Rząd Prawa i Sprawiedliwości wpadł na pomysł, aby przekazać wszystkim uczniom czwartych klas laptopy. Program budził mieszane uczucia, ale miał być finansowany ze środków unijnych. Miał być też kontynuowany w kolejnych latach. Po zmianie władzy plany najwyraźniej się jednak zmieniło. Zamiast poprzedniego programu polski rząd planuje natomiast wprowadzić inny – o nazwie Cyfrowy uczeń.
Laptopy dla czwartoklasistów
Ciężko dziś rozstrzygnąć, czy przekazanie laptopów czwartoklasistom miało na celu rzeczywistą pomoc uczniom, czy… poprawę wyniku w wyborach. Data przekazania dzieciom laptopów nie była jednak przypadkowa – kilka tygodni przed październikowymi wyborami do parlamentu w 2023 roku. W związku z tym cały program miał wielu przeciwników. Politycy Prawa i Sprawiedliwości, w tym Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński, przekonywali jednak, że chodzi o spełnienie jednego z “kamieni milowych”. Laptopy dla czwartoklasistów miały więc przybliżyć Polskę do otrzymania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
Program polegał na przekazaniu uczniom idącym w danym roku szkolnym do czwartej klasy laptopów. Otrzymywali je na własność, właściwie bez żadnych warunków. Nie wszyscy, co oczywiste, potrzebowali takiego sprzętu. Potwierdzają to choćby przypadki oddania laptopa do internetowego lombardu. W założeniu, co oczywiste, laptopy miały natomiast służyć do nauki. Wsparcie miało w szczególności dotyczyć dzieci z nieco mniej zamożnych rodzin – nie mających dostępu do laptopa lub komputera. Niestety, mimo całkiem dobrej specyfikacji, na laptopach nie znalazło się oprogramowanie edukacyjne lub inne, pomagające w nauce. Stało się to jednym z zarzutów wobec polityków PiS wprowadzających cały program – Ministra Cyfryzacji i Ministra Edukacji Narodowej (w tamtym czasie był nim Przemysław Czarnek).
Koniec laptopów dla czwartoklasistów
Efektem wyborów przeprowadzonych 15 października 2023 roku okazała się zmiana władzy. Zgodnie z zapowiedziami i wszelkimi prognozami, utworzony następnie rząd Donalda Tuska nie chce kontynuować niektórych pomysłów poprzedników. Wśród nich znalazł się także program laptopów dla czwartoklasistów. Już na początku 2024 roku opinia publiczna przekonała się, że program nie będzie kontynuowany.
Był natomiast ku temu całkiem dobry powód. Chodzi o finansowanie zakupu tysięcy laptopów dla uczniów. Jednym z powodów tej decyzji są zarzuty ze strony Unii Europejskiej. Chodzi o niejasne finansowanie całego przedsięwzięcia. PiS wydał na laptopy pieniądze z polskiego budżetu, zakładając jednak, że zostaną “odzyskane” z finansów otrzymanych z UE. Jak się okazało w praktyce, prawdopodobnie nie będzie to możliwe. Z tego też względu nie będzie tego programu w przyszłości – został oficjalnie zawieszony.
Wygląda więc na to, że program laptop dla ucznia został zrealizowany jedynie raz – w roku szkolnym 2023/2024. Na szczęście jednak w zastępstwie powinien pojawić się inny, podobny program dla uczniów szkół podstawowych.
Nowy program “Cyfrowy uczeń”
Póki co znamy tylko wstępne plany nowego programu. Rząd, ustami Krzysztofa Gawkowskiego (Minister Cyfryzacji) zapowiedział już natomiast zastępstwo dla laptopów dla ucznia. Cyfrowy uczeń ma mieć nieco inne zasady. Przede wszystkim jednak chodzi o “uzdrowienie” rządowego programu i znalezienie dla niego źródła finansowania.
Prawdopodobnie uczniowie nie otrzymają już jednak laptopów na własność. Nie wiadomo nawet, czy będzie to w ogóle komputer typu notebook. W zapowiedziach przedstawicieli władz mowa bowiem o “urządzeniu mobilnym”. W teorii mógłby być to więc również np. tablet.
Kiedy start programu Cyfrowy uczeń?
Kolejne szczegóły dotyczące programu powinny pojawiać się z biegiem czasu. Dziś prawdopodobną datą rozpoczęcia programu “Cyfrowy uczeń” to rok 2025. Być może uwzględnieni będą znów uczniowie, idący do czwartych klas. A co z uczniami, którzy poszli do czwartej klasy w roku szkolnym 2024/2025? Czy zostaną w pewien sposób “zdyskryminowani” lub “zapomniani”? Barbara Nowacka, obecny Minister Finansów, zapewnia, że nie. Być może pierwsza edycja nowego programu obejmie po prostu dwa roczniki.
Ile trzeba wydać pieniędzy na dobrego laptopa w 2024 roku?
Nie każdy uczeń otrzyma “laptop od rządu”. Niekiedy rodzice lub opiekunowie muszą więc po prostu sami zadbać o jego zakup. Ile powinien kosztować laptop, który sprawdzi się w nauce, ale też zabawie, czy kontakcie ze znajomymi i rodziną? Być może jest to pewne uogólnienie, ale każdy laptop jest lepszy, niż jego brak. Nie mając wystarczających funduszy możemy choćby spojrzeć na rynek laptopów używanych. Już za 400-500 złotych możemy tam znaleźć sprzęt wyposażony w dość dobry (choć nie najnowszy) , czterordzeniowy procesor Intel Core i5 (generacja szósta lub nowsza) i 8 lub 16 GB RAM. Do tego szybki i pojemny dysk SSD. Taki sprzęt sprawdza się dość dobrze w pracy biurowej, nada się więc także do nauki, przeglądania Internetu lub oglądania filmów.
Szukając sprzętu nowego, także możemy znaleźć prawdziwe okazje. Już za nieco ponad 1000 złotych kupimy szybki i sprawny laptop, choć w tym budżecie powinien być to tak zwany Chromebook (laptop z systemem operacyjnym ChromeOS zamiast Windowsa). Takie oprogramowanie jest “lekkie” i pozwala względnie niedrogiemu komputerowi być szybkim. Uruchomimy na nim programy biurowe, przeglądarkę internetową, czy platformy z filmami i serialami VOD. System Chromebooka przypomina nieco Androida i jest prosty w obsłudze. Zainstalujemy tam też proste gry i przeróżne aplikacje.
Ile kosztuje Netflix?
Dobry laptop z Windowsem 10 lub 11 to koszt od około 2000 złotych. Podstawowe, tańsze modele mogą nie działać satysfakcjonująco. W cenie powyżej 3500 złotych laptop może uruchomić także gry – nawet te najnowsze (choć nie na najwyższych detalach). Aby było to możliwe, niezbędny jest szybki i nowoczesny procesor, a także dodatkowa karta graficzna. Wtedy laptop pozwoli też na uruchomienie bardziej zaawansowanego oprogramowania – np. do projektowania 3D, montażu filmów lub obróbki dźwięku. Takie możliwości mogą być przydatne, choć raczej w przypadku uczniów szkół średnich lub studentów.
Skąd wziąć pieniądze na laptopa?
Najłatwiej sfinansować zakup laptopa dla dziecka przy pomocy własnych oszczędności. Jeśli jednak nie mamy takich możliwości, wciąż mamy kilka dobrych opcji. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z zakupu na raty 0% w elektromarkecie. Niestety, tylko w teorii to dobre rozwiązanie. Raty co prawda nie są oprocentowane, jesteśmy jednak zdani na wybór sprzętu z aktualnej oferty danego sprzedawcy. Często znajdziemy tam dość nieciekawy sprzęt, do tego w wysokich cenach.
Zdecydowanie lepszym wyborem wydaje się skorzystanie z propozycji typowego sklepu komputerowego. Tam możemy też liczyć na fachowe doradztwo, pomoc przy instalacji oprogramowania, czy dobrą obsługę gwarancyjną.
Aby sfinansować zakup laptopa dla ucznia możemy posiłkować się kredytem gotówkowym. W zależności od aktualnej oferty, w naszym rankingu znajdziesz najkorzystniejszą w danym momencie opcję z niskimi odsetkami. Alternatywą, która skróci czas oczekiwania na decyzję, są natomiast pożyczki przez Internet.
Ranking pożyczek online na raty
Zaletą takich pożyczek pozabankowych są niższe, niż w banku wymagania. Także osoby z gorszą zdolnością kredytową lub bez BIK mogą liczyć tam na otrzymanie pożyczki. Zarówno kredyty, jak i pożyczki pozwolą natomiast na zakup laptopa z dowolnego źródła, także sprzętu używanego.
Kredyt a pożyczka - jakie są różnice?
Podsumowanie artykułu
Podsumowując, obecnie program, na mocy którego czwartoklasiści otrzymywali na własność laptopy, nie jest już kontynuowany. Został zrealizowany tylko jeden raz – w roku szkolnym 2023/2024. Na szczęście na horyzoncie jest już kolejny program – Cyfrowy uczeń. Ma mieć bardziej przejrzyste zasady finansowania, na które dziś nie znalazły się środki w polskim budżecie. Jeżeli potrzebujesz laptopa dla siebie lub dziecka, nie warto jednak czekać, aż dostaniesz go za darmo – na to szansa jest dość mała. Jest wiele możliwości znalezienia optymalnego finansowania zakupu komputera. Na rynku jest natomiast ogromny wybór komputerów. Do podstawowego zastosowania, na przykład do nauki, wystarczający będzie laptop używany, który kupisz za 400-500 złotych.
Najczęściej zadawane pytania
Nie, program laptopów dla czwartoklasistów został zawieszony.
Cyfrowy uczeń ma być następcą programu laptopów dla uczniów czwartej klasy. Ma ruszyć w 2025 roku, obecnie nie znamy jednak jeszcze szczegółów.
Źródło:
- https://www.rp.pl/prawo-dla-ciebie/art39806301-cyfrowy-uczen-zastapi-laptop-dla-ucznia-co-z-czwartoklasistami
- https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-laptop-do-szkoly-ranking/
- https://kadry.infor.pl/wiadomosci/6465008,laptopy-dla-uczniow-od-2025-w-ramach-programu-cyfrowy-uczen.html