Co jest dozwolone w trakcie zwolnienia lekarskiego?

Co jest dozwolone w trakcie zwolnienia lekarskiego?

5 października 2024

Pracownicy mogą korzystać z L4, na przykład w przypadku choroby. Zwolnienie lekarskie ma na celu umożliwienie nam “dojścia do siebie” – regenerację, odpoczynek, czy po prostu uporanie się z chorobą. Niektórzy zastanawiają się jednak, co powinni w tym czasie robić. Czy i kiedy można wyjść z domu? Czy możliwe są kontrole z ZUS i jakie…

Czym jest list gończy za długi?

Czym jest list gończy za długi?

3 października 2024

List gończy za długi to dość mało znane rozwiązanie prawne. Zadłużenie kojarzy się przede wszystkim z działaniami windykacyjnymi i komornikiem, więc nie każdy zdaje sobie sprawę, jak wygląda i jaką funkcję pełni taki dokument. Z tego powodu postanowiliśmy sprawdzić, czym jest list gończy wystawiany ze względu na istniejące zaległości, jakie konsekwencje za sobą niesie i…

Donos do ZUS w związku z L4

Donos do ZUS w związku z L4

1 października 2024

Spora część pracowników, jak choćby osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, mogą skorzystać z płatnego L4. Zwolnienie lekarskie najczęściej spowodowane jest chorobą, urazem, kontuzją lub ich skutkami. Osoba, która dostanie od lekarza L4, nie musi przez określony czas pracować. To okres, który możemy więc wykorzystać, aby wyzdrowieć, odpocząć i zregenerować się. Możliwość odpoczęcia…

Jak przygotować się na kredyt hipoteczny?

Jak przygotować się na kredyt hipoteczny?

28 września 2024

Kredyt hipoteczny to ogromne przedsięwzięcie finansowe, które wymaga sporych nakładów pieniężnych, gotowości na spłatę rat przez kolejne lata i przebrnięcia przez sporo formalności. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, jak przygotować się na kredyt hipoteczny tak, aby bez problemu spłacić go i cieszyć się nieruchomością. My postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i jednocześnie…

praca na pół etatu

Praca na pół etatu

26 września 2024

Zdecydowana większość pracowników wykonuje swoje obowiązki w pełnym wymiarze – na cały etat. Możliwa jest jednak także praca na pół etatu, na ćwierć etatu lub w innym wymiarze. Pracując na część etatu możemy łączyć to z innymi obowiązkami, na przykład wychowywaniem dzieci, własną działalnością lub pracą dla innej firmy. Dziś postaramy się sprawdzić, co charakteryzuje…

Jak długo może trwać zwolnienie lekarskie?

Jak długo może trwać zwolnienie lekarskie?

24 września 2024

Możliwość skorzystania ze zwolnienia lekarskiego to prawo, które ma każdy pracownik. W przypadku zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę, dostaniesz wtedy świadczenie chorobowe. Niektórzy zastanawiają się jednak, jak długo może trwać zwolnienie od lekarza. Postaramy się dziś rozwiać wszelkie wątpliwości. Zwolnienie lekarskie Polskie przepisy jasno określają, kto podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, a kto może…

Ulga odsetkowa - kto może z niej skorzystać?

Ulga odsetkowa – kto może z niej skorzystać?

22 września 2024

Dzięki uldze odsetkowej osoby spłacające kredyt mieszkaniowy mogą odliczyć odsetki zobowiązania w rocznej deklaracji podatkowej. Mniejszy podatek do zapłacenia to jednocześnie tańszy kredyt, toteż zagadnienie to cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony kredytobiorców. Pojawiają się jednak liczne pytania i wątpliwości, związane z tym, kto może z takiej ulgi skorzystać. W dalszej części wpisu dowiecie się,…

Rekompensata za dojazd do pracy własnym autem

Rekompensata za dojazd do pracy własnym autem

20 września 2024

Jedną z najpopularniejszych form dojazdu do pracy jest skorzystanie z własnego auta. Wiele osób w ten sposób dojeżdża do swojego miejsca pracy. Niekiedy zastanawiamy się, czy część poniesionych w ten sposób nakładów można odzyskać. Czy rekompensata za dojazd do pracy własnym autem jest możliwa? Podpowiadamy w dzisiejszym poradniku. Rekompensata za dojazd do pracy własnym samochodem…

Przychód i dochód - czym się różnią? 

Przychód i dochód – czym się różnią? 

18 września 2024

Błędnym założeniem jest, że przychód i dochód są tym samym. Są to dwa różne pojęcia, których nie powinno się używać zamiennie. Ma to szczególne znaczenie przy kwestiach takich jak ubieganie się o kredyt i prowadzenie swojej działalności gospodarczej. Czym różni się przychód od dochodu, jak je obliczać i kiedy podanie tych informacji może okazać się…

Symbole religijne w pracy

Symbole religijne w pracy

16 września 2024

W ostatnim czasie temat symboli religijnych znów stał się dość poczytny. Decyzję o zakazie pokazywania takich symboli wprowadził Prezydent Warszawy, co z jednej strony spotkało się z wieloma głosami sprzeciwu, z drugiej – znalazło sporo zwolenników. A co mówią na ten temat polskie przepisy? Czy symbole religijne w pracy są dozwolone? Jak pracownicy (i pracodawcy)…

Czy pracodawca widzi przyczynę choroby na L4?

Czy pracodawca widzi przyczynę choroby na L4?

14 września 2024

W przypadku stwierdzenia przez lekarza czasowej niezdolności do pracy, pracownik ma prawo do zwolnienia lekarskiego. Podstawą jest wystawione przez lekarza zaświadczenie. Wielu pracowników zastanawia się natomiast, czy dla pracodawcy będzie widoczna przyczyna choroby na L4. Czy powód wystawienia zwolnienia jest znany firmie? Zwolnienie lekarskie Do skorzystania ze zwolnienia lekarskiego, na przykład w razie choroby lub…

Kim jest wierzyciel hipoteczny i jakie ma prawa?

Kim jest wierzyciel hipoteczny i jakie ma prawa?

12 września 2024

Zaciągnięcie kredytu wiąże się z tym, że kredytobiorca musi regularnie spłacać raty poprzez przekazywanie środków podmiotowi, wobec którego istnieje należność. Nie inaczej jest w przypadku kredytów hipotecznych, gdzie sam okres spłaty rozłożony jest na znacznie dłuższy czas. Przy hipotece drugą stronę zobowiązania określa się jako wierzyciel hipoteczny. Kim jest taki wierzyciel, jakie ma prawa i…

Prywatne auto do celów służbowych

Prywatne auto do celów służbowych

10 września 2024

Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu wykorzystywanie prywatnego samochodu podczas świadczenia pracy było całkiem popularne. Dzięki możliwości otrzymania rekompensaty za poniesione koszty, czyli tak zwanej kilometrówki, pracownicy dodatkowo zarabiali. Przez wiele lat stawka za przejechany prywatnym pojazdem kilometr nie uległa jednak zmianie. Koszty paliwa natomiast rosły, podobnie, jak inne wydatki związane z eksploatacją, czy samym zakupem auta….

nowe warunki emisji obligacji

Nowe warunki emisji obligacji

8 września 2024

Od 27 maja 2024 roku można kupować obligacje na nowych zasadach. W poniższym poradniku pokrótce przedstawimy nowe warunki emisji obligacji. Co w praktyce zmieni się dla inwestorów? Nowe warunki emisji obligacji Jurand Drop, wiceminister finansów, powiedział, że pojawiają się nowe warunki emisji obligacji. Przede wszystkim chodzi o nowe ustalenie wysokości oprocentowania – dobrze dopasowane do…

Rachunek techniczny w banku - czym jest, do czego służy?

Rachunek techniczny w banku – czym jest, do czego służy?

6 września 2024

Wśród licznych rodzajów kont bankowych są również i takie, o których klienci często nie zdają sobie sprawy. Do takiej kategorii należy właśnie rachunek techniczny, który ma spore znaczenie przy obsłudze innych produktów oferowanych przez instytucje bankowe. Funkcjonalność i dostęp do takiego konta są mocno ograniczone, co wpływa na sposób jego użytkowania. Jeżeli chcecie dowiedzieć się,…

Jaki kredyt przy najniższej krajowej?

Jaki kredyt przy najniższej krajowej?

4 września 2024

Zastanawiasz się nad wzięciem kredytu, ale nie zarabiasz dużo? Nic straconego, obecnie niemal każdy może pokusić się o wzięcie kredytu lub pożyczki na raty. Ich wysokość, termin spłaty i warunki zależą jednak od wielu czynników, w tym zarobków. Sporo osób zarabia pensję minimalną i zastanawia się – jaki kredyt przy najniższej krajowej można dostać? Postaramy…