Dofinansowanie do gazu 2024. Aktualne informacje

dofinansowanie do gazu

Rosnąca inflacja i tocząca się tuż za naszą wschodnią wojna wpłynęły na ceny wielu produktów i surowców. Musimy mierzyć się między innymi z podwyżkami cen gazu. Na szczęście są pewne formy wsparcia ze strony państwa. W dzisiejszym artykule przedstawimy szereg aktualnych informacji na temat możliwości, jaką jest dofinansowanie do gazu 2024. W tym roku, podobnie jak w 2023, możemy liczyć bowiem na sporą dopłatę. Dzięki niej łatwiej sprostamy zwiększonym wydatkom. Kto może liczyć na dopłaty do gazu? Jaka jest ich wysokość i lista niezbędnych formalności?

Dofinansowanie do gazu 2024

W tym roku mieszkańcy Polski, zarówno osoby indywidualne, jak i przedsiębiorcy, mogą liczyć na kilka form wsparcia. Dofinansowanie do gazu polega na przeniesieniu cen z zeszłego roku, czy możliwości refundacji podatku VAT.

Zamrożone ceny gazu w 2024 roku – dopłaty do gazu

Niektórzy odbiorcy mogą liczyć na możliwość kupna gazu w cenie, jak w 2022 i 2023 roku. W 2024 roku cena za 1 MWh wynosi więc 200 złotych  i 17 groszy. Nowe przepisy wprowadziły taką stawkę przez cały rok – od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 roku. To maksymalna stawka, którą sprzedawca może stosować do rozliczenia z klientem końcowym. 

Kto może kupić gaz w zamrożonej cenie 200,17 zł za 1 MWh? Przepisy wprost wskazują, że dotyczy to wszystkich gospodarstw domowych. Mowa także o odbiorcach będących podmiotami wrażliwymi.

Zwrot VAT za gaz dla gospodarstw, ale z progiem dochodowym

W 2022 roku w ramach tak zwanej tarczy antyinflacyjnej wartość podatku VAT za gaz spadła z 23 do 0%. W 2024 roku gaz objęty jest już standardowym podatkiem VAT w wysokości 23%.  Gospodarstwa domowe, które nie przekroczą określonego progu dochodowego, mogą jednak liczyć na refundację zapłaconego podatku VAT za gaz. Według szacunków możliwość ta dotyczy nawet trzystu tysięcy osób w Polsce.

Progi dochodowe do skorzystania z refundacji VAT:

  • 2100 złotych na osobę dla jednoosobowych gospodarstw domowych
  • 1500 złotych dla gospodarstw domowych wieloosobowych

Otrzymanie refundacji VAT za gaz wymaga złożenia wniosku.

Wniosek o dofinansowanie do gazu ziemnego

Należy wypełnić i przekazać wniosek o refundację VAT za gaz ziemny. Najpierw jednak otrzymujemy fakturę za gaz w 2024 roku i opłacamy ją. Następnie wypełniamy wniosek i przekazujemy go do Urzędu Gminy, wójta, prezydenta miasta lub burmistrza – w zależności od miejsca zamieszkania. Wnioski możemy składać do końca lutego przyszłego roku, albo do 30 dni od otrzymania faktury potwierdzającej dostarczenie nam gazu.

Wzór wniosku znajdziemy na rządowej stronie pod tym adresem: https://bip.mos.gov.pl/energetyka/wzor-wniosku-o-wyplate-refundacji-podatku-vat-za-dostarczone-paliwa-gazowe-w-2023-r/

Do wniosku musimy także dodać następujące dokumenty:

  • umowę łączącą odbiorcę końcowego gazu ziemnego z przedsiębiorstwem energetycznym
  • potwierdzenie zapłaty faktury – np. druk z poczty, czy potwierdzenie przelewu online
  • fakturę za gaz

Nie musimy czekać na decyzję burmistrza, gminy, czy prezydenta. Decyzja jest wymagana jedynie w przypadku odmowy przyznania refundacji VAT za gaz, na przykład jeśli nie spełnimy jednego z warunków.

Czy dopłaty do gaz będą też w 2024 roku?

Obecnie można skorzystać z dofinansowania do zakupu gazu ziemnego lub z zamrożonych cen gazu na mocy rozporządzenia. Jeśli w przyszłym roku mamy skorzystać z podobnej opcji, wymaga to wcześniejszego pojawienia się odpowiednich przepisów lub rozporządzenia.

Podsumowanie artykułu

Rosnące ceny gazu negatywnie wpływają na sytuację finansową wielu Polaków. Możemy jednak skorzystać z kilku form dofinansowania do gazu w 2024 roku. Na mocy rozporządzenia ceny dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych są zamrożone na poziomie tych z zeszłego roku. Gospodarstwa domowe z nieco niższymi przychodami mogą także skorzystać z możliwości refundacji podatku VAT za gaz. Wymagane jest jednak spełnienie kryterium dochodowego – wynosi 2100 złotych dla jednoosobowego gospodarstwa domowego i 1500 złotych na osobę w wieloosobowym gospodarstwie. Mają taką możliwość składamy odpowiedni wniosek do Urzędu Gminy, Prezydenta miasta, Wójta lub Burmistrza, dołączając wymagane dokumenty.

Najczęściej zadawane pytania

Czy jest dopłata do gazu w 2024 roku?

W 2024 odbiorcy końcowi (gospodarstwa domowe, podmioty wrażliwe) mogą skorzystać z zamrożonych na zeszłorocznym poziomie cen gazu ziemnego.

Jaki jest VAT na gaz ziemny w 2024 roku?

W 2022 roku w ramach tarczy antyinflacyjnej VAT obniżono do 0%. W 2023 i 2024 roku VAT na gaz wynosi już standardowe 23%. Gospodarstwa domowe nie przekraczają progu dochodowego mogą jednak teraz ubiegać się o refundację zapłaconego VAT za gaz. Wymagane jest złożenie wniosku.

Źródło

  1. https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/10898,Prezes-URE-zatwierdzil-zmiane-taryfy-PGNiG-Obrot-Detaliczny.html
  2. https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/informacja-na-temat-zamrozenia-cen-gazu-dla-gospodarstw-domowych-w-budynkach-wielolokalowych-wspolnot-i-spoldzielni-mieszkaniowych-w-2023-r
  3. https://www.gov.pl/web/klimat/rzad-wspiera-obywateli-w-zakresie-cen-gazu-i-energii
  4. https://www.infor.pl/twoje-pieniadze/koszty-utrzymania/6407373,nowe-taryfy-taniego-gazu-na-2024-rok-nikt-nie-zaplaci-wiecej-niz-tera.html
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły