Kalkulator pensji brutto-netto

Sprawdź swoje wynagrodzenie oraz koszty pracodawcy

Brutto
Netto
w roku 2021
w roku 2020
w roku 2019
w roku 2018
w roku 2017
w roku 2016
w roku 2015
w roku 2014
w roku 2013
w roku 2012
w roku 2011
w roku 2010
%

Przeglądając oferty pracy, bardzo często zwracamy uwagę na potencjalne zarobki u przyszłego pracodawcy. Widząc ofertę z zarobkami 5000 złotych cieszymy się na myśl o całkiem przyzwoitym wynagrodzeniu. Jednak wczytując się w szczegóły, okazuje się to być kwota brutto. Ta z kolei może dać od około 4500 do niespełna 2700 złotych „na rękę”. Od czego zależy finalna kwota wynagrodzenia? Jak policzyć ją przy pomocy kalkulatora pensji brutto-netto? Odpowiadamy na pytania związane z przeliczaniem wynagrodzenia brutto na netto!

Netto a brutto – czym się różnią i jakie mają znaczenie przy obliczaniu pensji?

Zapewne niejednokrotnie słyszeliśmy pojęcie kwoty netto lub brutto w kontekście wynagrodzeń. Szczególnie głośno o tych pojęciach zrobiło się w sierpniu 2019 roku. Rząd wprowadził nową ulgę podatkowa, która zakładała zrównoważenie stawki brutto i netto dla studentów do lat 26 na umowie zlecenia. Zmiana ta z pewnością spodobała się młodym zatrudnionym dorywczo, gdyż na tym ruchu zyskali nawet po kilkaset złotych. Ten przykład doskonale pokazuje, że istnieje znaczna różnica między kwotą netto a brutto wynagrodzenia.

Kwota netto – mówiąc najprościej – to kwota „na rękę”, która realnie trafia co miesiąc na konto pracownika. Jest to pensja, od której pobrano obowiązujące składki oraz zaliczkę na podatek dochodowy. Kwota brutto z kolei – najczęściej podawana w ogłoszeniach o pracę – oznacza całkowitą stawkę, jeszcze przed potrąceniami podatkowymi i oskładkowaniem. Kwota brutto to ta, którą pracownik ma standardowo wpisaną na umowie o pracę, umowie o dzieło czy umowie zlecenia.

Wynagrodzenie „na rękę”, kwota brutto a koszty pracodawcy

Wiele osób denerwuje się faktem, że w ogłoszeniu o pracę podaje się proponowaną kwotę brutto. Różnica pomiędzy faktycznym przelewem na konto a wpisaną w umowie kwotą brutto sięga kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych. Powszechnie jednak przyjęto taką metodologię podawania zarobków z uwagi na kilka faktów. Po pierwsze – kwota netto będzie różna dla umowy o dzieło, kontraktu B2B, umowy zlecenie czy umowy o pracę. Tę kwestię poruszymy nieco później. Teraz skupimy się na drugim aspekcie podawania kwot, jakim jest pojęcie kosztu pracodawcy.

Wiele osób sądzi, że kwota brutto to całkowity wydatek pracodawcy na rzecz pracownika. Błąd! Poza kwotą brutto, pracodawca zobowiązany jest do odprowadzenia części składek, które – zgodnie z polskim prawem – pokrywa także on. Przykładem jest chociażby ubezpieczenie rentowe: pracownikowi odciąga się 1,5% podstawy wymiaru, zaś pracodawca odprowadza 6,5% podstawy wymiaru. Różnica pomiędzy kosztami pracodawcy a kwotą brutto jest nieco mniejsza niż różnica między wynagrodzeniem „na rękę” a stawką brutto. Przykładowo, osoba zarabiająca najniższą krajową w 2021 roku na umowie o pracę, czyli 2800 brutto, otrzyma „na rękę” 2061,67 złotych. Kasa pracodawcy natomiast zostanie uszczuplona o 3373,44 złotych. Oznacza to, że ponad 1300 złotych zostaje przekazane jako zaliczka na podatek dochodowy i na składki społeczne.

Kalkulator pensji a umowa o pracę, kontrakt B2B, umowa o dzieło, umowa zlecenie

Kwota „na rękę” zależna jest także od tego, jaką formą umowy związał się pracobiorca (lub zleceniobiorca) z pracodawcą (lub zleceniodawcą). Największym obciążeniem w tej kwestii cechuje się kontrakt B2B. Taka forma współpracy oznacza, iż pracownik posiadający jednoosobową działalność gospodarczą samodzielnie odprowadza całość składek. Umowa o pracę rozkłada obciążenie składkami pomiędzy pracownika i pracodawcę w zmiennych proporcjach.

Umowy cywilnoprawne charakteryzują się mniejszymi obciążeniami składkowymi w stosunku do umowy o pracę czy kontraktu B2B. Przy umowie zlecenia nie musimy płacić ubezpieczenia chorobowego, a jeśli jesteśmy studentami przed 26. rokiem życia, kwota brutto równa się pensji netto. Przy umowie o dzieło z kolei nie płaci się żadnych składek, a jedynie odprowadza zaliczkę na podatek dochodowy. Nic więc dziwnego, że rozmaite zakłady pracy proponują umowy zlecenia studentom, których tak aktywnie poszukują.

Wiele jednak wskazuje na to, że sytuacja ta zmieni się razem z wprowadzeniem programu Polski Ład. Rząd zakłada oskładkowanie umów cywilnoprawnych na równi z umową o pracę. Teorią takiego działania ma być likwidacja „umów śmieciowych” i zatrudnianie młodych ludzi na umowie o pracę. Praktyka jednak pokazuje, że przedsiębiorcy skrajnie negatywnie podchodzą do tego rozwiązania. Nowe obciążenia i zmiana kwot w kalkulatorze pensji brutto / netto może oznaczać redukcje etatów i cięcia kosztów. Nie wybiegajmy jednak zanadto w przyszłość i wróćmy do tematu wynagrodzenia brutto-netto.

Co wchodzi w skład wynagrodzenia brutto?

Czytając artykuł do tego momentu na pewno zastanawiasz się, na co tak naprawdę idzie tara (różnica między kwotą brutto i netto) Twojego wynagrodzenia. Otóż te pieniądze zostają wydatkowane aż na siedem pozycji płacowych:

  • Składka emerytalna – 9,76% pracownik i 9,76% pracodawca, trafiają do ZUS;
  • Składka rentowa – 1,5% pracownik i 6,5% pracodawca, trafiają do ZUS;
  • Składka chorobowa – 2,45% pracownik, trafia do ZUS;
  • Składka na ubezpieczenie zdrowotne – 9% podstawy wymiaru, trafia do NFZ;
  • Zaliczka na podatek dochodowy – 17% od podstawy opodatkowania po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku, 32% od nadwyżki powyżej 85,528 złotych;
  • Składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pomocniczych – 0,1% wymiaru, opcjonalne;
  • Świadczenia na Fundusz Pracy – 2,45% wymiaru podstawy składki, opcjonalne;

Poza powyższymi odliczeniami, istnieje jeszcze możliwość dobrowolnego przystąpienia do programu Pracowniczych Planów Kapitałowych. PPK to program długoterminowego oszczędzania, „dodatku do emerytury”, na który składają się trzy strony. Pierwszą z nich jest pracownik, który wnosi do puli 2% wynagrodzenia miesięcznego brutto. Drugą jest pracodawca, który dodaje od siebie 1,5% wynagrodzenia danego pracownika brutto. Trzecią stroną jest Skarb Państwa, który wkłada 240 złotych rocznie oraz przyznaje bonus powitalny w wysokości jednorazowego dodatku 250 złotych.

Jak ręcznie obliczyć pensję brutto-netto?

Prawidłowe wyliczenie pensji netto ze stawki brutto w sposób ręczny jest dość trudne i łatwo o pomyłkę. Aby zminimalizować ryzyko błędu, zalecamy postępowanie według przygotowanej przez nas instrukcji. Poniżej przedstawiamy dziesięć kroków, które pozwolą precyzyjnie określić spodziewaną kwotę netto:

  1. Określ, jaki rodzaj umowy podpisałeś. Od tego, czy jest to umowa o pracę, umowa o dzieło czy umowa zlecenie zależeć będzie dalsze wyliczanie składek.
  2. Odczytaj ze swojej umowy dokładną kwotę brutto – jest to podstawa dalszych wyliczeń.
  3. Od pensji brutto odlicz składki na ubezpieczenia społeczne, czyli te, które trafiają do ZUS. Są to: składka emerytalna, składka rentowa i składka chorobowa.
  4. Od pensji brutto odlicz składkę zdrowotną, czyli tę, która docelowo trafi do Narodowego Funduszu Zdrowia.
  5. Oblicz koszt uzyskania przychodu, a następnie odejmij od pensji brutto odliczone składki i wyliczony koszt uzyskania przychodu. Uzyskasz w ten sposób podstawę do opodatkowania – kwoty groszowe zaokrąglij do pełnych złotówek w górę.
  6. Oblicz kwotę zaliczki na podatek dochodowy – podstawę do opodatkowania pomnóż razy 12. Sprawdź, czy przekraczasz pierwszy próg podatkowy – wynosi on 85.828 złotych. Jeśli nie, to od pomnożonej kwoty odlicz 17%, jeśli tak, to dodatkowo od nadwyżki powyżej 85.828 złotych odlicz 32%. Uzyskasz w ten sposób wstępną kwotę podatku dochodowego.
  7. Od wstępnej kwoty podatku dochodowego odejmij kwotę wolną od podatku. Jeśli Twoje zarobki nie przekraczają 127.000 złotych, odejmij 8000 złotych. Jeśli zaś przekraczasz wspomniane 127.000 złotych, nie przysługuje Ci kwota wolna od podatku.
  8. Po odjęciu kwoty wolnej od podatku odejmij część składki zdrowotnej w wysokości 7,75% pensji brutto.
  9. Po odjęciu kwoty wolnej od podatku i części składki zdrowotnej wykonaj zaokrąglenie. Kwoty groszowe zaokrąglaj do pełnych złotych w górę.
  10. Czas na obliczenie kwoty netto. Od kwoty brutto odejmij składki ZUS, składkę NFZ i zaliczkę na podatek dochodowy. Dzięki temu uzyskasz kwotę, którą otrzymasz „na rękę”.

Kalkulator brutto-netto – jak działa?

Czytając powyższy sposób obliczania kwoty – mimo że maksymalnie uproszczony – można się pogubić. Nietrudno o błędne zaokrąglenie, pomylenie procentów czy czeskie błędy z przestawieniem cyferek lub przecinków. Aby uniknąć wielokrotnego wyliczania i denerwowania się na błędy, dostępny jest kalkulator brutto-netto. Wystarczy wpisać miesięczną kwotę zarobków, wybrać odpowiednią umowę i uzupełnić dodatkowe informacje. Wśród dodatkowych informacji mamy na myśli m.in. doliczenie kosztów PPK czy wiadomość o zatrudnieniu w innym miejscu pracy. Możesz także określić rok podatkowy – pamiętaj, że jeszcze 3 lata temu obowiązywały inne przepisy niż obecnie. Kalkulator automatycznie wyliczy kwotę netto, czyli to, ile otrzymasz „na rękę”. Dzięki temu będziesz wiedział, czy lepiej aplikować do pracy oferującej 4500 złotych brutto czy 3300 złotych netto. Dowiesz się też, ile pieniędzy trafi na Twoje konto emerytalne oraz ile pobierze od Ciebie fiskus w ramach podatku dochodowego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone