Kredyt studencki

Studia to bardzo ważny okres w życiu młodego człowieka. Zdobycie wyższego wykształcenia jest priorytetem dla wielu osób. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na dalszą naukę. Choć studia państwowe są darmowe, to utrzymanie na własną rękę w innym mieście nie jest łatwe. Głównie dotyczy to przyszłych studentów, którzy nie mogą liczyć na wsparcie finansowe od najbliższych. Na szczęście nie każdy musi rezygnować ze swoich marzeń o studiowaniu. Jednym ze sposobów na zdobycie dodatkowych środków jest kredyt studencki.

Ranking kredytów studenckich – czerwiec 2024

Ostatnia aktualizacja 18.06.2024
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
2 000 - 200 000 zł
Kwota pożyczki
3 - 120 mies.
Okres spłaty
do 24h
Czas wypłaty
21 - 75 lat
Wiek pożyczkobiorcy
1 000 - 60 000 zł
Kwota pożyczki
10 - 84 mies
Okres spłaty
od 30 minut
Czas wypłaty
18 - 80 lat
Wiek pożyczkobiorcy

Skonsoliduj swoje pożyczki i otrzymaj dodatkową gotówkę!

1 000 - 70 000 zł
Kwota pożyczki
12 - 120 mies
Okres spłaty
1 godzina
Czas wypłaty
18 - 80 lat
Wiek pożyczkobiorcy
1 000 - 150 000 zł
Kwota pożyczki
6 - 120 mies
Okres spłaty
20 minut
Czas wypłaty
23 - 70 lat
Wiek pożyczkobiorcy
1 500 - 160 000 zł
Kwota pożyczki
9 - 96 mięs
Okres spłaty
od 30 minut
Czas wypłaty
18 - 80 lat
Wiek pożyczkobiorcy
500 - 70 000 zł
Kwota pożyczki
od 4 do 5 lat
Okres spłaty
od 30 minut
Czas wypłaty
18 - 80 lat
Wiek pożyczkobiorcy
5 000 - 150 000 zł
Kwota pożyczki
12 - 120 mies.
Okres spłaty
do 24h
Czas wypłaty
18- 75 lat
Wiek pożyczkobiorcy
1 000 - 200 000 zł
Kwota pożyczki
3 - 120 mies.
Okres spłaty
1 dzień
Czas wypłaty
21 - 75 lat
Wiek pożyczkobiorcy
1 000 - 50 000 zł
Kwota pożyczki
3 - 120 mies.
Okres spłaty
do 24h
Czas wypłaty
21 - 75 lat
Wiek pożyczkobiorcy
1 000 - 200 000 zł
Kwota pożyczki
6 - 120 mies
Okres spłaty
od 30 minut
Czas wypłaty
18 - 80 lat
Wiek pożyczkobiorcy
1 000 - 300 000 zł
Kwota pożyczki
3 - 120 mies
Okres spłaty
od 30 minut
Czas wypłaty
18 - 80 lat
Wiek pożyczkobiorcy

Super Promocja – prowizja od 0% miesięcznie!

1 000 - 30 000 zł
Kwota pożyczki
4 - 50 mies
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
od 21 lat
Wiek pożyczkobiorcy
1 000 - 25 000 zł
Kwota pożyczki
36 mies
Okres spłaty
25 minut
Czas wypłaty
20 - 76 lat
Wiek pożyczkobiorcy

Co to jest kredyt studencki?

Studenci, których sytuacja finansowa nie jest stabilna, rezygnują z nauki albo próbują pracować dorywczo. Są jednak przypadki, w których praca pochłania ich cały czas wolny przeznaczony na naukę oraz odpoczynek. To natomiast skutkuje zaniedbaniem zajęć oraz obowiązków związanych ze studiowaniem. Dlatego niektórzy studenci odpuszczają dalsza naukę i w zupełności poświęcają się pracy. Nie zawsze musi być to ostateczne wyjście. W takiej sytuacji warto pomyśleć o kredycie studenckim.

Kredyt studencki to forma wsparcia dla studentów oferowana przez instytucje finansowe. Jego warunki otrzymania są bardziej korzystne niż na przykład kredytu gotówkowego. Z związku z tym kredyt studencki często nazywany jest preferencyjnym. Przede wszystkim wynika to z bardziej atrakcyjnego oprocentowania. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ rzadko kiedy studenci mają stałe źródło dochodu.

Charakterystyka kredytu studenckiego

Przyjrzymy się bliżej cechom kredytu studenckiego:

 • atrakcyjne warunki – studenci mogą liczyć na uzyskanie finansowania na atrakcyjnych warunkach,
 • z niskim oprocentowaniem – ze względu na sytuację finansową studentów tego rodzaju kredyt oferuje niższe oprocentowanie,
 • udzielany na okres studiów – kredyt wypłacany jest maksymalnie przez 6 lat trwania studiów, natomiast dla doktorantów przedłużony jest o kolejne 4 lata,
 • wygodna spłata kredytu – spłata kredytu rozpoczyna się dopiero po 2 latach od ukończenia studiów,
 • kredyt wypłacany w transzach miesięcznych – przez okres akademicki, czyli przez 10 miesięcy,
 • brak opłaty przygotowawczej – wiele instytucji finansowych rezygnuje z pobrania opłaty przygotowawczej, jeśli klient posiada konto w ich banku,
 • możliwość umorzenia części kredytu – studenci w trudnej sytuacji życiowej bądź najlepsi absolwenci uczelni mogą starać się o umorzenie części długu,
 • dostępność – oferty kredytu studenckiego można znaleźć u najpopularniejszych kredytodawców.

Kto może się ubiegać o kredyt studencki?

O kredyt studencki mogą starać się studenci oraz doktoranci uczelni publicznych i niepublicznych. Niezależnie, czy studiują oni dziennie, zaocznie czy może wieczorowo. Najważniejsze, aby prawidłowo udokumentować swój status studenta. Warto pamiętać również o ograniczeniu wiekowym. O kredyt studencki może ubiegać się:

 • student, który nie ukończył 30. roku życia,
 • doktorant, który nie ukończył 35. roku życia.

Kolejna kwestia to wysokość miesięcznego dochodu na członka rodziny studenta. Jego wysokość ustalana jest przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dlatego każdego roku ulega ona zmianie. Aktualnie dochód na osobę w rodzinie studenta nie może przekraczać 3000 zł. Jeśli więc student spełnia odpowiednie kryteria, to raczej nic nie stoi na przeszkodzie, by starać się o kredyt studencki.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Jednym z etapów wnioskowania o kredyt jest zgromadzenie niezbędnych do tego dokumentów. Sprawdźmy, jakie dokumenty należy złożyć w celu ubiegania się o kredyt studencki:

 • wniosek o udzielenie kredytu, który należy złożyć w wybranym banku,
 • zaświadczenie wydane przez uczelnię, która potwierdza status studenta bądź dokument potwierdzający udział w rekrutacji,
 • oświadczenie potwierdzające wysokość miesięcznego dochodu wnioskodawcy oraz członków jego rodziny,
 • zaświadczenie o innych dochodach, które pozwolą ocenić zdolność kredytową studenta, np. zaświadczenie od pracodawcy, jeśli oczywiście student pracuje.

Bank może wymagać od kredytobiorcy dodatkowych dokumentów dotyczących zabezpieczenia kredytu, np. ewentualnych poręczycieli.

Kto udziela kredytów studenckich?

Wybrane banki komercyjne mają w swojej ofercie kredyt studencki. Niestety, nie można liczyć na to że taki kredyt uzyskamy w każdym banku. Z pomocą przychodzi oferta pozabankowa, ponieważ liczne firmy pożyczkowe oferują pożyczkę studencką. Jest to rozwiązanie bardzo podobne w założeniach, z tym że taka pożyczka nie jest udzielona przez bank ani instytucję, a prywatny podmiot.

Jakie banki udzielają studenckich kredytów?

Jak wygląda poręczenie?

Przy ubieganiu się o kredyt studencki często wymagane jest poręczenie. Najczęściej taką formę zabezpieczenia kredytu udzielają najbliżsi studenta, np. rodzice. Wtedy poręczyciel bierze na siebie odpowiedzialność spłaty zadłużenia w razie problemów z jego uregulowaniem. W sytuacji, gdy kredytobiorca nie może liczyć na wsparcie od najbliższych, są inne wyjścia. Poręczenia mogą udzielić Bank Gospodarstwa Krajowego lub Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Bank Gospodarstwa Krajowego poręcza całość kredytu tym studentom, których dochód w rodzinie nie przekracza 1500 zł na osobę. Z kolei jeśli dochód nie przekracza 2000 zł na osobę, instytucja poręcza 90% kredytu. W przypadku Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o poręczenie kredytu mogą ubiegać się osoby zamieszkujące na obszarach wiejskich. Agencja poręczy 100% kwoty kredytu, jeśli dochód na osobę w rodzinie nie przekroczy 1000 zł. W innych sytuacjach będzie to 80%.

Spłata kredytu studenckiego

Kredyt studencki to wygodne rozwiązanie, ale wiele osób ma co do niego wątpliwości. Największe z obaw dotyczą spłaty zobowiązania, ponieważ nie każdy student ma możliwość podjęcia się pracy zarobkowej i opłacenia poszczególnych rat. W tym miejscu mamy jednak dobrą wiadomość, ponieważ uiszczenie pierwszej raty następuje dopiero dwa lata po ukończeniu studiów. Dzięki temu klient ma szansę zgromadzić odpowiednie środki w terminie i uniknie problemów, a przy tym będzie mógł skupić się na swoim wykształceniu.

W przypadku potencjalnych problemów ze spłatą, np. przez wyjątkowo złą sytuację finansową, mogą być podjęte indywidualne kroki. Osoba zadłużona będzie mogła starać się o odroczenie bądź zmniejszenie rat, a czasem także o całkowite bądź częściowe umorzenie kredytu. Zgodnie z prawem, okres

Uwaga: Studenci, którzy osiągają wyjątkowo dobre wyniki w nauce i znajdują się w grupie 5% najlepszych osób na danej uczelni mają szansę na częściowe umorzenie kredytu. Kwota umorzenia to nawet 20% danego zobowiązania.

Kiedy ubiegać się o kredyt studencki?

Wygodnym atutem kredytu studenckiego jest możliwość złożenia wniosku przez cały rok akademicki, tj. od 15 lipca do 20 października każdego roku. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i zmniejszeniu liczby formalności do minimum, całość jest szybka i wygodna, a na samą decyzję kredytową nie czeka się dłużej, niż 30 dni. Możliwość złożenia wniosku i otrzymania pieniędzy niezależnie od miesiąca oznacza, że nawet nagłe wydatki nie będą dla studenta problemem bez wyjścia.

W przypadku kredytu studenckiego nie występują procedury takie jak sprawdzanie zdolności kredytowej, bądź wgląd w historię kredytową. Nie oznacza to jednak, że całość możliwa jest do uzyskania bez odpowiednich dokumentów. Warto uprzednio przygotować dokumenty potwierdzające tożsamość a także fakt uczęszczania do danej uczelni, aby móc je od razu załączyć do wniosku. Wymagane może być także udokumentowanie otrzymywanych przez rodzinę dochodów, aby mieć pewność że dana osoba nie przekracza kryterium dochodowego.

Kredyt studencki – podsumowanie

Choć kredyt studencki jest udzielany na atrakcyjnych warunkach, to niewielu studentów korzysta z tego rozwiązania. Głównie wynika to z niewiedzy o zasadach oraz warunkach otrzymania tej formy kredytu. A jednak takie zobowiązanie może uratować niejednego przyszłego studenta. Zwłaszcza jeśli student myśli o rezygnacji z dalszej nauki ze względu na problemy z samodzielnym utrzymaniem się. W końcu nie każdy może liczyć na wsparcie najbliższych mimo ich dobrych chęci. Taki rodzaj wsparcia finansowego nie tylko pozwoli kontynuować studia, ale również zainwestować w swoją przyszłość. Zdarzają się przecież sytuacje, że ktoś nie dostał się stacjonarnie na swoje wymarzone studia. Wtedy jedynym wyjściem są studia zaoczne, które kosztują, często niemało. Kredyt studencki może okazać się ratunkiem dla tych osób. Dlatego, jak widać, ten rodzaj zobowiązania w wielu przypadkach jest opłacalnym rozwiązaniem.

Alternatywą dla kredytu dla studenta jest pożyczka dla studenta. Pożyczki pozabankowe charakteryzują się szybkością otrzymania pieniędzy oraz ograniczoną ilością formalności. Dlatego ta opcja sprawdzi się szczególnie tym osobom, które niezwłocznie potrzebują dodatkowego zastrzyku gotówki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone