Jak dogadać się z komornikiem? – poradnik

W momencie kiedy nie spłacamy naszych zobowiązań pożyczkowych i kredytowych, do pracy wkracza komornik. Zajmuje się odzyskaniem jak największej części długu od osoby zadłużonej. W momencie kiedy wejdzie na nasze konto i zacznie zajmować nasze dobra materialne, możemy być na przegranym miejscu. Jednak warto wtedy zacząć z nim rozmawiać i wyrazić chęć spłaty zadłużenia. W poniższym poradniku przedstawimy Ci sposoby na to w jaki sposób dogadać się z komornikiem i zwiększyć swoje szanse polubowne rozwiązanie naszej sytuacji.

Jak uniknąć postępowania komorniczego i dogadać się z komornikiem?

W sytuacji kiedy wiesz, że toczy się postępowanie sądowe wobec Ciebie i wkrótce wierzyciel może zdobyć tzw. tytuł wykonawczy który umożliwi mu przekazanie sprawy do komornika, masz dwie opcje:

Negocjacje z wierzycielem

Możesz umówić się z firmą lub osobą której jesteś winny pieniądze na regularne spłacanie długu dając do rozumienia, że w przypadku postępowania komorniczego będzie im bardzo trudno ściągnąć z Ciebie pieniądze. Wiele osób popełnia ten podstawowy błąd i nie negocjuje z wierzycielem ponieważ myśli, że jego sytuacja jakoś się ułoży i nie dojdzie do postępowania komorniczego, jednak to zgubne myślenie. Lepiej odrazu działać.

Sposoby na uniknięcie egzekucji komorniczej.

W innym wpisie „Jak uchronić się przed egzekucją komorniczą?” opisaliśmy szereg działań jakie możesz przeprowadzić, aby uniknąć postępowania komorniczego.

Jak pozbyć się komornika i spłacić dług?

Jednym z najczęstszych sposobów na spłacenie należności jest branie szybkich chwilówek i pożyczek. Jest to jednak najgorsze rozwiązanie, ponieważ z tego powodu możemy wpaść w spiralę zadłużenia i nigdy nie poprawi się nasza sytuacja finansowa. Najlepszym sposobem na wyjście na prostą jest wzięcie kredytu konsolidacyjnego w banku. Z jego pomocą spłacisz całe swoje zadłużenie i będziesz mógł spłacać dług w jednej, niższej miesięcznej racie.

Co w sytuacji kiedy bank nie chce udzielić Ci konsolidacji? Możesz ustalić z komornikiem, ile realnie jesteś w stanie odłożyć pieniędzy co miesiąc na poczet spłaty zadłużenia i ustalić harmonogram spłaty. W ten sposób unikniesz postępowania komorniczego i będziesz mieć szansę na spłatę zadłużenia po kilku latach.

Jak rozmawiać z komornikiem?

Najważniejsze to w ogóle z nim rozmawiać. Powinniśmy powiadomić go o naszej sytuacji materialnej i spróbować razem z nim znaleźć polubowne wyjście z sytuacji w której się znaleźliśmy. Musimy zrozumieć, że nie mamy możliwości negocjowania z komornikiem zmniejszenia naszego zadłużenia, ponieważ wykonuje on jedynie postanowienia sądu. Takie ustalenia mógłby by wpłynąć na interesy wierzyciela, a w tych sprawach to ściągnięcie długu jest najważniejsze. Przede wszystkim musimy ustalić kwotę jaką możemy spłacać co miesiąc i regularnie dokonywać wpłat.

Poniżej przedstawiamy kilka głównych zasad jakie warto stosować w rozmowie z komornikiem:

  • nie negocjuj z komornikiem – wykonuje on jedynie rozporządzenie sądu i nie ma wpływu na zmniejszenie naszego zadłużenia
  • nie tłumacz komornikowi, że Twoja sprawa jest bezzasadna – komornik realizuje jedynie tytuł wykonawczy na podstawie wyroku sądu i nie mam wpływu na to postanowienie
  • bądź szczery i mów prawdę – zgodnie z prawem musisz współpracować z komornikiem i starać się spłacić swoje zadłużenie
  • nie podchodź do sprawy emocjonalnie – musisz zrozumieć, że nie uciekniesz przed swoim zadłużeniem. Emocje nie pomogą Ci w rozwiązaniu Twojej sprawy Współpraca z komornikiem, chęć pozyskania dodatkowych środków na spłatę zadłużenia, wzięcie dodatkowej pracy w celu powiększenia swojego przychodu, oraz ustalenie dogodnej spłaty z komornikiem sprawi, że komornik zauważy, że chcesz spłacić swój dług.

Ile może zabrać komornik z pensji w 2021 roku?

Komornik nie może zająć całej Twojej pensji. Zgodnie z prawem kwota wolna od zajęcia komorniczego to najniższa krajowa, która w 2021 r. wynosi 2800 zł brutto, czyli 2062 zł netto. Oznacza to, że tą kwotę komornik musi pozostawić na Twoim koncie. Jeśli zarabiasz więcej, zabierze tylko sumę ponad tą kwotę. Komornik może zająć maksymalnie do 50% Twojego wynagrodzenia, a jeśli chodzi o długi związane z alimentami to nawet do 60%.

Ile może zabrać komornik?

Z innych naszych wpisów dowiesz się ile może zabrać komornik z:

Pismo do komornika

Napisanie i wysłanie pisma do komornika jest uważane za najlepszy sposób jeśli chcemy rozłożyć nasz dług na raty, ponieważ zazwyczaj nikt nie jest w stanie spłacić jednorazowo całego zadłużenia. Musisz w tym celu przygotować pismo do komornika którego wzór przygotowaliśmy w innym artykule. Pozwoli nam to na dogadanie się z komornikiem w sposób polubowny i nie doprowadzenie do egzekucji komorniczej na naszym majątku.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

3 komentarze

KAMIL

witam jestem wspolwlascicielem auta i auto zostalo zajete przez komornika chce je teraz sprzedac i mam problem komornik wycenil auto za 9 tys a ja mu zalegam 3 tys co mam zrobic by sprzedsc auto ?

Odpowiedz
Natan

Niektórzy zarzucają, że z komornikiem nie można się dogadać. No nie można, bo on nie ma prawa dogadywać się z dłużnikiem za plecami wierzyciela. Dogadywać się można z wierzycielem a nie z komornikiem.

Odpowiedz
    Ilona

    Od półtora roku wysyłane są pisma do wierzyciela w mojej sprawie przez kancelarie i zero odpowiedzi. Więc ja chcę się dogadać, ale jak widać nie można.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły