Ugoda z wierzycielem – co musisz wiedzieć? Wzór pisma

ugoda z wierzycielem

Zaciąganie kolejnych zobowiązań finansowych jest łatwą drogą do wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Im więcej pożyczek, tym łatwiej stracić rachubę. Borykanie się z długami to nie tylko ciągłe obciążenie budżetu domowego, ale również psychiki osoby zadłużonej. Należy wiedzieć, że wcześniej czy później wierzyciel będzie chciał odzyskać swoje należności. Niestety, najgorsze co może zrobić dłużnik to ignorowanie wezwań do zapłaty oraz prób kontaktu z nim. Długi same nie znikną, a pisemne ponaglenia nadal będą przychodzić. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad zawarciem porozumienia z wierzycielem. Próba negocjacji z wierzycielem, a następnie zawarcie ugody może uratować Cię przed kolejnym postępowaniem egzekucyjnym. Już teraz sprawdź, na czym polega ugoda z wierzycielem oraz jak wygląda jej wzór.

Ugoda z wierzycielem – na czym polega?

Jednym z skuteczniejszych sposobów walki z długami jest negocjacja z wierzycielem. W szczególności w tej sytuacji, w której toczy się wobec Ciebie egzekucja komornicza. Przyjrzyjmy się więc bliżej zagadnieniu ugody z wierzycielem.

Ugoda pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem jest dokumentem, który jest podpisywany przez dłużnika oraz jego wierzyciela. Głównym celem ugody jest porozumienie się bez wszczynania procesu sądowego. Jeśli dłużnik zwleka z uregulowaniem należności względem wierzyciela, to wtedy ma on prawo dochodzić swoich roszczeń. Najczęściej takie dochodzenie odbywa się na drodze sądowej. Można temu zapobiec poprzez rozpoczęcie negocjacji z wierzycielem, która zakończy się wspomnianą ugodą pozasądową. W ten oto sposób obie strony polubownie rozstrzygają spór na ustalonych przez nich zasadach. Należy zaznaczyć, że zarówno jednej, jak i drugiej stronie powinno zależeć na pozytywnym rozwiązaniu ich sprawy.

Co powinna określać umowa ugody?

Umowa ugody z wierzycielem powinna zawierać następujące elementy:

  • miejsce i czas zawarcia ugody,
  • dokładne oznaczenie stron umowy,
  • rodzaj ugody,
  • dane wierzyciela,
  • dane dłużnika,
  • precyzyjne określenie długu wobec wierzyciela wraz z wysokością oraz przyczyną, z jakiej wynika owe zadłużenie,
  • dokładna informacja o rozwiązaniu sporu z dłużnikiem wraz ze sposobem oraz terminem uregulowania należności,
  • wskazanie ustępstw wierzyciela,
  • ewentualne zabezpieczenia wykonania ugody przez dłużnika,
  • podpisy obu stron.

Ugoda z wierzycielem – wzór

Czy warto zawrzeć ugodę z wierzycielem?

Porozumienie z wierzycielem jest jak najbardziej dobrym pomysłem. Ugoda to nie tylko zabezpieczanie interesów wierzyciela, ale również forma pomocy dla dłużnika. Nie da się ukryć, że dążenie do polubownego załatwienia sprawy niesie za sobą wiele korzyści.

Przede wszystkim możliwość dojścia do porozumienia na drodze pozasądowej, bez konieczności udziału osób trzecich. Dogadanie się z wierzycielem jest kluczowe, jeśli toczy się wobec Ciebie postępowanie komornicze. Porozumienie z wierzycielem można zawrzeć zarówno przed rozpoczęciem procesu sądowego, jak i w jego trakcie. Poza tym zawierając ugodę z wierzycielem masz szansę wynegocjować lepsze warunki spłaty zobowiązania, a nawet umorzenie części odsetek.

Jak widać, warto zwrócić się do wierzyciela z propozycją zawarcia porozumienia. To, co jest największą zaletą takiego porozumienia, to bez wątpienia wynikające z niego korzyści dla obu stron. Dla wierzyciela jest to sposób na szybsze odzyskanie długu, dla osoby zadłużonej natomiast uchronienie przed wszczęciem postępowania sądowego oraz egzekucyjnego. Ugoda pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem musi zostać zawarta za zgodą obu stron na korzystnych dla nich warunkach. W końcu każdej ze stron powinno zależeć na jak najlepszym rozstrzygnięciu ich wspólnej sprawy. Przy tym należy pamiętać, że dłużnik nie wywiązując się z ugody z wierzycielem, naraża się na jeszcze większe kłopoty. W takiej sytuacji wierzyciel ma prawo wyegzekwować swoje należności poprzez wniesienie pozwu w trybie postępowania nakazowego. Dlatego decydując się na ugodę z wierzycielem, musisz pamiętać o wywiązaniu się z zawartej umowy.

Daria Owczarzak
Daria Owczarzak
Absolwentka filologii polskiej. Zajmuje się przygotowaniem treści oraz tworzeniem grafik. Prywatnie wegetarianka z zamiłowaniem do fotografii i powieści kryminalnych. Zobacz pozostałe artykuły autora

1 komentarz

Teresa

Pani Darii bardzo dziękuję za wskazówki z zakresu prawa.Sa bardzo pięknie i przejrzyście opisane.Borykajac się sama z długami jakie pozostały mi po rozstaniu z ojcem mojej córki nie miałam czasu ani pieniędzy żeby to wszystko załatwić.Sprawy poszły za daleko i lawinowo rosną.dlatego korzystam z porady jak rozmawiać z wierzycielem i jak prośic poprzez pisma o ugodę.dziekuje pozdrawiam serdecznie.Teresa Nowak z Wrocławia.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły