Ranking lokat 2024 – najlepsze lokaty

Dzięki lokatom oszczędnościowym możliwe jest bezpieczne przechowywanie swoich środków, a także zabezpieczenie ich przed inflacją i nadmierną utratą wartości. Obecnie na rynku dostępnych jest naprawdę wiele lokat, z których każda oferuje inne warunki i korzyści. Jakie są najlepsze lokaty oszczędnościowe? Dowiesz się tego, korzystając z naszego rankingu lokat.

Oferta lokat – dla kogo jest przeznaczona? Ranking lokat 2024

Obecnie oferta dostępnych na rynku lokat jest naprawdę spora. Ten bankowy produkt finansowy charakteryzuje się elastycznością i możliwością dopasowania do potrzeb i oczekiwań klientów. Z tego powodu dostępne są zarówno lokaty krótkoterminowe, jak i lokaty długoterminowe.

Istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na lokatę:

  • Ochrona środków – umieszczenie wybranej sumy na lokacie gwarantuje klientowi, że będą one bezpieczne. Takie działanie pozwala uniknąć fizycznego zniszczenia pieniędzy, kradzieży środków z konta bankowego, oraz innych sytuacji w których majątek klienta mógłby być zagrożony.
  • Pomnażanie majątku – dzięki dobrze oprocentowanej lokacie, możliwe jest zwiększenie swoich środków na przestrzeni lat nawet o kilka procent. Jest to więc nie tylko sposób na przechowanie gotówki, lecz także ochronę przed inflacją. Szczególnie ważnym czynnikiem jest w tym przypadku kapitalizacja odsetek.
  • Stabilność finansów – świadomość tego, że środki są bezpieczne i korzystnie ulokowane, pozwala klientom skupić się na innych aspektach swojego życia. Jest to więc idealne rozwiązanie dla osób, które obawiają się o swoje pieniądze i chcą to zmienić.

Najlepsze lokaty – na co zwracać uwagę w 2024 roku?

Wielu klientów przed ulokowaniem swoich środków zastanawia się, co jest najistotniejszą kwestią wpływającą na atrakcyjność danej oferty. Istnieje wiele czynników, które przy wyborze lokaty są szczególnie ważne. Aby rozwiać wątpliwości naszych czytelników, podpowiadamy na co zwracać szczególną uwagę.

Lokata tylko na nowe środki - jak to obejść?

Przy wyborze lokaty należy zwracać uwagę na:

  • kapitalizację odsetek, czyli częstotliwość cyklicznego powiększania naszego wkładu własnego o odsetki. Im częstsza jest kapitalizacja, tym większa suma będzie ulegała powiększeniu na przestrzeni kolejnych miesięcy.
  • zakres kwot, który reguluje to, jaką sumę można umieścić w danej lokacie. Wiele lokat charakteryzuje się koniecznością umieszczenia sumy minimalnej, co dla wielu użytkowników może być sporą niedogodnością.
  • oprocentowanie, które jest równie istotnym czynnikiem co kapitalizacja odsetek. To na podstawie wartości oprocentowania powiększana jest dana kwota. Warto pamiętać o tym, że oprocentowanie nie zawsze jest stałe, i wszystko zależy od szczegółów wybranej oferty.

Na co uważać, wybierając lokatę?

Wybór lokaty wiąże się nie tylko z korzyściami, lecz także z odpowiedzialnością. Jest to swojego rodzaju zobowiązanie na lata, a wycofanie umieszczonej na lokacie kwoty równoznaczne jest ze złamaniem umowy. Wówczas bank może nie wypłacić klientowi odsetek, co sprzeczne jest z samą ideą lokaty. Z tego powodu najrozsądniejszym działaniem jest dokładne przeanalizowanie warunków umowy przed jej podpisaniem. Pomoże to uniknąć potencjalnych nieporozumień i rozczarowań.

Równie ważną kwestią jest automatyczne odnowienie lokaty. Często jest to domyślna opcja, o której znaczna część klientów zapomina. Skutkuje to niechcianym przedłużeniem usługi, co nie zawsze jest korzystne. Przykładowo, w trakcie trwania lokaty na rynku mogą pojawić się bardziej atrakcyjne oferty, do których klient nie będzie miał dostępu, jeśli przedłużył daną lokatę.

W co inwestować małe kwoty?

Lokata długoterminowa, czy krótkoterminowa?

Trudno jest jednoznacznie określić, jaka lokata będzie lepsza. Sporo zależy od indywidualnej sytuacji i oczekiwań danego klienta, toteż jest to kwestia subiektywna. Długoterminowa lokata może okazać się lepszym wyborem w przypadku osób, które chcą mieć spokój i stabilność finansów. W takiej sytuacji rozsądniej jest ulokować swoje środki i obserwować ich wzrost na przestrzeni lat. Jest to wygodniejsza opcja, ponieważ eliminuje konieczność przechodzenia przez liczne formalności i procedury.

W przypadku krótkoterminowych lokat sytuacja wygląda nieco inaczej. Użytkownik musi być przygotowany na konieczność wypełniania dokumentów i wniosków w przypadku każdorazowej zmiany oferty. Może okazać się to uciążliwe, ale takie rozwiązanie posiada także swoje zalety. Przenoszenie swojego kapitału między różnymi lokatami pozwala mieć pewność, że nasze pieniądze są korzystnie oprocentowane. Pomaga to np. walczyć z inflacją, przez którą pieniądz ma niższą wartość.

Jak znaleźć najlepszą lokatę?

Szeroki wybór na rynku lokat oszczędnościowych może być przytłaczający dla klientów, którzy chcą mieć pewność że wybrali najlepszą usługę. Z tego powodu zachęcamy wszystkich naszych czytelników do skorzystania z rozwiązania, jakim jest nasz ranking lokat. Znajdują się w nim sprawdzone rozwiązania, które pomogły wielu klientom w ulokowaniu swoich oszczędności i zapewnienia sobie stabilności finansowej.

W co inwestować małe kwoty?

Dobra lokata to taka, która:

  • odpowiada naszym celom – warto uprzednio ustalić cel lokaty, aby móc później dobrać bezproblemowo odpowiadającą mu usługę.
  • jest atrakcyjna finansowo – dzięki rankingowi lokat możliwe jest znalezienie najkorzystniejszej oferty, która pozwoli nam na korzystne ulokowanie środków.
  • nie jest problemem – lokata może okazać się problematyczna, jeżeli chcemy wypłacić swoje środki przed upłynięciem okresu lokaty. Czasami lepszym rozwiązaniem będzie lokata krótkoterminowa.
  • jest ubezpieczona – lokaty objęte gwarancją BFG (Bankowy Fundusz Gwarancyjny) są zazwyczaj stabilniejszymi i bardziej zaufanymi rozwiązaniami.
  • łatwo złożysz o nią wniosek – na przykład przez bankowość internetową lub w aplikacji mobilnej

Oprocentowanie lokaty

Oprocentowanie lokaty najczęściej podawane jest w skali rocznej, nawet w przypadku krótkoterminowych lokat, których czas opiewa na kilka miesięcy. Jest tak, ponieważ sporo lokat przedłuża się automatycznie. Łatwo jest więc porównać ze sobą wiele lokat pod względem ich oprocentowania, ale warto brać przy tym pod uwagę także inne czynniki.

Poza wysokością oprocentowania, ważny jest także jego typ. Oprocentowanie stałe to lokata, która przynosi taki sam zysk przez cały okres jej trwania. Łatwo jest więc przewidzieć, jaka kwota zostanie wypracowana po określonym czasie trzymania jej na lokacie. Oprocentowanie zmienne nie gwarantuje stabilności ulokowanej kwoty, i w dużej mierze zależy od oferty banku i tego, jaka jest obecna stopa procentowa.

Jak obliczyć zysk z lokaty?

Czysty zysk z lokaty nazywamy oprocentowaniem netto. Jest to kwota, jaką otrzymamy już po opłaceniu podatku od zysków kapitałowych. Wysokość tego podatku wynosi 19%, co oznacza że każda wypracowana w ramach lokaty złotówka przynosi właścicielowi kapitału 81 groszy zysku.

Aby obliczyć zysk z lokat trzeba znać jej kwotę, okres trwania lokaty, częstotliwość kapitalizacji odsetek oraz wysokość oprocentowania. Wiele podmiotów pomaga klientom w kwestii obliczania zysku i proponuje im kalkulator lokaty, dzięki któremu wszystkie informacje są znane jeszcze przed ulokowaniem pieniędzy.

Lokata oszczędnościowa sposobem na walkę z inflacją?

Co to jest inflacja? To jeden z parametrów opisujących zmianę wartości pieniędzy w czasie. W dużym uproszczeniu – gdy inflacja jest duża (np. wynosi kilkanaście procent w skali roku), nasze oszczędności trzymane na koncie w banku tracą wartość. Po pewnym czasie ich wartość nabywcza znacznie spadnie, czyli za daną sumę kupimy mniej produktów i usług.

Są pewne sposoby na walkę z inflacją, które możemy też opisać jako sposoby na oszczędzanie lub inwestowanie swoich pieniędzy. Jednym z nich jest umieszczenie środków na lokacie oszczędnościowej. W momencie, gdy inflacja jest wysoka, zwykle także oprocentowanie lokat jest wysokie. Być może trzymając pieniądze na lokatach bankowych nie zrekompensujemy sobie inflacji w 100%. Jest to jednak bardzo bezpieczny sposób, właściwie nie obarczony żadnym ryzykiem. Chcąc zyskać więcej, możemy też zainwestować swoje środki w inny, bardziej ryzykowny sposób. Obietnica sporego zysku jest kusząca, w praktyce jednak wiele osób traci swoje oszczędności lub ich część. Lokata oszczędnościowa jest więc niezłym sposobem na walkę z inflacją.

Lokata walutowa – nie tylko PLN

Na rynku jest dziś wiele różnych ofert. Lokata walutowa to produkt finansowy dla osób chcących oszczędzać w innej walucie, niż PLN. Na rynku nie brak rozwiązań, dzięki którym klienci mogą oszczędzać w walutach takich jak EUR, GBP czy też USD. W przypadku walutowych rozwiązań warto zwracać uwagę na kurs wymiany poszczególnej waluty. Może się okazać, że koszty będą zbyt wysokie w porównaniu do zysków, przez co znacznie lepszym pomysłem będzie standardowa lokata oszczędnościowa.


Uwaga: Lokaty w innych walutach niż PLN również wymagają opłacenia podatku od zysków kapitałowych w wysokości 19%.

Jakie wymagania należy spełnić, aby móc założyć lokatę?

Częstym pytaniem dotyczącym lokat są ich wymagania. Konsumenci przyzwyczajeni są do wysokich wymagań stawianych przez banki np. podczas wnioskowania o kredyt gotówkowy. Nie dziwi więc, że spora część użytkowników woli uprzednio sprawdzić, czy spełnia wszystkie niezbędne kryteria.

Co jest wymagane do założenia lokaty?

  • wkład własny – banki oferujące klientom lokaty zawsze podają przedział, w jakim ma znajdować się ulokowana kwota. Jeżeli dana osoba dysponuje niewystarczającymi środkami, lub chce ulokować zbyt dużą kwotę, to będzie musiała poszukać alternatywy.
  • konto bankowe – często aby skorzystać z usługi trzeba być klientem danego banku. Może to być uciążliwe szczególnie dla tych osób, które nie zamierzają zakładać dodatkowego konta. Na szczęście istnieją także alternatywy w postaci lokaty bez konieczności zakładania nowego konta, które dostępne są dla szerszego grona odbiorców.
  • pełnoletność – klienci muszą ukończyć 18. rok życia, aby móc założyć lokatę oszczędnościową. Wymagane jest także polskie obywatelstwo z terenem zamieszkania na terenie kraju i pełna zdolność do czynności prawnych.

Lokata przez Internet – czy to możliwe?

W dobie nowoczesnych technologii coraz więcej produktów finansowych oferowanych jest przez Internet. Podobnie jest z lokatami oferowanymi przez banki. Obecnie sporo podmiotów pozwala na założenie lokat online, które są znacznie wygodniejsze. Lokatę można założyć bez wychodzenia z domu i zbędnych formalności, co jest znacznym udogodnieniem.

Jakie banki oferują lokatę online?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone