Jak sprawdzić stan swojego zadłużenia u komornika?

Jak sprawdzić stan swojego zadłużenia komorniczego

Długi nie dają Ci spokoju? Oto najlepszy sposób, jak sprawdzić stan swojego zadłużenia komorniczego

Długi komornicze wśród Polaków to właściwie chleb powszedni, także nie martw się, nie jesteś w tym sam. Społeczeństwo nie spłaca kredytów gotówkowych i hipotecznych na czas na potęgę, co najlepiej obrazują liczby, bo mówimy tu o niemal 3 milionach osób. Pandemia koronawirusa nie poprawiła naszego stanu zadłużenia, bowiem pod koniec pierwszego kwartału 2020 roku, wynosiło ono prawie 80 miliardów złotych, a kwota ta wciąż rośnie. Kiedy wierzyciele nie otrzymują na czas spłaty zobowiązania, wówczas otrzymujemy ponaglenia zapłaty, jeżeli jednak i to nie poskutkuje, naszymi finansami zaczyna interesować się komornik i jest to ostatni etap odzyskania należnej kwoty od zadłużonego. Komornik spędzający sen z powiek nie jest niczym przyjemnym, a jeszcze gorzej, jeżeli właściwie nie wiemy, ile pieniędzy jesteśmy winni. Głowa go góry, istnieje prosty sposób by sprawdzić wysokość długu i pomożemy Ci w tym krok po kroku. 

Po pierwsze. Skąd właściwie bierze się dług komorniczy?

Żyjemy w ciężkich czasach. Sytuacja materialna ponad ⅓ Polaków przez pandemię koronawirusa uległa pogorszeniu, a co za tym idzie zaczęło nam brakować na niektóre potrzeby życia codziennego. Chętnie korzystamy więc z ofert firm pożyczkowych, czy zaciągamy kredyty w bankach. Niestety nie zawsze biorąc tzw. “chwilówki” myślimy o późniejszych konsekwencjach. Nie czytamy dokładnie umów i zapominamy o niemałym oprocentowaniu oraz o tym, że każde zadłużenie trzeba kiedyś spłacić. W momencie kiedy zalegamy z ratami, zaczynają się pierwsze kłopoty. Otrzymujemy listowne ponaglenia zapłaty, zaczynają się nami interesować windykatorzy, którzy wydzwaniają w celu przypomnienia o rosnącym stale długu, bo chyba nie ma nic gorszego niż odsetki. Kiedy i to nie poskutkuje nasze zadłużenie może trafić na drogę sądową. Wówczas organ ten na podstawie wszystkich dokumentów sprawdza, czy odsetki zostały naliczone w sposób prawidłowy i analizuje całkowitą kwotę długu, którą ma do spłaty osoba zadłużona. Na tym etapie na prośbę wierzyciela do gry wchodzi komornik i należy pamiętać, że kto jak kto, ale ten urzędnik państwowy na pewno prędzej, czy później zdobęcie od dłużnika sumę jaką jest winny. Oczywiście może się to ciągnąć latami, komornik może nam wejść na konto, zabrać część pensji, renty bądź emerytury, jednak cały proces i jego przebieg zależy od pożyczkobiorcy. Nie ma więc na co czekać, trzeba działać szybko i zdecydowanie, by jak najprędzej dowiedzieć się ile mamy do spłaty i zacząć to robić. 

Po drugie. Bazy dłużników powiedzą Ci prawdę

Wiesz już, że ściga Cię komornik, ale co dalej? Polecamy zajrzeć do baz dłużników, by sprawdzić, czy kwoty zawarte w piśmie sądowym, które otrzymałeś listownie, są zasadne. Informacje, które znajdziesz w bazach: BIK, KRD, czy ERIF BIG ułatwią Ci całościowy wgląd w stan twoich finansów oraz zadłużeń. Należy jednak pamiętać, że pojawią się tam głównie kwoty zaciągniętych pożyczek, czy kredytów oraz ich odsetek, pozbawione kosztów postępowania sądowego i komorniczego. W wyżej wymienionych rejestrach nie znajdziesz także danych odnośnie długu z tytułu niepłacenia alimentów. 

  • BIK (Biuro Informacji Kredytowej)

W raporcie wygenerowanym przez BIK znajdziesz szczegółową historię swoich zobowiązań kredytowych oraz finansowych. Pozwoli Ci on na prześledzenie krok po kroku poszczególnych rat kredytu, ale także szczegółowe sprawdzenie zobowiązań takich jak: faktury za media, telefon, czy prąd. Raport można wygenerować za darmo raz na 6 miesięcy poprzez złożenie wniosku o “kopię danych” bezpośrednio w Centrum Obsługi Klienta w Warszawie lub przez Internet za pomocą swojego konta w serwisie BIK. Na jego wygenerowanie czekać można nawet do miesiąca, więc jeżeli zależy Ci na czasie możesz pobrać raport jednorazowo online za 39 zł.

  • KRD (Krajowy Rejestr Długów)

Wiesz, że komornik ściga Cię z powodu długów pochodzących z tytułu nieopłaconego leasingu, ubezpieczenia, rachunków telekomunikacyjnych, czy energetycznych? Koniecznie sprawdź swoje zadłużenie w Krajowym Rejestrze Długów, gdzie znajdziesz wszystkie informacje o zalegających zobowiązaniach. Swój numer PESEL możesz sprawdzić bezpłatnie raz na 6 miesięcy. 

  • ERIF BIG (ERIF Biuro Informacji Gospodarczej)

Tak jak w przypadku poprzednich raportów, ten również możesz wygenerować za darmo raz na pół roku. Czego dowiesz się z bazy ERIF BIG? Poznasz kwoty i dane wierzycieli, u których jesteś zadłużony. Trafiają tu twoje długi bankowe, z firm pożyczkowych, multimedialne i telekomunikacyjne. 

Po trzecie. Wniosek o stanie zadłużenia wysłany listem poleconym

Kiedy wierzyciel zdecydował się na włączenie do postępowania komornika, wówczas otrzymujemy listowne zawiadomienie o wszczęciu egzekucji komorniczej. W tym dokumencie znajdziesz całkowitą sumę swojego długu z wyszczególnionymi składowymi, a zgodnie z art. 763 Kodeksu Cywilnego, “komornik ma obowiązek zawiadomić płatnika o każdej dokonanej czynności, o której terminie nie był zawiadomiony i przy której nie był obecny, i na jego żądanie udziela wyjaśnień o stanie sprawy.” Tu dochodzimy do bardzo ważnego prawa, które posiadasz jako zadłużony, czyli jawności informacji. 

Sprawdziłeś już wszystkie bazy dłużników i posiadasz pocztę sądową dotyczącą wszczęcia egzekucji komorniczej, jednak twoje postępowanie ciągnie się już dłuższy czas i nie wiesz ile aktualnie wynosi Twój dług komorniczy? Niczym się nie martw, bez problemu możesz uzyskać tą informację od komornika, który prowadzi Twoje postępowanie. Musi on poinformować Cię o wysokości zalegających zobowiązań, kiedy tylko o to poprosisz, jednak wyłącznie, gdy zapytanie złożysz za pośrednictwem poczty tradycyjnej. W rozmowie, przez telefon, czy w korespondencji mailowej egzekutor nie ma takiego obowiązku i może uchylić się od udzielenia informacji. Należy więc przygotować wniosek o stanie zadłużenia, którego napisanie jest naprawdę proste, więc nie polecamy korzystać z pomocy żadnych ekspertów odpłatnie, tym bardziej, że dla dłużnika każda złotówka jest na wagę złota. 

Co musi zawierać wniosek o stanie zadłużenia komorniczego?

  • w prawym górnym rogu umieść miejscowość i datę sporządzenia wniosku
  • w lewym górnym rogu powinny znaleźć się Twoje dane, czyli imię i nazwisko, adres do korespondencji, PESEL oraz ewentualnie numer telefonu
  • następnie podaj dane firm u których masz dług – te znajdziesz w piśmie otrzymanym z sądu
  • kolejno po prawej stronie należy podać dane komornika prowadzącego postępowanie, czyli osoby do której się zwracasz oraz sygnaturę akt (znajdziesz ją w piśmie sądowym)
  • następnie na środku zatytułuj swoje pismo, tj. “Wniosek o stanie zadłużenia”
  • w treści wniosku należy poprosić o udostępnienie informacji odnośnie wysokości aktualnego stanu zadłużenia oraz okresu spłaty, nie trzeba podawać żadnego uzasadnienia
  • na końcu pisma znaleźć musi się Twój czytelny podpis, czyli pełne imię i nazwisko 

Taki wniosek należy wysłać pocztą, najlepiej listem poleconym z potwierdzeniem odbioru, by mieć pewność, że dotarł on do adresata. 

