Kantor walutowy Alior Bank – recenzja i opinie

kantor walutowy alior

Coraz częściej banki oferują swoim klientom dostęp do kantorów walutowych, za pomocą których można wymienić swoje środki w bezpieczny sposób. Ze względu na postępującą globalizację, kantory internetowe popularyzują się. Alior Bank również posiada kantor walutowy w swoim katalogu, dzięki czemu klienci tego banku mogą bezpiecznie wymieniać waluty.

Jak działa kantor walutowy Alior Bank?

Zasada działania kantoru walutowego w Alior Bank jest dość prosta. Otóż podczas korzystania z usługi, bank otwiera w imieniu klienta rachunki w wybranych walutach. Założone przez bank rachunki są darmowe, więc klient nie musi obawiać się związanych z tą kwestią kosztów. Kantor Alior Bank funkcjonuje całodobowo, przez 7 dni w tygodniu, i dostępny jest zarówno stacjonarnie, jak i przez internet. Dodatkowym udogodnieniem jest obecność aplikacji mobilnej na smartfony z systemem Android i iOS.

Jakie waluty są obsługiwane przez kantor Alior Bank?

Kantor walutowy Alior Bank obsługuje obecnie 23 waluty, co jest dość sporą liczbą na tle konkurencyjnych kantorów. Każdą z nich można zarówno kupić, sprzedać, jak i wymienić po określonym kursie. Obsługiwane są waluty takie jak:

  • Polski złoty (PLN)
  • Euro (EUR)
  • Dolar amerykański (USD)
  • Funt brytyjski (GBP)
  • Frank Szwajcarski (CHF)
  • Dolar australijski (AUD)
  • Dolar kanadyjski (CAD)
  • Forint węgierski (HUF)
  • Korona czeska (CZK)
  • Korona duńska (DKK)
  • Jen japoński (JPY)
  • Korona szwedzka (SEK)
  • Lew bułgarski (BGN)
  • Lej rumuński (RON)
  • Lira turecka (TRY)
  • Baht tajski (THB)
  • Kuna chorwacka (HRK)
  • Dolar hongkoński (HKD)
  • Peso meksykańskie (MXN)
  • Rand południowoafrykański (ZAR)
  • Korona norweska (NOK)
  • Rubel rosyjski (RUB)
  • Nowy szekel izraelski (ILS)

Czy kantor Alior Bank jest bezpieczny?

Internetowy kantor jest częścią Alior Bank, toteż objęty jest taką samą ochroną. Środki zabezpieczone są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 100 tys. Euro, a ich wymiana odbywa się między rachunkami klienta. Oznacza to, że użytkownik ma zapewniony natychmiastowy dostęp i ochronę swoich środków niezależnie od wybranej waluty. Wszystko to odbywa się bez dodatkowych opłat, a każde kolejne konto z inną walutą można założyć w kilka sekund. Klienci nie muszą obawiać się o bezpieczeństwo swoich danych osobowych, gdyż te objęte są tajemnicą bankową.

Jak zacząć korzystanie z kantoru Alior Bank?

W celu uzyskania dostępu do usług należy otworzyć bezpłatny rachunek a także posiadać inne konto bankowe, które nie musi być kontem Alior Bank. Procedura otwierania bezpłatnego rachunku nie trwa długo, i nie powinna zająć klientowi dłużej niż 15 minut. Konieczne jest posiadanie konta w jednym z polskich banków, a wysłanie przelewu weryfikacyjnego z zagranicznego konta poskutkuje nieudaną rejestracją.

Warto mieć na uwadze, że aby pomyślnie przejść rejestrację należy zweryfikować swoją tożsamość. W tym celu należy wypełnić formularz internetowy a następnie dokonać przelewu na nowo powstały rachunek, przejść przez wideoweryfikację lub podpisać umowę za pośrednictwem kuriera. Cała procedura jest znacznie uproszczona dla klientów, którzy już mają konto w Alior Bank. Wówczas należy jedynie podać swój identyfikator klienta, numer telefonu i adres mailowy.

Uwaga: Klienci biznesowi w celu podpisania umowy i otrzymania dostępu do kantoru muszą odwiedzić oddział Alior Bank. Wyjątkiem są przedsiębiorcy, którzy już są klientami banku i wcześniej podpisywali z nim umowę.

Ile kosztuje korzystanie z kantoru walutowego Alior Bank?

Wymiana walut w kantorze walutowym Alior Bank jest bezpłatna, a klienta nie obowiązują żadne prowizje. Jest to korzystna sytuacja, ponieważ wiele konkurencyjnych kantorów nalicza każdorazowe opłaty za wymianę, sprzedaż bądź kupno walut. Sama karta walutowa Alior Bank i korzystanie z niej również są darmowe, podobnie jak wpłata gotówki przez bankomat z pomocą tego instrumentu płatniczego. Nieco inaczej jest z wypłatą gotówki. O ile pierwsza wypłata środków z bankomatu jest bezpłatna, tak każda kolejna wypłata w miesiącu będzie kosztowała klienta 9 złotych. Dotyczy to zarówno bankomatów w polsce, jak i za granicą.

Fizyczna karta wielowalutowa Alior Bank

Klienci kantoru walutowego Alior Bank mogą bezpłatnie wyrobić sobie wielowalutową kartę debetową, która obsługuje ponad 160 walut. Za pomocą tego instrumentu płatniczego użytkownicy mogą dokonywać płatności internetowych i płatności zbliżeniowych. Zarówno wydanie, jak i obsługa karty są całkowicie darmowe. Obsługiwane są także alternatywne metody płatności mobilnych, takie jak Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, SwatchPAY! i Fitbit Pay. Możliwe jest posiadanie i korzystanie z jednej karty naraz.

Z poziomu swojego konta klienci mogą zmieniać limity, zablokować kartę w przypadku jej utraty, a także całkowicie ją zamknąć.Należy jednak podchodzić do tej kwestii ze szczególną ostrożnością, ponieważ zarówno zamknięcie jak i zastrzeżenie karty to procesy nieodwracalne. Zablokowanie karty to z kolei proces tymczasowy, który trwa maksymalnie 28 dni kalendarzowych.

Jakie metody płatności obsługuje kantor internetowy Alior Bank?

Aby móc wymienić walutę, rachunek wielowalutowy musi zostać zasilony przez klienta odpowiednią kwotą. Na chwilę obecną możliwe jest zasilenie rachunku poprzez tradycyjny przelew bankowy, a także wpłatę gotówki w oddziale Alior Bank lub placówce Alior Bank Express. Klienci, którzy preferują inne rozwiązania, mogą skorzystać z pośredników internetowych, co znacznie przyspieszy zasilenie rachunku.

Warto wiedzieć, że wpłaty mogą być także dokonywane z rachunków zagranicznych. Jedynie pierwszy, weryfikacyjny przelew musi zostać opłacony za pomocą polskiego rachunku bankowego.

Jak skontaktować się z Alior Bank?

Kontakt z kantorem internetowym Alior Bank jest niezwykle prosty, i możliwy na wiele sposobów. Najwygodniejszym z nich jest infolinia, która dostępna jest całodobowo w każdym dniu tygodnia. Możliwe jest także skontaktowanie się poprzez formularz zgłoszeniowy oraz wizytę w stacjonarnej placówce banku. W przypadku potencjalnych problemów użytkownicy mają więc spore możliwości, jeśli chodzi o porozumienie się z obsługą klienta.

Całodobowa infolinia:

+48 12 370 7000

+48 12 19 502

Adres siedziby:

Alior Bank SA

Ul. Łopuszańska 38D

02-232 Warszawa

fax: +48 22 555 23 23

Adres korespondencyjny:

Alior Bank SA

ul. Postępu 18B

02-676 Warszawa

Co klienci sądzą o kantorze walutowym w Alior Bank?

Przeważająca część opinii o kantorze walutowym Alior Bank jest pozytywna. Zadowoleni klienci wskazują na wygodę prowadzenia rachunku walutowego i brak kosztów z nim związanych. Równie częstą wskazywaną zaletą są korzystne tzw. spready, czyli różnice między kursami kupna i sprzedaży. Zazwyczaj wynoszą one około 0,7%, co jest konkurencyjną wartością.

Nie tylko serwis, lecz także fizyczna karta została doceniona przez konsumentów. Użytkownicy wśród zalet wymieniają jej wygodę i fakt, iż waluta transakcji jest rozpoznawana automatycznie bez ingerencji klienta. Dla wielu osób takie udogodnienia czynią ofertę Alior Bank jedną z najlepszych.

Istnieje także druga strona medalu, czyli użytkownicy wyrażający swoje niezadowolenie. Wśród wad usługi wymieniana jest niewystarczająca przejrzystość serwisu, a także niedogodności związane z rejestracją. Są to jednak pojedyncze przypadki, które nie rzutują w sposób znaczący na całokształt ocen.

Kantor walutowy Alior Bank – nasza opinia

Opisywane dzisiaj rozwiązanie to dobra i bezpieczna metoda wymiany walut, która jest dostępna nie tylko dla klientów Alior Bank. Korzystne kursy, brak zbędnych formalności i zerowe koszty prowadzenia rachunku wielowalutowego są wystarczającymi powodami, aby zainteresować się tą usługą. Użytkownicy, którzy aktualnie korzystają z usług Alior Bank mogą liczyć na dodatkowe udogodnienia w postaci szybszej rejestracji, co może znacząco wpłynąć na komfort użytkowania. Aplikacja mobilna sprawia, że dostęp do swojego konta wielowalutowego możliwy jest praktycznie z każdego urządzenia. Wszystkie te możliwości czynią ten kantor internetowy ciekawą opcją, którą warto brać pod uwagę.

Niestety, są także pewne wady, takie jak każdorazowa prowizja za wypłatę gotówki z banku. Pewnym obciążeniem może być także fakt, że nieaktywne od 6 miesięcy konta obarczane są opłatą w wysokości 15 złotych. Nie są to znaczące wady, ale na pewno wystarczające aby rozejrzeć się także za alternatywami. Tych na rynku nie brakuje, czego przykładem są usługi takie jak Revolut i Wise.

Plusy:

  • korzystne spready
  • brak opłat za korzystanie z kantoru
  • darmowe wydanie i korzystanie z karty
  • wiele dostępnych walut
  • dostęp zarówno poprzez przeglądarkę, jak i aplikację mobilną
  • całodobowa infolinia

Wady:

  • jedynie pierwsza wypłata gotówki w miesiącu jest za darmo
  • niewystarczająca przejrzystość serwisu
  • opłaty za brak aktywności
Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły