Wprawdzie pożyczki społecznościowe funkcjonują na rynku od kilku lat, to mimo to nadal pozostają pojęciem obcym dla wielu klientów. Nie ma co się dziwić, ponieważ tego typu produkt finansowy nie cieszy się aż tak dużą popularnością w naszym kraju.
Okazuje się, że pożyczki społecznościowe są dobrym wyjściem dla klientów. Ponadto istnieje również opcja pożyczki społecznościowej dla zadłużonych. Sprawdź, czym są pożyczki społecznościowe i czy warto z nich skorzystać.
Pożyczki społecznościowe – czym są?
Pożyczka społecznościowa jest zawierana pomiędzy osobami fizycznymi, bez żadnych pośredników w postaci banków czy instytucji pozabankowych.
Bez wątpienia o wiele bardziej popularne są pożyczki prywatne. Pożyczki prywatne w przeciwieństwie do pożyczek społecznościowych zostają zawierane pomiędzy bliskimi osobami. W przypadku nieuregulowania zaciągniętej kwoty relacje z członkami rodziny mogą ulec pogorszeniu. Ze względu na troskę o relacje z bliskimi warto zastanowić się nad pożyczką społecznościową.
Tak jak już to było wspomniane – pożyczki społecznościowe są zawierane pomiędzy osobami fizycznymi bez pośredników. W praktyce wygląda to tak, że alternatywą dla tych pośredników stają się serwisy internetowe. Jako klient możesz samodzielnie wejść na wybraną platformę pożyczki społecznościowej i zarejestrować się na niej. Wszystko jest na tyle proste oraz przejrzyste w obsłudze, że nie powinieneś mieć żadnych większych problemów. Ale czy warto skorzystać z pożyczek społecznościowych?
Zalety i wady
Sprawdźmy, jakie są najważniejsze zalety oraz wady pożyczki społecznościowej.
ZALETY:
- wymaga minimum formalności,
- oferta dedykowana osobom prywatnym oraz firmom,
- na dowolny cel,
- bez wychodzenia z domu,
- niższe prowizje,
- duża przyznawalność pożyczek,
- możliwość uzyskania pożyczki na wyższą kwotę,
- pożyczka bez pośredników.
WADY
- możliwość oszustwa finansowego,
- brak dokładnych regulacji prawnych,
- w niektórych przypadkach mogą być niższe kwoty pożyczki,
- dodatkowe opłaty, jak na przykład opłata serwisowa.
Pożyczki społecznościowe dla zadłużonych
Podczas ubiegania się o kredyt w banku osoby zadłużone mogą spotykać się z odmową. W takich sytuacjach wiele osób myśli, że jest na straconej pozycji. Na szczęście ratunkiem okazuje się być sektor pożyczkowy. Oczywiście klienci mogą liczyć na różne warianty pożyczek.
Z pewnością posiadanie długów jest nie tylko przykrą sytuacją, ale również ogranicza możliwość starania się o pożyczkę czy kredyt. Pożyczki społecznościowe są dopasowane do potrzeb klienta. W rezultacie osoby zadłużone również mogą starać się o ten typ pożyczki. Pamiętaj, że posiadanie złej historii kredytowej nie przekreśla Twoich szans w ubieganiu się o pożyczkę.
Pożyczki społecznościowe – czy są bezpieczne?
Niewątpliwie największą wadą pożyczek społecznościowych jest to, że nie podlegają dokładnym regulacją prawnym. W związku z tym mogą się one wiązać z pewnym ryzykiem. Jeśli natomiast klient będzie pamiętać o kilku ważnych szczegółach, uniknie ryzyka oszustwa.
O czym trzeba pamiętać? Przede wszystkim umowa pożyczki powinna być przygotowana profesjonalnie, z zachowaniem najważniejszych elementów. Na pewno musi ona zawierać takie informacje jak szczegółowe dane osobiste, kwotę pożyczki, okres jej spłaty, opłaty dodatkowe oraz odsetki za opóźnienie w spłacie. Umowa pożyczki powinna chronić interesy obu stron. Klient także może zatrudnić specjalnego pośrednika, który dokładnie zajmie się procesem wnioskowania o pożyczkę.
Pożyczki społecznościowe – czy warto?
Pożyczka społecznościowa jak prawie każdy produkt finansowy posiada pewne zalety i wady. Największą jej zaletą jest dostępność dla osób fizycznych, która pozwala zaciągnąć pożyczkę bez większych wymogów. Nawet osoby zadłużone mogą starać się o pożyczkę społecznościową.
Reasumując – czy warto? Przede wszystkim zależy to od tego, czego klient oczekuje. Istotnie jakiekolwiek zaciągnięcie zobowiązania jest poważną decyzją, dlatego tym bardziej trzeba to przemyśleć. Bez wątpienia pożyczki społecznościowe są ciekawym produktem, który może zainteresować wielu klientów.