Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach – darmowy wzór

zaświadczenie o zatrudnieniu

Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach jest dokumentem, który otrzymamy od pracodawcy. Może być wymagane przez banki, czy firmy pożyczkowe. Jest bowiem pewnego rodzaju potwierdzeniem, że klient ma pracę. Poza instytucjami działającymi na rynku finansowym, także podmioty społeczne mogą wymagać takiego zaświadczenia. W dzisiejszym poradniku opiszemy nieco bliżej, kiedy zaświadczenie o zatrudnieniu może się przydać. Wskażemy też na to, jakie informacje powinno zawierać. W dalszej części tekstu znajdziesz wzór zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach.

Zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu

Ubiegając się o kredyt gotówkowy, czy wnioskując o pożyczkę gotówkową czasami wymagane jest przedstawienie zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu. Im wyższa kwota zobowiązania, tym większa szansa, że taki dokument będzi potrzebny. Zanim bank wyda pozytywną decyzję w kwestii kredytu mieszkaniowego, zawsze niezbędne będzie wypełnienie druku, czasem bank wymaga też wypełnienia swojego druczku. W przypadku mniejszych kredytów firma może natomiast tego nie wymagać. W przypadku pożyczek ratalnych przez Internet, czy wnioskując o chwilówkę online zwykle nie musimy wcale przejmować się zaświadczeniem.

Tak, czy inaczej, warto wiedzieć skąd wziąć zaświadczenie o zatrudnieniu.  Kto może j wydać i czy jest to darmowe? Jaki dan mają znajdować na zaświadczeniu o zarobkach i zatrudnieniu?

Zaświadczenie o zatrudnieniu – wzór do pobrania

W polskich przepisach nie znajdziemy informacji o wzorze zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Wiele zależy od wymagań konkretnej firmy lub instytucji, która zażąda od Ciebie takiego dokumentu. Wygląd i treść zaświadczenia często zależy więc od inwencji pracownika. Część firm i instytucji ma też po prostu własne wzory zaświadczeń o zarobkach i zatrudnieniu. Wtedy pobieramy dokument i po uzupełnieniu przez pracodawcę przekazujemy pracownikowi instytucji lub dołączamy do wniosku online. Jeżeli szablon zaświadczenia o zatrudnieniu znajdziesz na stronie banku lub innej instytucji, zwykle ma format .pdf lub .doc. Bez trudu wydrukujesz go. Dobrym rozwiązaniem jest też wskazanie pracodawcy miejsca, z którego może pobrać dokument który znajdą na tej stronie.

W każdym przypadku warto jednak zacząć od dowiedzenia się, jak ma wyglądać zaświadczenie. Dostarczenie niewłaściwego zaświadczenia może okazać się niewystarczające do otrzymania kredytu. Niepotrzebnie stracisz swój cenny czas, a ostatecznie i tak trzeba będzi jszcze raz poprosić pracodawcę o uzupełnienie wniosku.

Jeżeli na stronie internetowej lub we wniosku nie ma informacji o dostarczeniu zaświadczenia na konkretnym druku, mamy sporą dowolność. Wtedy można pobrać nasz darmowy wzór zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach.

Jakie informacje zawiera zaświadczenie?

Aby zaświadczenie było skuteczne, musi zawierać całkiem sporo danych i informacji. Odnoszą się do Twojego zakładu pracy/pracodawcy, do Ciebie i oczywiście do zarobków. Zwykle znajdzie się tam też informacja o stanowisku, rodzaju umowy, czy wysokość pensji.

Co zawiera zaświadczenie i zatrudnieniu i zarobkach:

  • dokładne dane pracodawcy (NIP, KRS, nazwa firmy, adres siedziby)
  • dane pracownika – wnioskodawcy (imię i nazwisko, PESEL, numer dowodu osobistego)
  • na jakim stanowisku pracujesz
  • sposób zatrudnienia – rodzaj umowy, czas jej obowiązywania (zwykle najlepiej, jeśli jest to umowa o pracę na czas nieokreślony)
  • data rozpoczęcia pracy w danym miejscu
  • średnie wynagrodzenie z danego okresu – najczęściej to średnia z 3 lub 6 miesięcy, często bank poda Ci wymagania w tym zakresie
  • informacja, że pracownik ni znajduje się w okresi wypowiedzenia lub umowa nie jest rozwiązana
  • pieczątka firmowa, podpis pracodawcy
  • data wystawienia zaświadczenia

Jeśli w ramach egzekucji komornik zajął część pensji, taka informacja także powinna trafić do zaświadczenia.

Jak dostać zaświadczenie o zatrudnieniu?

Jeżeli bank lub inna instytucja wymaga przedstawienia zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach, udaj się do swojego pracodawcy. To on może wypełnić ten dokument. W zależności od miejsca pracy, zwykle w celu otrzymania zaświadczenia musisz:

  • wypełnić odpowiedni wniosek w firmowym systemie
  • złożyć w dziale kadr lub u swojego przełożonego wniosek o wydanie zaświadczenia
  • po prostu osobiście załatwić tę sprawę

Ostatni zaproponowane rozwiązanie najczęściej spotykane jest w nieco mniejszych firmach. Większe zakłady pracy często mają bowiem swoje procedury i formalne wymagania.

Jeżeli wymagana jest sporządzenie zaświadczenia mającego odpowiednią form (np. średnią pensję z danego okresu) najlepiej od razu poinformować o tym pracodawcę.

Kto wystawia zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu?

Osobą upoważnioną do wystawienia dokumentu jest właściciel firmy, w której pracujesz. Może to być również osoba wyznaczona do tego zadania. Zwykle jest to dział kadr. Nie jest jednak ważne, jaką funkcję pełni osoba podpisująca się na zaświadczeniu. Ważne jest to, by zgodnie z prawem był to reprezentant firmy.

Jak długo trzeba czekać na zaświadczenie?

Podobnie , jak we wcześniejszym punkcie. Czas oczekiwania na wydanie zaświadczenia zależy od procedur w Twojej firmie. Zwykle trwa to  do kilku dni. Jeśli zależy Ci na czasie, poproś pracodawcę o w miarę szybki wypełnienie dokumentu. Wtedy może uda się to załatwić “od ręki”.

Czy wystawienie zaświadczenia o zarobkach coś kosztuje?

Nie zapłacisz nic za otrzymanie tego dokumentu. Zaświadczenie o zatrudnieniu i  o wysokości zarobków jest darmowe.

Kiedy trzeba mieć zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach?

Najczęściej z koniecznością dostarczenia zaświadczenia o zarobkach spotkamy się w bankach i firmach pożyczkowych. Są jednak również inne sytuacji, gdy może to być konieczne, np. gdy zapisujesz dziecko do przedszkola. Kiedy trzeba pokazać zaświadczenie o zatrudnieniu?

  • wnioskując o kredyt w banku
  • składając wniosek o pożyczkę online, pożyczkę pozabankową
  • do oceny zdolności kredytowej przez bank
  • przy zapisaniu dziecka do żłobka, przedszkola, szkoły
  • jako dowód w sprawie sądowej
  • przy ustalaniu wysokości alimentów
  • jeśli chcesz skorzystać z dotacji, dofinansowania

Na podstawie rodzaju zatrudnienia, czyli posiadanej umowy, a także wysokości Twoich zarobków, instytucja może sprawdzić Twoją zdolność kredytową.Często sam fakt zatrudnienia jest też wymagany, m.in. przy rekrutacji dziecka do placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Niskie dochody mogą być również podstawą do otrzymania wsparcia. Zapomogi, zasiłki i inne programy socjalne dla osób zarabiających niewiele są cennym wsparciem. Czasami do ich otrzymania niezbędne będzi udokumntowani wysokości uzyskiwanych dochodów.

Czy poza zaświadczeniem o zatrudnieniu i zarobkach są inne metody weryfikacji?

Do oceny wiarygodności klienta często niezbędne jest udokumentowanie swoich zarobków. Banki sprawdzają zarówno wnioskodawcę, jak i jego pracodawcę. Daje to pełny obraz tego, czy jest to osoba rzetelna, z możliwościami spłacenia zobowiązania. Jeżeli natomiast nie mamy możliwości zdobycia takiego zaświadczenia, jest też inna metoda.

Chodzi o pobranie zaświadczenia o wysokości dochodu z Urzędu Skarbowego. Możesz wnioskować o taki dokument w placówce Urzędu Skarbowego, korespondencyjnie, a także przez Internet. Wniosek online złożysz w PUAP lub przez e-Urząd Skarbowy.

Pożyczki bez zaświadczeń – czy to możliwe?

Choć zdobycie zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach nie jest dużym kłopotem, czasem nie chcemy prosić o ten dokument. Nie każdy chce informować pracodawcę o tym, że składa wniosek o pożyczkę lub kredyt. W tej sytuacji można wnioskować o pożyczkę bez formalności. Pożyczki bez zaświadczeń o dochodach znajdziesz dziś w naprawdę wielu instytucjach. Oprócz ograniczenia liczby formalności możemy wtedy liczyć również na inną zaletę.

Pożyczki bez zaświadczeń zwykle działają dość szybko i sprawnie. Mniej formalności oznacza krótszy czas niezbędny do rozpatrzenia wniosku. Na wypłatę środków z pożyczki poczekasz więc wyjątkowo krótko. 

Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach – podsumowanie artykułu

Podsumowując, zaświadczenie o zatrudnienie i zarobkach czasm jest bardzo przydatne. Bez niego bank może nie wydać zgody na kredyt lub pożyczkę. Dokument, który otrzymasz od swojego pracodawcy, może być też potrzebny w innych sytuacjach. Wydanie zaświadczenia jest bezpłatne, a czas oczekiwania najczęściej wynosi do kilku dni. W wielu firmach otrzymasz takie zaświadczenie jeszcze tego samego dnia, kiedy o nie poprosisz. Warto upewnić się, czy bank (lub inna instytucjach ,która go wymaga) posiada swój szablon zaświadczenia o zatrudnieniu. Jeśli nie, zawrzyj w nim komplet informacji: Twoje dane, informacje o pracodawcy, stanowisku, rodzaju umowy i średnich dochodach z ostatnich 3 lub 6 miesięcy.

Źródło:

  1. https://www.podatki.gov.pl/zaswiadczenia/o-dochodach-w-tym-o-przychodzie/
  2. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19981621118/U/D19981118Lj.pdf
  3. https://www.money.pl/firma/wiadomosci/zaswiadczenie-o-zatrudnieniu-co-warto-wiedziec-6326377536411265a.html
  4. Wzór zaświadczania do pobrania ze strony rządowej: https://jaworzno.praca.gov.pl/documents/2125903/6141137/wz%C3%B3r%20za%C5%9Bwiadczenia.pdf/4211df68-12bf-4c96-af31-45ea555f0b4d?t=1648116033817
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły