sama. Takie rozwiązanie jest w przeważającej większości przypadków najwygodniejsze, ponieważ pozwala klientowi na odgórne zaplanowanie swojego budżetu, co zmniejsza ryzyko negatywnych zaskoczeń i nieporozumień. Wystarczy, że kredytobiorca przeleje w określonym terminie ustaloną w umowie kwotę, na dany numer konta bankowego.
Inne możliwości spłaty kredytu na używane auto
Nie sposób jednak nie wspomnieć o innych metodach spłaty kredytu za auto. Znany i popularny jest również kredyt z ratą balonową. Mimo swojej specyficznej nazwy, jest to produkt zbliżony do standardowego kredytu, z tą różnicą, że ostatnie raty mogą być znacznie większe. Spora część klientów decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ w czasie spłaty mniejszych rat będą mogli oni uzyskać środki na rozliczenie się za ostatnie, największe kwoty.
Osoby mające dostęp do większej ilości środków mogą zdecydować się także na spłatę kredytu w systemie 50-50. Są to dwie raty, z których każda odpowiada połowie wartości całego zobowiązania. Dla wielu osób takie rozwiązanie jest wygodne, ponieważ eliminuje potrzebę opłacania comiesięcznych rat na rzecz rzadszych, acz większych opłat.
Jak przebiega proces zaciągania kredytu na używane auto?
Wiele osób może się zastanawiać, jak przebiega proces zaciągania kredytu na samochód używany, i czy cała procedura znacząco różni się od ubiegania o standardowe kredyty, czy też pożyczki i chwilówki. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, postanowiliśmy opisać jak wygląda cały ten proces.
Cała procedura zaciągania kredytu na używane auto rozpoczyna się od złożenia odpowiedniego wniosku. Coraz więcej podmiotów pozwala na wnioskowanie przez internet, bez wychodzenia z domu, zbędnych formalności i czekania w kolejkach. Należy jednak brać pod uwagę konieczność przejścia przez proces weryfikacji. Banki korzystają z wielu rozwiązań, aby potwierdzić tożsamość i wiarygodność swoich klientów, a najpopularniejszymi z nich są rozmowy telefoniczne z konsultantami a także przelew symbolicznej kwoty z konta bankowego.
Jeżeli decyzja banku będzie pozytywna, to kolejnym krokiem jest podpisanie umowy. Warto czytać wszelkie dokumenty i załączniki, aby wiedzieć jakie są szczegóły usługi i zobowiązania z nią związane. Po podpisaniu umowy klient może cieszyć się środkami na zakup używanego auta.
Samochód używany – jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać na niego kredyt?
Banki udzielają kredytów jedynie osobom, które spełniają odpowiednie kryteria. Pozwala to zminimalizować ryzyko strat finansowych, jakie powstałyby na skutek brak odzyskania od klienta należności. Z tego powodu większość oczekiwań banków sprowadza się do zdolności kredytowej i uzyskiwanych dochodów. Jest to natomiast zła wiadomość dla osób w ciężkiej sytuacji np. dłużników, którzy figurują w bazach BIK. Takie osoby niemal zawsze spotykają się z odmową ze strony banków, a jedyną alternatywą są pożyczki dla zadłużonych, udzielane na mniejsze kwoty. Zachęcamy naszych czytelników do spłacania wszelkich zobowiązań w terminie, aby nie stracić swojej szansy na dobry i korzystny kredyt przez internet.
Od klientów wymaga się:
- odpowiednio wysokich dochodów
- braku zadłużeń i niespłaconych zobowiązań
- pełnoletności i polskiego obywatelstwa
- pozytywnej historii kredytowej
- zaświadczenia o dochodach, wypisywanego przez pracodawcę
- pełnej zdolności do czynności prawnych
Gdzie znaleźć najlepszy kredyt na zakup używanego auta?
Znalezienie dobrego kredytu nie jest w obecnych czasach problemem. Większą zagwozdkę może stanowić wybór najlepszej usługi, która pozwoli na zakup auta na najbardziej korzystnych warunkach. W tym celu warto zaglądać w internetowy ranking kredytów, w którym znajdują się jedynie najlepsze rozwiązania. Obecne w takich zestawieniach usługi są chwalone nie tylko przez standardowych użytkowników, lecz także przez specjalistów rozeznanych w branży kredytów i pożyczek. Szczególną uwagę należy zwracać na wartość RRSO, która określa całkowity koszt usługi w skali rocznej, włącznie z oprocentowaniem, prowizją, i dodatkowymi opłatami.
Kredyt na używany pojazd – jak się go zabezpiecza?
Kredyt na pojazd wymaga od klienta ustanowienia na nim zabezpieczenia. Dotyczy to nie tylko aut używanych, lecz także nowych samochodów. Jest tak, ponieważ auto jest kosztowną ruchomością, której uszkodzenie bądź całkowite zniszczenie naraża obie strony na straty. Najczęstszymi metodami zabezpieczenia pojazdu jest cesja z praw polisy AC, a także przewłaszczenie. Za pierwszym pojęciem kryje się proces zrzeczenia się ewentualnego odszkodowania na rzecz banku, w przypadku utraty bądź zniszczenia zakupionego auta.
Pod pojęciem przewłaszczenia rozumiemy natomiast ustanowienie banku współwłaścicielem auta, do momentu całkowitej spłaty zaciągniętego kredytu. Istnieje także przewłaszczenie warunkowe, w przypadku którego bank nie jest współwłaścicielem, ale stanie się pełnoprawnym posiadaczem auta w przypadku braku spłaty zobowiązania ze strony klienta. Inną często metodą zabezpieczenia jest wspomniany wcześniej zastaw, do którego klient utraci dostęp w przypadku zalegania ze spłątą.
Czy istnieją alternatywy dla bankowego kredytu na używany pojazd?
Wbrew pozorom, spora część klientów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak szeroka i atrakcyjna może być oferta spółek pozabankowych. Wiele firm oferuje pożyczki online, które przeznaczyć można na dowolny cel, w tym zakup auta z drugiej ręki. Warto jednak szukać takich usług z pomocą internetowych rankingów, ponieważ pozwoli to na znalezienie najlepszej i bezpiecznej oferty. W dzisiejszych czasach wielu oszustów podszywa się pod znane spółki, dlatego lepiej nie ryzykować i wybrać to, co sprawdzone.
Inną alternatywą będzie leasing, który pozwala na korzystanie z pojazdu, nawet jeżeli klient nie ma na niego środków. Wiele usług leasingowych pozwala na wykupienie auta na własność po upłynięciu odpowiedniego okresu, przez co jest to opcja warta rozważenia. Więcej o tej metodzie dowiecie się z naszego artykułu: Leasing – czym jest? Rodzaje leasingu i szczegóły.
O czym warto pamiętać, zaciągając kredyt na samochód używany?
Zaciągając kredyt na pojazd z drugiej ręki, warto mierzyć siły na zamiary. Brak możliwości spłaty kredytu nie tylko może wpędzić klienta w stan, jakim jest spirala zadłużenia, lecz może także prowadzić do konsekwencji prawnych. W przypadku notorycznego zalegania z ratami wierzyciel może naliczać odsetki karne, a w ostateczności wszcząć nawet postępowanie sądowe. Wówczas sprawą zajmie się komornik, którego działania nie są dla dłużników komfortowe. Zachęcamy wszystkich naszych czytelników do rozsądnych i przemyślanych decyzji, ponieważ wtedy kredyt na samochód używany będzie usługą, z której obie strony będą zadowolone.