Małymi krokami zbliża się sezon zimowy, co dla wielu gospodarstw domowych wiąże się z licznymi wydatkami. Nikt nie chce przecież marznąć, a dobrze ogrzane mieszkanie to podstawa. Zakup niezbędnego opału to spory koszt, toteż coraz więcej domostw szuka sposobów na to, aby oszczędzać energię cieplną. Aby pomóc naszym czytelnikom, postanowiliśmy sporządzić spis sprawdzonych i skutecznych metod oszczędzania.
- Zmiana nawyków, aby oszczędzać energię cieplną
- Wentylacja mieszkania, a zużycie energii cieplnej
- Czy można oszczędzać energię cieplną bez zmian w mieszkaniu?
- Dbaj o swój organizm, aby oszczędzać energię cieplną!
- Sposób na to, aby oszczędzać energię cieplną? Prawidłowe ustawienie mebli
- Alternatywne źródła ciepła jako pomoc w ogrzewaniu mieszkania
- Lepiej ogrzać mieszkanie prądem, czy węglem?
Zmiana nawyków, aby oszczędzać energię cieplną
Mogłoby się wydawać, że kroki związane z oszczędzaniem energii cieplnej to duży wysiłek, który przyniesie jedynie niewielkie rezultaty. Nic bardziej mylnego, ponieważ zmiana nawet pozornie nieznaczących nawyków pomoże zaoszczędzić sporo pieniędzy w skali roku. Przykładem takiego działania jest dbanie o szczelność okien, drzwi, i innych otworów, przez które może zimne powietrze może wlecieć do mieszkania. Upewnienie się co do szczelności poszczególnych elementów to kwestia zaledwie kilku sekund, a dzięki temu można upewnić się, że ogrzewanie mieszkania nie idzie na marne.
Co zrobić, gdy dom jest nieszczelny?
Jeżeli mimo upewnienia się, że drzwi i okna są szczelne, nadal występuje niechciany napływ powietrza, to warto podjąć dodatkowe działania. Nieszczelne mogą okazać się przecież także przegrody budowlane, przepusty kablowe, czy też łączenia podłóg ze ścianami. Z tego względu warto sięgnąć po pomoc fachowca, który wykryje usterkę i się nią zajmie. W przypadku problemów z oknem lub drzwiami, pomóc powinna nawet zwykła uszczelka. Będzie to dobry sposób na to, aby oszczędzać energię cieplną.
Wentylacja mieszkania, a zużycie energii cieplnej
Nie tylko nieszczelność poszczególnych elementów może przyczynić się do zbędnego poboru energii cieplnej. Innym czynnikiem, który jest istotny aby oszczędzać energię cieplną, jest właściwa wentylacja. Przede wszystkim, wentylacja musi być odpowiednio rozmieszczona i uszczelniona. Nieprawidłowe rozłożenie kanałów wentylacyjnych może spowodować nie tylko straty w energii cieplnej, lecz także pogorszenie jakości powietrza. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do uszkodzenia elementów takich jak ściany i łączenia, ze względu na powstałą wilgoć.
Co zrobić, aby wentylacja nie marnowała energii cieplnej?
- upewnić się, że kanały wentylacyjne są szczelne
- sprawdzić miejsce położenia kanałów wentylacji i ich wpływ na całą strukturę mieszkania
- w razie potrzeby uszczelnić wentylację za pomocą odpowiednich narzędzi takich jak uszczelki, pianka izolacyjna lub odpowiednia taśma
- jeżeli sytuacja tego wymaga, skorzystać z usług fachowca
Czy można oszczędzać energię cieplną bez zmian w mieszkaniu?
Jeżeli zmiany w obrębie uszczelniania i wentylacji nie wchodzą w grę, to warto szukać innych metod na to, aby oszczędzać energię cieplną. Na szczęście dla zainteresowanych, nie brakuje na to alternatywnych sposobów. Jednym z nich jest optymalizacja ubioru pod panującą w domu temperaturę. Dbając o to, aby odzież była odpowiednio ciepła, możliwe będzie zmniejszenie zapotrzebowania na ogrzewanie.
Jaka odzież będzie odpowiednia? Jest to kwestią indywidualną i w sporej mierze zależy od preferencji danej osoby, oraz wytrzymałości jej organizmu na temperaturę. Zaleca się noszenie ciepłych skarpetek oraz bluz z długim rękawem. Należy zadbać także o ciepłą pościel, aby nie wyziębiać ciała w trakcie snu.
Dbaj o swój organizm, aby oszczędzać energię cieplną!
Przewlekłe choroby mogą przyczynić się do zwiększenia zapotrzebowania na ogrzewanie mieszkania. Osoby przeziębione z reguły nagrzewają swój dom, aby móc komfortowo przejść chorobę i wrócić do normalnego stanu rzeczy. Warto jednak zapobiegać takim sytuacjom, aby nie zwiększać rocznych wydatków na ciepło.
W jaki sposób zadbać o swój organizm, aby oszczędzać energię cieplną?
- nie wyziębiaj organizmu – nie wychodź w nieodpowiedniej odzieży na zewnątrz, aby uniknąć wychłodzenia. Po każdej kąpieli pamiętaj o tym, aby poświęcić odpowiednią ilość czasu na wysuszenie ciała i włosów.
- odpowiednio się odżywiaj – dieta bogata w witaminy i minerały pomoże zwiększyć odporność organizmu, co znacznie zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych. Zamiast przetworzonej żywności, sięgnij po warzywa, owoce, bądź suplementy diety.
- ogrzej swój samochód – jeżeli transport do miejsca pracy zajmuje Ci dużo dnia, to istnieje spora szansa na to, że wyziębisz swoje ciało podczas pobytu w pojeździe. O wiele rozsądniej jest odpowiednio ogrzać auto, zamiast mierzyć się z kosztami ogrzewania domu podczas choroby.
- zoptymalizuj wydatki – ocieplanie mieszkania to nie jedyny sposób na to, aby zapewnić ciału odpowiednią temperaturą. Pomocne mogą być także ocieplacze do rąk, bańki grzewcze i ciepłe napoje.
Sposób na to, aby oszczędzać energię cieplną? Prawidłowe ustawienie mebli
Mimo iż porada ta może brzmieć trywialnie, to ma jednak duże znaczenie w kwestii tego, aby oszczędzać energię cieplną. To, w jaki sposób ciepło przebiega przez mieszkanie, zależne jest od elementów, jakie stoją na drodze przepływu powietrza. Chcąc oszczędzać energię cieplną i zoptymalizować wydatki, upewnij się że otwory wentylacyjne w domu nie są zasłonięte. Może okazać się że niezbędny otwór jest przykryty szafką, półką lub innym meblem, co znacząco zmniejszy wydajność całego systemu cieplnego.
Niekiedy zmiana ustawienia mebli może wymagać pewnej ilości czasu i zaangażowania. Jest to jednak mała cena w porównaniu z wydatkami, jakie mogą wynikać ze strat cieplnych. Ponadto, korzyści z prawidłowej aranżacji mebli odczuwalne będą nie tylko w zimę, ale także w trakcie innych pór roku. Dobry przepływ powietrza przyczynia się do odpowiedniego poziomu wilgoci, a w lato pomaga odpowiednio ochłodzić mieszkanie.
Alternatywne źródła ciepła jako pomoc w ogrzewaniu mieszkania
Ogrzewanie mieszkania z pomocą pieców, kominków i innych urządzeń wykorzystujących węgiel kamienny jest bardzo popularne. Rosnące ceny węgla sprawiają, że zakup takiego opału staje się coraz bardziej problematyczny. Co prawda poszczególne świadczenia, takie jak dodatek węglowy, podratują nieco budżet polskich rodzin, jednak nie zawsze to wystarczy. Jakie są alternatywne sposoby na to, aby oszczędzać energię cieplną?
Inne sposoby na ciepłe mieszkanie w zimę:
- użytek ze słońca – poszczególne dni w okresie jesienno-zimowym nadal raczą mieszkańców Polski promieniami słońca. Wówczas warto odsłaniać rolety i zasłony w domu, aby mieszkanie naturalnie ogrzało się w ten sposób. W nocy warto natomiast zasłonić wszelkie rolety, aby zapobiec utracie ciepła.
- termoizolacja – dobrym sposobem na skuteczniejsze ogrzanie mieszkania jest inwestycja w termoizolację. Zainteresowani mogą kupić potrzebne materiały i sami przystąpić do uszczelnienia budynku, bądź skorzystać z pomocy specjalistów.
- zmiana sposobu ogrzewania – poszczególne gospodarstwa domowe może zainteresować opcja wymiany pieca węglowego na alternatywne źródło ogrzewania. Przykładem takich źródeł są pompy ciepła i piece gazowe.
Lepiej ogrzać mieszkanie prądem, czy węglem?
Ceny prądu, podobnie do cen węgla, stale rosną. Z tego powodu wiele rodzin zastanawia się, czy warto oszczędzać energię cieplną poprzez elektryczne źródła ogrzewania. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb gospodarstwa domowego, jednak takie alternatywy w wielu przypadkach będą skuteczne.
Bezwęglowe źródła ogrzewania warte uwagi:
- grzejniki olejowe – taki rodzaj urządzenia cechuje się gabarytami zbliżonymi do standardowych grzejników. Grzejnik olejowy nagrzewa olej w urządzeniu do odpowiedniej temperatury, po czym przestaje pobierać prąd. Wznowienie poboru prądu występuje dopiero w momencie, w którym temperatura oleju znacząco spadła. Z racji tego że urządzenie może pełnić swoją funkcję nawet na kilka godzin po odłączeniu od prądu, jest to idealny sposób, aby oszczędzać energię cieplną.
- termowentylatory – mianem termowentylatora określa się lekki, grzejnik elektryczny, który jest łatwy w użytkowaniu i transporcie. Jest to dobra metoda na to, aby dogrzać mieszkanie w razie potrzeby. Zaletą jest rozstrzał cenowy, ponieważ w sklepach internetowych i stacjonarnych znajdują się zarówno urządzenia za kilkadziesiąt złotych, jak i za kilkaset. Dzięki temu zainteresowani będą mogli dobrać rozwiązanie do swojego budżetu.
- grzejniki konwektorowe – ten rodzaj urządzenia jest swojego rodzaju kompromisem. Z jednej strony, taki grzejnik nagrzeje dom najszybciej, z drugiej natomiast pobiera bardzo dużo prądu. Zaletą grzejników konwektorowych jest nowoczesny, modny design, który będzie pasował do wystroju minimalistycznych mieszkań.
- kominki elektryczne – jest to zdecydowanie jedno z droższych rozwiązań, ale cechuje się wyszukaną estetyką i mnogością funkcji. Poza ogrzewaniem domu, elektryczny kominek będzie idealnym elementem wystroju wnętrza. Wbudowane ekrany LED sprawiają, że taka alternatywa często nawet wyglądem jest zbliżona do tradycyjnego kominka.