W przypadku nie spłacania swoich zobowiązań trzeba się liczyć z wieloma przykrymi konsekwencjami, takich jak egzekucja komornicza. Oznacza to m.in. ryzyko zajęcia poszczególnych elementów majątku, aby zaspokoić potrzeby wierzycieli. Czy komornik może zająć auto? Kiedy komornik nie może zająć samochodu? Postanowiliśmy pochylić się nad tą kwestią i odpowiedzieć na najważniejsze pytania. 

Czy komornik może zabrać dłużnikowi wszystko?

Wbrew powszechnej opinii, komornik nie może zająć całego majątku dłużnika. Polskie prawo przewiduje szereg wyłączeń spod egzekucji. Dotyczy to zarówno poszczególnych przedmiotów, jak i środków pieniężnych – komornik nie może zająć tzw. kwoty wolnej. W ten sposób osoby zadłużone są chronione przed sytuacją, w której nie mogą zaspokoić nawet swoich podstawowych potrzeb życiowych. 

Kwota wolna od zajęcia komorniczego – ile wynosi?

Komornik nie może zająć:

  • rzeczy codziennego użytku – podstawowej odzieży, środków higieny, niezbędnego opału i żywności. 
  • niezbędnych urządzeń – dotyczy to sprzętów takich jak lodówki, pralki czy kuchenki, jeżeli są konieczne do normalnego funkcjonowania.
  • poszczególnych świadczeń socjalnych –  800+ na dziecko, alimenty, dodatki rodzinne czy zasiłki pielęgnacyjne są chronione przed zajęciem. 
  • narzędzi pracy –  jeśli poszczególny przedmiot jest niezbędny do uzyskiwania podstawowego źródła dochodu, to może być chroniony przed zajęciem, np. komputer osobisty należący do grafika. 

Czy komornik może zabrać samochód?

Komornik może zająć samochód, pod warunkiem że pojazd należy do dłużnika i stanowi majątek, z którego możliwe jest zaspokojenie roszczeń wierzyciela (nie jest chroniony przed egzekucją). 

Za pomocą bazy danych CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców) komornik ustala, czy samochód faktycznie należy do osoby zadłużonej. W miejscu w którym przebywa pojazd, czyli najczęściej w miejscu zamieszkania dłużnika, dokonywane są oględziny auta.

Kiedy komornik nie może zabrać samochodu?

Nie każdy samochód może być zajęty, o czym warto pamiętać. Jeśli auto jest niezbędne do pracy zarobkowej (np. dla kuriera lub taksówkarza), dłużnik może złożyć wniosek o wyłączenie go spod egzekucji. Komornik nie zawsze musi taki wniosek uwzględnić, ale sytuacja może być również rozpatrzona przez sąd.

Samochód z leasingu lub wynajmu – czy zostanie zajęty?

Samochód użytkowany przez dłużnika w leasingu lub na podstawie umowy najmu nie może zostać zajęty przez komornika z prostego powodu – nie jest on jego formalną własnością. Właścicielem auta nadal jest firma leasingowa lub wypożyczalnia, więc komornik nie ma prawa zająć takiego pojazdu. 

W praktyce jednak, jeśli pojazd znajduje się w posiadaniu dłużnika, komornik może go tymczasowo zająć, nie znając faktycznego stanu prawnego. W takim przypadku właściciel samochodu musi udowodnić swoje prawo do pojazdu, przedstawiając umowę i dokumenty rejestracyjne. Po weryfikacji samochód powinien być zwolniony z zajęcia. 

Co z samochodem z darowizny?

Samochód otrzymany w darowiźnie może zostać zajęty przez komornika, jeśli po przekazaniu go dłużnikowi stał się on jego własnością. W świetle prawa nie ma znaczenia, jak auto zostało nabyte, a liczy się wyłącznie to, kto jest jego właścicielem w chwili prowadzenia egzekucji. Jeśli jest nim dłużnik, pojazd wchodzi do masy majątkowej podlegającej zajęciu. 

Co dzieje się z autem po zajęciu komorniczym?

Po zajęciu samochodu komornik sporządza protokół zajęcia i oznacza pojazd, co dzieje się zazwyczaj poprzez naklejenie specjalnej pieczęci lub plomby. Od tego momentu samochód nie jest już własnością osoby zadłużonej, toteż nie może być przez nią sprzedany, podarowany, ani też wyrejestrowany. 

W niektórych przypadkach pojazd zostaje zabrany i odstawiony na parking strzeżony, szczególnie jeśli istnieje ryzyko jego ukrycia, uszkodzenia lub utrudniania egzekucji. Koszty przechowania auta ponosi zwykle dłużnik, co dodatkowo zwiększa wysokość zadłużenia. Czasami bywa jednak tak, że dłużnik nadal może korzystać ze swojego pojazdu, do momentu wystawienia go na licytację komorniczą. 

Jak wygląda licytacja komornicza samochodu?

Przed licytacją komorniczą miejsce ma wycena samochodu. Zazwyczaj dokonuje jej rzeczoznawca. Na tej podstawie ustalana jest cena wywoławcza w licytacji publicznej i rozpoczyna się próba sprzedaży.Jeśli licytacja się nie powiedzie, cena wywoławcza pojazdu może zostać obniżona w drugim terminie.

Po skutecznej licytacji i sprzedaży pojazdu środki trafiają do komornika, który przekazuje je na poczet zaspokojenia roszczeń wierzycieli. Jeśli jednak nikt nie kupi auta, komornik może je zwolnić spod egzekucji lub ponowić procedurę z obniżoną ceną wywoławczą.

Może dojść do sytuacji, w której kwota pieniędzy uzyskana poprzez sprzedaż auta na licytacji komorniczej przewyższają zadłużenie danej osoby. W takim przypadku nadwyżka wraca do dłużnika, który może dowolnie dysponować tymi środkami. 

Jak ochronić samochód przed komornikiem?

Należy wskazać, że wszelkie próby ukrywania mienia przed komornikiem są odradzane. Takie działanie nie tylko jest na dłuższą metę nieskuteczne, ale może również znacznie pogłębić problemy dłużnika. Całość może zostać uznana za próbę zatajania majątku, co może skutkować konsekwencjami prawnymi. 

Tak naprawdę ciężko wskazać możliwość ochrony samochodu przed komornikiem. W takich przypadkach skarga na komornika lub unikanie kontaktu będą nieskuteczne. Na brak zajęcia auta mogą liczyć jedynie ci, którzy wykorzystują je bezpośrednio do pracy zarobkowej. W przeciwnym wypadku o wiele rozsądniej będzie skupić się na jak najszybszej spłacie długu, aby mieć szansę na odzyskanie dostępu do pojazdu. 

Zajęcie komornicze samochodu – podsumowanie

Zajęcie samochodu przez komornika jest możliwe, jeśli pojazd należy do dłużnika i nie podlega żadnym wyłączeniom ustawowym. Auto może zostać zabezpieczone i sprzedane na licytacji, a uzyskane środki przeznaczone są na spłatę długu

Dłużnik ma jednak pewne możliwości obrony, ponieważ może złożyć wniosek o wyłączenie pojazdu spod egzekucji, udowodnić brak własności lub porozumieć się z wierzycielem w celu zawarcia ugody. Znajomość swoich praw i szybkie reagowanie może znacznie pomóc ograniczyć skutki egzekucji. 

Najczęściej zadawane pytania

  • Do jakiej kwoty komornik może zająć samochód?

    Komornik może zająć samochód niezależnie od jego wartości. Liczy się to, czy pojazd należy do dłużnika i czy może posłużyć do zaspokojenia długu, nawet jeśli jego wartość przekracza wysokość zadłużenia.

  • Kiedy komornik nie może zająć samochodu?

    Komornik nie może zająć samochodu, jeśli nie należy on do dłużnika,  np. przy leasingu lub najmie. Samochód nie zostanie zajęty również wtedy, gdy służy wyłącznie do pracy zarobkowej.

  • Jak chronić samochód przed komornikiem?

    Aby chronić samochód przed komornikiem, należy udowodnić, że nie należy on do dłużnika lub jest niezbędny do pracy zarobkowej. Inną opcję jest wniosek o wyłączenie go spod egzekucji.

Źródła:

  • https://www.otomoto.pl/news/czy-komornik-moze-zabrac-auto-zasady-i-wyjatki-oml
  • https://www.big.pl/poradnik-przedsiebiorcy/co-mozna-zrobic-zeby-komornik-nie-zajal-samochodu
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Serwis super-pozyczka.pl należący do MalitaTM Tomasz Marczewski z siedzibą na ul. Jerzego Iwanowa-Szajnowicza 1/132 02-796 w Warszawie, NIP 9512386562, REGON 360394081 oświadcza, że nie udziela pożyczek oraz nie świadczy innych usług finansowych. Serwis super-pozyczka.pl pośredniczy w wyborze oferty firm udzielających pożyczek przez Internet, a przedstawione dane mają wyłącznie charakter informacyjny i w nieznaczny sposób mogą różnić się od warunków prezentowanych w serwisach pozabankowych firm pożyczkowych. super-pozyczka.pl współpracuje z sieciami afiliacyjnymi w celu promocji ofert takich jak pozabankowe pożyczki ratalne oraz krótkoterminowe pożyczki chwilówki.

Twoja lista ofert

Porównaj
WYCZYŚĆ
PORÓWNAJ
0