Program czyste powietrze – dofinansowanie do ocieplenia domu

dotacja na ocieplenie domu

Planem rządzących przy wprowadzeniu dofinansowania do ocieplenia domu była chęć poprawy jakości powietrza. Dla mieszkańców jest to natomiast szansa na poprawę stanu swojego budynku i ograniczenie wydatków związanych z ogrzewaniem. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy ocieplanie budynku ma sens i jak złożyć wniosek o dotację z programu czyste powietrze. Zobacz nasz poradnik: dotacja na ocieplenie domu 2022.

Termomodernizacja – sposób na oszczędności i troska o środowisko

Na wstępie warto jednak zastanowić się nad tym, co to jest termomodernizacja. W przypadku mowy o ocieplaniu domów i innych budynków mamy na myśli szereg zabiegów, które pozwalają stworzyć barierę dla zmian temperatur. Oznacza to, że w ciepłe dni w budynku pozostanie chłodniej, natomiast zimą – cieplej. W praktyce ocieplenie budynku oznacza oszczędności – wydamy mniej pieniędzy na ogrzewanie, niezależnie od sposobu ocieplania domu.

Wiele osób decyduje się na modernizację termiczną swojego domu, ponieważ koszt ten zwróci się po pewnym czasie przez niższe rachunki za ogrzewanie, czy mniejszą ilość zużytego gazu, węgla lub oleju opałowego. Sytuacja ta może być jeszcze bardziej korzystna gdy skorzystasz z programu czyste powietrze.Dotacja na ocieplenie domu pozwoli zrobić to niższym kosztem. Dla wielu osób możliwość otrzymania dotacji pozwoli zrezygnować z konieczności brania kredytu gotówkowego na ocieplenie budynku.

Dotacje na ocieplenie domu w 2022

Skorzystanie z dotacji na ocieplenie domu 2022 i obniżenie kosztów ogrzewania jest tylko jednym z plusów programu czyste powietrze. Równie istotne dla wielu osób jest proekologiczne podejście. Jeżeli dom jest odpowiednio przygotowany pod względem utrzymywania ciepła, zużyjemy mniej energii na jego ogrzewanie. Wprost przekłada się to na troskę o naturę – to rozwiązanie jest naprawdę przyjazne dla środowiska.

Ocieplenie budynku, najlepiej korzystając z dostępnych dotacji, jest więc bardzo dobrym sposobem na zmianę czegoś w swoim życiu i najbliższym otoczeniu. Wiele osób uważa, że przeprowadzanie zmian w środowisku warto zacząć od siebie i dotacja na ocieplenie budynku jak najbardziej wspiera takie podejście.

Dotacje do ocieplenia domu – jak to działa?

Jak działają dotacje do ocieplenia domu? Środki w dużej mierze pozyskiwane są tu z funduszy unijnych. Unia Europejska przykłada bowiem bardzo dużo uwagi do proekologicznych działań – stąd duża dostępność dotacji. Jak duża jest wysokość dotacji? Unia Europejska przekazała Polsce fundusze, a otrzymana z dotacji na ocieplenie budynku kwota  pokrywa pewną część tego działania. Oznacza to, że kwota dotacji jest uzależniona od poniesionych wydatków. Może stanowić nawet do 60% kosztu ocieplenia domu. Dofinansowanie jest przyznawane w ramach programu “Czyste powietrze”.

Oznacza to, że w niektórych sytuacjach właściciele domu zapłacą tylko 40% kosztu ocieplenia domu. Mogą więc sporo zaoszczędzić, a tak mała część nakładów szybko się zwróci w przyszłości.

Program Czyste powietrze – jak dostać dofinansowanie?

Dotacja na ocieplenie domu pochodzi z programu czyste powietrze. Dofinansowanie takie działa w naszym kraju od jesieni 2019 roku. Finansowanie poprawy jakości powietrza jest przewidziane aż do końca 2029 roku – cały program zaplanowano na równe 10 lat. To odpowiednio długi okres, by wiele osób skorzystało z dotacji i ogrzewać swoje domy używając mniejszej ilości energii.

Z dofinansowania mogą skorzystać osoby, które wymieniły piec na nowoczesny i bardziej ekologiczny, ale nie tylko oni.

Pieniądze z tego programu są dysponowane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W celu otrzymania dopłaty do ocieplenia domu trzeba więc skierować się właśnie do tej instytucji.

Jakie wymagania trzeba spełnić do otrzymania dotacji na ocieplenie domu w 2022?

Niestety, nie wszyscy mogą skorzystać z dotacji na ocieplenie domu. Program przewidziany jest bowiem tylko dla właścicieli domów mieszkalnych jednorodzinnych. Prace modernizacyjne mające na celu ocieplenie budynku muszą być też prowadzone na już zamieszkanych domach. Nie można więc skorzystać z dotacji na ocieplenie budynku podczas jego budowy.

Przewidziano też pewien limit dochodu. Jeżeli roczny dochód przekracza 100.000 złotych, inwestor nie może skorzystać z tej dotacji.

Progi dochodowe w dotacji na ocieplenie domu

Jakie są progi dochodowe w dopłatach do ocieplenia budynku? Ustalono dwa poziomy wysokości dofinansowania na ocieplenie domu. Najwyższy próg przeznaczony jest dla domów jednorodzinnych, gdzie wśród mieszkańców dochód miesięczny na głowę nie przekracza 1400 złotych. Osoby samotne mogą natomiast zmieścić się w limicie o 500 zł wyższym – do 1900 zł miesięcznie. Gospodarstwa domowe, w których jest wyższy dochód na głowę mieszkańca, mogą natomiast liczyć na nieco mniejsze kwoty dofinansowania do ocieplenia domu. Jak wygląda to w praktyce w obu przypadkach?

Wyższy poziom dotacji na ocieplenie domu oznacza dopłatę do 60% poniesionych kosztów. Jeżeli mieszkańcy gospodarstwa domowego mają natomiast wyższy dochód na osobę, mogą liczyć na maksymalnie 30% sumy poniesionych wydatków na ocieplenie domu.

Jakie wydatki obejmuje program czyste powietrze 2022?

Co obejmuje dotacja na ocieplenie domu w 2022 roku? W jej ramach można starać się o zwrot kosztów poniesionych w związku z termomodernizacją zewnętrznych przegród budynku.  Najczęściej termomodernizacja polega na montażu ocieplenia budynku od jego zewnętrznej strony. Można to zrobić oczywiście tylko w budynkach, które nie miały wcześniej takiego ocieplenia. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy wymieniamy izolację cieplną budynku na grubszą lub bardziej nowoczesną i efektywną- wtedy taki wydatek także możemy rozliczyć w ramach dotacji.

Można również doliczyć do sumy poniesionych wydatków wymianę okien i drzwi. Szczególnie w starszych budynkach to działanie może przynieść bardzo dobre efekty cieplne. Kwota dotacji na ocieplenie domu może również pokryć inny wydatek – na audyt energetyczny budynku. To takie badanie kamerą termowizyjną często jest pierwszym krokiem pozwalającym “uszczelnić dom” i zadbać o minimalizację strat ciepła.

Wysokość dotacji z programu Czyste powietrze – stawki

W ramach dotacji możemy liczyć na kwotę:

  • do 10.000 złotych – w programie podstawowym
  • do 15.000 złotych – program rozszerzony

Ograniczenie kwoty dotacji pozwala na przyznanie dofinansowania większej liczbie właścicieli domów. Te sumy dotyczą jednak sytuacji, kiedy w domu jednorodzinnym nie doszło do wymiany pieca na nowocześniejszy. Jeśli się tak natomiast stało, kwota dofinansowania może wzrosnąć nawet do 37.000 złotych.

Ulga podatkowa w związku z dociepleniem domu

Dotacja na ocieplenie domu to nie jedyny sposób na odzyskanie części poniesionych wydatków. Właściciele domów, którzy to zrobili mogą też skorzystać z ulgi podatkowej. Ulga termomodernizacyjna jest odliczana z PIT. Możesz odliczyć w ten sposób całą kwotę przeznaczoną na modernizację termiczną – ocieplenie domu.

Okres rozliczenia nie może jednak przekraczać trzech lat od końca roku, kiedy dokonano pierwszego wydatku na cel termomodernizacji budynku. W trakcie trzech lat należy zakończyć proces ocieplenia domu. Zwrot części poniesionych kosztów w ramach ulgi termomodernizacyjnej uzyskasz już od pierwszego roku, gdy ponosisz wydatki. Na zwrot mogą liczyć właściciele domów jednorodzinnych, podobnie jak miało to miejsce w 2021 roku.

Jak dotacja na ocieplenie budynku wpływa na środowisko?

Unia Europejska każdego roku przeznacza sporo środków na zabiegi mające na celu zadbanie o środowisko naturalne. Dotacja na ocieplenie domu pozwoli na ograniczenie ilości emisji szkodliwych substancji do atmosfery, co jest naturalnym produktem ubocznym ogrzewania każdego domu. Dzięki temu dotacja wprost wpływa na poprawę jakości  powietrza w otoczeniu modernizowanego domu. Oczywiście, wpływ takiego działania w przypadku pojedynczego gospodarstwa domowego nie jest znaczący. Jeśli jednak pomnożymy go przez wiele domów, każdy mieszkaniec okolicy będzie mógł cieszyć się czystszym powietrzem.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły