Jednym z warunków uzyskania pożyczki czy kredytu w banku jest sprawdzenie stanu zadłużenia ubiegające się w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli w bazie odnotowane są nasze opóźnienia związane ze spłatą kredytu, bardzo możliwe jest, że trudniej będzie ubiegać się przyznanie kredytu w banku, a także zwiększy się prawdopodobieństwo odrzucenia naszego wniosku. Jednakże istnieje szereg rozwiązań tego problemu, między innymi kredyt i pożyczka z opóźnieniami w BIK. Mimo wszystko należy dokładnie ocenić sytuację i zastanowić się, czy kolejne pożyczki poprawią naszą sytuację finansową, czy przyczynia się do jej dodatkowego pogorszenia.
Ranking kredytów i pożyczek z opóźnieniami w BIK – wrzesień 2024
Super Promocja – prowizja od 0% miesięcznie!
Nowa pożyczka na rynku!
Pożyczka na karcie teraz do 10 000 zł!
Skonsoliduj swoje pożyczki i otrzymaj dodatkową gotówkę!
Kredyt z opóźnieniami w BIK — czym jest i dla kogo?
Kredyt z opóźnieniami w BIK jest propozycją, którą niejednokrotnie określa się „ostatnią deską ratunku”. Nim jednak przejdziemy do dalszego objaśniania tego instrumentu, należy poczynić pewne sprostowanie. Opóźnienia w płatności rat wpisane do BIK powodują, że jakiekolwiek kredyty nie zostaną nam udzielone. Prawidłowa nazwa to „pożyczka dla osób z opóźnieniami w BIK”, ponieważ produkt ten oferują nie banki, a prywatne firmy.
Czym jest więc analizowany przez nas produkt? To specjalna forma wsparcia finansowego przygotowana z myślą o klientach z negatywnymi opiniami w Biurze Informacji Kredytowej. O tego typu pożyczkę ubiegać się mogą osoby w trudnej sytuacji materialnej, zarówno w bankach, jak i instytucjach pozabankowych. Aby wniosek mógł być rozpatrzony należy spełnić kilka warunków formalno-prawnych określonych przez daną instytucję. Oferta dotyczy osób pełnoletnich, posiadających obywatelstwo polskie i aktualny dokument tożsamości (dowód osobisty), a także stałe dochody i miejsce zamieszkania na terenie Polski.
Kiedy mamy większe szanse na uzyskanie pożyczki z opóźnieniami w BIK?
Uzyskanie takiego produktu jest nieco trudniejsze, niż standardowe wnioskowanie o pożyczkę, jednakże nie jest niemożliwe. Aby zwiększyć swoje szanse, warto dostosować się do wymagań banku czy firmy, z którą podejmujemy współpracę. Pierwszym (najczęściej sprawdzanym) czynnikiem wpływającym na przychylność pożyczkodawców jest opóźnienie w spłacie zaległych długów nie dłuższe niż 30 dni po wyznaczonym terminie. W tym przypadku nawet banki mogą „przymknąć oko” na tego typu zaległości, klasyfikując je jako nieistotne.
Kolejnym popularnym wymaganiem jest zgoda na wyższe oprocentowanie udzielonych pożyczek. Jest to niejako „wynagrodzenie dla pożyczkodawcy” – dodatkowy koszt, jaki musimy ponieść, aby wniosek został pozytywnie rozpatrzony. Kolejnym posunięciem korzystnie wpływającym na ogląd sytuacji jest dopisanie współkredytobiorcy lub ustanowienie zabezpieczeń na poszczególnych składnikach majątkowych, np. samochodzie. Tym samym zapewniamy bankowi dodatkowe zabezpieczenie i zwiększamy swoją wiarygodność jako rzetelnego pożyczkobiorcy. Sytuacja z pewnością będzie utrudniona dla osób głęboko zadłużonych — w tym przypadku warto zastanowić się nad specjalną kategorią pożyczek dla zadłużonych z komornikiem.
Banki a opóźnienia w BIK
Każdy bank posiada swoje wewnętrzne ustalenia i regulacje dotyczące rozpatrywania wniosków kredytowych klientów z opóźnieniami w BIK w oparciu o jego czas. Niektóre normy różnią się między bankami, jednakże co do zasady są one dość podobne. Najczęściej jeśli dług został uregulowany do 30 dni po wyznaczonym terminie, nie wystąpi żadne przeciwwskazania do udzielenia kredytu gotówkowego.
Zaległości od 30 do 60 dni
W przypadku gdy opóźnienie wynosi od 30 do 60 dni, klient poddawany jest dokładniejszej i bardziej szczegółowej weryfikacji. Bank może zażyczyć sobie dostarczenia dodatkowych dokumentów, na przykład szczegółowego wyciągu z ostatnich 3 lub 6 miesięcy. Popularną praktyką jest przesłanie wyciągu bankowego potwierdzającego regularność otrzymywania wynagrodzenia za ostatnie 6 lub 12 miesięcy. Warto tutaj zaznaczyć, że przy pożyczce prywatnej nie praktykuje się takiego dosyłania dokumentów – albo pożyczka zostaje udzielona, albo nie.
Zaległości powyżej 90 dni
W najtrudniejszej sytuacji znajdują się osoby lub podmioty, które zalegały lub zalegają ze spłatą powyżej 90 dni. Tak poważne zobowiązania powodują, że uzyskanie kredytu w banku nie będzie możliwe. System prowadzący automatyczną weryfikację scoringową od razu odrzuci nasz wniosek z uwagi na wyjątkowo wysokie ryzyko. Jednakże uzyskanie pożyczki jest możliwe po wskazaniu dokładnych dowodów i przedstawieniu argumentów, które poświadczają, że opóźnienia nie wynikają z winy spłacającego.
Co jeśli bank odrzuci nasz wniosek o kredyt?
W większości przypadków należy jednak pogodzić się, że jeśli przekraczamy termin 90 dni, to bank odrzuci nasz wniosek. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być zwrócenie się do instytucji pozabankowych, które do udzielanych pożyczek podchodzą mniej restrykcyjnie. Nim rozpoczniemy gorączkowe poszukiwania takich ofert, warto zapoznać się z aktualnymi ofertami pożyczek bez BIK. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz wniosek ma szanse na akceptację, ale też że zawieramy umowę na możliwie najkorzystniejszych warunkach.
Pożyczka z opóźnieniami w BIK — wymagane dokumenty
Gdy wniosek o udzielenie pożyczki zostanie rozpatrzony pozytywnie, należy dysponować wymaganymi dokumentami. Niezależnie od tego, jaka jest kwota pożyczanych środków czy okres spłaty, konieczne będzie ich przedłożenie pożyczkodawcy. Podstawową kwestią jest posiadanie przy sobie dowodu osobistego, który jest poświadczeniem tożsamości. Poza dowodem, pożyczkodawca może nas poprosić o przygotowanie także innych informacji takie jak:
- Numer konta bankowego (z którego wykonany zostanie przelew weryfikacyjny i na który zostaną nam przelane środki);
- Numer telefonu (będzie służył do komunikacji z pożyczkodawcą);
- Aktualny adres e-mail (na maila przesłane zostaną wszelkie dokumenty);
Podstawą przyznania każdego kredytu jest posiadanie stałych dochodów. W bankach akceptowane są przychody pochodzące z:
- umowy o pracę;
- umowy cywilnoprawnej (zlecenie, o dzieło);
- emerytury;
- renty;
- umowy najmu;
- kontraktu;
- działalności gospodarczej, w tym współpracy B2B;
- innych świadczeń (np.: 500 plus lub alimentów).
Bez względu na źródło dochodu, warto przygotować się i mieć przy sobie dokument potwierdzający jego ciągłość. Więcej informacji na ten temat znajduje się w naszym tekście odnośnie tego, jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania kredytu gotówkowego?
Zalety pożyczek z opóźnieniami w BIK
Podstawową cechą wpływającą na atrakcyjność tego typu pożyczek jest przede wszystkim możliwość uzyskania ich bez względu na negatywne opinie w BIK-u. Z pewnością do największych zalet uzyskania takich pożyczek należy także szybkość wypłaty, którą możemy uzyskać nawet w ciągu kilkunastu minut, tym samym zyskując potrzebną nam gotówkę. Dowolność finansowania to kolejny benefit – tak uzyskane środki możemy przeznaczyć na dowolny cel, niekoniecznie związany z inwestycjami. Często wnioski są intuicyjne i dobrze zaprojektowane, przez co łatwo wypełnić je osobiście, również online. W przypadku, gdy uda nam się uzyskać potrzebną gotówkę wcześniej, istnieje możliwość szybszej spłaty zaciągniętego długu.
Wady pożyczek z opóźnieniami w BIK
Każdy dodatkowy kredyt lub następna pożyczka to kolejne problemu i zobowiązania. Największym ryzykiem związanym z uzyskaniem pożyczki mimo opóźnienia w BIK-u jest ryzyko dalszego zadłużania się. W momencie, gdy kredytobiorca nie będzie w stanie spłacić kolejnego długu, ponownie zostanie on umieszczony w BIK. Ponadto nie dość, że samo uzyskanie pożyczki jest stosunkowo drogie, to jest ono możliwe tylko w przypadku osób o stałych dochodach. Kolejny kredyt może okazać się idealnym rozwiązaniem złej sytuacji finansowej, ale niestety także może sprawić, że wpadnie się w pętlę zadłużenia.