Po czwarte. Trzymaj rękę na pulsie

Pamiętaj, że najważniejszym jest by znać swoje prawa i monitorować postępowanie komornicze. Jeżeli na złożony listownie wniosek nie otrzymasz odpowiedzi, powinieneś złożyć skargę na komornika prowadzącego Twoje postępowanie. Należy to zrobić w ten sam sposób, co przygotowanie wniosku o stanie zadłużenia, jednak należy je zatytułować jako skarga i uzasadnić nieudzieleniem informacji na temat wysokości długu komorniczego. Można powołać się na wspomniany wcześniej art. 763 Kodeksu Cywilnego. 

Co zrobić kiedy wiem, że jestem zadłużony u komornika?

Kiedy poznasz już wysokość długu komorniczego i okres spłaty, należy dokładnie zaplanować swoje wydatki, rezygnując z wszelkich zakupów, które nie są niezbędne. Nowe ubranie, sprzęt elektroniczny, czy wakacje za granicą mogą poczekać. W pierwszej kolejności spłać zaległości. Lepiej przez jakiś czas żyć oszczędniej niż mieć do końca życia nad głową komornika. Nie próbuj także ubiegać się o kolejne pożyczki w celu spłaty zobowiązań, bowiem do niczego dobrego to nie doprowadzi. Tylko i wyłącznie od Ciebie zależy, jak szybko pozbędziesz się ze swojego portfela egzekutora. Nie zapominaj jednak, że komornik to tylko człowiek i również może popełniać błędy, dlatego powinieneś na każdym etapie kontrolować spłaty swojego zadłużenia. Zdarzają się najróżniejsze pomyłki, a to Tobie przede wszystkim powinno zależeć na tym, by obyło się bez niespodzianek w postaci ściągnięcia zbyt dużej sumy pieniędzy.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

10 komentarzy

Bożena

siostra ma komornika od wielu lat ,jak jeszcze żył szwagier ,co miesiąc zabiera jej z emerytury pieniądze a faktycznie nie wie na co idą te pieniądze . ile z tego na dług a ile do komornika. jak można się tego dowiedzieć .
siostra nie ma internetu,jest starsza osobą nie radząca sobie w takich sytuacjach . była u prawnika z ops który ją zbył .teraz po 9 latach dostała pismo że ma wyszczególnić majątek . spłata spłatą ale zero informacji od komornika . chyba tak nie powinno być

Odpowiedz
Grzegorz Pakuła

Proszę bardzo o dane wszystkich zadłużeń i imiona oraz siedziby komorników którzy zajmują sięoimi sprawi,proszę o pomoc bo bardzo chce wyjść z długów dziękuję z góry Grzegorz P.

Odpowiedz
Lech

proszę o dane zadłużenia

Odpowiedz
Stanisław Lipski

Witam serdecznie a ja mam dość ciekawą sprawę, ponieważ miałem dwie klauzule wykonalności, jeden dług spłaciłem w całości i bylo to ponad 1400zl, a drugi dług spłaciłem 5000zl i pozostało 2600zl, komornik jak co miesiąc ściągnął mi z pensji 660zl a na jeden z długów poszło tylko 88zl. Skoro komornik sądowy nie napracował się a ja spłaciłem jeden z długów, to z czy jest możliwe żeby koszty komornika z kwoty 1400zl wyniosły 580zl? Jak mogę sprawdzić czy przypadkiem nie jestem okradany przez nieuczciwego komornika?

Odpowiedz
Patryk rydziński

Czy można sprawdzić ile mi długu zostalo

Odpowiedz
Mariusz

Witam mogę sprawdzić moje długi wszystkie u komornika pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz
Roma

Witam. Przyszedł do mnie list od komornika o wszczęciu postępowania agzekucyjnego. W dokumentach które mi wyslal jest kopia nakazu z sądu z 2012. Sprawdziłam siebie w BIK BiG KRD krdn i eriff .w żadnym nie widnieje. Jak sprawdzić czy dług jest przedawniony.

Odpowiedz
    Sławek

    Obecnie to komornik ma sprawdzić czy dług przekazany mu do egzekucji nie jest aby przedawniony i jeżeli jest, to zwrócić wierzycielowi dokumenty.

    Odpowiedz
      Sebastian

      A co zrobić jeśli rosną mi odsetki , mam 3 sygnatury do spłacenia , a nie wiem co za co , jak mogę dowiedzieć się za co jest która i do kogo się zgłosić o zatrzymanie odsetek

      Odpowiedz
Barbara Kubieniec

Bardzo dobre porady.Wlasnie mam komornika i co miesiac sciagany jest moj dlug.Groza mi jeszcze inne egzekucje.Jestem w spirali zadluzenia.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły