Własny domek letniskowy to marzenie wielu osób. Dla części z nas sfinansowanie jego budowy mogłoby być natomiast sporym wyzwaniem. Jeśli nie masz wystarczającej liczby oszczędności lub nie chcesz ich używać, nie stoisz na straconej pozycji. Nie musisz rezygnować ze swojego marzenia. Rozwiązaniem może być kredyt na domek letniskowy. W dzisiejszym poradniku postaramy się podpowiedzieć, gdzie można go dostać. Sprawdzimy też, czy trzeba spełnić jakieś specjalne warunki i jak znaleźć najbardziej opłacalny kredyt.
Ranking kredytów na domek letniskowy – wrzesień 2024
Skonsoliduj swoje pożyczki i otrzymaj dodatkową gotówkę!
Super Promocja – prowizja od 0% miesięcznie!
- Ranking kredytów na domek letniskowy – wrzesień 2024
- Jak sfinansować budowę domku letniskowego?
- Budowa domku letniskowego
- Ile kosztuje budowa domku letniskowego?
- Budowa domku letniskowego – koszty
- Dlaczego domki letniskowe zwykle mają powierzchnię do 70 mkw?
- Gotowe domki letniskowe
- Czy dostanę kredyt na budowę domku letniskowego?
- Jaki kredyt wybrać?
- Czy dostanę kredyt hipoteczny na zakup domku letniskowego?
- Czy kredyt na domek letniskowy to dobry pomysł?
- Gdzie najlepszy kredyt gotówkowy na domek letniskowy?
- Dla kogo kredyt na budowę domku letniskowego?
- Pożyczka gotówkowa na domek letniskowy
- Kredyt na budowę domku letniskowego – podsumowanie poradnika
- Najczęściej zadawane pytania
Jak sfinansować budowę domku letniskowego?
Budowa domku letniskowego to bardzo dobry pomysł dla osób, które posiadają działkę . Czasem też rozwiązaniem jest zakup zarówno działki, jak i późniejsza budowa tam niedużego domku. Najlepsze są do tego działki w dobrym położeniu, w otoczeniu natury, nieopodal gór lub jeziora. Niektórzy traktują też taką budowę jako inwestycję. Nie wiesz w co inwestować? Budowa i późniejszy wynajem domku letniskowego może dziś okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę!
Przejdźmy jednak do tego, skąd wziąć pieniądze na domek letniskowy. Sporo osób decyduje się przez dłuższy czas zacisnąć pasa i odłożyć trochę środków. W naszym poradniku przedstawiamy najlepsze sposoby na to, jak oszczędzać w tym roku. Jeśli jednak nie chcesz tak długo czekać, rozwiązaniem może być też kredyt na domek letniskowy. Czy taka propozycja w ogóle istnieje w ofertach banków? Gdzie szukać ofert kredytów gotówkowych na budowę domku?
Budowa domku letniskowego
Intuicja podpowiada nam, że domek letniskowy nadaje się do użytku w trakcie wakacji i miesięcy letnich. W rzeczywistości w polskich przepisach nie znajdziemy definicji domku letniskowego. Najczęściej po prostu mamy na myśli dość”lekką” konstrukcję, bez tak solidnych fundamentów, jak w standardowych domach lub blokach. Nie ma też zwykle zbyt dobrego ocieplenia, czy systemów ogrzewania. Instalacja grzewcza bywa bardzo prosta, często elektryczna. Wszystko to sprawia, że zamieszkiwanie w takim domku w chłodniejsze dni mogłoby być niewygodne lub nawet niemożliwe.
Jeżeli natomiast dodatkowo ocieplimy konstrukcję i zamontujemy w niej pełnoprawne ogrzewanie wszystkich pomieszczeń, uzyskamy całoroczny domek letniskowy. Wtedy nadaje się on do zamieszkania (lub wynajmu) przez cały rok, także zimą. Z takimi domkami spotkamy się m.in. w górach i w miejscach atrakcyjnych turystycznie nie tylko latem. Oczywiście, solidniejsza konstrukcja wiążę się z wyższym kosztem budowy.
Ile kosztuje budowa domku letniskowego?
Na początku artykułu wspomnieliśmy, że realną szansą na pokrycie kosztów budowy domku letniskowego może być odłożenie środków. O ile bowiem w przypadku standardowych domów koszt budowy wynosi kilkaset tysięcy złotych (lub nawet więcej), domki letnie są znacznie tańsze. Często zmieścimy się bowiem w cenie kilkudziesięciu, a nawet kilkunastu złotych za nieduży, prosty domek. Na finalny koszt budowy wpływ ma jednak sporo czynników:
- wielkość domku letniskowego
- standard wykończenia
- własny projekt lub zakup gotowych elementów
- cena i rodzaj użytych do budowy materiałów
- koszt ekipy budowlanej
Oczywiście, najtańsze będą domki budowane samodzielnie na bazie prostego schematu – zakupionego projektu. Wtedy wystarczy w odpowiedni sposób zamontować zakupione elementy. Bardziej skomplikowana konstrukcja (np. piętrowy domek letniskowy) okaże się kosztowniejsza.
Budowa domku letniskowego – koszty
Najtańsze domki letniskowe o powierzchni poniżej 35 metrów kwadratowych mogą kosztować od około 25.000 złotych. Taki prosty domek sprawdzi się dla czterech do pięciu osób, zwykle ma jedną oddzielną sypialnię i wydzieloną łazienkę. Jeżeli chcemy, aby dom był naprawdę solidny, miał wysokiej jakości dach, trwałe i szczelne okna, czy dodatkowe ocieplenie, cena dość szybko skoczy do około 60.000 złotych.
Domki letniskowe o większej powierzchni, które mają kilka wydzielonych pokoi, mogą kosztować około 100.000 złotych. W każdej sytuacji dodatkowe ocieplenie domku z drewna, a także montaż instalacji grzewczych, to koszt dodatkowych 20-30 tysięcy złotych. Poniżej 150.000 złotych jesteśmy w stanie zlecić budowę całorocznego domku letniskowego, który w dobrych warunkach pomieści 8 osób.
Dlaczego domki letniskowe zwykle mają powierzchnię do 70 mkw?
Najczęściej spotykane domki letniskowe oraz domki całoroczne mają powierzchnię od 35 do 70 metrów kwadratowych. Dzieje się tak ze względu na regulacje prawne. Nieruchomości o powierzchni ponad 70 metrów kwadratowych wymagają otrzymania pozwolenia na budowę. Wtedy cały proces jest znacznie bardziej skomplikowany i czasochłonny. Budowa nadzorowana przez urzędników wymaga też spełnienia wielu dodatkowych przepisów i norm związanych z bezpieczeństwem. Domki letniskowe mniejsze, niż 70 mkw. wymagają natomiast tylko zgłoszenia budowy. Procedury są o wiele bardziej proste, a finalny koszt budowy – niższy.
Gotowe domki letniskowe
Budowa domku letniskowego może być naprawdę tania, szczególnie gdy uczestniczymy w niej samodzielnie. Wyszukiwanie materiałów budowlanych w promocyjnych cenach, czy zdecydowanie się na prostą konstrukcję domku pozwolą zauważalnie ciąć koszt. Dla części osób najwygodniejszym wyjściem jest natomiast po prostu zakup gotowego domku letniskowego.
W tym przypadku również decydujący wpływ na cenę ma jej wielkość. Liczy się jednak również położenie. Również powierzchnia terenu (działki) wokół domku może mocno zwiększyć cenę.
Czy dostanę kredyt na budowę domku letniskowego?
Przejdźmy do tego, czy banki oferują kredyt na budowę domku letniskowego. Skoro w naszych przepisach nie ma zdefiniowanego tego typu nieruchomości, ciężko byłoby się spodziewać dedykowanych ofert w bankach. Rozwiązaniem może być natomiast kredyt gotówkowy na dowolny cel. Jeśli celujemy w budowę domku letniskowego w cenie wynoszącej kilkadziesiąt tysięcy złotych, oferty takich kredytów bez trudu znajdziemy w niemal każdym banku.
Oczywiście, wymagana jest odpowiednia zdolność kredytowa i dobra historia. W przeciwnym wypadku bank może nie wyrazić na przyznanie kredytu – w końcu jego suma jest dość wysoka. Na szczęście, są pewne sprawdzone sposoby na zwiększenie swojej zdolności kredytowej. Zastosuj je odpowiednio wcześniej i zwiększ swoją szansę na pozytywną decyzję kredytową.
Jaki kredyt wybrać?
Jest kilka rodzajów kredytów i pożyczek, które pomogą sfinansować budowę domku letniskowego. W zależności od rodzaju domku, czy potrzebnej kwoty, możesz zdecydować się na typowy kredyt w banku, pożyczkę gotówkową, a czasem nawet na kredyt hipoteczny.
Czy dostanę kredyt hipoteczny na zakup domku letniskowego?
Kredyt hipoteczny na budowę lub zakup domku letniskowego może okazać się najtańszą opcją. Zwykle w przypadku takich kredytów, oprocentowanie jest najniższe. Bank zapewnia sobie bezpieczeństwo i terminową spłatę zobowiązania. Ma w końcu zabezpieczenie w postaci samej nieruchomości.
Nie każdy domek letniskowy kupimy jednak na kredyt hipoteczny,. Kredyty hipoteczny są bowiem dedykowane tylko na zakup nieruchomości służących do zamieszkania. Ważne jest więc, aby domek letniskowy nadawał się do swobodnego zamieszkania przez cały rok. Podsumowują, możliwe jest więc finansowanie budowy domku letniskowego kredytem hipotecznym, ale tylko w przypadku całorocznych domków.
Taki domek musi również posiadać wszelkie niezbędne instalacje, w tym także ogrzewanie, ciepłą wodę, itp. Wymagane jest także trwałe połączenie domku z podłożem – osadzenie go na fundamentach. Dodatkowo, bank z pewnością będzie wymagał potwierdzenia powyższych cech stosownymi dokumentami.
Tani domek letniskowy i kredyt hipoteczny – to możliwe
Polskie banki mogą zgodzić się na udzielenie kredytu hipotecznego na budowę lub kupno domku letniskowego całorocznego. Pamiętajmy jednak, że jest pewna minimalna kwota, o którą możemy wnioskować. Różni się w zależności od wybranego banku. Na całkiem niską wartość kredytu hipotecznego możemy liczyć w Banku Millenium – to już od 20.000 złotych. W większości banków minimalna wysokość kredytu hipotecznego to 40 do 70 tysięcy złotych. W mBank, Santander, czy BNP Paribas nie dostaniemy natomiast mniejszego kredytu hipotecznego, niż 100.000 złotych. Jeśli planujesz więc budowę niedrogiego domku letniskowego całorocznego, być może zwykły kredyt na dowolny cel będzie lepszą opcją.
Czy kredyt na domek letniskowy to dobry pomysł?
Koszt budowy lub zakupu domku letniskowego zwykle nie jest wysoki. Mówimy o kwotach w przedziale od 30.000 złotych do niecałych 100.000 złotych. Jeżeli jednak nie jesteś w stanie odłożyć takiej sumy, a może po prostu nie chcesz tak długo czekać na realizację swoich marzeń, kredyt na domek letniskowy będzie dobrym wyjściem.
Dzięki środkom z kredytu gotówkowego możesz sfinansować nie tylko zakup samego domku. Czasem niezbędny będzie wcześniejszy zakup działki, na której stanie domek. Również elementy wyposażenia wnętrza, czy sprzęty AGD i RTV kupimy z tych środków. Można więc uznać, że z zupełnie pustym kontem również można myśleć o wejściu w posiadanie w pełni funkcjonalnego, niedużego domku na lato. Pamiętaj jednak możliwościach spłaty kredytu na domek letniskowy.
Gdzie najlepszy kredyt gotówkowy na domek letniskowy?
W polskich bankach jest wiele ofert, a także różnych promocji. Czasem ciężko może być więc porównać je ze sobą. Zachęcamy zatem do sprawdzenia rankingu kredytów gotówkowych na naszej stronie. Znajdziesz tam aktualne oferty wraz z szeregiem najważniejszych szczegółów. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu zobowiązania, przemyśl jednak, jak inflacja wpływa na kredyt. Co stanie się, jeśli inflacja utrzyma się na wysokim poziomie lub nawet wzrośnie? Czy również wtedy dasz radę udźwignąć spłatę kolejnych rat?
Podczas porównywania ofert różnych banków i firm pożyczkowych, zwróć uwagę na dostępną kwotę i termin spłaty. Czy suma pieniędzy będzie wystarczająca do pokrycia wszelkich kosztów? Czy możesz rozciągnąć spłatę kredytu na tak długi okres, aby pojedyncza rata była niska? Dla porównania różnych propozycji, spójrz na parametr, jakim jest RRSO. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania pokazuje, jak dużo zapłacisz za kredyt lub pożyczkę w ujęciu rocznym i w stosunku do pożyczonej sumy. Zwykle najlepsza jest ta oferta, która ma najniższe RRSO.
Dla kogo kredyt na budowę domku letniskowego?
Kto może ubiegać się o kredyt na domek letniskowy? Banki stawiają zwykle dość podobne warunki, które musisz spełnić. Przede wszystkim kredyty gotówkowe (i hipoteczne) są dostępne dla osób pełnoletnich. Należy wykazać stałe źródło dochodu. Często wymagane będzie zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. Kolejna kwestia to odpowiednia wysokość zarobków w stosunku do naszych kosztów życia i innych zobowiązań. Bank ocenia zdolność kredytową, jeśli będzie zbyt niska – nie dostaniemy kredytu. Wtedy możliwe będzie wnioskowanie o nieco niższą sumę.
Banki zawsze sprawdzają też historię kredytową swoich potencjalnych klientów. Jeśli nie jest wystarczająco dobra, prawdopodobnie wniosek o kredyt na domek letniskowy zostanie odrzucony. Wtedy rozwiązaniem może być szukanie dodatkowych pieniędzy w innej instytucji, np. firmie pożyczkowej lub w parabanku.
Pożyczka gotówkowa na domek letniskowy
Wystarczy sprawdzić nasz ranking pożyczek online na raty, by znaleźć oferty na kilkadziesiąt tysięcy złotych i ze spłatą przez nawet 10 lat. To właśnie takie warunki, jakich oczekujemy do sfinansowania budowy domku letniskowego. Pożyczka gotówkowa zwykle jest nieco wyżej oprocentowana, niż kredyt w banku. Oczekiwania względem klientów są natomiast zdecydowanie niższe. Jest też mniej formalności, a wypłata nastąpi znacznie szybciej, co często jest zaletą nie do przecenienia (np. jeśli na rynku znajdziesz prawdziwą okazję).
Kredyt na budowę domku letniskowego – podsumowanie poradnika
Podsumowując, postawienie domku letniskowego dla siebie lub jako inwestycja to marzenie wielu osób. Można wskazać na kilka sposobów finansowania takiego zakupu. Jednym z nich jest kredyt na budowę domku letniskowego. Wcześniej warto jednak oszacować koszty budowy domku letniskowego. Warto wiedzieć, że nie każdy domek letniskowy możemy budować za pieniądze z kredytu hipotecznego. Zwykle najprostszym sposobem jest więc pożyczka lub kredyt na dowolny cel. Mamy wtedy najmniej formalności, a dostępne sumy pieniędzy mogą być w zupełności wystarczające na budowę domku letniego. Kredyt gotówkowy najczęściej będzie jednak nieco droższym rozwiązaniem od hipoteki. Przed wyborem jednej z ofert banku lub firmy pożyczkowej warto sprawdzić oferty różnych instytucji. Zwróć też uwagę na aktualne promocje.
Najczęściej zadawane pytania
Budowę domku letniskowego można finansować z pieniędzy z kredytu gotówkowego. Jeśli to domek letniskowy całoroczny, w grę wchodzi także niedrogi kredyt hipoteczny.
W polskich przepisach nie znajdziemy dokładnych informacji na temat tego, czym jest domek letniskowy. Zwykle nazywamy tak jednak domek wakacyjny, którego przeznaczeniem jest użytkowanie podczas miesięcy letnich. Taki domek najczęściej nie posiada ogrzewania, nie jest też ocieplony w takim stopniu jak zwykle nieruchomości mieszkalne.
Domek letniskowy najczęściej nie posiada zbyt wydajnego ogrzewania, czy ocieplenia. W domku letniskowym całorocznym można natomiast mieszkać przez cały rok.
Domek letniskowy o powierzchni do 70 mkw. wymaga jedynie zgłoszenia budowy.
Teoretycznie tak. Polskie przepisy nie uwzględniają zakazu meldunku w domku bez zezwolenia, czy budynku letniskowym.
Budowę lub kupno domku letniskowego można finansować poprzez zwykły kredyt gotówkowy lub pożyczkę. Całoroczne domki letniskowe sfinansujesz też kredytem hipotecznym.
Źródło: