Odszkodowanie za śmierć babci

odszkodowanie za śmierć babci

Odejście bliskich osób zawsze wiąże się ze sporymi emocjami, stresem, czy koniecznością dopełnienia wielu formalności. Wtedy warto wspomóc się poradnikami, które podpowiedzą, jak postępować. Dziś zajmiemy się kwestią, jaką jest odszkodowanie za śmierć babci. Jak jest otrzymać? Komu przysługuje? Jakie dokumenty należy wtedy przygotować? Zapraszamy do lektury dzisiejszego artykułu.

Czy należy się odszkodowanie po śmierci babci?

W dzisiejszym poradniku postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości. Komu należy się odszkodowanie po śmierci babci? Z niniejszego artykułu dowiesz się też, czy po śmierci babci przysługuje Ci zasiłek pogrzebowy.

Odszkodowanie po śmierci babci

Sporo osób zastanawia się, czy po śmierci babci przysługuje im jakiś rodzaj odszkodowania. To, czy tak będzie, a także w jakiej wysokości jest odszkodowanie za śmierć babci, zależy natomiast od kilku aspektów.

Przede wszystkim, możliwość otrzymania odszkodowanie za śmierć dziadka lub babci może wynikać z posiadania przez nich ubezpieczenia na życie. Wtedy na świadczenie może natomiast liczyć osoba wskazana w takiej polisie jako osoba uposażona. Wysokość wypłaty pieniędzy jest natomiast zawsze uzależniona od sumy ubezpieczenia na życie. Pamiętajmy, że kwota wynikająca z ubezpieczenia na życie posiadanego przez babcię, dziadka, czy inną osobę, dzieli się na liczbę osób uposażonych. Jeśli jesteś jedyną osobą uprawnioną do otrzymania pieniędzy – otrzymasz 100% przysługującej sumy. Jeśli takich osób jest natomiast więcej, kwota zostanie podzielona między nich.

Informacje na temat pieniędzy przysługujących po śmierci danej osoby (np. odszkodowanie po śmierci babci) możemy odnaleźć w testamencie. Zastanawiając się co zrobić z testamentem warto pamiętać o tym, że niekiedy znajdziemy w nim dodatkowe informacje.

Co trzeba wiedzieć na temat ubezpieczenia państwowego?

Czasem również Twoje ubezpieczenie na życie będzie zawierało świadczenie na wypadek członków najbliższej rodziny. W tym wypadku można powiedzieć, że sami decydujemy o tym, jakie będą możliwości otrzymania odszkodowania za śmierć babci, dziadka, rodziców, małżonka, dzieci, czy innych osób. Zwykle reguły obowiązywania polisy są jednak dość jasne – im lepsze warunki (np. wyższa suma ubezpieczenia), tym koszt takiej polisy jest wyższy.

Wypłata zasiłku pogrzebowego po śmierci babci

Polskie przepisy określają wysokość zasiłku pogrzebowego na 4000 złotych. Pieniądze otrzymuje zwykle najbliższy członek rodziny – rodzic, dziecko, czy współmałżonek. Niekiedy osobą, która może otrzymać zasiłek pogrzebowy jest też wnuk.

Nie jest to co prawda odszkodowanie za śmierć babci, ale zasiłek pogrzebowy w kwocie czterech tysięcy pomoże pokryć koszty związane z pogrzebem

Jak otrzymać pieniądze po zmarłym członku rodziny?

Odszkodowanie z ZUS po śmierci bliskiej osoby

Jeśli do śmierci bliskiej osoby doszło z przyczyny związanej z pracą, możliwe jest otrzymanie odszkodowania z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Mówimy natomiast jedynie o śmieci na skutek:

  • wypadku w pracy
  • choroby zawodowej

Takiego odszkodowania za śmierć babci nie otrzymają jednak wnuki. Do świadczenia uprawnione są bowiem jedynie małżonek zmarłej osoby, jej rodzice oraz dzieci. Na liście nie ma wnuków.

Wyjątek stanowi natomiast sytuacja, kiedy wnuk pozostawał pod opieką prawną dziadka lub babci. Dotyczy to natomiast jedynie wnuków niepełnoletnich.

Jak otrzymać odszkodowanie za śmierć dziadka lub babci?

Poza opcją otrzymania zasiłku pogrzebowego, jedyną opcją pozostaje właściwie odszkodowanie związane z posiadanym ubezpieczeniem na życie. Jak otrzymać takie pieniądze i jakie formalności należy spełnić? Przede wszystkim musimy skontaktować się z konkretnym Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Zapewne otrzymamy od nich wniosek o wypłatę świadczenia, a także listę niezbędnych dokumentów. Najczęściej niezbędne będzie przedstawienie odpisu aktu zgonu babci lub dziadka.

Niekiedy ubezpieczenie na życie nie jest “osobną” usługą, a jest powiązane z ubezpieczeniem kredytu lub z OC na samochód. W takiej sytuacji powinniśmy skontaktować się z odpowiednią instytucją, w której babcia lub dziadek opłacali składki. Wypłata ubezpieczenia powinna mieć miejsce w ciągu 30 dni od zgłoszenia śmierci ubezpieczonego.

Problem może się natomiast pojawić, jeśli… nie wiemy, w której firmie było wykupione ubezpieczenie na życie. Wtedy pozostaje nam po prostu poszukiwanie dokumentów, polisy ubezpieczeniowej lub innych przesłanek będących odpowiedzią.

Dwa odszkodowania za śmierć babci – to możliwe

Nie każdy o tym wie, ale po śmierci bliskiej osoby (np. babci, dziadka) możliwe jest otrzymanie więcej, niż jednego świadczenia – odszkodowania. Mówimy bowiem o różnych rodzajach ubezpieczenia, czy też przysługującego po śmierci zasiłku:

  • polisa ubezpieczeniowa na życie (można mieć też więcej, niż jedną)
  • świadczenie z ZUS po śmierci związanej z pracą (tylko, jeśli babcia lub dziadek byli opiekunem prawnym niepełnoletniego wnuka)
  • zasiłek pogrzebowy

Jak dużo pieniędzy z odszkodowania po śmierci babci?

W przypadku ubezpieczenia na życie najważniejsze są dwie kwestie: suma ubezpieczenia, a także liczba osób uprawnionych do odebrania środków z polisy. Załóżmy, że suma ubezpieczenia zmarłego wynosiła 300 tysięcy złotych. Jeśli jesteś jedyną osobą uposażoną – otrzymasz 150.000 złotych, czyli 100% sumy. Gdy były to dwie osoby (i jesteś jedną z nich) – mówimy o podziale 50:50, każdy otrzyma więc po 150.000 złotych.

Kiedy ubezpieczenie na życie może nie działać?

Jest kilka sytuacji, kiedy nawet pomimo śmierci osoby ubezpieczonej, osoby uposażone (uprawnione do otrzymania odszkodowania) nie otrzymają pieniędzy. Pierwsza dotyczy okresu karencji, czyli tego, od kiedy zaczyna obowiązywać ochrona ubezpieczyciela. Zwykle jeśli osoba ubezpieczona umrze na krótko po wykupieniu ubezpieczenia, nie dojdzie do wypłaty. Karencja może wynosić kilka miesięcy, a informacje o niej znajdziemy w warunkach ubezpieczenia – w umowie.

Inną istotną kwestią jest limit ubezpieczenia. Niekiedy osoba zmarła korzystała wcześniej z posiadanego ubezpieczenia. Powody mogły być różne – odszkodowanie w związku z wypadkiem, hospitalizacją, itp. W tej sytuacji suma ubezpieczenia może być pomniejszona o wypłacone już środki.

Ostatnią możliwością jest tzw. wyłączenie odpowiedzialności. Mówimy o nim w sytuacji, między innymi gdy osoba ubezpieczona zataiła przed ubezpieczycielem pewne informacje, np. na temat stanu zdrowia. Zwykle mówimy o wyłączeniu odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego, kiedy ktoś ubezpieczy się na krótko po tym, jak dowie się o poważnej chorobie i nie da o tym znać ubezpieczycielowi.

Dni wolne od pracy po śmierci babci

Pozostając w temacie śmierci babci, warto przypomnieć o możliwości wykorzystania dodatkowych dni wolnych od pracy, czy nauki. W sytuacji śmierci babci lub dziadka (ale też m.in. teściowej, teścia, siostry, brata, osoby pozostającej utrzymaniu pracownika lub pod jego opieką) przysługuje 1 dzień wolny od pracy. W przypadku śmierci rodzica lub dziecka mówimy natomiast o dwóch dniach wolnych.

Dyspozycja na wypadek śmierci - jak działa i co to jest?

Podsumowanie artykułu

Odszkodowanie po śmierci babci babci nie należy się każdemu. Po śmierci bliskiej osoby możemy natomiast skorzystać z dodatkowych funduszy, jeżeli mieliśmy wykupioną odpowiednią polisę, obejmującą także śmierć babci. Pozostałym osobom pozostaje m.in. możliwość skorzystania z zasiłku pogrzebowego. Można go natomiast wykorzystać jeden raz dla danej osoby. O możliwości dodatkowego odszkodowania za śmierć babci mówimy, kiedy osoba zmarła posiadała dodatkowe ubezpieczenie na życie. Wtedy wypłata zależy natomiast od posiadanej polisy – sumy ubezpieczenia i liczby osób uposażonych – uprawnionych do wypłaty.

Najczęściej zadawane pytania

Czy jest odszkodowanie po śmierci babci?

Odszkodowanie po śmierci babci otrzymasz w kilku przypadkach. Zwykle największą sumą jest ta wynikająca z polisy ubezpieczeniowej na życie. (jeśli taka była). Osoba organizująca pochówek zmarłego może też liczyć na zasiłek w wysokości 4000 złotych. Ostatnia możliwość to odszkodowanie z ZUS, które jednak otrzyma tylko wnuk niepełnoletni, a pozostający pod opieką prawną dziadka lub babci. Dotyczy to jednak jedynie śmierci na skutek wypadku w pracy lub choroby zawodowej.

Czy jest zasiłek pogrzebowy po śmierci babci?

Tak, jest możliwość otrzymania zasiłku pogrzebowego w związku ze śmiercią babci. Pamiętajmy jednak, że pieniądze te można otrzymać jeden raz dla jednego zmarłego, są dedykowane organizacji pogrzebu.

Kiedy wnuki otrzymują odszkodowanie z ZUS po śmierci babci?

Dotyczy to jedynie wnuków pozostających pod prawną opieką babci lub dziadka. ZUS wypłaci jedynie odszkodowanie jedynie osobie niepełnoletniej, gdy śmierć babci lub dziadka nastąpiły w związku z pracą (choroba zawodowa, wypadek przy pracy).

Źródło:

  1. https://votum-sa.pl/wiedza/ekspert-radzi/odszkodowanie-za-smierc-dziadka-komu-sie-nalezy/
  2. https://businessinsider.com.pl/finanse/wiekszy-zasilek-pogrzebowy-w-2024-jak-uzyskac-zwrot-kosztow-pochowku/eb404d3
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły