Umorzenie odsetek – wzór do pobrania

umorzenie odsetek

Wniosek o umorzenie odsetek w zakresie spłacanego długu jest jedną z najpopularniejszych ulg. Nie jest jednak prostym otrzymanie go. Wyjaśniamy jak złożyć wniosek o umorzenie odsetek, jak go napisać i na czym polega.

Jak złożyć wniosek o umorzenie odsetek?

Życie jest w stanie napisać różne scenariusze, a wtedy trzeba się zastanawiać nad tym, jak wyjść z długów, zacząć stąpać twardo po ziemi, zacząć od nowa. Wiele osób zamiast dodatkowej pracy wybiera wygodę, która przekłada się na późniejsze problemy. Pożyczone pieniądze z czasem znacząco osłabiają zdolność kredytową. Nowy dług na spłatę starego pogarsza coraz bardziej i tak już tragiczną sytuację, co skutkuje stresem, utratą pozytywnej historii kredytowej. Alternatywnym rozwiązaniem staje się znalezienie dodatkowego źródła dochodu, które przynajmniej częściowo pomoże odzyskać płynność finansową. Istnieje również parę innych sposobów, które pozwalają rozwiązać problem. Tu na ratunek przychodzi konkretne rozwiązanie – umorzenie odsetek.

Ponad ¾ społeczeństwa deklaruje, iż przynajmniej raz w życiu zaciągnęła kredyt lub pożyczkę. Część z tych osób nie dba o to, aby terminowo spłacać raty, co kończy się czasem tragedią z w postaci kontaktu z komornikiem. Minusem jest również wpisanie do KRD oraz BIK, rejestrów związanych z nierentownymi dłużnikami.

Czym są odsetki?

Z perspektywy osoby zaciągające kredyt lub pożyczkę, odsetki są czymś normalnym, z drugiej strony jednak jest to bezpośrednia nagroda dla wierzyciela za to, iż pożycza swój kapitał. Oczywiście istnieją pożyczki RRSO 0%, ale stanowią one raczej wyjątek od zasady. Jedną z form są tzw. odsetki ustawowe, które płacone są za nieterminowe regulowanie rat w związku z zaciągnięciem zobowiązania. ą zapewnione wierzycielowi na podstawie przepisów zawartych w Kodeksie postępowania cywilnego.  W 2019 r. odsetki ustawowe określone zostały na poziomie 7%, a ich maksymalna wysokość to dwa razy tyle. Drugim rodzaje są odsetki kapitałowe, które naliczane są od ilości zaciągniętego zobowiązania. Co oznacza, iż do kredytu naliczana jest:

  • Prowizje wierzyciela – koszt wykonania umowy oraz innych usług,
  • Określony procent od zobowiązania w skali roku,
  • Inne usługi – np. opłata ubezpieczenia kredytu/pożyczki.

Odsetki kapitałowe mają rację bytu, gdy zostaną nałożone na dłużnika przez sąd. W 2019 roku odsetki kapitałowe wynosiły min. 5% lub maksymalnie dwa razy tyle.

Co powinien zawierać wniosek i umorzenie odsetek?

Wniosek o umorzenie odsetek w zakresie spłacanego długu jest jedną z najpopularniejszych ulg. Nie jest jednak prostym otrzymanie takiego przywileju. Taki pismo musi posiadać bardzo mocną argumentację:

  • ważny interes dłużnika – są to zdarzenia losowe, które nie z winy umyślnej dłużnika wpłynęły drastycznie na jego sytuację finansową,
  • interes publiczny – uregulowanie długu leży w interesie państwa, społeczeństwa.

Tak więc, aby uzyskać umorzenie odsetek, należy kolejno wykazać stosowną argumentację. Większość zadłużonych ma z tym niemały problem, a sami wierzyciele podchodzą do sprawy dość rygorystycznie. W przypadku nagłej choroby trzeba dołączyć wszelką niezbędną dokumentację, która poświadczy o sytuacji dłużnika. W przypadku, gdy wierzyciel pozytywnie rozpatrzy wniosek – dłużnik jest wolny od spłaty należności. W praktyce oznacza to, iż wierzyciel już nigdy nie będzie mógł domagać się spłacenia odsetek.

Jak napisać wniosek o umorzenie długu

Składając pismo za każdym razem dłużnik nie ma najmniejszej pewności, czy zostanie ono rozpatrzone przez wierzyciela pozytywnie. Silniejszą pozycje w tym zakresie normy prawne przydają bowiem wierzycielowi. Dlatego, jeśli dług został przekazany do ściągnięcia przez firmę windykacyjną, pozostaję różnego rodzaju negocjacje w zakresie ich spłacenia. Windykatorzy z uwagi na chęć ściągnięcia długu, bardzo często stosują różnego rodzaju ugody, aby tylko ich działania były efektywne. Dzięki temu, po pierwsze – można walczyć o zwolnienie z ich zapłaty i po drugie – zawiesić ich naliczanie. Dłużnik może również prosić o rozłożenie długu na raty, gdyż polepszy to jego sytuację, czy też realnie pozwoli spłacić zaciągnięty kapitał. Są to zdecydowanie skutecznie działania, aniżeli zaciąganie kolejnych pożyczek na spłatę długu. We wniosku muszą znajdować się takie elementy, jak:

  • dokładne dane dłużnika wraz datą,
  • dane wierzyciela,
  • określenie w jaki sposób został zaciągnięty dług, jak również zasady, na których naliczane są odsetki,
  • argumentacja za pozytywnym rozpatrzeniem wniosku,
  • załączniki,
  • zapewnienie o wywiązaniu się w spłacie zobowiązań,
  • prośba o akceptację wniosku,
  • czytelny podpis.

Wniosek o umorzenie odsetek – wzór do pobrania

Gdzie złożyć wniosek o umorzenie odsetek

Wniosek napisany samodzielnie oraz poparty prawdziwą argumentacją zazwyczaj działa najlepiej, dlatego nie warto kierować się wzorami w Internecie. Pismo można złożyć osobiście w siedzibie wierzyciela lub wysłać je pocztą za potwierdzeniem przesyłki. Z zasady wierzyciel odpowiada na takie pismo w przeciągu 7 dni. Czasem ten czas może się przedłużyć maksymalnie do dwóch miesięcy. Jeśli, wierzyciel uzna, iż w piśmie są niedociągnięcia lub wymaga większej ilości dowodów, to poprosi o ich dosłanie, zmianę.

Wniosek o umorzenie odsetek odrzucony 

Większość dłużników uważa, iż ich wniosek powinien być rozpatrzony pozytywnie, dlatego często potem są rozczarowani. Instytucja finansowa nie ma żadnego obowiązku rozpatrzenia wniosku, czy też jego akceptacji. W przypadku odrzucenia pisma ostatnią deską ratunku jest Rzecznik Finansowy. On jest zobowiązany do indywidualnego przenalizowania sytuacji, w której znalazł się dłużnik, jak również wskaże ewentualne szanse na akceptację wniosku. 

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

2 komentarze

Monika

Jak napisać do komornika o umorzenie odsetek , koszty procesu , koszty adwokackie , wydatki gotówkowe , opłata stosunkowa a należność główna szefowa spłaciła tylko u komornika nic nie obniża się kwota tylko jest calyczas ta sama

Odpowiedz
Monika

Mam pytanko jak napisać z głowa wniosek do komornika o umorzenie odsetek

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły