Kryterium dochodowe pomoc społeczna 2024

Kryterium dochodowe

Kryterium dochodowe jest istotnym czynnikiem, od którego zależy to, czy dana osoba ma szansę na uzyskanie świadczenia od pomocy społecznej. Ze względu na stale zmieniającą się sytuację ekonomiczną w Polsce, cykliczna zmiana wysokości kryteriów dochodowych jest nieunikniona. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, ile wartość ta wynosi obecnie? Postaramy się odpowiedzieć na to, a także na inne pytania, dlatego zapraszamy do dalszej lektury. 

Czym jest kryterium dochodowe MOPS?

Kryterium dochodowe MOPS oznacza górną granicę dochodów, jakie dana osoba może uzyskać w ciągu określonego przedziału czasu, aby mieć możliwość uzyskania świadczenia od Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS). W przypadku osiągania wyższych zarobków, niż te określone przez kryteria dochodowe, w większości przypadków dana osoba nie ma możliwości pobierania świadczenia od pomocy społecznej.

Jakie zasiłki wypłaca MOPS?

  • zasiłek stały
  • zasiłek okresowy
  • zasiłek celowy 
  • zasiłek rodzinny
  • zasiłek pielęgnacyjny

Uwaga: Mimo iż poszczególne świadczenia zależne są od kryterium dochodowego, to nie zawsze będzie to jedyne wymaganie, jakie trzeba spełnić. Aby zapoznać się z pełnymi wymaganiami danego świadczenia warto sprawdzić stronę Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub przeczytać jedną z naszych publikacji na ten temat. 

Zapraszamy także do naszego innego wpisu, poświęconego zasiłkowi stałemu z MOPS: Zasiłek stały z MOPS – ile wynosi? Kto może go uzyskać?

Czym jest dochód? Definicja

Kryterium dochodowe oznacza górną granicę dochodu. Kwestia ta wydaje się dość prosta, jednak wiele osób myli pojęcie dochodu z przychodem, co może prowadzić do nieporozumień i niepoprawnie wypełnionych wniosków. Jest to szczególnie istotna sprawa, ponieważ wiele świadczeń, a nawet pożyczek i kredytów wymaga sporządzenia oświadczenia o dochodach. Jaka jest więc główna różnica między tymi dwoma pojęciami? Jako przychód określamy uzyskaną w danym okresie sumę pieniędzy. Nie jest to jednak miarodajny wskaźnik zamożności, ponieważ przychód nie bierze pod uwagę kosztów jego wypracowania. Inaczej jest w przypadku dochodu, który jest różnicą między przychodem a kosztem jego uzyskania. 

Rozróżniamy dwa rodzaje dochodu:

  • dochód brutto – uzyskany dochód przed pomniejszeniem go o podatki, składki ZUS i obowiązkowe opłaty. 
  • dochód netto – dochód pomniejszony o składki ZUS, podatek dochodowy, i inne obowiązkowe opłaty. W skrócie, jest to suma pieniędzy jaka pozostaje do dyspozycji danej osoby. To ta kwota brana jest pod uwagę, gdy oblicza się kryterium dochodowe.

Jedną z obowiązkowych opłat, która dotyczy niemal każdej osoby pobierającej wynagrodzenie, są składki ZUS. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ich temat, zapraszamy do lektury naszego tekstu: Zobowiązania w ZUS – czym są? Zaległe składki w ZUS.

Ile wynosi kryterium dochodowe MOPS w 2024 roku?

Wyróżniamy kryterium dochodowe dla osoby pozostającej w rodzinie, a także osoby samotnie gospodarującej. Wartość ta jest jednolita bez względu na świadczenie, którego dotyczy. Poniżej przedstawiamy wysokość kryterium dochodowego, która obowiązuje już od 1. stycznia 2022 r. 

Kryterium dochodowe od pomocy społecznej w 2024 roku wynosi:

  • 776 złotych – dla osoby samotnie gospodarującej
  • 600 złotych – dla osoby w rodzinie 
  • 345 złotych dochodu z 1 hektara przeliczeniowego

Dla porównania, wysokość kryterium dochodowego w 2021 roku była mniejsza. Dla osoby samotnie gospodarującej wynosiła bowiem 701 złotych, a dla osoby pozostającej w rodzinie 528 złotych. Kryterium dochodowe z 1 hektara przeliczeniowego w 2021 roku wynosiło 308 złotych. Jak widać, mowa o znacznym wzroście, wynoszącym ponad dziesięć procent. Jest to skutek m.in. zmian gospodarczych i demograficznych, a także inflacji. 

Ile wynoszą świadczenia MOPS w 2024 roku?

Nie tylko wysokość kryterium dochodowego uległa zmianie. Razem z nim, wzrosła wysokość samych świadczeń. Mowa oczywiście o tych świadczeniach, które wypłacane są w formie pieniężnej, czy to za pomocą gotówki, czy też w formie przelewu. Zobaczmy, ile obecnie wynoszą poszczególne kwoty.

Wysokość świadczeń MOPS w 2024 roku:

Wysokości zasiłków nie zmieniły się względem roku 2022. Wynoszą:

  • zasiłek stały – 719 złotych (kwota maksymalna)
  • zasiłek okresowy – 719 złotych (kwota maksymalna)
  • zasiłek celowy – maksymalnie 776 złotych dla osoby samotnie gospodarującej, 600 złotych dla osoby w rodzinie
  • zasiłek rodzinny – jego wysokość uzależniona jest od wieku dziecka:
    •  95 złotych na dziecko do 5 lat
    • 124 złote na dziecko od 5 do 18 lat
    • 135 złotych na dziecko od 18 do 24 lat
  • zasiłek pielęgnacyjny – 215,84 złotych miesięcznie

Zmiany w ustalaniu wysokości zasiłku stałego z MOPS w 2024

Od 2024 roku osoby pobierające zasiłek stały z pomocy społecznej mogą liczyć na korzystną zmianę. Już od 1 stycznia nowe regulacje przewidują wyższą wysokość wypłaty. Zasiłek stały będzie teraz stanowił różnicę między 130% kryterium dochodowego MOPS a dochodem osoby pobierającej zasiłek.

Maksymalna kwota wynosi natomiast 1000 złotych. Minimalnie zasiłek stały wynosi natomiast 100 złotych na miesiąc.

Nie tylko kryterium dochodowe – inne wymagania zasiłków

Kryterium dochodowe to tylko jedno z wymagań, jakie należy spełnić aby otrzymać zasiłek z MOPS. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie warunki należy spełnić, przez co wysyłane wnioski często spotykają się z negatywną decyzją. Aby zapobiec takiej sytuacji, warto poznać wymagania dla konkretnego świadczenia. Poniżej przedstawiamy ich krótki spis. 

Inne wymagania do otrzymania poszczególnych świadczeń w 2024 roku:

  • zasiłek stały – przyznawany jest osobom niezdolnym do pracy z powodu wieku (kobiety powyżej 60. roku życia i mężczyźni powyżej 65. roku życia), lub częściowo niezdolnym do pracy. Dochód danej osoby musi być niższy niż aktualne kryterium dochodowe. 
  • zasiłek okresowy – przysługuje m.in. osobom bezrobotnym, niepełnosprawnym, a także tym, których stan zdrowia nie pozwala na podjęcie się pracy zarobkowej. 
  • zasiłek celowy – może być przyznany jedynie na poszczególny cel. Przykładowo, takie świadczenie wypłacane jest osobom, które nie mają środków na zakup żywności i leków. W niektórych sytuacjach zasiłek celowy wypłaca się osobom poszkodowanym przez wypadek bądź inne zdarzenie niezależne od wnioskującego. 
  • zasiłek rodzinny – przeznaczony jest na pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem dziecka. Z tego powodu wymagane mogą być dokumenty takie jak akt urodzenia danej pociechy. 
  • zasiłek pielęgnacyjny – przysługuje niepełnosprawnym dzieciom, osobom powyżej 75. roku życia, a także osobom po 16. roku życia, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Więcej o zasiłku pielęgnacyjnym przeczytacie w tym wpisie: Zasiłek pielęgnacyjny 2022 – komu przysługuje i ile wynosi?

Kryterium dochodowe pomoc społeczna – często zadawane pytania

Dlaczego kryterium dochodowe wzrasta?

Jest tak, ponieważ poprzez inflację wartość pieniądza maleje. Warto w tym miejscu wspomnieć, że kryterium dochodowe rośnie niewspółmiernie do samej wartości świadczeń. Jest to wynik tego, że zarobki z roku na rok rosną, podczas gdy wartość świadczeń zmienia się jedynie co trzy lata. 

Spełniam kryterium dochodowe, dlaczego nie dostaję zasiłku? 

Kryterium dochodowe to tylko jeden z wymogów. Aby nie tracić czasu na wypełnianie formularzy i dokumentów bez skutku, warto zapoznać się z pełną lista wymagań każdego ze świadczeń. Przykładowo, można to zrobić odwiedzając stronę MOPSu odpowiedniego dla swojego miejsca zamieszkania.

Czy mogę otrzymać zasiłek, jeśli przekraczam kryterium dochodowe?

Niestety, otrzymanie zasiłku nie jest możliwe w przypadku osób, które przekraczają kryterium dochodowe. Jest tak, ponieważ byłoby to nieuczciwe w stosunku do osób, które wykazują o wiele mniejsze dochody. Wyjątkiem są zasiłki bez kryterium dochodowego, takie jak Rodzina 500+.

Źródło

  1. https://poradnikpracownika.pl/-zasilek-staly-zmiany-w-ustalaniu-wysokosci-swiadczenia
Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

6 komentarzy

malwina

Trzeba zaciagnac sie do armii rosyjskiej, bo w Polsce wymorduja nas glodem.

Odpowiedz
Alina

To wszystko to paranoja!Jestem w takiej samej sytuacji tylko ja mam jeszcze alimenta które powodują że nawet żywność nam się nie należy bo pensja wzrosla i przekraczam ich kryterium… pojebowo! Pijakowi dadzą a matce nie pomogą…Kraj patoli… Pojebowo z tym naszym krajem jest!

Odpowiedz
Alina

Jestem w takiej samej sytuacji tylko ja mam jeszcze alimenta które powodują że nawet żywność nam się nie należy bo pensja wzrosla i przekraczam ich kryterium… pojebowo! Pijakowi dadzą a matce nie pomogą…Kraj patoli… Pojebowo z tym naszym krajem jest! .

Odpowiedz
Greenwolf

Ciekawe. Kryterium dochodowe w rodzinie to 600 zł na osobę. czyli w rodzinie 3os- 1800 zł netto. Sama wychowuję dwójkę dzieci i zarabiam najniższą krajową – 2340. Mniej nie mogę zarabiać na etacie bo wzrosła płaca minimalna. To choćby nie wiem co – nie daję rady się załapać To kim są ci najbiedniejsi – wcale nie pracują??

Odpowiedz
Iwona

Ciekawe kto ustala kryterium dochodowe i ciekawe czy przeżył by za te pieniądze w tym czasie jak jest taka inflacja MASAKRA

Odpowiedz
    Karolina

    Będziemy zdychać na stojąco ja nie pracuje mój facet po wylewie ma rentę 900zl mamy czworo dzieci za mieszkanie płacimy trzy tysiące ja pracy nie moge na razie podjąć . A z mopsu dostaliśmy 170zl ,gdzie tu sprawiedliwość a te Dziady kradną za tymi stołkami

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły