Czy komornik może zająć premię lub nagrodę?

zajęcie komornicze premii

Egzekucja komornicza to nic przyjemnego. W trakcie swoich działań komornik próbuje odzyskać dług, a ma na to sporo sposobów. Czasem dochodzi do zajęcia pensji, egzekucji z emerytury lub blokady konta bankowego. Wiadomo też, że komornik może “wejść na pensję” i zabrać pewną część wynagrodzenia. A jak wygląda cała procedura w przypadku dodatków do pensji? Czy komornik może zająć premię lub nagrodę od pracodawcy? Postaramy się dziś odpowiedzieć na to pytanie. Zapraszamy zatem do lektury.

Zajęcie komornicze premii

Czy komornik może zająć premię? Premia uznaniowa jest dodatkiem do wynagrodzenia, wypłacanym przez pracodawcę. Nie może być ona uzależniona od konkretnych wymagań. Pracownik nie powinien też wnioskować lub ubiegać się o taki dodatek. Jeżeli taka premia jest dodana do pensji w danym miesiącu, komornik potraktuje ją więc tak samo, jak wynagrodzenie za pracę. Nie jest też w stanie rozróżnić tych środków, gdy już trafią na konto. Jedyną częścią wynagrodzenia, której komornik nie może zająć jest kwota wolna od zajęcia komorniczego. Jest to suma określona w przepisach i nie jest uzależniona od wysokości wynagrodzenia, czy dodatkowych premii. Kwota ta jest równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę w danym roku. Jeżeli więc dłużnik zarabia minimalne wynagrodzenie, komornik może po prostu zająć całą premię za dany miesiąc. Zarabiając ponad pensję minimalną, możemy wyliczyć kwotę, jaką komornik może zająć. Jest to maksymalnie 50% miesięcznego wynagrodzenia. Dla dłużników alimentacyjnych suma ta wynosi 60%.

Komornik może więc zająć premię uznaniową zarówno w trakcie egzekucji niealimentacyjnej, jak i w trakcie egzekucji alimentacyjnej. Możesz sprawdzić ile komornik zabiera z konta bankowego, by przekonać się, jaka suma podlega egzekucji. Kwota wolna od zajęcia komorniczego nie funkcjonuje jednak przy każdym rodzaju umowy, o czym też warto pamiętać.

Czy komornik może zająć premię na święta?

Czy premia świąteczna jest traktowana inaczej przez komornika? Niestety, nie. Premię świąteczną traktuje się jak dodatek do wypłaty. Komornik może ją więc zająć, na tych samych zasadach co premia uznaniowa. Dotyczy to zarówno dłużników niealimentacyjnych, jak i alimentacyjnych.

Do wyliczenia, jaką część premii może zająć komornik, należy dodać ją do miesięcznego wynagrodzenia. Komornik może zająć 50% (w przypadku długów za alimenty – 60%) otrzymanej od pracodawcy sumy.

Zajęcie komornicze premii rocznej – czy trzeba się go obawiać?

Czy komornik może zająć premię roczną? Co do zasady, premia wypłacana na koniec roku lub po prostu raz do roku, nie różni się niczym od innych premii. Także tu stosujemy więc przytoczone już zasady. Komornik nie może zająć kwoty wolnej od zajęcia komorniczego. Otrzymując premię zapewne przekroczymy tę sumę. Wtedy należy dodać premię roczną do wynagrodzenia za dany miesiąc. Komornik może zabrać 50 lub 60% sumy, jeśli pozostała część będzie wyższa od minimalnej pensji netto. W zależności od rodzaju długu stosujemy odpowiedni procent.

Egzekucja komornicza z “trzynastki”

Tak zwana trzynasta pensja jest dodatkiem, jaki otrzymuje część pracowników. W tym przypadku możliwość zajęcia komorniczego zależy od rodzaju długu:

  • w przypadku dłużników alimentacyjnych “trzynastka” może być zajęta w całości
  • egzekucja za inne długi – komornik może zająć część “trzynastki” na zasadach, jak w przypadku wynagrodzenia

Egzekucja komornicza za długi alimentacyjne oznacza więc, że dłużnik nie zobaczy z tego dodatku ani złotówki. Nie ma tu znaczenia wysokość rocznego dodatku, ani wysokość miesięcznej pensji. W przypadku długów niealimentacyjnych, trzynasta pensja po prostu zwiększa wynagrodzenie za dany miesiąc.

Nagroda jubileuszowa a zajęcie komornicze premii

Niestety, również nagroda jubileuszowa jest traktowana tak samo, jak zwykłą premia. Sumujemy kwotę otrzymaną w ramach takiej nagrody z pensją za dany miesiąc. Posługujemy się wspomnianym już sposobem obliczenia kwoty, którą może zająć komornik:

  • 50% sumy wynagrodzenia i nagrody jubileuszowej
  • 60% sumy wynagrodzenia i nagrody jubileuszowej dla długów alimentacyjnych

Trzeba pamiętać oczywiście, że komornik musi zostawić dłużnikowi na koncie kwotę wolną od zajęcia. Stawką wolną od zajęcia jest minimalna pensja w danym roku.

Zajęcie komornicze dodatku – podsumowanie poradnika

Reasumując, komornik ma prawo do zajęcia środków powyżej kwoty wolnej od zajęcia – ta wynosi równowartość pensji minimalnej. Zajęcie komornicze premii, dodatku, czy nagrody odbywa się na tych samych zasadach, co zajęcie wynagrodzenia. Jedyny wyjątek stanowi “trzynastka” – ta może być zajęta w całości. Dotyczy to jednak tylko długów alimentacyjnych.

W pozostałych sytuacjach po prostu sumujemy wynagrodzenie za dany miesiąc i ewentualne dodatki lub premie. Komornik może zająć 50% tej wartości. Dla długów alimentacyjnych wartość wzrasta do 60%.

Źródło:

  1. https://www.pip.gov.pl/pl/f/v/144708/Potracenia%20Wynagrodz.pdf
  2. https://zielonalinia.gov.pl/-/wynagrodzenie-a-zajecie-komornicze
  3. https://www.pip.gov.pl/pl/baza-wiedzy/prawo-pracy/wynagrodzenia/130772,czy-w-przypadku-zajecia-wynagrodzenia-za-prace-oraz-wierzytelnosci-zasilku-chorobowego-i-wezwania-do-dokonywania-potracen-dokonanego-przez-komornika-sadowego-ktory-w-tresci-zawiadomienia-o-zajeciu-wskazuje-ze-dotyczy-.html
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

2 komentarze

Maria

Czy nagroda specjalna, którą będzie w tym roku przyznawana przez ministerstwo podlega zajęciu? Nagroda ma być wypłacona do 14. dnia miesiąca a pensja do ostatniego. Jak to będzie?

Odpowiedz
    Urszula

    czy nagroda specjalna dla nauczycieli przyznawana przez ministerstwo do 14 października podlega zajęciu komorniczemu

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły