Oszczędności dla dziecka – jak zacząć zbierać pieniądze?

Oszczędności dla dziecka - jak zacząć zbierać pieniądze?

Oszczędzanie to długotrwały proces. Przez wiele lat możemy jednak liczyć na korzyści płynące z tak zwanego “procenta składanego”. Środki, których nie wykorzystamy, wciąż generują coraz większe zyski, co możemy porównać do efektu kuli śnieżnej. Dobrym przykładem, który to zobrazuje są oszczędności dla dziecka. Jeśli przez wiele lat będziesz odkładać nawet niewielką kwotę, dziecko może liczyć na o wiele prostszy start w dorosłość. Środki przydadzą się na studia, pierwsze samodzielne wczasy, kupno samochodu, a może na zakup wymarzonego mieszkania (lub choćby na wkład własny). Wszystko zależy od ilości zaoszczędzonych pieniędzy i aktualnych potrzeb lub planów. My dziś zastanowimy się natomiast po prostu, jak zacząć oszczędzać pieniądze dla dziecka.

Oszczędności dla dziecka

Jeśli myślisz rozpoczęcie oszczędzania dla dziecka – jesteś na dobrej drodze! Im szybciej podejmiesz taką decyzję, tym więcej pieniędzy możesz uzbierać. Nie przejmuj się, że nie masz wystarczająco wysokiej sumy, aby rozpocząć inwestowanie. To długoterminowy proces i nawet 100, czy 200 złotych odkładane co miesiąc może stworzyć naprawdę sporą sumę. Trzeba natomiast pamiętać o kilku zasadach:

  • odkładaj pieniądze regularnie
  • oszczędności dla dziecka powinny być zabezpieczone przed skutkami inflacji
  • ustal jasny cel i się go trzymaj

Pamiętaj też, że regularne odkładanie mniejszej sumy jest o wiele prostsze, niż jednorazowe, ale większe wpłaty.

Ważne jest regularne oszczędzanie dla dziecka

Nie można ustalić jednej wartości miesięcznej sumy, którą każdy powinien przeznaczyć na oszczędności dla dziecka. Wszystko zależy od finansowych możliwości danej rodziny, czy postawionego sobie celu (np. uzbieranie pieniędzy na mieszkanie dla dziecka). Trzeba jednak wiedzieć, że jeśli zaczniesz odpowiednio wcześnie, pieniądze będą “pracować” przez naprawdę długi czas.

W co inwestować małe sumy?

Jak zabezpieczyć oszczędności dziecka?

Jeśli jesteś doświadczonym inwestorem, z pewnością wiesz, co zrobić z oszczędnościami dla dziecka. W przypadku, jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z inwestycjami, warto unikać ryzykownych produktów finansowych. Pamiętajmy, że zbieramy w końcu pieniądze, które mają zabezpieczyć przyszłość dziecka. 

Wszystkie sposoby inwestowania pieniędzy są obarczone jakimś ryzykiem. Zasada jest natomiast prosta – im większe ryzyko, tym większy możliwy zysk. Oznacza to jednak także większe szanse na stratę, czasem nawet całości kapitału. W przypadku oszczędności dla dziecka wybierajmy przewidywalne i bezpieczne produkty finansowe, które dobrze chronią kapitał. Niektóre z nich są też całkiem przewidywalne – możemy więc dość dobrze oszacować potencjalny zysk, czy miesięczną sumę, jaką musimy inwestować w celu osiągnięcia ustalonych założeń.

Podczas oszczędzania, niekoniecznie dla dziecka, dobrym pomysłem jest dywersyfikacja. Nie przeznaczamy wszystkich środków na jeden produkt inwestycyjny. Nawet, jeśli zdecydujemy się na inwestowanie na koncie oszczędnościowym, możemy mieć ich kilka – w różnych bankach. Dzięki temu środki są lepiej chronione, a w razie (szansa na to jest znikoma) problemów finansowych banku lub jego upadłości, stracisz tylko część pieniędzy. Różne banki mogą też oferować różne oprocentowanie. Ominiemy też pewne restrykcje, na przykład związane z lokatą tylko na nowe środki.

Warto oddzielić własne finanse od oszczędności dla dziecka

Pokusa sięgnięcia po środki zgromadzone na koncie oszczędnościowym, czy zabezpieczone w inny sposób, jest spora. Jeśli nie jest to konieczne (np. przypadek ciężkiej choroby, itp.), unikaj łączenia swoich finansów z oszczędnościami dla dziecka. Oznacza to właściwie tyle, że przepływ pieniędzy jest tylko w jedną stronę – z Twojego konta na oszczędności dziecka.

Ustal konkretne cele – oszczędności dla dziecka

Lepsze zarządzanie inwestycjami pozwala odnieść lepsze, bardziej przewidywalne cele. Warto więc pomyśleć, jaką sumę miesięcznie chcemy odkładać. Pamiętaj przy tym, że wartość pieniądza z czasem spada. Oznacza to, że z biegiem lat powinniśmy przeznaczać na oszczędności dla dziecka coraz więcej środków. Dobrym pomysłem może okazać się uzależnienie miesięcznej kwoty (np. wysokość wpłaty na konto oszczędnościowe) od swoich zarobków. Jedna “dniówka” miesięcznie, czy ustalony procent zarobków rodziców dziecka z pewnością pozwolą uzbierać przez kilkanaście lat całkiem dużą kwotę.

Prezenty, które zachowają wartość – to świetny pomysł

Niezłym pomysłem jest kupowanie dziecku czegoś, co nie straci swojej wartości. Jeśli nie masz pomysłu na prezent, a może ktoś pyta, co mógłby kupić Twojemu dziecku na urodziny – to ciekawa opcja. Mowa choćby o złotych monetach, które są w końcu sposobem na inwestowanie. Jeśli wśród kilku prezentów, które dziecko otrzyma w jednym momencie, jeden będzie właśnie taki, z pewnością dziecku nie będzie przykro. Z czasem wartość kruszcu z dużym prawdopodobieństwem wzrośnie, a dziecko będzie mogło spieniężyć swoją “kolekcję”.

Oszczędności dla dziecka z 800+ – ile możemy uzbierać?

Program 500+ (dziś w podwyższonej do 800 złotych miesięcznie kwocie) nie przez wszystkich Polaków jest doceniany. Nie każdy potrzebuje w końcu dodatkowych pieniędzy. Jeśli i bez nich doskonale radzisz sobie z planowaniem rodzinnego budżetu, być może warto pomyśleć o zaoszczędzeniu tej kwoty? Osiemset złotych miesięcznie oznacza prawie 10.000 złotych w skali jednego roku. Dolicz do tego potencjalny zysk, choćby płynący z umieszczenia środków na lokacie terminowej lub koncie oszczędnościowym. “Górka” z oszczędnościami dla dziecka urośnie o kolejne kilka procent. Oszczędzając tę sumę przez 7-8 lat bez trudu osiągniemy całkiem imponującą sumę wynoszącą około 100.000 złotych.

Oszczędności dla dziecka – co wybrać?

Znamy już ogólne zasady, jakimi warto kierować się podczas oszczędzania pieniędzy. Przejdźmy więc do tego, jakie instrumenty finansowe warto wybrać. Trzymanie pieniędzy w gotówce, czy pozostawienie ich na koncie nie jest w końcu zbyt dobrym rozwiązaniem. Ze względu na inflację stopniowo traciłyby wtedy swoją wartość. Warto więc uchronić pieniądze – przeznaczone w końcu docelowo dla dziecka, czy wnuka – przed tym zjawiskiem.

Co to jest inflacja? Sprawdź, jak wpływa na zmiany cen różnych produktów.

Sprawdźmy więc kilka najczęściej wybieranych instrumentów finansowych. Podpowiemy, jakie mają zalety, a może warto znać też ich pewne wady? Jeśli zastanawiasz się, w co inwestować w tym roku, poniżej znajdziesz kilka propozycji. Stawiamy na bezpieczne formy inwestowania. W przypadku oszczędności dla dziecka rezygnujemy więc z takich rozwiązań, jak kupno akcji, kryptowalut, czy podobnych,

Lokata dla dziecka

To jeden z najprostszych sposobów na zabezpieczenie pieniędzy. Możemy wybrać specjalną lokatę dla dziecka – każdy może ją założyć. Oprocentowanie na lokacie zwykle nie jest wysokie (najczęściej kilka procent w skali roku), jednak ze względu na jej terminowość pokusa wykorzystania pieniędzy jest mała. Warto wybrać lokatę odnawialną, której kapitał będzie stale rósł dzięki kapitalizacji odsetek.

Lokata mobilna - prosty sposób na założenie lokaty.

Lokata dla dziecka może być cenną nauką oszczędzania. Dziecko może w końcu samodzielnie przeznaczać część pieniędzy na ten cel (np. z kieszonkowego, czy prezentó w formie finansowej).

Konto oszczędnościowe

W porównaniu z lokatą konto oszczędnościowe ma najczęściej nieco niższe oprocentowanie. Zaletą jest stały dostęp do środków, bez ryzyka utraty już wypracowanego zysku. Nie musimy natomiast każdorazowo zakładać nowej lokaty. Wystarczy przelać środki na konto oszczędnościowe, a te od razu zaczną pracować. Konto oszczędnościowe założymy w każdym banku, możemy zdecydować się na konto w obcej walucie.

Papiery wartościowe

Do bezpiecznych produktów zaliczamy choćby obligacje skarbu państwa. Mają różny okres zapadalności – nawet ponad 10 lat. Niektóre obligacje mają oprocentowanie uzależnione od aktualnego poziomu inflacji, czasem odsetki są powiększone o dodatkową marżę.

Na nieco lepsze warunki mogą liczyć beneficjenci programu 500+. Wtedy niekiedy marża jest jeszcze wyższa, niż w standardowej ofercie. To dodatkowa korzyść dla rodziców, którzy chcą oszczędzać dla dziecka.

Inwestowanie w złoto i srebro

Od lat to dość pewny sposób na zabezpieczenie pieniędzy. Inwestowanie w złoto odbywa się na różne sposoby:

  • kupno fizycznego złota (np. sztabki, złote monety)
  • kupno złota wirtualnego, którego nie mamy w wersji fizycznej
  • produkty finansowe indeksowane wyceną złota

Każdy sposób wydaje się niezły.

Kupno nieruchomości

Jeśli masz naprawdę spore środki, które chcesz przeznaczyć na oszczędności dla dziecka, to dobry wybór. Można również postarać się o mieszkanie na kredyt. Przeznaczamy je na wynajem, co kryje sporą część kosztów. Kiedy dziecko dorośnie, mieszkanie będzie w części (lub całości) spłacone. Można dalej je wynajmować, może zamieszkać w nim dziecko, możliwa jest też w końcu sprzedaż. Byłby to naprawdę duży zastrzyk gotówki. Stopa zwrotu z mieszkania pod wynajem również często jest całkiem dobra. Inwestowanie w nieruchomości jest też uznawane za bardzo bezpieczne.

Kredyt na flip mieszkaniowy - czy warto?

Jak widać, jest wiele produktów, które możemy wybrać, aby nasz kapitał stopniowo rósł. Dzięki nim oszczędności dla dziecka mogą być naprawdę efektywne. Każdy może wybrać jeden z instrumentów finansowych przedstawionych w dzisiejszym poradniku. Wybór można uzależnić od wielu czynników – posiadanej sumy pieniędzy, czy prostoty korzystania z danego narzędzia.

Podsumowanie artykułu

W oszczędzaniu chodzi o regularność – cykliczne dodawanie nowych środków do “górki z pieniędzmi”. W przypadku oszczędzania dla dziecka możemy zbierać pieniądze przez kilka, czy nawet kilkanaście lat. Nierzadko decydują się na to rodzice, dziadkowie, czy bliscy znajomi rodziny. Myśląc o zbieraniu pieniędzy pamiętajmy, że to dość długotrwały proces. Wtedy regularnie odkładane pieniądze będą tworzyć coraz szybciej rosnącą “górę pieniędzy”. To efekt kuli śnieżnej, czy pozostając przy słownictwie finansowym – “procent składany”. Zyski z odsetek stale zwiększają kapitał, więc oszczędności z czasem stają się coraz większe. Ważna jest regularność – to podstawowa zasada.

Najczęściej zadawane pytania

Jak zebrać oszczędności dla dziecka?

Warto przede wszystkim ustalić pewne cele – na przykład odkładanie konkretnej sumy co miesiąc. Wybierz bezpieczne sposoby inwestowania, które pozwolą zabezpieczyć oszczędności dla dziecka przed skutkami inflacji. To m.in. lokaty, czy kupno papierów wartościowych.

Gdzie odkładać pieniądze dla dziecka?

W tym przypadku zalecamy wybór bezpiecznego instrumentu finansowego. Do takich należą choćby lokaty terminowe, konto oszczędnościowe, czy inwestycje w złoto i srebro. Dobrym rozwiązaniem są również długoterminowe obligacje, na przykład indeksowane inflacją.

Jak oszczędzać na mieszkanie dla dziecka?

Oszczędzanie to dość długotrwały proces. Jeśli myślisz o zabezpieczeniu przyszłości swojego dziecka (np. uzbieraniu pieniędzy na mieszkanie lub wkład własny), zacznij zbierać odpowiednio wcześniej. Jeśli przez kilka lub kilkanaście lat regularnie odłożysz sumy wysokości kilkuset złotych miesięcznie (np. wypłatę świadczenia 500+ lub nawet jego połowę), efektem będą oszczędności dla dziecka w wysokości kilkudziesięciu, czy nawet ponad stu tysięcy złotych. Pieniądze warto ulokować w bezpiecznym miejscu – koncie oszczędnościowym, czy kupując papiery wartościowe lub kruszce.

Źródło:

  1. https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/jak-oszczedzac-dla-dziecka-by-zapewnic-mu-dobra-przyszlosc/jf77595
  2. https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/jak-oszczedzac-dla-dziecka-mozliwosci-sposoby-narzedzia/j8gvzv3
  3. https://lepiej.tauron.pl/styl-zycia/jak-oszczedzac-dla-dziecka/
  4. https://mfinanse.pl/blog/oszczedzanie-dla-dziecka/
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły