O której godzinie i w jaki dzień najlepiej wymieniać walutę?

kiedy wymienić walutę

Czy zastanawiałeś się kiedyś, kiedy wymienić walutę, aby był to najlepszy moment? CZy dzień wymiany walut, np. dzień wolny od pracy, może mieć wpływ na kurs i nasz zysk? A może nawet konkretna godzina, choćby wymiana walut w nocy, ma znaczenie? Postaramy się dziś to sprawdzić, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Kiedy wymienić walutę?

Już na wstępie naszego dzisiejszego poradnika możemy powiedzieć, że ciężko znaleźć najlepszy moment na wymianę walut. Kursy wymiany są dość płynne i mogą się zmieniać właściwie w każdej chwili. W dużym stopniu kurs zależy od tego, jak ustalą go największe giełdy wymiany walut, jak Nowy Jork, Tokio i Londyn. Aby znaleźć odpowiedni moment na dokonanie transakcji, możemy więc wybrać czas, kiedy dwie z nich są otwarte. Będzie tak choćby w dni robocze, między godzinami 14:00 a 18:00. Wtedy funkcjonuje zarówno giełda wymiany w Londynie, jak i giełda w amerykańskim NY. To na nich dochodzi do największych przepływów finansowych. Możemy więc liczyć na trochę lepszy kurs.

Podatek od kryptowalut - jak go zapłacić? Czy trzeba?

Trzeba sobie jednak powiedzieć jasno – wahania kursu wymiany walut w poszczególnych godzinach nie są zwykle duże. Jeśli więc myślisz o wymianie stosunkowo niewielkiej kwoty – możesz zrobić to w niemal każdym momencie. Warto wtedy po prostu spojrzeć na kurs z ostatnich dni i tygodni – czy rośnie, czy raczej spada. Większy nakład czasu na zastanowienie się, kiedy wymienić walutę, opłaca się raczej osobom myślącym o transakcji walutowej na dużą sumę. Wtedy nawet drobne wahania mogą oznaczać spore oszczędności, a może stratę.

Najlepszy moment na wymianę walut – czy istnieje?

Kurs wymiany walut stale się zmienia. W momencie, gdy na rynku finansowym zachowana jest największa płynność, kursy są też najbardziej stabilne. Eksperci uznają więc, że najbezpieczniejszym momentem na wymianę walut są dni powszednie – od poniedziałku do piątku. Wtedy prawdopodobnie nie będzie dochodziło do gwałtownych zmian kursów walut.

Będzie tak też w godzinach, gdy giełdy walutowe funkcjonują. Możemy więc uznać, że najbardziej przewidywalnym i stabilnym momentem na wymianę walut jest dzień roboczy, między godzinami 14 a 18 polskiego czasu.

W jakich godzinach pracują najważniejsze  giełdy wymiany walut?

Chcąc w bezpieczny i przewidywalny sposób wymienić waluty, zróbmy to w godzinach pracy największych giełd walutowych. To od nich w dużej mierze zależy aktualna płynność przepływów finansowych. Godziny otwarcia najistotniejszych dla kursów wymiany giełd walutowych:

  • Londyn: 9:00-18:00
  • Nowy Jork: 14:00-0:00
  • Tokio: 23:00-10:00
  • Sydney: 23:00-8:00

Czy warto wymienić waluty w weekendy?

Największe giełdy walutowe nie funkcjonują w weekendy i dni wolne (w każdym kraju mogą być nieco inne). Z tego względu wymiana walut w te dni może być nieco bardziej ryzykowna. Możliwe, że kurs zmieni się w większym stopniu, niż miałoby to miejsce w dni robocze. Możemy jednak wykonać transakcję wymiany walut, choćby korzystając z internetowych kantorów wymiany lub z karty wieluwalutowej (np. Revolut).

Pamiętajmy też o tym, że drastyczna zmiana kursu walut już po wymianie przez nas pewnej sumy nie musi być wcale zjawiskiem negatywnym. Możliwe jest w końcu, że kurs danej waluty wzrośnie lub zmaleje.

Walutomat - opinia i recenzja usługi

Kiedy wymienić walutę? Na co zwracać uwagę?

Jest wiele miejsc, choćby wyszukiwarka Google, które pokażą nam zmianę kursu walut w czasie. Jeżeli dla interesującej nas waluty widzimy tendencję spadkową, która utrzymuje się od dłuższego czasu – być może jej cena wciąż będzie spadać. Wtedy, jeśli masz taką możliwość, możesz nieco poczekać, regularnie sprawdzając przy tym kurs waluty. Jeśli natomiast kurs  rośnie przez wiele tygodni/miesięcy – możliwe, że nie zmieni się to w najbliższych dniach.

Pamiętajmy jednak, że kurs wymiany walut nie jest prosty do przewidzenia. Wiele czynników ma na niego wpływ – w tym wydarzenia w Polsce i na całym świecie. Można więc powiedzieć, że odgadywanie przyszłego kursu wymiany walut jest rodzajem spekulacji.

Gdzie najlepiej wymienić walutę?

Jeśli chcesz dokonać wymiany walut, zwróć uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim warto porównać kursy wymiany walut w różnych placówkach i miejscach. Zwykle kantory internetowe mają korzystniejszą ofertę od stacjonarnych. Być może opłacalna będzie wymiana w banku, w którym masz konto.

Kieruj się również wygodą. Jeśli kurs wymiany walut w Twoim banku jest niewiele gorszy, niż w innym miejscu, być może i tak warto wybrać bank. Zapłacisz kilka złotych, ale zaoszczędzisz sporo czasu. Z drugiej strony – osoby, które często wymieniają waluty. powinny poznać możliwości dostępne aktualnie na rynku. Założenie konta w jednym z e-kantorów nie potrwa długo, a jeśli w takim serwisie możemy zaoszczędzić – warto sprawdzić tę opcję.

Recenzja kantora walutowego Alior Banku

Niektóre banki posiadają wirtualne kantory walutowe. Osoby, które często korzystają z płatności w innych walutach powinny wziąć to pod uwagę przy wyborze konta. 

Podsumowanie artykułu

Kiedy wymienić walutę? Czy data, a nawet godzina ma tu większe znaczenie? Ciężko powiedzieć, nie można bowiem w 100% przewidzieć, jaki będzie kurs w przyszłości. Najbardziej bezpieczna wymiana walut (małe ryzyko sporej zmiany kursu) to jednak dni robocze, w godzinach pracy największych giełd walutowych na świecie – między 14:00 a 18:00. Zagadnienie to powinno jednak być interesujące głównie dla osób chcących wymienić dużą kwotę. W przeciwnym wypadku potencjalne oszczędności lub strata i tak nie będą wysokie.

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy wymienić walutę, by było to najbardziej opłacalne?

O największej płynności na rynku walutowym mówimy w momencie, gdy duże giełdy walutowe są otwarte. To dni robocze, między 14 a 18 polskiego czasu.

Jak najkorzystniej wymienić waluty?

Warto zwrócić uwagę na to, w jakim miejscu dostępny jest najlepszy kurs wymiany walut. Zwykle najmniejsze wahania kursów są w dni robocze.

Źródło:

  1. https://mubi.pl/poradniki/wymiana-walut/
  2. https://strefabiznesu.pl/wymiana-walut-oto-sposoby-jak-zrobic-to-najkorzystniej-czym-placic-za-granica-gotowka-czy-karta-to-musisz-wiedziec/ar/c3-17605383
  3. https://www.money.pl/gospodarka/gdzie-korzystnie-wymieniac-walute-6967676075481600a.html
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły