Ugoda z komornikiem – wzór pisma

ugoda z komornikiem

Konsekwencją nieterminowego spłacania zobowiązań finansowych, takich jak pożyczki, kredyty, bieżące rachunki, może być wszczęcie wobec dłużnika egzekucji komorniczej. Otrzymanie pisma od komornika to niewątpliwa przykra i stresująca sytuacja. Dlatego jak najszybciej trzeba podjąć działania, aby uniknąć egzekucji długu w ten oto sposób. Jeśli podejmiesz jakąkolwiek próbę mediacji, możesz uniknąć niekorzystnych warunków zwrotu należności, a komornik nie zapuka do Twoich drzwi. Przyjrzyjmy się więc, na czym polega ugoda z komornikiem.

Ugoda z komornikiem – na czym polega?

Komornik ma prawo wyegzekwować środki dłużnika pochodzące z różnych źródeł. Może być to wynagrodzenie z pracy, emerytury, renty, a nawet niektórych zasiłków. Dlatego odsyłamy Cię również do naszych artykułów: „Czy komornik może zająć zasiłek chorobowy?”, Czy komornik może zabrać świadczenia rodzicielskie?” oraz „Czy komornik może zająć zasiłek dla bezrobotnych?”. Warto mieć to na uwadze, aby w przyszłości uniknąć rozczarowania.

Przechodząc do sedna sprawy, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że ugoda z komornikiem jest próbą negocjacji z wierzycielem. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że komornik działa na podstawie otrzymanego wniosku o wszczęciu egzekucji. Jego głównym zadaniem jest odzyskanie długu na rzecz wierzyciela, a więc komornik może zająć tylko tę kwotę, która zostanie mu wskazana. I to właśnie wierzyciel ma wszelkie prawa majątkowe oraz uprawnienia związane z Twoim zadłużeniem. Dlatego w pierwszej kolejności powinieneś starać się zawrzeć ugodę z wierzycielem. Komornik nie jest stroną postępowania egzekucyjnego, a jedynie wierzyciel i dłużnik. Negocjacje z wierzycielem mogą przyczynić się do rozłożenia długu na raty lub umorzenia odsetek. Zarówno Tobie jako dłużnikowi, jak i Twojemu wierzycielowi powinno zależeć, aby wasza sprawa zakończyła się pozytywnie. To jednak nie oznacza, że ugoda z komornikiem nie ma sensu.

Tak jak wspominaliśmy – ugoda z komornikiem jest jednocześnie także próbą negocjacji z wierzycielem. W pierwszej kolejności należy negocjować z wierzycielem, lecz jeśli jest brak odzewu z jego strony, to warto napisać pismo do komornika. Wtedy komornik powinien przekazać wierzycielowi wniosek o zawarciu ugody.

Wzór ugody z komornikiem

Czy warto?

Ugoda z komornikiem jest dobrym rozwiązaniem dla osoby zadłużonej. Każda próba negocjacji przed lub w trakcie egzekucji komorniczej jest istotna. Takie działanie po prostu pokazuje, że dłużnikowi zależy na spłacie zobowiązania. Najgorsze, co można robić, to ignorować kolejne wezwania do uregulowania długu. Im wcześniej zaczniesz działać, tym masz większe szanse wyjść na prostą. Takim właśnie wyjściem może być podpisanie ugody. We wniosku o zawarciu ugody powinieneś dokładnie przedstawić swoją sytuację materialną wraz z zaświadczeniami o dochodach oraz wyciągami z konta. To pozwoli na ocenę Twojej sytuacji finansowej oraz wykazania powodu, dla którego nie spłacasz długów na czas. Przy tym należy dodać, że tylko wywiązanie się z warunków zawartej ugody zakończy postępowanie egzekucyjne. Nie musisz obawiać się o nowe zasady spłaty długu, ponieważ raty powinny zostać dopasowane do Twoich możliwości finansowych. Decyzja co do negocjacja warunków spłaty musi zadawalać obie strony – wierzyciela oraz dłużnika.

Daria Owczarzak
Daria Owczarzak
Absolwentka filologii polskiej. Zajmuje się przygotowaniem treści oraz tworzeniem grafik. Prywatnie wegetarianka z zamiłowaniem do fotografii i powieści kryminalnych. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły