Nawet niewielkie sumy mogą okazać się wystarczające, aby rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem. Sensowne ulokowanie pozornie niewielkiej kwoty takiej jak 100, 200 czy też 500 złotych może w przyszłości zaowocować dostępem do większych kwot. Nie możemy tutaj jednak mówić o żadnej gwarancji. Należy mieć na uwadze przede wszystkim ryzyko inwestycyjne, które zależne jest w dużej mierze od rodzaju inwestycji. W co inwestować małe kwoty, aby osiągnąć zysk? Sprawdźmy.
Czy inwestowanie małych kwot ma sens?
W przekonaniu wielu osób inwestowanie niewielkich kwot mija się z celem. Takie założenie jest jednak błędne, a szansę na udaną inwestycję mamy nawet w przypadku poświęcenia drobnych kwot rzędu 100 złotych. Wpłacona kwota nie jest jedynym czynnikiem, od którego zależy sukces danej inwestycji. Równie ważna jest regularność, odpowiednia dywersyfikacja portfela inwestycyjnego i minimalizowanie kosztów związanych z operacjami finansowymi.
Poza oczywistą zaletą w postaci pomnożenia kapitału początkowego, dokonywanie inwestycji ma również inne zalety. Takie działanie skutecznie uczy oszczędzania i pozytywnych nawyków finansowych, dzięki czemu o wiele prościej jest w przyszłości podejmować świadome i odpowiedzialne decyzje. Ucząc się inwestowania na małych kwotach, możesz osiągnąć znacznie więcej, gdy w późniejszym czasie zdecydujesz się zainwestować większą sumę.
Czy inwestycja zawsze przynosi zysk?
Zainwestowanie pieniędzy niemal zawsze wiąże się z ryzykiem, a wyjątkiem od tej reguły są jedynie lokaty, konta oszczędnościowe i obligacje. Najbardziej ryzykowne są inwestycje na giełdzie, gdzie bez znajomości danego rynku możemy utracić ulokowane pieniądze. Nawet doświadczeni inwestorzy są narażeni na straty, jeżeli w porę nie reagują na zmiany rynkowe.
Jeżeli dopiero zaczynasz inwestować i dysponujesz małą ilością środków, lepiej będzie zrezygnować z grania na giełdzie lub obrotu kryptowalutami i wybrać inny instrument finansowy.
Jak zacząć inwestować małe kwoty?
Rozsądne inwestowanie małych kwot wiąże się z planowaniem. Warto ustalić, jaką wolną sumą dysponujemy w każdym miesiącu, aby odpowiednio dobrać rodzaj inwestycji. Na samym początku lepiej będzie wstrzymać się od działań niosących za sobą większe ryzyko, takich jak stawianie wszystkiego na jedną kartę.
Jeżeli nie chcemy utracić środków, to powinniśmy skupić się na dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Co to oznacza? Jest to podzielenie swojego kapitału na grupy, które inwestuje się w różne czynniki. W ten sposób skutecznie zapobiegamy sytuacji, w której tracimy wszystkie pieniądze. Warto przy tym cyklicznie korygować swoją strategię działania, aby zmaksymalizować zysk.
W co inwestować małe kwoty na początku?
Dysponując niewielką kwotą, można natrafić na sytuację, w której nie zostanie ona przyjęta. Giełdy i fundusze inwestycyjne określają, jaka może być minimalna wartość depozytu, toteż im mniejsza jest kwota którą chcemy zainwestować, tym mniejszy będzie wybór. Na samym początku warto skupić się na rozwiązaniach, generujących pewny zysk – będą to m.in. akcje stabilnych spółek. Warto zainteresować się również lokatami i kontami oszczędnościowymi, ponieważ środki do kwoty 100 000 euro chronione są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Lepiej inwestować małe kwoty czy większe sumy?
Mogłoby się wydawać, że inwestowanie większych kwot zawsze będzie lepszą opcją, ponieważ przyniesie odpowiednio wyższe zyski. W rzeczywistości nie jest to do końca prawdą i wiele zależy od indywidualnej sytuacji danej osoby.
Tym, którzy wykazują relatywnie niski dochód, poleca się dokonywanie mniejszych inwestycji. Wówczas część środków nadal posłuży jako “poduszka finansowa” w przypadku nagłych wydatków, choroby, czy też ryzyka utraty pracy.
Niestety, inwestowanie małych kwot ma również swoje wady:
- zmniejszone możliwości dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, ze względu na ograniczony wybór instrumentów finansowych,
- zyski z inwestycji będą proporcjonalne do poświęconego kapitału, czyli w tym przypadku mniejsze,
- opłaty dla pośredników mogą zadecydować o tym, czy inwestycja jest rentowna.
W co zainwestować niewielką kwotę? Przykłady
- Lokata bankowa – jest to dobry sposób na to, aby bezpiecznie zainwestować małą kwotę, ponieważ jest w pełni pozbawiony ryzyka. Na rynku znajdziemy zarówno lokaty na kilka miesięcy, jak i nawet na kilka lat. W porównaniu do innych rodzajów inwestycji zysk wydaje się mały – nie przekracza zazwyczaj 10%. Pozwoli to jednak ochronić swoje możliwości przed skutkami inflacji, co dla wielu jest decydującym czynnikiem.
- Konto oszczędnościowe – w przeciwieństwie do lokaty w banku, konto oszczędnościowe zakładane jest na nieokreślony czas, a użytkownik może w dowolnym momencie wpłacać i wypłacać środki, bez obaw o utratę wypracowanych odsetek. Niestety, nie znajdziemy tutaj równie wysokiego oprocentowania, co w przypadku lokat.
- Kryptowaluty – mimo iż kryptowaluta przez większość państw nie jest uznawana za środek płatniczy, to system tych walut na dobre zadomowił się w świecie internetowych płatności i inwestycji. Ukierunkowanie swojego portfela inwestycyjnego na kryptowaluty jest jednak ryzykownym posunięciem, ponieważ ich rynek bardzo dynamicznie się zmienia.
- Handel walutami – kursy tradycyjnych walut są o wiele stabilniejsze niż te dotyczące kryptowalut, toteż wiele osób decyduje się właśnie na taki krok. Największym pozagiełdowym rynkiem walutowym jest Forex, który działa całodobowo (poza weekendami). Gra na rynku walut zalecana jest osobom, które mają doświadczenie w inwestowaniu.
- Obligacje Skarbu Państwa – papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa można zakupić już od 99,90 złotych. Są to tzw. dłużne papiery wartościowe, co oznacza, że kupująca je osoba pożycza środki państwu na określony czas, po upłynięciu którego otrzymuje daną kwotę powiększoną o odsetki.
- Fundusze inwestycyjne – jest to forma inwestowania zbiorowego, która polega na dokonywaniu wpłat przez członków funduszy. Suma wpłat jest następnie lokowana w określone aktywa. Warto przy tym wspomnieć, że wpłaty nie zawsze występują w formie pieniężnej. W niektórych przypadkach akceptowane są również papiery wartościowe.
- Złoto i srebro – zakup metali szlachetnych nie zawsze wiąże się z ich nabyciem w fizycznej postaci. Możesz inwestować małe kwoty w złoto i srebro poprzez kupno udziałów w funduszu ETF. Jest to rodzaj inwestycji podobny do handlu walutami, tzn. faktyczny zysk zależny jest od sytuacji rynkowej w momencie sprzedaży.
Inwestycje krótkoterminowe i długoterminowe – które lepsze?
Jako inwestycje krótkoterminowe określamy operacje, trwające mniej niż 12 miesięcy. Może to być np. zakup akcji na giełdzie oraz handel walutami i kryptowalutami. W skrajnych przypadkach między czasem zakupu i sprzedaży mija zaledwie kilka godzin – wszystko zależy od tego, w jaki zysk celuje inwestor i jak uważnie śledzi rynek.
Inwestycje krótkoterminowe wiążą się z większym ryzykiem, niż operacje trwające przez dłuższy czas. W przeciągu 12 miesięcy może dojść do zmian rynkowych na niekorzyść osoby inwestującej, co może mieć miejsce szczególnie w przypadku walut poszczególnych krajów.
Z tego powodu zaleca się wybranie bezpieczniejszych instrumentów, takich jak lokata bankowa lub dedykowane konto oszczędnościowe. W tym miejscu pojawia się kolejny problem związany z krótkoterminowym inwestowaniem – w wielu przypadkach jeden rok to za mało, aby wypracować znaczący zysk.
Ile można zyskać, inwestując?
Wypracowany zysk jest kwestią rodzaju inwestycji i poświęconego kapitału. W przypadku lokat i kont oszczędnościowych klient od razu wie, jaki będzie procentowy wzrost. Warto przy tym pamiętać o kapitalizacji odsetek, która również wpływa na wypracowany zysk.
Jeżeli nie wiecie, jaką lokatę wybrać, to nasz ranking może pomóc wam przy podejmowaniu decyzji:
Ranking lokat – najlepsze lokaty
O wiele trudniej jest przewidzieć korzyści płynące z grania na giełdzie, obrotu waluty, czy też handlu złotem i srebrem. Potencjalne ryzyko utraty środków jest większe, ale działa to również w drugą stronę, ponieważ i zysk bywa proporcjonalnie wyższy.
Najczęściej zadawane pytania
Mając 100 złotych, możesz zakupić obligacje Skarbu Państwa. Są to dłużne papiery wartościowe, dzięki którym po określonym czasie odzyskasz zainwestowaną kwotę wraz z odsetkami.
200 złotych możesz zainwestować na koncie oszczędnościowym. Jeżeli jednak zależy Ci na krótkoterminowej inwestycji, możesz spróbować z graniem na giełdzie lub kryptowalutami.
Część banków komercyjnych pozwala na otworzenie lokaty już od kwoty 500 złotych. Całość działa podobnie do konta oszczędnościowego, ale bez możliwości wypłacania pieniędzy bez utraty odsetek. Plusem takiego rozwiązania jest wyższe oprocentowanie.
Istnieją sposoby na inwestowanie bez ryzyka, jednak zapewniają one odpowiednio mniejszy zysk. Są to m.in. lokaty bankowe, konta oszczędnościowe, czy też zakup obligacji Skarbu Państwa.
Tak naprawdę nie ma żadnego wymogu dotyczącego kwoty, jaką trzeba mieć, aby inwestować. Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju inwestycji chcemy dokonać – nie każdy instrument finansowy będzie można nabyć za niewielką kwotę.