Zasiłek pielęgnacyjny 2024 – komu przysługuje i ile wynosi?

zasiłek pielęgnacyjny

Każde państwo ma obowiązek zapewnić wsparcie swoim obywatelom, to finansowe również. Socjal w Polsce realizowany jest głównie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej. Wydają one różnego rodzaju zasiłki, w tym zasiłek pielęgnacyjny. Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny w 2024? Na jakich zasadach jest przyznawany zasiłek i jak można się o niego starać?

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 – informacje

Zasiłek pielęgnacyjny to świadczenie inaczej zwany też dodatkiem pielęgnacyjnym, które wypłaca państwo w ramach prowadzenia polityki socjalnej i prorodzinnej. Należy on do świadczeń opiekuńczych, a udziela się go na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Świadczenie to, jak mówi zapis Ustawy o świadczeniach rodzinnych: „przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji”

Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?

Z racji tego, że jest to dodatek na pokrycie kosztów związanych z opieką, przysługuje on:

 • niepełnosprawnemu dziecku
 • osobom niepełnosprawnym powyżej 16 lat, legitymującego się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, gdy niepełnosprawność zaszła przed 21. rokiem życia. Klasyfikować się będą także osoby, którym ZUS albo KRUS wydają II grupę inwalidzką
 • osobie, która ukończyła 75 lat

Dodatek pielęgnacyjny – kiedy nie przysługuje?

Nie zawsze zasiłek udaje się uzyskać. Urząd odmawia wypłaty świadczenia, gdy niepełnosprawnemu przysługuje dodatek pielęgnacyjny, gdy jego rodzina korzysta już z formy pomocowej zza granicy na jego rzecz oraz w sytuacji przebywania niepełnosprawnego np. w areszcie śledczym, zakładzie poprawczym, czy domu pomocy społecznej.

Świadczenie pielęgnacyjne 2024

Zajmowanie się osobą z niepełnosprawnością, której stan zdrowia nie pozwala na samodzielne funkcjonowanie to praca na pełny etat – 24 godziny na dobę. Wymaga ogromnego zaangażowania, wielu sił i porzucenia jakichkolwiek innych obowiązków czy pracy na rzecz opieki. Najczyściej rodzice czy opiekun musi porzucić swoją pracę, aby zajmować się chorym dzieckiem. Właśnie dla takich osób Państwo przygotowało świadczenie pielęgnacyjne, które mogą otrzymać w przypadku porzucenia pracy na rzecz całodobowej opieki nad osobą z niepełnosprawnością.

Ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne w 2024?

Świadczenie pielęgnacyjne wynosi 2988 zł miesięcznie. Wysokość wypłaty wzrosła od 1 stycznia 2024 roku.

Stypendium socjalne w 2024 roku.

Spora podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego od 2024 roku

Świadczenie pielęgnacyjne jeszcze niedawno wynosiło 2458 zł miesięcznie (od 1 stycznia 2023 roku). Obecnie Minister Rodziny i Polityki Społecznej podniósł wysokość zasiłku pielęgnacyjnego o ponad 500 złotych. Jego Oświadczenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim (M.P. 2023 poz. 1224), a aktualne przepisy już obowiązują. Osoby, którym przysługuje zasiłek, mogą już cieszyć się z wyższej kwoty. Kryteria nie zostały natomiast zmienione.

Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne?

Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezgynacji z pracy lub innego zajęcia zarobkowego przysługuje:

 • rodzicowi – matce lub ojcu
 • opiekunowi dziecka
 • osobie będącą rodziną zastępczą lub spokrewnioną z dzieckiem
 • innym osobom, na których zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ciąży obowiązek alimentacyjny

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby która wymaga opieki nastąpiła przed ukończeniem 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole, nie później niż do ukończenia 25 toku życia.

Jak uzyskać zasiłek pielęgnacyjny na dziecko?

Zasiłek uzyskuje się po złożeniu odpowiedniego wniosku do gminy lub miasta, w zależności od miejsca zamieszkania. Wzór znajdować się będzie w urzędzie lub na stronie ośrodka pomocy społecznej. Będziesz potrzebować przede wszystkim dowód osobisty osoby, na którą ubiegać się będziesz o zasiłek. Niezbędne będzie również orzeczenie o niepełnosprawności wraz z wyznaczonym stopniem lub grupą inwalidzką. Jeśli nie jesteś prawnym opiekunem, zabierz ze sobą upoważnienie, a w przypadku wnioskowania dla dzieci poniżej 16 lat, dołącz skrócony odpis aktu urodzenia.  Istnieje również opcja załatwienia sprawy internetowo poprzez portal Emp@tia.

Ile czeka się na decyzję o wydaniu zasiłku pielęgnacyjnego?

Zwykle wynosi około miesiąc, jeżeli nie jest przeprowadzane szczegółowe postępowanie egzekucyjne. Pamiętaj, że od decyzji, przysługuje Ci odwołanie.

Zasiłki rodzinne i dodatki - na co możemy w tym roku liczyć?

Czym różni się świadczenie pielęgnacyjne od zasiłku pielęgnacyjnego?

Główną różnicą jest to, że świadczenie pielęgnacyjne to całkowita wypłata opiekuna. Dzieje się tak dlatego, że często by opiekować się niepełnosprawną osobą, należy zrezygnować z pracy zarobkowej. Z tego względu państwo zastępuje wypłatę, stałym dochodem zasilającym konto, zwanym świadczeniem pielęgnacyjnym.

Czy komornik może zająć zasiłek pielęgnacyjny?

Z racji tego, że zasiłek pielęgnacyjny należy do świadczeń opiekuńczych, komornik NIE może go zająć. Kodeks cywilny mówi, że nie można zająć go nawet w drodze egzekucji alimentacyjnej i niealimentacyjnej. Więcej na ten temat przeczytasz w tym wpisie o tym czy komornik może zająć zasiłek pielęgnacyjny.

Podsumowanie 

Zasiłek pielęgnacyjny jest świadczeniem wypłacanym przez Państwo raz w miesiącu na osoby niepełnosprawne. Mówimy o dodatku na bieżące wydatki związane z opieką. Świadczenie podlega co 3 lata weryfikacji. O podwyżce mówimy natomiast dopiero wtedy, gdy postanowi tak Minister Rodziny. Przy rosnącej inflacji nie jest to dobra informacja dla świadczeniobiorców, którzy powinni szukać kolejnych dróg pomocowych, by sprostać wielkiej odpowiedzialności, jaką jest opieka nad niepełnosprawną osobą. Od 1 stycznia 2024 roku wysokość świadczenia znacznie wzrosła (o ponad 500 złotych), wynosi dziś niecałe 3000 złotych miesięcznie. Pojawiły się też przepisy umożliwiające jednoczesną pracę zarobkową i pobieranie zasiłku.

Najcześciej zadawane pytania

Ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne w 2024?

Świadczenie pielęgnacyjne wynosi 2988 zł miesięcznie, jednak podlega co rocznej waloryzacji

Czy zasiłek pielęgnacyjny jest wypłacany za wcześniejszy okres?

Zasiłek przyznawany jest od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek o to świadczenie. W niektórych przypadkach, jest jednak możliwość uzyskania wypłaty świadczenia również za poprzednie miesiące.

Ile czasu można pobierać zasiłek pielęgnacyjny?

Okazuje się, że nie określonego czasu pobierania świadczenia, jeżeli orzeczenie o niepełnosprawności zostało wydane na czas nieokreślony. W przeciwnym przypadku jest ten czas limitowany.

Czym różni się świadczenie pielęgnacyjne od zasiłku pielęgnacyjnego?

Świadczenie pielęgnacyjne wypłaca się opiekunowi który porzuca pracę na rzecz opieki nad osobą z niepełnosprawnością. Zasiłek pielęgnacyjny to wypłata dla osoby chorej.

Źródło:

 1. https://www.pit.pl/aktualnosci/swiadczenie-pielegnacyjne-2024-spora-podwyzka-od-przyszlego-roku-1008998
 2. https://www.gov.pl/web/rodzina/swiadczenie-pielegnacyjne-od-1-stycznia-2024-r–nowe-zasady
Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

15 komentarzy

Laura

Wstydu nie macie, inflacja taka wysoka,ceny w górę,a ludzi UVom niepełnosprawnym dajecie tylko 215 z groszami zasiłku pielęgnacyjnego.TO POWINNO BYĆ DAWNO ZREWOLARYZOWANE.

Odpowiedz
Marzena

Syn (22 lata ) od pazdziernika 2019 ma orzeczenie o stopniu niepelnosprawnosci umiarkowane , niepelnosprawnosc datowana jest od wczesnego dziecinstwa dopiero w czerwcu zlozylismy wniosek o przyznanie zasilku pielegnacyjnego ,pytanie nasze czy zostanie on wyrownany czy dopiero od momentu zlozenia wniosku zostanie wyplacany,

Odpowiedz
Ewa

każdy ma swoje problemy i ocenia sytuację według swoich potrzeb. Mam syna i męża niepełnosprawnego, jest ciężko, ale starcza na życie, mieszkanie i niezbędne rzeczy. Staram się doceniać nie oceniać, bo żeby oceniać trzeba samemu coś zrobić na rzecz innych i czegoś takiego doświadczyć. W państwie jak w gospodarstwie domowym nie na wszystko wystarcza i trudno zadowolić każdego. Jednak grupa osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie nie mają łatwo, państwo stanowczo zbyt mało przeznacza środków na przeżycie takich osób, mówię tu o rencie socjalnej i zasiłku pielęgnacyjnym, bez wsparcia rodziny nie da się za tę kwotę przeżyć.

Odpowiedz
  Grazyna

  Jestem po chorobie nowotworowej mam 215 zł pielęgnacyjnego i niezdolność do pracy

  Odpowiedz
Piotr Borowiec

215 złotych i to podwyżka lub nie co 4 lata wstyd, już raz niepełnosprawni czekali na podwyżkę tej jałmużny,bo inaczej nie można tego nazwać To podwyższyli o 31 złotych,31 złotych od 12 lat!!!!to wygląda tak ,że czekacie ,z tą podwyżka tylko dlatego by jak najwięcej osób zmarło i nie doczekało się godnego traktowania przez państwo Osoba niepełnosprawna, naprawdę chciałaby być zdrowa i nie pobierać tego świadczenia,ale nie było jej pisane przez los I należy się jej jak psu buda pomoc od Państwa 215,84 przy tej inflacji WSTYD!!!na mój los w wyborach nieliczcie

Odpowiedz
Barbara

My Polacy musimy czekać na wizytę u specjalisty latami a Ukraińcy są przyjmowani bez kolejek bo oni są pokrzywdzeni i im się wszystko należy a my obywatele Polski musimy pracować od rana do wieczora na tych nierobów.

Odpowiedz
Andrzej

Szanowni Posłowie i strajkujący w Sejmie znowu dacie się ograć jak 2018 r zamiast dodatki z OPS-u miały być waloryzowane co roku jak w ZUS-ie to przystaliście na 4 lata i to do końca nie jest pewne- WSTYD tak będzie i z rentą szkoda czasu i zdrowia.

Odpowiedz
Andrzej

dlaczego z ZUS-u mają 290-pare a MY z OPS-u-215 tym trzeba się zająć .O co walczą w tym sejmie o zaje…..stą rentę której nie dostaną bo nie pozwolą ludzie którzy pracowali i mają po 1000zł

Odpowiedz
Tetiana

To co pani napisała jest absurdalną bzdurą!!!! Najpierw pani wyuczy historije, a potem piszę coś takiego…..

Odpowiedz
Lucyna

Czy to jest tematem

Odpowiedz
Miroslawa

Ile czeka się na decyzję z SKO w Szczecinie bo napisałam odwołanie i dalej nic ?

Odpowiedz
Agata

Zasiłek pielęgnacyjny a dodatek pielęgnacyjny to dwa różne świadczenia wypłacane przez różne instytucje w innych kwotach. Artykuł wprowadza ludzi w błąd.

Odpowiedz
  Tomek

  Za te 215zł przy obecnej inflacji nie wiele można leków kupić szkoda że Państwo Polskie o tym nie pomyślli jak cieżko jest być osoba niepełnosprawną

  Odpowiedz
   Xawery

   Święta racja

   Odpowiedz
   Marek

   jak można waloryzować dodatek co 4 lata?
   I wszyscy siedzą cicho.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły