Kredyt na pompę ciepła 2024

Pompa ciepła to rozwiązanie, które pozwala zadbać o środowisko i swój portfel. Jej instalacja jest dość kosztowna, ale coraz więcej osób decyduje się na wybór tego nowoczesnego źródła ciepła. Z tego względu na rynku pojawiły się kredyty i pożyczki, których celem jest właśnie sfinansowanie instalacji pompy ciepła. Kredyt na pompę ciepła może “się spłacać” w niższych rachunkach za ogrzewanie, a dodatkowymi plusami tego rozwiązania będą też wygoda i ekologia. Gdzie szukać kredytów na montaż ciepła? Na co zwrócić uwagę przy wyborze finansowania?

Kredyt na pompę ciepła – ranking marzec 2024

Ostatnia aktualizacja 19.03.2024
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
2 000 - 200 000 zł
Kwota pożyczki
3 - 120 mies.
Okres spłaty
do 24h
Czas wypłaty
21 - 75 lat
Wiek pożyczkobiorcy
500 - 30 000 zł
Kwota pożyczki
3 - 60 mies
Okres spłaty
od 30 minut
Czas wypłaty
18 - 80 lat
Wiek pożyczkobiorcy

Skonsoliduj swoje pożyczki i otrzymaj dodatkową gotówkę!

1 000 - 70 000 zł
Kwota pożyczki
12 - 120 mies
Okres spłaty
1 godzina
Czas wypłaty
18 - 80 lat
Wiek pożyczkobiorcy
1 000 - 60 000 zł
Kwota pożyczki
6 - 96 mies
Okres spłaty
20 minut
Czas wypłaty
23 - 70 lat
Wiek pożyczkobiorcy
1 500 - 160 000 zł
Kwota pożyczki
9 - 96 mięs
Okres spłaty
od 30 minut
Czas wypłaty
18 - 80 lat
Wiek pożyczkobiorcy
500 - 70 000 zł
Kwota pożyczki
od 4 do 5 lat
Okres spłaty
od 30 minut
Czas wypłaty
18 - 80 lat
Wiek pożyczkobiorcy
5 000 - 150 000 zł
Kwota pożyczki
12 - 120 mies.
Okres spłaty
do 24h
Czas wypłaty
18- 75 lat
Wiek pożyczkobiorcy
1 000 - 200 000 zł
Kwota pożyczki
3 - 120 mies.
Okres spłaty
1 dzień
Czas wypłaty
21 - 75 lat
Wiek pożyczkobiorcy
1 000 - 50 000 zł
Kwota pożyczki
3 - 120 mies.
Okres spłaty
do 24h
Czas wypłaty
21 - 75 lat
Wiek pożyczkobiorcy
1 000 - 200 000 zł
Kwota pożyczki
6 - 120 mies
Okres spłaty
od 30 minut
Czas wypłaty
18 - 80 lat
Wiek pożyczkobiorcy
1 000 - 300 000 zł
Kwota pożyczki
3 - 120 mies
Okres spłaty
od 30 minut
Czas wypłaty
18 - 80 lat
Wiek pożyczkobiorcy

Super Promocja – prowizja od 0% miesięcznie!

1 000 - 30 000 zł
Kwota pożyczki
4 - 50 mies
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
od 21 lat
Wiek pożyczkobiorcy
1 000 - 25 000 zł
Kwota pożyczki
36 mies
Okres spłaty
25 minut
Czas wypłaty
20 - 76 lat
Wiek pożyczkobiorcy

Kredyt na pompę ciepła w 2024

Finansowanie instalacji poprzez kredyt na pompę ciepła jest rozwiązanie największego problemu tego rozwiązania. A jest nim dość wysoka cena. Szczególnie dotkliwy może być taki wydatek dla osób, które posiadają już inne źródło ciepła – piec węglowy, ogrzewanie gazowe, itp. Szukając sposobów na inwestycje w 2024 roku warto jednak rozważyć modernizację swojego domu lub innej nieruchomości. Pompa  ciepła może przynieść spore oszczędności, choć mówimy raczej o dość długiej perspektywie czasowej.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła działa na zasadzie przenoszenia ciepła z jednego miejsca do drugiego. W przypadku pompy ciepła do ogrzewania budynku, ciepło jest pobierane z powietrza lub gruntu i przenoszone do budynku, gdzie jest wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń. Pompa ciepła składa się z dwóch głównych części: jednostki zewnętrznej, która pobiera ciepło z powietrza lub gruntu, oraz jednostki wewnętrznej, która przenosi ciepło do budynku. Działanie pompy ciepła wspomagane jest przez elektryczny agregat, który zwiększa efektywność przenoszenia ciepła.

Najczęściej pompy ciepła stosowane są w domach jednorodzinnych. Poza ogrzewaniem, pompa ciepła może być też źródłem gorącej domu w nieruchomości. Oszczędzamy więc zarówno na ogrzewaniu domu, jak i na wodzie.

Koszty instalacji pompy ciepła

Dlaczego kredyt na pompę ciepła w ogóle jest potrzeby? Wiele osób chętnie zdecydowałoby się na instalację nowoczesnej pompy, ale przeszkodą są koszty. Te nie są niskie. Podstawowa pompa ciepła kosztuje od kilkunastu do dwudziestu tysięcy złotych. Jej moc to 9 kW, co może być niewystarczające, szczególnie w większym domu. Pompy ciepłą o mocy około 10-13 kW kosztują około 25 tysięcy złotych. Takie rozwiązanie jest dobrym wyjściem w przypadku większości domów jednorodzinnych. Dla bardzo dużych domów warto jednak rozważyć jeszcze mocniejszą pompę ciepła. Takie z mocą przekraczającą 15 kW kosztują ponad 30.000 złotych.

Planując instalację pompy ciepła podczas budowy domu, ten wydatek nie wydaje się być może aż tak dużym obciążeniem. Jeśli instalacja pompy ciepła miałaby być jednak modernizacją już istniejącego budynku, koszt ponad 20 tysięcy złotych często jest nie do udźwignięcia dla przeciętnej polskiej rodziny. Zwykle musimy wtedy liczyć się także z pewnymi dodatkami przeróbkami w domu, co też generuje dodatkowe koszty. Z tego względu kredyt na zakup pompy ciepła wydaje się często dobrym wyjściem.

Pompa ciepłą – jak pokryć koszt jej zakupu?

Najprościej jest oczywiście samemu zapłacić za zakup i montaż pompy ciepła. Kredyt na pompę ciepła też jest dobrym wyjściem. Czasem możliwość rozłożenia na raty zaproponuje sam sprzedawca pompy. Polacy mogą też liczyć na odzyskanie części środków w ramach rządowego dofinansowania.

Jak sfinansować zakup pompy ciepła:

Oczywiście, poszczególne możliwości nie wykluczają się wzajemnie. W celu zakupu pompy ciepła i oszczędzania na energii cieplnej warto postarać się o dofinansowanie. Pozostałą część możemy sfinansować na kilka sposobów, z których kredyt na pompę ciepła wydaje się dobrym wyjściem.

Na co zwrócić uwagę wybierając finansowanie zakupu pompy ciepła?

Kredyt na pompę ciepła, zwykła pożyczka, czy raty u sprzedawcy pompy – te rozwiązania warto rozważyć, jeśli nie możesz lub nie chcesz sfinansować zakupu pompy z własnych pieniędzy. Warto poznać rynkowe możliwości, a do porównania ich sprawdźmy takie parametry, jak:

  • RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania)
  • jakie warunki trzeba spełnić, by dostać kredyt/pożyczkę
  • okres kredytowania
  • łączny koszt kredytu lub pożyczki
  • czy trzeba spełnić wiele formalności
  • czy finansowanie obejmuje całą potrzebną kwotę
  • opinie o firmie pożyczkowej lub banku

Rodzaje kredytów na pompę ciepła

W bankach i instytucjach pozabankowych mamy kilka rodzajów kredytów i pożyczek. Najzwyklejsze z nich to kredyty lub pożyczki na dowolny cel. W ich przypadku liczba formalności będzie najmniejsza, nikt nie będzie też sprawdzał, na co wykorzystaliśmy przyznanie środki. Instytucje finansowe posiadają też coraz szerszą ofertę kredytów na rozwiązania ekologiczne lub na modernizację nieruchomości. Korzystając z nich możemy liczyć na nieco lepsze warunki spłaty.

W praktyce pozwoli to na oszczędności – niższą miesięczną ratę, czy niższy całkowity koszt pożyczki/kredytu. W tym przypadku musimy często spełnić sporo formalności. Czasem skompletowanie ich może być problematyczne, czasochłonne, a nawet wymagać pewnych nakładów finansowych. Warto więc rozważyć, czy warto wybrać tę drogę.

To od Ciebie zależy, w jaki sposób sfinansujesz  zakup pompy ciepła.

Jak otrzymać kredyt gotówkowy lub pożyczkę?

Najprostsze wydaje się otrzymanie pożyczki online. Pożyczki przez Internet są dziś udzielane przez wiele firm, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów. Formalności są ograniczone do minimum, jednak mamy tu też pewne minusy. Pierwszą  wadą jest maksymalna kwota pożyczki – może nie być wystarczająca do pokrycia kosztu instalacji pompy ciepła. Drugim minusem z pewnością są spore koszty pożyczki. W ten sposób firmy pożyczkowe rekompensują sobie większe ryzyko przy udzielaniu pożyczek przez Internet i przy mniejszej liczbie formalności.

W przypadku kredytów gotówkowych nie unikniemy formalności. Możemy jednak liczyć na wysokość kredytu, która pokryje koszt instalacji pompy ciepła. Także okres kredytowania może być rozciągnięty na znacznie dłuższy czas, niż w przypadku pożyczek przez internet. Bank dokładnie jednak zweryfikuje historię kredytową wnioskodawcy i sprawdzi jego zdolność kredytową. Wnioskowanie o kredyt nie jest jednak skomplikowane:

  • znalezienie najlepszej oferty kredytu gotówkowego
  • złożenie wniosku wraz z wymaganymi dokumentami
  • oczekiwanie na decyzję kredytową ze strony banku
  • podpisanie umowy kredytowej
  • wypłata środków

Wiele banków oferuje specjalne oferty dla swoich stałych klientów. Jeśli masz tam konto osobiste, być może dostaniesz możliwość otrzymania kredytu bez wspomnianych formalności, często też bezpośrednio z poziomu aplikacji mobilnej.

Wniosek o kredyt ekologiczny

Kredyt na pompę ciepła to często kredyt ekologiczny. W tym pojęciu mieszczą się kredyty na różne działania mające pozytywny skutek dla środowiska naturalnego. To takie rozwiązania, jak montaż pompy ciepła, paneli fotowoltaicznych, wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni na zieleń, czy zbieranie wody deszczowej. Od zwykłego kredytu kredyt ekologiczny różni się tym, że środki z niego muszą być przeznaczone na konkretny cel. Z tego względu klienci banków mogą liczyć na preferencyjne warunki kredytu na pompę ciepła.

W tym przypadku mówimy o niższym oprocentowaniu, odsetki mogą być też zmniejszone po udokumentowaniu zakończenia prac nad ekologicznym projektem. Zapewne w takich przypadkach banki też mogą liczyć na dodatkowe benefity (np. z Unii Europejskiej lub rządowych funduszy na ekologię). Chętnie udzielają więc kredytów na pompę ciepła i inne proekologiczne rozwiązania.

Warunki otrzymania dofinansowania na pompę ciepła

Oczywiście, najlepszym i najkorzystniejszym finansowo rozwiązaniem jest finansowanie zakupu i instalacji pompy ciepła z dofinansowania. Niezależnie od tego, czy takie wsparcie pokryje większą, czy mniejszą część wydatku, warto wziąć je pod uwagę. Musimy jednak spełnić pewne warunki, które są jednak zależne od konkretnego programu.

Warunki ubiegania się o dofinansowanie na zakup pompy ciepła to m.in.:

  • własność nieruchomości, gdzie ją planujemy zamontować
  • odpowiedni dochód roczny (kryterium dochodowe)
  • limit kwoty w ramach dotacji
  • rodzaj nowego źródła ciepła

Ostateczne warunki zależą jednak od konkretnej dotacji, a nawet daty złożenia wniosku o dofinansowanie. Wiedząc, na jak dużo środków możemy liczyć, możemy zacząć rozglądać się też za kredytem na pompę ciepła. Uzyskasz go łatwiej, jeśli część wydatku pokryje dotacja rządowa lub unijna.

W jakim banku są kredyty na pompę ciepła?

Lista banków, które posiadają w swojej ofercie kredyt na pompę ciepła:

Lista może ulegać zmianie z biegiem czasu. Warto porównać oferty kredytów na pompę ciepła powyższych instytucji i porównać je z warunkami standardowego finansowania. Pamiętajmy też, że od raty kredytu na zakup pompy ciepła możemy odjąć oszczędności płynące z posiadania tego urządzenia. Zwykle to kilkadziesiąt złotych w każdym miesiącu.