Otrzymanie przez dłużnika przedsądowego wezwania do zapłaty często bywa źródłem stresu. Wystawione przez wierzyciela przypomnienie o spłacie zobowiązania może budzić wiele obaw i wątpliwości odnośnie sytuacji, w jakiej znajduje się osoba zadłużona. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, czym jest przedsądowe wezwanie do zapłaty, co oznacza dla dłużnika, i co zrobić w przypadku otrzymania takiego dokumentu. Podpowiemy także, jak szukać najlepszej pożyczki bez zdolności kredytowej, która pomoże wszystkim osobom zmagającym się z długami.
- Czym jest przedsądowe wezwanie do zapłaty?
- Co zawiera przedsądowe wezwanie do zapłaty?
- Kto wystawia ostateczne wezwanie do zapłaty?
- Przedsądowe wezwanie do zapłaty – co oznacza dla dłużnika?
- Co zrobić po otrzymaniu przedsądowego wezwania do zapłaty?
- Darmowy wzór wezwanie do zapłaty
- Darmowy wzór przedsądowego wezwania do zapłaty
- Sprzeciw od wezwania do zapłaty
- Pożyczki dla zadłużonych – najlepsze wyjście?
- Czego NIE robić, po otrzymaniu wezwania do zapłaty?
Czym jest przedsądowe wezwanie do zapłaty?
Ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty otrzymują osoby które pomimo wcześniejszych wezwań do spłaty zadłużenia nie spłaciły go. Pismo to informuje, że w przypadku nie uregulowania zadłużenia przez dłużnika, sprawa trafi do sądu. Dokument ten wysyła się do dłużnika, aby zmotytować go do spłaty zadłużenia, ponieważ rozwiązanie sprawy w sądzie, będzie dużo bardziej problematyczne i wiązało się z dużymi kosztami.
Co zawiera przedsądowe wezwanie do zapłaty?
Wezwanie do zapłaty nie ma jednej, określonej formy. Jedynym wymogiem takiego pisma jest by było ono sformułowane w zrozumiały sposób, a przy tym zawierało niezbędne informacje, takie jak:
- dane dłużnika
- dane wierzyciela
- informacje o zadłużeniu (kwota, odsetki, termin zapłaty)
- miejsce i data sporządzenia pisma
- podstawę roszczenia i podstawę prawną
- sposób spłaty zadłużenia np. numer konta na jaki trzeba przelać pieniądze wraz z odsetkami
Odpowiedź na wezwanie do zapłaty również nie jest ujednolicona. Ważne jest, aby zawierała niezbędne informacje, w tym dane nadawcy i adresata, datę i miejsce sporządzenia pisma. W przypadku regulacji długu należy załączyć dowód spłaty zobowiązania. Pomocne dłużnikom będą gotowe szablony dostępne w sieci.
Kto wystawia ostateczne wezwanie do zapłaty?
Wierzycielem, który wystawia przedsądowe wezwanie do zapłaty, mogą być różne podmioty, takie jak:
- osoby prywatne
- banki i instytucje finansowe
- firmy windykacyjne
- spółdzielnie mieszkaniowe
- firmy wodociągowe i gazowe
Pismo kierowane jest do dłużnika w celu przypomnienia mu o regulacji długu. W przeciwieństwie do nakazu zapłaty, wezwanie nie niesie za sobą skutków prawnych. Może więc być wysyłane wielokrotnie przez wierzyciela, któremu zależy na odzyskaniu środków od osoby zadłużonej.
Przedsądowe wezwanie do zapłaty – co oznacza dla dłużnika?
Dłużnik, który otrzymał wezwanie do zapłaty ma szansę na poprawę swojej sytuacji. Jeżeli jednak mimo licznych pism wysłanych do osoby zadłużonej próby kontaktu są bezskuteczne, wówczas sprawa może przyjąć poważniejszy ton. Wierzyciel w celu odzyskania należności może skorzystać z usług firmy windykacyjnej, a nawet skierować sprawę na drogę sądową, czego skutkiem będzie komornik.
Otrzymanie wezwania do zapłaty powinno być interpretowane jako chęć polubownego załatwienia sprawy, bez konieczności udziału podmiotów trzecich. Jeżeli próba kontaktu z dłużnikiem była udokumentowana przez wierzyciela, to w sądzie może okazać się to kluczowe do wygrania rozprawy. Dokumentacja będzie stanowiła dowód, że wierzyciel chciał załatwić sprawę polubownie, ale nie mógł z winy dłużnika.
Co zrobić po otrzymaniu przedsądowego wezwania do zapłaty?
Pierwszą rzeczą, jaką powinien zrobić dłużnik po otrzymaniu pisma z wezwaniem do zapłaty jest dokładna analiza dokumentu. Warto sprawdzić poprawność wszelkich danych, dat i liczb, ponieważ wszelkie niejasności mogą prowadzić do nieporozumień. W razie wątpliwości najlepiej skontaktować się z samym nadawcą pisma, czyli naszym wierzycielem.
Termin na ustosunkowanie się do pisma najczęściej znajduje się w samym wezwaniu. Najczęściej jest to 14 dni, ale termin ten może być także krótszy lub dłuższy. Dłużnik powinien skontaktować się z wierzycielem i ustalić plan działania. Istnieje także możliwość skorzystania z usług kancelarii prawnej, która pomoże rozwiązać wszelkie spory. Najlepszą opcją jest spłata pożyczki w jak najkrótszym czasie, jednak nie zawsze jest to niemożliwe. W przypadku obaw o brak środków na spłatę warto ustalić z wierzycielem plan spłaty ratalnej.
Darmowy wzór wezwanie do zapłaty
Wzór wniosku wezwania do zapłaty jest możliwy do pobrania bezpłatnie po kliknięciu w poniższy przycisk. Jest to plik w formacie DOC. Po pobraniu zapisze się na Twoim urządzeniu.
Darmowy wzór przedsądowego wezwania do zapłaty
Wzór wniosku przedsądowego wezwania do zapłaty jest możliwy do pobrania bezpłatnie po kliknięciu w poniższy przycisk. Jest to plik w formacie DOC. Po pobraniu zapisze się na Twoim urządzeniu.
Sprzeciw od wezwania do zapłaty
W obecnych czasach nie brak oszustów, którzy podszywając się pod firmy i instytucje dokonują wyłudzeń danych osobowych, a także pieniędzy. Dłużnik, który ma podejrzenia odnośnie wysłanego do niego pisma, może napisać sprzeciw od wezwania do zapłaty. Podobnie jest w przypadkach, kiedy dług jest przedawniony lub na piśmie widnieją błędy odnośnie wielkości zadłużenia.
Pożyczki dla zadłużonych – najlepsze wyjście?
Otrzymanie przedsądowego wezwania do zapłaty to jasny sygnał, że należy spieszyć się ze spłatą zadłużenia. Jeżeli jednak posiadane fundusze na to nie wystarczają, a wierzyciel nie chce zaproponować innych warunków spłaty, to dobrym rozwiązaniem będą pożyczki pozabankowe.
Osoby zadłużone nie muszą obawiać się negatywnej decyzji kredytowej, ponieważ wymogi do otrzymania takiej pożyczki są o wiele mniej restrykcyjne. Nie jest wymagana idealna zdolność kredytowa, a obecność w takich bazach jak BIK, BIG i KRD nie przekreśla szans dłużnika. Co więcej, pożyczki prywatne przeznaczyć można na dowolny cel, bez podawania przyczyny korzystania z usługi, co dla wielu będzie niezwykle wygodne i komfortowe.
W celu znalezienia dobrej usługi pożyczkowej polecamy nasz ranking pożyczek dla zadłużonych. Znajdziecie w nim najlepsze, sprawdzone firmy pożyczkowe, którym zaufały już tysiące klientów. Szukanie pożyczki na własną rękę jest ryzykowne, a rankingi stanowią gwarancję wybrania bezpiecznej oferty, dlatego rekomendujemy to rozwiązanie wszystkim osobom, które pierwszy raz sięgają po pożyczkę lub chwilówkę.
Czego NIE robić, po otrzymaniu wezwania do zapłaty?
Mimo wszelkich wątpliwości spowodowanych złą sytuacją finansową, nie warto panikować. Unikanie kontaktu z wierzycielem to najgorsza z możliwych opcji. Może się okazać, że wierzyciel jest chętny do współpracy i pójścia na pewne kompromisy, więc warto dążyć do polubownych rozwiązań. Jeżeli wierzyciel straci cierpliwość i postanowi podjąć dalsze kroki, to dłużnik może się spodziewać następujących skutków:
- otrzymanie tytułu wykonawczego przez wierzyciela, czego efektem będzie udział komornika w postępowaniu egzekucyjnym
- trudności z otrzymaniem kredytów i pożyczek w przyszłości z powodu wpisu do rejestrów dłużników
- wzrost kwoty zadłużenia, co wynikać może z kosztów postępowania komorniczego
Nie warto także zaciągać pożyczki w pośpiechu, bez uprzedniego przemyślenia tej decyzji. Może się okazać, że będzie ona zbytnim ciężarem finansowym, czego skutkiem będzie wejście w spiralę zadłużenia. Zaciąganie kolejnych pożyczek bez spłacania poprzednich często jest ryzykiem popadnięcia w jeszcze większe długi. Przed wnioskowaniem o pożyczkę lepiej jest próbować nawiązać kontakt z wierzycielem, aby wspólnie ustalić dogodne rozwiązanie.