Dodatek węglowy 3000 zł. Wniosek o dodatek węglowy online

dodatek węglowy 3000zł

Ze względu na stale zmieniającą się sytuację gospodarczą, Polski Rząd postanowił pomóc gospodarstwom domowym, ocieplającym mieszkania za pomocą węgla. Sejm przegłosował ustawę, a wprowadzenie jej było poparte przez 261 posłów. Z racji tego, że wprowadzenie zmian w życie jest już pewne, warto sprawdzić, czym jest dodatek węglowy, jak go uzyskać, i do kiedy zgłaszać wnioski. 

Czym jest dodatek węglowy, komu przysługuje?

Dodatek węglowy w wysokości 3000 złotych przeznaczony jest dla tych gospodarstw domowych, które ocieplają dom za pomocą węgla. Każde gospodarstwo, które chce skorzystać z takiego wsparcia finansowego, musi uzyskać wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. 

W przypadku dodatku węglowego nie obowiązuje kryterium dochodowe. Dodatek ten przysługuje całemu gospodarstwu domowemu, a nie każdemu jego członkowi z osobna. 

Jaki rodzaj ogrzewania uprawnia do ubiegania się o dodatek węglowy?

  • kotły na paliwo stałe
  • kominki, kozy i ogrzewacze powietrza
  • piece kaflowe na paliwo stałe 
  • kuchnie węglowe i piecokuchnie 

Powyższe urządzenia grzewcze muszą być zasilane paliwem o zawartości minimum 85% węgla kamiennego. Może to więc być sam węgiel, ale także paliwo stałe, brykiet lub pellet. 

Do kiedy złożyć wniosek o dodatek węglowy?

Aby gospodarstwo domowe mogło uzyskać dodatek węglowy w wysokości 3000 złotych, należy złożyć wniosek przed 30 listopada 2022 roku. Odpowiedni formularz zgłoszeniowy musi zostać przekazany gminie, która odpowiada lokalizacji danego gospodarstwa domowego. Złożenie wniosku może odbyć się w formie tradycyjnej, a także przez internet. 

Ile czeka się na dodatek węglowy? Zgodnie z aktualnymi informacjami, gmina ma 30 dni na przekazanie pieniędzy gospodarstwu domowemu. 

Na obecną chwilę nie ma jeszcze możliwości złożenia wniosku o dodatek węglowy. Sytuacja ta powinna się jednak zmienić w ciągu kilku tygodni, ponieważ odpowiednia ustawa została już przyjęta. 

Na co można przeznaczyć dodatek węglowy?

Wbrew nazwie, dodatek węglowy będzie mógł zostać przeznaczony nie tylko na zakup węgla kamiennego. Zgodnie ze słowami rzecznika Ministerstwa Klimatu i Środowiska, to od beneficjentów świadczenia będzie zależeć, jaka część środków faktycznie zostanie przeznaczona na zakup węgla. Oznacza to, że gospodarstwa domowe mogą wykorzystać otrzymaną kwotę, aby pokryć inne potrzeby. 

W czym może pomóc dodatek węglowy?

  • zakup węgla na opał
  • zaopatrzenie domu w żywność i leki
  • poprawa poziomu życia gospodarstwa domowego

Wniosek o dodatek węglowy – jak go sporządzić?

Złożenie odpowiedniego wniosku może być problematyczne, jeśli przyszły świadczeniobiorca nie wie, jakie informacje powinny w nim się znaleźć. Przedstawiamy listę informacji, które należy zamieścić we wniosku o dodatek na kwotę 3000 złotych.

Poprawnie wypełniony wniosek powinien zawierać:

  • nazwa organu, do którego składany jest wniosek (nazwa danej gminy)
  • informacje o wnioskodawcy: imię, nazwisko, numer PESEL, obywatelstwo 
  • numer i seria dowodu osobistego
  • adres zamieszkania wnioskodawcy
  • informacje o pozostałych członkach gospodarstwa domowego: imiona, nazwiska, numery PESEL
  • numer rachunku bankowego na jaki ma zostać przekazana kwota świadczenia 
  • określenie głównego źródła ogrzewania gospodarstwa domowego

Wniosek o dodatek węglowy online – pobierz darmowy wzór wniosku

Poniżej możesz pobrać darmowy wzór wniosku o dodatek węglowy. Wystarczy, że wydrukujesz go, wypełnisz danymi i złożysz wniosek do swojej gminy. Wzór wniosku jest jednolity dla całej Polski, by odciążyć gminy i przyspieszyć realizację wniosków. Swoją gminę wyszukasz np. na stronie: https://www.polskawliczbach.pl/Gminy

Pobierz wniosek o dodatek węglowy druk powyżej.

Ile razy można skorzystać z dodatku węglowego?

Świadczenie dla gospodarstw domowych palących węglem jest jednorazowe. Dodatek węglowy zostaje przyznany tylko raz, nawet jeśli dane gospodarstwo otrzymało pieniądze przed dniem 30 listopada i teoretycznie mogłoby złożyć kolejny wniosek. 

Ze względu na relatywnie niską kwotę i jednorazową dostępność, omawiane dziś świadczenie powinno być traktowane w kategoriach doraźnej pomocy dla gospodarstw, a nie stałego wsparcia finansowego. Warto wiedzieć także o tym, iż świadczenie to nie jest uznawane za dochód, i nie podlega podatkowi dochodowemu, a także zwolnione jest z egzekucji komorniczej.

Dlaczego Rząd zdecydował się na dodatek węglowy?

Decyzja Rządu dotycząca dodatku węglowego spowodowana jest czynnikami ekonomicznymi. Cena węgla kamiennego za tonę na przestrzeni ostatnich miesięcy znacznie wzrosła, co spowodowało obniżenie mocy nabywczej i nadwyrężenie budżetu wielu polskich gospodarstw domowych. 

Pierwotnym planem było ustalenie limitu ceny węgla. Według tych założeń, węgiel sprzedawany gospodarstwom domowym nie mógł mieć ceny wyższej niż 996,60 złotych za tonę. W praktyce okazało się, że taka sytuacja byłaby niekorzystna dla podmiotów dostarczających węgiel. Z tego powodu Rząd zdecydował się na inną formę wsparcia, czyli dodatek węglowy. 

Świadczenie na inny typ ogrzewania

Niestety, na chwilę obecną nie ma wiadomości o świadczeniu podobnym do dodatku węglowego dla gospodarstw domowych ogrzewających mieszkania z pomocą innych metod. Może to być problematyczne, zważywszy na fakt, iż rośnie nie tylko cena węgla, ale także prądu, gazu, drewna i pelletu. 

W przypadku gospodarstw korzystających z innych rodzajów ogrzewania, pomocne mogą okazać się inne świadczenia. Niestety, spora część z nich objęta jest kryterium dochodowym, przez co nie każde gospodarstwo domowe ma do nich dostęp. Inną alternatywą jest skorzystanie z pożyczki na raty, pożyczki bez bik lub pożyczki online, ale należy pamiętać, że takie wsparcie finansowe zazwyczaj oznacza dodatkowe koszty. 

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

13 komentarzy

WERONIKA

Chce złożyć wniosek o węgiel o dopłaty do węgla jak to zrobić

Odpowiedz
Zbigniew

Jak rozumiec inicjaly V i X w wniosku o doplate do wegla.PROSZE SPRECYZOWAC.

Odpowiedz
Barbara

Chce złożyć wniosek o dodatek przez internet i nie można

Odpowiedz
Mariusz

Przez internet nie można. Jak zwykle nikt o tym w rządzie nie pomyślał…
Biegiem do urzędów i ustawiać się w kolejkach…

Odpowiedz
Leon

Chcę złożyć wniosek o dodatek węglowy online , ale gdzie on jest . Przeglądam strony internetowe i niema , gdzie on jest.

Odpowiedz
DOROTA

jak złozyc wniosek o wypłate dodatku węglowego przez internet

Odpowiedz
Karolina

Chcę złożyć wniosek o węgiel jak to zrobić na jakiej stronie gdzie?

Odpowiedz
Barbara

wniosek o dopłate do węgla

Odpowiedz
Ewa

Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy przez internet

Odpowiedz
dariusz kosinski

chce zlozyc wniosek o dodatek na wegiel przez internet

Odpowiedz
Katarzyna

Witam.Czy można złożyć wniosek online

Odpowiedz
Marzena

Chce złożyć dodatek na węgiel przez internet

Odpowiedz
    Joanna. Dettlaff

    Chce złożyć wniosek o węgiel o dopłaty do węgla jak to zrobić

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły