Kredyt firmowy. Ranking Kredytów Firmowych

Potrzebujesz dodatkowych pieniędzy podczas prowadzenia działalności gospodarczej? Doskonałym wyborem może okazać się kredyt dla firm. Kredyt firmowy jest sposobem na otrzymanie zastrzyku gotówki, który może pomóc w rozwoju każdej firmy. Dla wielu przedsiębiorców kredyt firmowy jest sposobem na dokonanie pewnych inwestycji, a tym samym wzrost dochodów firmy w przyszłości. Aby znaleźć jak najlepszy kredyt dla firmy, warto kierować się kilkoma zasadami. W dzisiejszym artykule przedstawimy więc listę aktualnych ofert kredytów firmowych. Postaramy się też odpowiedzieć na pytanie, jak wybrać kredyt dla firmy, by zyskać jak najwięcej.

Ranking kredytów firmowych – marzec 2024

Ostatnia aktualizacja 19.03.2024
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
10 000 - 200 000 zł
Kwota pożyczki
12 - 36 mies.
Okres spłaty
24h
Czas wypłaty
21 - 75 lat
Wiek pożyczkobiorcy
1 000 - 450 000 zł
Kwota pożyczki
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
nawet w 24 godzin
Czas wypłaty
21 - 75 lat
Wiek pożyczkobiorcy
1 000 - 3 000 000 zł
Kwota pożyczki
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
nawet w 24 godziny
Czas wypłaty
21 - 75 lat
Wiek pożyczkobiorcy
1 000 - 300 000 zł
Kwota pożyczki
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
nawet do 24 godzin
Czas wypłaty
21 - 75 lat
Wiek pożyczkobiorcy
1 000 - 200 000 zł
Kwota pożyczki
3 - 120 mies.
Okres spłaty
1 dzień
Czas wypłaty
21 - 75 lat
Wiek pożyczkobiorcy

Nowa firma a kredyt

Czy możliwe jest otrzymanie kredytu dla nowych firm? Jak najbardziej! Wielu przedsiębiorców układa swój biznesplan właśnie w oparciu o dodatkowe finansowanie.  Jeszcze jakiś czas temu w Polsce istniało zaledwie kilka banków proponujących kredyty dla nowo założonych działalności. Dziś na szczęście ofert jest znacznie więcej, a co za tym idzie także warunki kredytów firmowych poprawiły się znacznie.

Kredyty dla firm są więc dziś sposobem na łatwiejsze rozpoczęcie swojej działalności gospodarczej. Mogą być też bardzo dobrą opcją na przyspieszenie rozwoju firmy – pomogą w tym inwestycje finansowane właśnie kredytami dla firm. W naszym rankingu kredytów firmowych znajdziesz zarówno oferty dla nowych firm jak i już dłużej istniejących przedsiębiorstw. 

Oprócz kredytów dla firm często ciekawą opcją są pożyczki firmowe. Zwykłe warunki, które trzeba spełnić  w celu otrzymania pożyczki dla firm są nieco łagodniejsze, niż w przypadku udzielanych przez bank kredytów.

Jak działa kredyt dla firm na start działalności?

Poza kredytami inwestycyjnymi, pozabankowymi pożyczkami dla firm, czy kredytem obrotowym, dobrą opcją dla przedsiębiorców jest kredyt na start. Już sama nazwa wskazuje, jakie jest przeznaczenie środków, które otrzymasz z takiego źródłą finansowania. Kredyt na start działalności pozwala rozkręcić swój biznes. Ta opcja skierowana jest dla osób prowadzących działalność od niedawna lub dopiero planujących założenie jej.

Do otrzymania kredytu na początku działalności Twojej firmy niezbędne jest przedstawienie kilku dokumentów:

  • biznesplan Twojej firmy
  • zaświadczenie z ZUS i Urzędu Skarbowego o niezaleganiu ze składkami
  • NIP i REGON Twojej firmy
  • aktualny odpis KRS lub wpis do rejestru działalności gospodarczych
  • zaświadczenie o możliwości zabezpieczenia kredytu firmowego – na przykład weksel in blanco, poręczenie osoby trzeciej, cesja wierzytelności, hipoteka na jednej z Twoich nieruchomości, itp.

Zabezpieczenie nie jest wymagane w każdej sytuacji. Podobnie jest z wkładem własnym na rozwój biznesu. Niektóre instytucje go wymagają, w innych możesz wnioskować o dodatkowe pieniądze na rozwój firmy bez własnych środków. Wiele zależy także od tego, jak wysoki ma być kredyt firmowy

Jakie warunki stawiają banki przy kredytach firmowych?

Wśród ofert kredytów dla firm bez trudu znajdziesz takie, które są dedykowane dla działalności istniejących ponad 6 lub 12 miesięcy. Dzięki licznym ofertom możesz bez problemu przebierać w ofertach i wybrać tę najbardziej atrakcyjną. Zupełnie inaczej jest jednak w przypadku nowych firm, które istnieją mniej, niż pół roku.

Na szczęście na rynku pojawiły się już pewne oferty kredytów firmowych od 1 miesiąca działalności. W naszym rankingu kredytów dla firm uwzględniliśmy także takie opcje. Zwykle w ich przypadku banki wymagają jednak czasem dodatkowych warunków, które musi spełnić przedsiębiorca:

  • dodatkowe zabezpieczenie kredytu firmowego
  • posiadanie firmowego konta bankowego w danym banku

W tym drugim przypadku bank może bardzo dobrze przeanalizować przychody i wydatki Twojej firmy. Często pozwoli to w podjęciu pozytywnej decyzji o przyznaniu kredytu firmowego. Gdy dana instytucja finansowa posiada od jakiegoś czasu wgląd w dane finansowe Twojej firmy, możesz liczyć na szybszą decyzję o przyznaniu kredytu. Jeżeli zależy Ci więc na szybkim kredycie dla firm z wypłatą środków w niedługim czasie, warto sprawdzić oferty kredytów dla firm w banku, gdzie masz konto.

Kredyt dla małej firmy – z jakimi kosztami musi liczyć się przedsiębiorca?

Największe firmy są dużymi graczami na rynku finansowym. Mogą dość swobodnie negocjować warunki kredytu firmowego, czy innych usług finansowych. Z zupełnie inną sytuacją muszą się natomiast mierzyć właściciele małych firm. Kredyt dla małego przedsiębiorstwa zwykle wiąże się z konkretnymi opłatami, a jego właściciel nie ma zbyt wiele możliwości negocjacyjnych.  Koszty kredytu firmowego to;

  • oprocentowanie kredytu. Najlepszy kredyt firmowy to oczywiście ten z niskimi odsetkami. Na oprocentowanie wpływ ma stawka WIBOR (ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej) oraz marża banku. Warto wiedzieć, że koszt oprocentowania kredytu firmowego można wliczyć w koszty prowadzenia działalności.
  • prowizja za udzielenie kredytu
  • opłata za złożenie wniosku i inne jednorazowe koszty stałe
  • ubezpieczenie kredytu
  • koszt zabezpieczenia kredytu, np. koszt wpisu do hipoteki, ubezpieczenie nieruchomości
  • polisa na życie przedsiębiorcy
  • inne koszty

Oczywiście nie w każdej ofercie kredytu firmowego musisz liczyć się ze wszystkimi powyższymi kosztami. Warto poszukać więc opcji z mniejszymi kosztami, która będzie korzystniejsza dla Ciebie i Twojej działalności.

Kwota do zapłaty to suma sumy kredytu firmowego i wszystkich dodatkowych kosztów, opłat i odsetek.

Gdzie najlepszy kredyt dla firm?

Kredyty firmowe są dostępne praktycznie we wszystkich polskich bankach. Warto więc sprawdzić nasz ranking kredytów dla firm i przekonać się, która oferta jest aktualnie najbardziej korzystna. Osoby w początkowej fazie działalności firmy (niedługo po jej rejestracji) powinny być zainteresowane kredytem na start. Przedsiębiorcy, których historia jest dłuższa, mogą korzystać z regularnej oferty kredytów dla firm.

Oprócz kredytów dla firm, banki proponują także zwykłe kredyty gotówkowe.. Warto sprawdzić także ranking kredytów dla osób fizycznych, by zobaczyć, czy oferta nie jest lepsza, niż ta skierowana dla firm.

Rodzaje kredytów firmowych

Istnieje kilka podstawowych rodzajów kredytów kierowanych do firm. Warto jeszcze przed złożeniem wniosku o kredyt firmowy przemyśleć, która opcja będzie najbardziej odpowiednia do Twoich potrzeb.

Kredyt na rachunku bieżącym

To opcja podobna do debetu na rachunku osobistym. Na koncie firmowym pojawią się dodatkowe środki, z których możesz skorzystać. Po wykorzystaniu limitu, masz pewien okres na spłatę zadłużenia. Regularnie korzystając i spłacając kredyt odnawialny w rachunku możesz znacznie obniżyć koszty takiego sposobu finansowania działalności.

Kredyt obrotowy dla firmy

Obrotówka jest najczęściej przeznaczona do pokrywania kosztów bieżącej działalności firmy. Często taki kredyt spotykany jest w przypadku firm działających w handlu. Kredyt obrotowy dla firmy pozwala na zakup towaru lub usług, które następnie sprzedał, zarabiając na tym. Warto pamiętać, by Twoja marża była odpowiednio wysoka, aby taka “działalność handlowa na kredyt” była opłacalna.

Kredyt kupiecki dla firmy – najlepszy kredyt dla firm zajmujących się handlem?

Co to jest kredyt kupiecki? To rodzaj finansowania, zwykle dla małych i średnich przedsiębiorstw. Gdy masz problem z otrzymaniem zgody na kredyt obrotowy, kredyt kupiecki może pomóc odroczyć płatności za różne towary i usługi.

Rachunek kredytowy dla firm

Ten rodzaj kredytu wymaga otworzenia rachunku kredytowego. Dostępny w nim kredyt mogą być wykorzystane na przykład na pokrycie kosztów bieżącej działalności lub na zakupy. Czasem występuje jako linia kredytowa na rachunku bankowym firmy.

Kredyt technologiczny – dotacja na inwestycje (kredyt dla firm na rozwój)

Kredyt technologiczny to inaczej mówiąc dotacja na rozwój firmy. Dzięki niej możesz ulepszyć swoją działalność o nowe technologie lub zakupić dodatkowe maszyny. Ten rodzaj kredytu często jest pokrywany z BGK. Jest przeznaczony dla start-upów, małych i średnich firm.

Kredyt pomostowy dla firm

Ten rodzaj kredytowania jest dedykowany firmom wykorzystującym środki unijne. Dzięki funduszom pozyskanym z Unii Europejskiej, wiele firm notuje niezły skok w rozwoju. Kredyt pomostowy pozwala wtedy zachować płynność finansową, gdy realizujesz projekty finansowane z funduszy unijnych.

Na czym polega kredyt inwestycyjny?

Kredyt inwestycyjny dla firmy to świetny sposób na rozwój swojej działalności. Wykorzystując środki z kredytu inwestycyjnego możesz kupić maszyny, urządzenia niezbędne do produkcji, sprzęt IT i komputerowy, środki transportu (samochody, itp.), czy nieruchomości. Można także w ten sposób sfinansować wykupienie udziałów innej firmy lub kupno papierów wartościowych. Spłata kredytu inwestycyjnego zwykle odbywa się w ciągu dłuższego czasu, gdy inwestycje zaczynają się spłacać.

Co ważne, kredyt inwestycyjny możesz otrzymać nawet pierwszego dnia działalności. W tym przypadku musisz przygotować bardzo dobry biznesplan. To od tego, czy bank zaufa Twoim założeniom i uwierzy w rentowność biznesu, zależy czy dostaniesz zgodę na takie finansowanie.

Jakie zalety ma kredyt dla nowej firmy?

Finansowanie działalności nowej firmy z wykorzystaniem kredytu jest rozwiązaniem stosowanym przez wielu przedsiębiorców. Przynosi to wiele zalet, między innymi:

  • finansujesz działalność swojej firmy bez wykorzystywania własnych oszczędności
  • możesz dopasować kwotę kredytu do potrzeb
  • możesz złożyć wniosek o kredyt firmowy online
  • jeśli wnioskujesz o kredyt dla firmy w swoim banku, formalności będą ograniczone do minimum
  • nie musisz mieć wkładu własnego
  • w przypadku niższej kwoty kredytu firmowego nie ma konieczności zabezpieczenia go
  • możesz rozłożyć spłatę zadłużenia na dłuższy okres

Co jak nie kredyt dla firm? Jakie są alternatywy dla kredytu firmowego na start?

Kredyt firmowy jest bardzo dobrą opcją na rozkręcenie własnej działalności. Ważne jest, by mieć dobry biznesplan i dobrze policzyć, czy cała operacja się opłaci. Są jednak inne możliwości pozyskania finansowania.  Czasem warto rozważyć zwykły kredyt gotówkowy na dowolny cel. Sposobem na inwestycje może być też pożyczka pozabankowa dla firmy lub faktoring dla nowych firm.

W każdym przypadku warto zwrócić uwagę na sumę wszystkich kosztów i opłat związanych z finansowaniem. Trzeba dobrze policzyć zyski firmy i czy będą one odpowiednio wysokie, by pokryć koszty kredytu firmowego. W przeciwnym wypadku cała operacja okaże się po prostu nieopłacalna. Trzeba też dobrze przygotować się do złożenia wniosku o kredyt dla nowej firmy. Musisz zachęcić bank do sfinansowania właśnie Twojego pomysłu na biznes. W przeciwnym wypadku konieczne będzie przedstawienie jakiegoś rodzaju zabezpieczenia kredytu. Bez wątpienia kredyt dla firm jest ciekawą opcją, którą powinni rozważyć wszyscy przedsiębiorcy.