Jaka jest różnica między lokatą a kontem oszczędnościowym? 

różnica między lokatą a kontem oszczędnościowym

W ofertach znanych instytucji bankowych znajdziemy wiele produktów oszczędnościowych. Nie każdy z nich działa jednak na takich samych zasadach, przez co potencjalni klienci powinni zdawać sobie sprawę z tego, jak działa dana usługa. Dla wielu osób pojęcie konta oszczędnościowego i lokaty jest równoznaczne, co nie jest prawdą. Z tego powodu dzisiaj sprawdzimy, jaka jest różnica między lokatą a kontem oszczędnościowym. 

Czym jest lokata? 

Aby bardziej uwidocznić to, jaka jest różnica między lokatą a kontem oszczędnościowym, warto przyjrzeć się każdemu z rozwiązań z osobna. Lokata oszczędnościowa to produkt finansowy, którego celem jest umożliwienie zainteresowanym bezpiecznego przechowywania swoich środków. Zaletą takiej opcji jest możliwość pomnażania swoich środków, ponieważ lokaty są oprocentowane. Ze względu na to, że rynek dopasowany jest do potrzeb jak największej części klientów, znajdziemy zarówno lokaty krótkoterminowe jak i długoterminowe. 

Co wyróżnia lokatę?

Lokatę wyróżnia przede wszystkim fakt, iż jest to produkt finansowy możliwy do uzyskania bez konieczności otwierania osobnego konta. Dzięki temu, użytkownicy standardowych rachunków osobistych mogą w dowolnym momencie zdecydować się na otworzenie lokaty. Warto mieć na uwadze fakt, iż wypłata środków z lokaty podczas jej trwania może doprowadzić do utracenia wypracowanych odsetek. 

Czym jest konto oszczędnościowe?

Rachunek oszczędnościowy to rozwiązanie skierowane bezpośrednio do osób, których głównym celem jest odkładanie i pomnażanie kapitału. W przeciwieństwie do lokaty, konto oszczędnościowe otwiera się na czas nieokreślony. Pozwala to na bezproblemowe wpłaty i wypłaty pieniędzy bez obaw o utratę wypracowanych zysków. Poza funkcjami związanymi z oszczędzaniem pieniędzy, taki rodzaj konta może z powodzeniem zastąpić konto osobiste. 

Co wyróżnia konto oszczędnościowe?

Kolejna różnica między lokatą a kontem oszczędnościowym wynika z oprocentowania. Lokaty oferują klientom zarówno oprocentowanie stałe (na krótszy okres czasu) jak i zmienne (na dłuższy czas). To od preferencji użytkownika zależy, na jakie rozwiązanie się zdecyduje. Z kolei konta oszczędnościowe niemal w każdym przypadku cechują się oprocentowaniem zmiennym, co oznacza że w miarę upływu kolejnych miesięcy, warunki użytkowania konta mogą ulec poprawie lub pogorszeniu. 

Które rozwiązanie jest lepsze? 

Na jakie rozwiązanie się zdecydować, jeżeli chcemy oszczędzać pieniądze? Wiele zależy od indywidualnej sytuacji danego klienta. Spora część osób nie ma zamiaru zakładać dodatkowego konta w banku, dlatego wybiera lokatę zamiast rachunku oszczędnościowego. Wizja braku możliwości wypłacenia swoich środków bez utraty odsetek sprawia jednak, że konta oszczędnościowe również są chętnie wybierane. Może okazać się, że zbyt pochopny wybór nie będzie trafiony, toteż przed podjęciem decyzji warto przeanalizować swoje priorytety i potrzeby finansowe. 

Dla kogo lokata będzie lepszym rozwiązaniem?

Lokata na koncie bankowym to dobra opcja dla osób, które mogą pozwolić sobie na wpłacenie większej kwoty za jednym razem. Nie jest to rozwiązanie skierowane do tych, którzy lubią impulsywne zakupy, ze względu na to, że wypłacając pieniądze można utracić wypracowane odsetki. Jeżeli jesteś pewny, że nie będziesz korzystać z danej kwoty przez dłuższy okres czasu, to założenie lokaty może być najlepszym wyjściem!

Dla kogo konto oszczędnościowe będzie lepsze?

Rachunek oszczędnościowy poleca się przede wszystkim osobom, które chcą jednocześnie oszczędzać swoje środki i mieć dostęp do innych funkcji konta bankowego. Ponadto, na takie konto można wpłacać i wypłacać środki bez ryzyka. Nawet w przypadku nagłych wydatków można przelać z konta odpowiednią kwotę i nie obawiać się utraty zysków. Jeżeli chcesz nieustannie powiększać swoje oszczędności, to taki rodzaj konta będzie najlepszy. 

Główne różnice między lokatą a rachunkiem oszczędnościowym 

Różnica między lokatą a kontem oszczędnościowym widoczna jest w wielu aspektach, toteż klienci mogą mieć problem z podjęciem świadomego wyboru. Aby rozwiać wątpliwości naszych czytelników, postanowiliśmy sporządzić spis głównych różnic między poszczególnymi rozwiązaniami.

Lokata, a rachunek oszczędnościowy – różnice: 

  • Do otworzenia lokaty nie jest konieczne utworzenie osobnego rachunku bankowego
  • Lokaty oferują klientom zarówno oprocentowanie zmienne, jak i stałe, z kolei rachunki oszczędnościowe niemal zawsze cechują się oprocentowaniem stałym. 
  • Na konto oszczędnościowe można w dowolnym momencie dokonywać wpłat, co oznacza że oszczędzana kwota z czasem powiększa się. 
  • Korzystając z lokaty, klienci nie mogą wypłacić gotówki bez utraty odsetek. Z konta oszczędnościowego można dowolnie wypłacać środki. 
  • Otwierając lokatę, konieczne jest wpłacenie minimalnej wymaganej kwoty. Taki wymóg nie obowiązuje w przypadku konta oszczędnościowego, przez co może to być bardziej przystępne rozwiązanie. 

Jak znaleźć najlepszą lokatę?

Jeżeli różnica między lokatą a kontem oszczędnościowym jest dla Ciebie zrozumiała i zdecydowałeś się na to pierwsze rozwiązanie, to podpowiemy Ci, jak znaleźć najlepszą lokatę. Warto bowiem wiedzieć, że w przypadku różnych banków można liczyć na inne warunki. Z tego powodu poszczególne lokaty mogą różnić się minimalną wymaganą kwotą, czasem trwania umowy czy też okresem kapitalizacji odsetek. 

Zastanawiasz się czym jest kapitalizacja odsetek i jaki ma wpływ na Twoją lokatę? Szczegółów dowiesz się z naszego wpisu na ten temat: Kapitalizacja odsetek – czym jest i na czym polega? 

Jak znaleźć najlepszą lokatę oszczędnościową? Warto zrezygnować z samodzielnego porównywania ofert bankowych i skierować swoją uwagę na gotowe rozwiązania, takie jak ranking lokat. Internetowe zestawienia pomogą szybko dobrać idealną lokatę, co jest niezwykle wygodne i pozwala zaoszczędzić cenny czas. 

Jak znaleźć najlepsze konto oszczędnościowe?

Być może Twój wybór padł na konto oszczędnościowe jako sposób na odłożenie wymarzonej sumy pieniędzy. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę to, że różnica między lokatą a kontem oszczędnościowym jest bardzo widoczna. Nie każdemu przypadną do gustu warunki korzystania z lokaty bankowej, a oszczędnościowy rachunek wydaje się być dobrą alternatywą. Jak znaleźć najlepszy?

Podobnie jak w przypadku lokaty, warto porzucić pomysł szukania konta oszczędnościowego na własną rękę. Nie tylko jest to czynność czasochłonna, ale często także bezowocna. Zamiast tego, rozsądniej jest zajrzeć w ranking kont oszczędnościowych, w którym znajdują się jedynie rozwiązania polecane zarówno przez użytkowników, jak i specjalistów branżowych. 

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły