Budowanie pozytywnej historii kredytowej jest bardzo ważne, w szczególności jeśli planujemy w przyszłości wziąć kredyt w banku. Pamiętaj, że budujesz ją przez całe życie, a także w każdej chwili możesz zadbać o jej poprawę. Dlatego już teraz sprawdź, czym jest historia kredytowa i jak na nią wpływać.
Historia kredytowa – co to jest?
Zacznijmy od tego, czym jest historia kredytowa. To nic jak innego jak informacje o przeszłych oraz aktualnych zobowiązaniach finansowych klienta gromadzone w BIK, czyli w Biurze Informacji Krajowej. Na Twoją historię kredytową składają się wszystkie zaciągnięte zobowiązania, zakupy na raty czy też informacje o kartach kredytowych.
Jakie konkretne informacje gromadzi BIK?
- dane osobowe klientów,
- informacje dotyczące kredytów, pożyczek, zakupów na raty, kart kredytowych, limitów, debetów,
- szczegółowe dane o zobowiązaniach, takich jak data zaciągnięcia, rodzaj zobowiązania, okres spłaty,
- terminowość spłat, zarówno aktualnych zobowiązań, jak i tych zamkniętych,
- zapytania klienta do BIK o swoje dane z ostatnich 12 miesięcy.
Pamiętaj, że BIK gromadzi pozytywne oraz negatywne dane. Pozytywne odnoszą się do zobowiązań finansowych spłaconych terminowo, natomiast negatywne – kredytów lub pożyczek niespłaconych albo opóźnień w ich spłatach. Klient z negatywną historią musi liczyć się z tym, że bank może odmówić mu udzielenia kredytu. Dlatego staraj się jak najwcześniej zacząć budować swoją historię kredytową. Sumienne oraz terminowe spłaty zaciągniętych zobowiązań są dla banku istotne. To właśnie terminowe regulowanie długów tuż obok Twoich zarobków oraz zatrudnienia jest znaczącym czynnikiem mającym wpływ na decyzję banku.
Jak zacząć budować historię kredytową?
Budowanie historii kredytowej zaczyna się w momencie, gdy zaciągasz swoje pierwsze zobowiązania, bierzesz coś na raty czy po prostu zakładasz kartę kredytową. Od tego momentu Twoje dane będą widniały w BIK. Jeśli wiesz, że w przyszłości będziesz starać się o kredyt w banku, to od razu zacznij pozytywnie wpływać na swoją historię kredytową. Im szybciej zaczniesz to robić, tym większe są Twoje szanse na otrzymanie kredytu. Każde Twoje finansowe działanie jest kluczowe w tym procesie.
A jak jest w przypadku braku historii kredytowej? Może się wydawać, że nieposiadanie żadnych zaciągniętych zobowiązań, a tym bardziej długów, działa na korzyść klienta. Niestety, nie jest tak. Jeśli w BIK nie ma żadnych informacji o kliencie oraz jego sytuacji finansowej, dla banku jest to znaczący minus. Czemu? Z prostej przyczyny – taki klient jest anonimowy dla banku.
Bez wątpienia pozytywna historia kredytowa to wynik Twojej trudnej pracy. Terminowe spłaty długów oraz brak opóźnień wpływają korzystnie na budowanie Twojego wizerunek jako potencjalnego klienta. Czy z jakichś przyczyn zapomniałeś o terminowej spłacie długu lub po prostu nie masz na to środków? Czasami w życiu zdarzają się takie sytuacje, w których długi przerastają nasze możliwości finansowe. Nie jest to jednak koniec świata. Jeśli Twoja historia kredytowa nie wygląda za dobrze, to zacznij pracować nad jej poprawą.
O czym powinieneś pamiętać przy budowaniu pozytywnej historii kredytowej?
- Pilnuj terminów spłaty. Nie dopuść do tego, żeby były jakiekolwiek opóźnienia.
- Przemyśl bardzo dokładnie wzięcie nowego zobowiązania finansowego. Sprawdź, czy później będziesz w stanie je spłacać.
- Nie wpadnij w pętlę zadłużenia.
- Wnioskuj o pożyczkę lub kredyt tylko w tych miejscach, w których masz na to realne szanse. Każde odrzucenie wniosku wpływa negatywnie na Twoją historię kredytową.
- Pamiętaj, żeby wyrazić zgodę na przetwarzanie danych w BIK o zaciągniętych i spłaconych kredytach lub pożyczkach.
- Nie przekraczaj limitów kredytowych.
- Staraj się na bieżąco kontrolować swoją historię kredytową. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nic ważnego Ci nie umknie.
Negatywne wpływy na Twoją historię kredytową
Już wcześniej wspominaliśmy o tym, że BIK zbiera zarówno pozytywne, jak i negatywne dane. Klient powinien wiedzieć, że na całkowity obraz historii kredytowej ma wpływ wiele czynników. Mimo dobrych chęci nie zawsze jest możliwe zbudowanie w pełni pozytywnej historii kredytowej.
Sprawdź, jakie czynniki wpływają na budowanie negatywnej historii kredytowej:
- nieterminowość w spłatach,
- zadłużenia,
- debety na karcie kredytowej,
- brak historii kredytowej.
Historia kredytowa – jak sprawdzić?
Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście złożenie wniosku do BIK-u o wydanie raportu. Jeśli zastanawiasz się, jak to zrobić, sprawdź nasz artykuł Jak pobrać raport BIK? Instrukcja krok po kroku. Dowiesz się, czego dokładnie będziesz potrzebować do pobrania raportu oraz ile wynosi jego koszt.
Ponadto możesz udać się do oddziału wybranego banku i tam zaznajomić się ze swoją historią kredytową.
Zła historia kredytowa a kredyt w banku
Pewnie zastanawiasz się, czy istnieją jakiekolwiek szanse na otrzymanie kredytu w banku z negatywną historią kredytową. Niestety, w takiej sytuacji klient powinien być przygotowany na odmowę. Bardzo często banki odmawiają udzielenia kredytu osobom z negatywną historią kredytowa. Co więc powinna zrobić osoba zadłużona, jeśli dostała odmowę z banku? W takiej sytuacji wyjściem jest sektor pożyczek pozabankowych.
Hasło „pożyczka bez BIK” jest bardzo popularne w Internecie. Coraz więcej firm pożyczkowych oferuje produkty finansowe skierowane do osób zadłużonych. Korzystając z usług parabanku klient nie musi się obawiać, że opóźnienia w spłatach poprzednich zobowiązań przekreślą jego szansę na otrzymanie pożyczki. Największym minusem tego typu produktu finansowego jest niższa kwota w porównaniu z tradycyjnym kredytem. Jeśli jednak niezwłocznie potrzebujesz pieniędzy, a nie masz co liczyć na kredyt w banku, to warto sprawdzić oferty pożyczek bez BIK.