Wizyta komornika zawsze jest stresująca i kłopotliwa. Muszą się z nią jednak liczyć dłużnicy, wobec których prowadzona jest egzekucja komornicza. Zwykle wcześniej otrzymujemy od komornika pismo z informacją o planowanej wizycie. A kiedy komornik nie może wejść do domu lub mieszkania? Czy są takie sytuacje? Co w sytuacji, gdy dłużnik mieszka w wynajmowanym lokalu? Czy komornik może wejść do mieszkania pod nieobecność dłużnika?
Czy przebywając w domu unikniemy komornika?
Zastanawiając się, kiedy komornik nie może wejść do domu lub mieszkania, niektórzy dłużnicy są przekonani, że właściwie nigdy. Nie jest to jednak prawdą. Zamieszkały przez dłużnika lokal – dom lub mieszkanie – nie jest dla niego żadną”twierdzą” lub “bezpieczną ostoją”. Komornik jak najbardziej zwykle ma więc po prostu możliwość wejścia do domu. Co więcej, dzieje się tak bardzo często – szczególnie, jeśli dłużnik unika kontaktu telefonicznego, czy nie odpowiada na wezwanie komornika do zapłaty.
Pełniący swoje obowiązki komornik jest urzędnikiem państwowym. Działa w ramach odpowiednich przepisów, choć zawsze z poszanowaniem godności dłużnika. W trakcie swoich prób wyegzekwowania należności na rzecz wierzycieli, komornik ma sporo możliwości. Co do zasady, komornik może wejść do mieszkania zamieszkiwanego przez dłużnika.
Dłużnik nie ma w tej sytuacji zbyt wielu możliwości uniknięcia takiej wizyty. Jeżeli nie wpuści komornika lub ten nie zastanie dłużnika w lokalu, prawdopodobnie komornik ponowi próbę wejścia. Jeżeli natomiast zajdzie podejrzenie, że dłużnik celowo uniemożliwia wejście do mieszkania, komornik może poprosić o wsparcie funkcjonariuszy Policji. W skrajnych przypadkach możliwe jest nawet zalecenie przymusowego wejścia do lokalu i przeszukanie go przez Policję i komornika. Wtedy w otworzeniu drzwi może pomóc ślusarz. Co gorsza, to dłużnik zapłaci za ewentualne szkody, czy koszt wezwania ślusarza. Dłużnik jest obciążony wszelkimi kosztami egzekucji komorniczej. Wygląda więc na to, że zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest współpraca z komornikiem.
Koszty komornicze - sprawdź ich wysokość.
Wejście komornika do lokalu bez uprzedzenia – czy to legalne?
Część dłużników oczekuje, że przed przyjściem do mieszkania lub domu komornik ich o tym poinformuje. Warto jednak wiedzieć, że najczęściej do osobistego spotkania i wizyty w ogóle nie dochodzi. Dla komorników najprostszym sposobem na egzekucję należności jest zajęcie konta bankowego i pensji dłużnika. Może też próbować ściągać dług z emerytury i renty.
Czy komornik może zająć premię lub nagrodę z pracy?
Dopiero w momencie, gdy środki na koncie są niewystarczające, komornik podejmie dalsze działania. Niezależnie od tego, komornik zapewne wyśle do dłużnika wezwanie do wyjawienia majątku. Ma to na celu poznanie składników majątku, z których następnie komornik może egzekwować należność. W tej sytuacji dłużnik musi podać prawdziwe informacje, w przeciwnym wypadku grozi mu surowa grzywna. Otrzymując taką wiadomość dłużnik może też spodziewać się wizyty komornika w swoim mieszkaniu lub lokalu.
Najczęściej komornik informuje o tym, że ma zamiar odwiedzić dłużnika w jego miejscu zamieszkania. Zwykle nie dowiemy się jednak, o jakiej godzinie i w jakim dniu odbędzie się taka wizyta. Ciężko mówić więc o jakiejś zapowiedzi wizyty.
Wizyta komornika w wynajmowanym mieszkaniu
Nie ma większego znaczenia, kto jest właścicielem mieszkania, w którym aktualnie mieszka dłużnik. Komornik może przyjść zarówno do mieszkania lub domu własnościowego, należącego do rodziny, znajomych, czy wynajmowanego. Określają to zresztą polskie przepisy – tam znajdziemy po prostu informację o lokalu, w którym mieszka dłużnik.
W przypadku wizyty komornika w wynajmowanym mieszkaniu warto natomiast pamiętać, że nie ma on prawa zająć przedmiotów i wyposażenia, które należą do właściciela mieszkania. Taka zasada ma jednak zastosowanie zawsze – zajęciu podlegają jedynie przedmioty, których własnością jest dłużnik.
Czego nie może zabrać komornik za długi?
Kiedy komornik nie może wejść?
Przejdźmy więc do odpowiedzi na pytanie – kiedy komornik nie może wejść do domu dłużnika? Niestety, okazuje się, że… nie ma takiej sytuacji. Komornik może wejść do domu dłużnika w każdej sytuacji, także do lokalu wynajmowanego, czy bez zapowiedzi.
Co może zająć komornik?
Istnieje spory katalog składników majątku, które podlegają zajęciu komorniczemu. Należą do nich:
- pieniądze, oszczędności
- papiery wartościowe, np. akcje, obligacje
- kosztowności, biżuterię (pierścionki, kolczyki, itp.), zegarki
- sprzęt elektroniczny
- sprzęt AGD
- telewizor, radio, wieżę Hi-Fi, inne urządzenia RTV
- komputer, konsolę do gier, laptopa
- smartfon, telefon komórkowy
- meble (np. sofę, kanapę, fotel)
- samochód, motocykl, rower, inne pojazdy
- sprzęt budowlany, narzędzia, sprzęt do majsterkowania
- drogie ubrania, kosmetyki, a nawet alkohol
- inne
Istotne jest jednak, że niektóre składniki majątku nie podlegają zajęciu komorniczemu. To między innymi wyposażenie i przedmioty pierwszej potrzeby. Podstawowe wyposażenie, jak lodówka, stół, krzesła, lodówka, czy podobne nie zostaną więc zajęte. Komornik nie zabierze również rzeczy niezbędnych do wykonywania działalności zarobkowej – może być to telefon, samochód, czy różne narzędzia. Trzeba jednak udowodnić, że są wykorzystywane w tym celu. Zajęciu nie podlegają też sprzęty medyczne i służące do rehabilitacji lub leczenia (okulary, wózek inwalidzki, pompa insulinowa, itp.).
Komornik nie zabierze również rzeczy, które nie należą do dłużnika. To po stronie dłużnika leży jednak obowiązek udowodnienia tego, które rzeczy są jego, a które nie.
Podsumowanie artykułu
Nie ma sytuacji, kiedy komornik nie może wejść do domu lub mieszkania dłużnika. A więc – nie musi o tym informować, choć zwykle to robi. Nie ma też znaczenia, czy mieszkanie należy do dłużnika, czy jest przez niego wynajmowane. Dłużnik nie powinien przy tym utrudniać komornikowi wejścia do lokalu. W przeciwnym wypadku komornik może wezwać na pomoc policję, a nawet skorzystać z usług ślusarza, który otworzy drzwi. Utrudnianie komornikowi prowadzenia czynności może też prowadzić do nałożenia na dłużnika dodatkowej grzywny. To on pokryje też wszelkie koszty egzekucji, w tym m.in. zapłaci za zniszczenia wyrządzone przez ślusarza i jego przyjazd na miejsce.
Najczęściej zadawane pytania
Komornik zawsze ma taką możliwość.
Tak, komornik ma taką możliwość.
Zwykle tak, choć nie ma takiego obowiązku. Raczej nie otrzymasz jednak informacji o dokładnej dacie i godzinie wizyty.
Nie ma sytuacji, kiedy komornik nie może wejść do domu dłużnika. Utrudnianie prowadzenia czynności w ramach egzekucji może doprowadzić do powstania dodatkowych kosztów komorniczych. Zostanie nimi obciążony dłużnik. Jeśli nie wpuści komornika, może on wrócić do dłużnika w eskorcie policji.
Źródło:
- https://serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia/artykuly/9374473,ile-pieniedzy-moze-zajac-komornik-w-2024-r-nadchodzi-wazna-zmiana.html
- https://www.reps.pl/kiedy-komornik-nie-moze-wejsc-do-domu-dluznika/