Zaciąganie zobowiązań finansowych rodzi ze sobą ryzyko problemów z regulowań bieżących należności. Gdy nie jesteśmy w stanie spełnić wymaganego świadczenia, wówczas mówimy o zadłużeniu. Ten stan rzeczy może rodzić za sobą szereg negatywnych skutków, np. wszczęcie procedury windykacyjnej lub skierowanie sprawy do sądu i do komornika. Inną trudnością jest także wpis do Biura Informacji Kredytowej, który skutecznie minimalizuje możliwość otrzymania kredytu. Czy istnieje pożyczka lub kredyt dla zadłużonych osób? Jeśli tak, to gdzie można się o taką ubiegać i jakie warunki należy spełnić?
Ranking kredytów dla zadłużonych – grudzień 2023
Super Promocja – prowizja od 0% miesięcznie!
Skonsoliduj swoje pożyczki i otrzymaj dodatkową gotówkę!
Pożyczka na karcie teraz do 10 000 zł!
Gdy pojawi się zadłużenie…
Zjawisko zaciągania kredytów lub brania pożyczek nie jest w Polsce niczym nadzwyczajnym. Według raportu Biura Informacji Kredytowej, 54% Polaków jest w trakcie spłaty zobowiązania wobec banku lub instytucji pożyczkowej. Statystyczny kredytobiorca decyduje się na ratalny zakup sprzętu RTV/AGD lub sfinansowanie remontu, a jego dochody nie przekraczają 5000 PLN brutto. Uzupełnieniem do tego raportu jest informacja przekazywana przez Krajowy Rejestr Długów. Co czwarty zadłużony wywiązuje się ze spłaty nieterminowo lub całkowicie zaprzestaje spłaty długu. Oznacza to, że mniej więcej jeden na ośmiu Polaków uznawany jest za nierzetelnego zadłużonego.
Problemem jednak nie jest to, że ktoś całkowicie dobrowolnie rezygnuje ze zwrotu użyczonych pieniędzy, lecz fakt, że dana osoba nie dysponuje stosownym kapitałem do zwrotu. Przyczyny są różne: chwilowe problemy finansowe, przekredytowanie (czyli zjawisko posiadania więcej zobowiązań, niż jest się w stanie spłacić) lub życie ponad stan. Niezależnie od powodów powstania zadłużenia, problemu nie należy bagatelizować. Wierzyciele zaczną upominać się o pieniądze, BIK oraz BIG wpiszą nieterminową spłatę do swoich baz, a w KRD pojawi się alert na temat zadłużenia. To wszystko może spowodować, że banki przez najbliższe 5 lat będą automatycznie odrzucać wnioski o kredyt. W elektromarkecie, komisie samochodowym czy sklepie internetowej nie będzie można dostać wybranego sprzętu na raty.
Jak poradzić sobie z długami?
Pierwszym krokiem do wyjścia z zadłużenia jest uświadomienie sobie, że jest to sytuacja poważna, wymagająca jak najszybszej naprawy. Nie można biernie czekać ani odkładać tej sytuacji na przyszłość. Po pewnym czasie w skrzynce na listy wyląduje wezwanie przedsądowe, potem pismo z sądu, a następnie do drzwi zapuka komornik. Skuteczna spłata zadłużenia powinna się opierać na trzech filarach – ograniczeniu wydatków własnych, współpracy z wierzycielem orazgromadzeniu gotówki na pokrycie zobowiązania.
Pierwsza kwestia to swoiste podsumowanie wszystkich wydatków i zwrócenie uwagi, jak wiele z nich jest zbytecznym drenażem portfela. Niektóre zakupy, takie jak podstawowa żywność, artykuły higieniczne czy niezbędna odzież nie powinny stanowić pola do oszczędności. Przy innych wydatkach można szukać alternatyw, np. przy comiesięcznym wydawaniu 500 PLN na paliwo do jazdy po mieście i myjnię samochodową warto przesiąść się na autobus lub rower.
Drugą kwestię, czyli współpraca z wierzycielem, można sformułować bardzo prosto – po prostu nie należy chować głowy w piasek. Szczera rozmowa, złożenie wniosku o restrukturyzację, jakikolwiek sygnał że dłużnik chce się porozumieć i spłacić dług nada zupełnie inną optykę całej sytuacji.
Ostatnia kwestia to gromadzenie gotówki, czyli systematyczne oszczędzanie i stworzenie swoistego „funduszu kryzysowego” na pokrycie zadłużenia. Czasami jednak jest za późno na jakiekolwiek odkładanie pieniędzy – wówczas rozsądnym rozwiązaniem będzie błyskawiczna pożyczka bez BIK lub inna forma pożyczenia gotówki, które poniżej omówimy.
Kredyt dla zadłużonych – czy to możliwe?
Zanim odpowiemy na to pytanie, warto zwrócić uwagę na pewną różnicę pojęć, z której nie każdy zdaje sobie sprawę. „Kredyt” to pojęcie zastrzeżone wyłącznie dla produktów bankowych, a sam produkt regulowany jest przez ustawę Prawo bankowe. Bank może posiadać obok oferty kredytowej ofertę pożyczkową, więc można tu mówić o pewnym zastrzeżeniu usługi. Stąd też – przykładowo – kredytu na wesele i ślub udzieli nam bank, zaś pożyczkę na to wydarzenie przyzna zarówno bank, jak i parabank. Pożyczka natomiast nie jest produktem zastrzeżonym; ponieważ regulują ją zapisy Kodeksu cywilnego, udzielić jej może zarówno firma pożyczkowa, jak i członek rodziny, przyjaciel, kolega z pracy czy sąsiad. Co za tym idzie – kredytu dla zadłużonych jako takiego w banku nie otrzymamy, ponieważ instytucja ta wysyła zapytania do BIK. Jeśli uważamy, że wpis o naszym zadłużeniu błędnie figuruje w rejestrze długów, warto wykonać czyszczenie BIK i BIG, co również omówiliśmy na naszym blogu. Choć w banku zostaniemy odprawieni z kwitkiem, to nie musimy obawiać się niewypłacalności; z pomocą przyjdą firmy pożyczkowe, które proponują pożyczki dla zadłużonych, nawet tych z wszczętym postępowaniem komorniczym.
Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać kredyt dla zadłużonych?
Decydując się na kredyt dla zadłużonych w parabanku, nie musimy obawiać się szeregu formalności, skomplikowanych procedur ani długiego czasu rozpatrywania wniosku. Większość chwilówek można otrzymać przez Internet. Cały proces ogranicza się do wypełnienia wniosku na podstawie aktualnego dowodu osobistego oraz wykonania przelewu weryfikacyjnego. Co więcej, część firm rezygnuje z weryfikacji baz zadłużeń, dzięki czemu nawet osoby z negatywną historią w BIK mogą ubiegać się o uzyskanie pożyczki na spłatę długu. Większość firm pożyczkowych stosuje następujące kryteria:
- Pełnoletność (niekiedy minimalny wiek pożyczkobiorcy określony jest na 21 lat);
- Obywatelstwo polskie oraz dane osobowe potwierdzone dowodem osobistym;
- Adres zamieszkania potwierdzony np. odcinkiem rachunku za prąd lub wodę;
- Posiadanie rachunku bankowego (niektóre firmy oferują wypłatę środków do ręki, bez konta w banku, co jednak wiąże się z brakiem udzielenia pożyczki w 100% online);
- Przynajmniej jedną z form kontaktu: telefon lub adres e-mail;
Oznacza to, że niemal każda osoba w przejściowo trudnej sytuacji może skorzystać z pożyczki dla zadłużonych, by jak najszybciej spłacić swoje zobowiązania.
mogę pozyczke dla zadłużonych pilne