Jak oszczędzać w 2024 roku?

jak oszczędzać w 2023

Ostatnie lata przyniosły nam wiele zawirowań zarówno w kwestiach społecznych, jak również gospodarczych. Na własnej skórze odczuwamy wzrosty cen, inflację i coraz trudniejsze zarządzanie domowym budżetem. Umiejętność oszczędzania pieniędzy zapomniana w latach dobrobytu teraz wraca do łask. W jaki sposób zająć się domowymi środkami tak, aby zapewnić sobie komfortowe życie, a jednocześnie mieć szansę na drobne oszczędności. W dzisiejszym artykule postaramy się podpowiedzieć, jak oszczędzać w 2024 roku. Przedstawimy bardziej i mniej znane sposoby oszczędzania. Co ważne, wiele z nich może przynieść niezłe efekty nawet wtedy, jeśli oszczędzający nie zarabia zbyt wiele.

Jak oszczędzać pieniądze?

Zarobki w Polsce nie należą do najwyższych w porównaniu z większością krajów europejskich. Trudno więc się dziwić, że nasi rodacy mają niewielkie możliwości na oszczędności. Nawet ci, którzy zarabiają ponadprzeciętnie na tle reszty społeczeństwa, nie do końca wiedzą, w jaki sposób efektywnie zarządzać swoimi finansami.

Do najprostszych, najbardziej typowych sposobów na oszczędzanie należą konta oszczędnościowe i lokaty terminowe. Najlepsze konta osobiste w polskich bankach posiadają zwykle obie te możliwości. Jak zacząć oszczędzać, gdy jednak nie masz co miesiąc “wolnych środków”? Postaramy się podpowiedzieć w dalszej części tekstu.

Jak rozpocząć oszczędzanie pieniędzy?

Na początek warto określić cel, na jaki będziemy zbierać pieniądze. Sposobem na to, jak oszczędzać skutecznie jest właśnie jasne sprecyzowanie tego celu. Może być to jakiś zakup (nowy samochód, wymarzone wakacje, remont mieszkania). Czasem celem jest uzbieranie określonej kwoty. Na początek warto ustalić łatwo osiągalny cel. Jeżeli możesz odłożyć w każdym miesiącu około 100 złotych, postaraj się zaoszczędzić 1500 zł w ciągu roku.

Pomoże Ci to w lepszym wypracowaniu nawyków i realizacji małych kroków przybliżających nas do sukcesu. Jasno określony cel będzie działał motywująco i pobudzał do działania. Warto swoje plany oszczędnościowe podzielić na mniejsze kategorie. Jedną z nich mogą być plany oddalone w czasie jak np. emerytalne konto oszczędnościowe. Inne natomiast mogą być zdecydowanie bardziej przyziemne i osiągalne szybciej np. zakup związany z naszym hobby. Cele, żeby nie zniknęły nam z oczu i nie zostały zapomniane w wirze codzienności najlepiej spisać. Zapisane cele odręcznie i umieszczone w widocznym miejscu pozwolą dosłownie nie tracić ich z oczu. Będzie to szczególnie istotne w sytuacji, gdy najdzie cię pokusa wydania nieplanowanych pieniędzy.

Ranking kredytów dla młodych osób.

Dobry plan posiada budżet

Aby efektywnie działać na swój cel, spiszmy wszystkie nasze wydatki, opłaty, rachunki i regularne zobowiązania związane z naszym gospodarstwem domowym. W ten sposób zorientujesz się, z jakiego rzędu kosztami musimy liczyć się co miesiąc. Zestawiając to z kwotą przychodu, będziesz mógł realnie zarządzać domowym budżetem. Porównanie kolumny wydatków i wpływów zobrazuje ci, w którym miejscu najwięcej wydajesz, przez co również tracisz, a w którym być może jest szansa na oszczędności. Zarządzanie domowym budżetem można prowadzić na wiele sposobów, począwszy od zwykłej kartki papieru, a skończywszy na rozbudowanych arkuszach kalkulacyjnych. Ważne jest, żeby mieć dostęp do tych informacji w wygodny sposób.

Aby jeszcze lepiej zobrazować sobie plan oszczędzania, zapisz go. Można zrobić to w tradycyjny sposób – na kartce papieru lub w zeszycie. Jeżeli łatwo przychodzi Ci obsługa aplikacji na komputerze lub na smartfon, możesz skorzystać z jednej z nich. Na rynku jest wiele programów – planów oszczędzania. Czasami takie możliwości znajdziesz w swojej e-bankowości lub w aplikacji mobilnej banku. Tam możesz też liczyć na podpowiedzi, jak oszczędzać pieniądze.

Jak oszczędzać? Zacznij od minimalizacji wydatków

W pierwszej kolejności rozpisz wszystkie wydatki, na przykład związane z codziennym utrzymaniem gospodarstwa domowego. Wtedy możesz je dokładnie przeanalizować . Zastanów się, które wydatki są niezbędne, a za które być może przepłacasz. Sprawdź, które z kosztów, ponoszonych możesz zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować. W jaki sposób najlepiej zmniejszać koszty? Można zastosować kilka rozwiązań.

Przeanalizuj swoje wydatki związane z żywieniem. Być może jest szansa na robienie zakupów spożywczych rzadziej, ale kupując większą ilość produktów lub korzystając z promocji, pakietów. W przypadku kosztów związanych z jedzeniem wyeliminuj częste wizyty w lokalach lub zamówienie na wynos. Minimalizowanie kosztów z tego obszaru ma naprawdę szansę realnie wpłynąć na możliwość oszczędności. Zainteresuj się gotowaniem w domu. Może być to nie tylko efektywne, ale i całkiem przyjemne zajęcie. 

Zrezygnuj z częstego kupowania drogich ubrań. Postaw na zaplanowane i racjonalne zakupy. Kupowanie tanich ubrań na przecenach tylko ze względu na ich niską cenę nie tylko niepotrzebnie powiększy twoją szafę, to jeszcze zwyczajnie nadszarpnie twój budżet. Nie wspominając o tym, że takie zakupy są nie ekologiczne. 

Jak oszczędzać na telewizji, Internecie i innych usługach?

Przeanalizuj wszystkie subskrypcje, z których korzystasz i odpowiedz szczerze na pytanie. Czy rzeczywiście używasz ich w takim stopniu, żeby za nie płacić? Ile kosztuje Netflix, inne platformy VOD, a jak często oglądasz tam seriale i filmy? Być może w jednym momencie wystarczy Ci dostęp do jednej z platform? Gdy obejrzysz już wszystkie ciekawe produkcje, możesz zrezygnować z subskrypcji. Wtedy opłać ją w innym serwisie i znów ciesz się sporą ofertą różnych produkcji.

Często ulegamy pokusie wykupienia kolejnego abonamentu na platformie streamingowej, ponieważ dostawcy usług kuszą nas niskimi abonamentami. Realnie jednak w codziennym życiu posiadamy niewiele czasu, aby efektywnie korzystać z tego co proponują nam platformy rozrywkowe. Jeżeli płacimy abonament za dostęp, z którego korzystamy raz w miesiącu, to nawet te kilkanaście złotych oszczędności może przyczynić się do dużego zysku w skali roku. Jeżeli nie pamiętamy jakie zobowiązania regulujemy co miesiąc, bo np. ustawiliśmy polecenie zapłaty, sprawdźmy historię naszego konta.

Sporo zaoszczędzisz, rezygnując z „przyjemności”!

Możemy mocno się zaskoczyć, gdy zobaczymy liczbę zobowiązań, o których zwyczajnie nie pamiętamy. Będąc w tym punkcie, warto zastanowić się ile wydajemy na rozrywkę. Absolutnie nie powinniśmy rezygnować z tej części swojego życia całkowicie, ale warto wprowadzić pewne limity. Ustalmy sami ze sobą, że do kina bądź klubu na drinka idziemy raz w miesiącu.

To samo dotyczy pakietów z dodatkowymi kanałami telewizyjnymi, Internetem, czy telefonem stacjonarnym. Często płacąc za nie w ramach jednego, zbiorczego pakietu, możesz sporo zaoszczędzić. Zastanów się też, czy rzeczywiście potrzebujesz wszystkich usług, za które płacisz. Być może tańszy pakiet będzie sposobem na oszczędności, a przy tym tylko niewielką niedogodnością.

Jak oszczędzać na komunikacji?

Przeanalizujmy koszty ponoszone w związku z transportem. Jeżeli pracujemy w takiej odległości, która pozwala nam na korzystanie z komunikacji miejskiej lub przemieszczanie się rowerem, rozważmy taką opcję. Oszczędności płynące z mniejszego zużycia samochodu to nie tylko koszt benzyny, ale również eksploatacja. Etap oszczędności i analizy naszej sytuacji finansowej może być dla ciebie trudnym i powodować zupełnie naturalny opór. W końcu nikt z nas nie lubi sobie odmawiać i ograniczać życia. Istotne jest jednak wrócenie do celu, który sobie wyznaczyliśmy. Jeżeli jest on dla nas ważny, tym łatwiej będzie nam wprowadzić oszczędności.

Jak oszczędzać na codziennej komunikacji? Jeżeli korzystasz z transportu publicznego, być może zakup karty długoterminowej będzie dobrym wyjściem. W większości polskich miast możemy kupić atrakcyjne cenowo karty półroczne, czy roczne. Na spore zniżki lub nawet darmowe przejazdy, mogą też liczyć m.in. posiadacze Karty Dużej Rodziny.

Dodatkowe źródła dochodu

Jak oszczędzać, gdy nawet mimo ograniczenia wydatków niewiele zostaje w portfelu?  Jeżeli samo zmniejszenie wydatków, po dokładnej analizie domowego budżetu, nie przyniosło zamierzonego efektu zastanów się, czy możesz w jakiś sposób dorobić. Dodatkowe zajęcie w sytuacji, kiedy dysponujesz zarówno czasem, jak i chęciami warto rozważyć, ponieważ może to realnie wpłynąć na polepszenie swojej sytuacji finansowej. Każde dodatkowe pieniądze będziesz mógł realnie przeznaczyć na oszczędności. Już nawet kilkaset złotych miesięcznie w skali roku pozwoli uzbierać pokaźną kwotę.

Jeżeli prowadzisz własną działalność gospodarczą, zastanów się, w jaki sposób możesz pozyskać nowych klientów. Dobrym wyjściem jest decyzja, aby czasami podnieść ceny za niektóre usługi i produkty. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek. Zbyt wygórowane ceny mogą zniechęcić przyszłych i obecnych klientów. Także zbyt wielka liczba klientów może zabrać Ci cały dostępny na prowadzenie firmy czas. Wtedy jakość usług może spaść, co też jest niekorzystne. Jeżeli zdecydujesz się na znalezienie dodatkowego źródła dochodu, możesz skorzystać z wielu rozwiązań. Ostatnie lata pozwoliły na dynamiczny rozwój pracy zdalnej, dzięki czemu wiele firm chętnie powierza wykonywanie niektórych zadań w domowym zaciszu. Można zająć się wprowadzaniem danych do systemu, realizacją ankiet internetowych lub jeżeli posiadasz odpowiednie kompetencje, możesz zajmować się marketingiem internetowym.

Dobrym rozwiązaniem jest poszukanie nieoczywistego źródła dochodu. Nierzadko nawet nasze hobby może przynieść zauważalne zyski!

Dodatkowa praca “po godzinach” sposobem na oszczędności

Obecnie wiele zajęć możesz wykonywać przez Internet, bez wychodzenia ze swojego domu. W zależności od tego, jakie masz umiejętności, możesz więc znaleźć dodatkową pracę dla siebie. Praca przez Internet, drobne naprawy i usługi świadczone w sąsiedztwie – to świetny sposób na to jak dorobić i jak oszczędzać pieniądze.

Być może Twoje dodatkowe zajęcie okaże się na tyle atrakcyjne i zyskowne, że w przyszłości okaże się głównym źródłem utrzymania. Warto więc starać się połączyć pracę z hobby. Przykład? Jeżeli lubisz majsterkować, być może sposobem na dodatkowy zarobek będzie dorywcza naprawa rowerów, zegarków, czy domowych sprzętów. Dziś wiele osób nie ma takich umiejętności lub ze względu na brak czasu chętnie zleci takie usługi osobie trzeciej.

Jak oszczędzać mając długi? Spłać je w pierwszej kolejności

Jeżeli wśród twoich głównych wydatków widnieją różnego rodzaju kredyty bądź pożyczki zastanów się, w jaki sposób możesz realnie jest spłacić. Czasami jesteśmy obciążeni kredytami np. ratalnymi na niewielkie kwoty, które jeżeli zdecydujemy się spłacić w całości, okażą się dla nas korzystniejsze aniżeli te spłacane po kawałku. Pozbycie się choćby jednego zobowiązania z listy długów, pozwoli realnie zaoszczędzić w dłuższej perspektywie. Na pierwszy rzut oka może nie wydawać się to takie oczywiste, ponieważ wiąże się z wydatkiem. A przecież rozmawiamy o oszczędzaniu. Niepotrzebne płacenie odsetek i prowizji, które nakładają na nas banki, obciąża nas jednak co miesiąc dotkliwie.

Kredyt oddłużeniowy.

Decydując się na wzięcie pożyczki na raty lub kredytu gotówkowego, dobrze przemyśl, czy naprawdę ich potrzebujesz. Nie są niczym złym, jeśli rozsądnie wybierzesz ofertę firmy pożyczkowej. Szczególnie polecamy skorzystanie z darmowej chwilówki i pożyczki. To propozycje skierowane do nowych klientów. Jeśli jednak nie potrzebujesz tych pieniędzy na konieczny wydatek, być może lepiej powstrzymać się od zobowiązania.

Automatyczne narzędzia bankowe i rozwiązania, które pomogą oszczędzać

Jeżeli nie chcemy ciągle zajmować się naszymi finansami, sprawdzać wysokości rachunków dobrze ustawić przelewy automatyczne. Wtedy wszystkie transakcje realizują się poza nami, a my nie musimy poświęcać na to czasu. Wśród takich automatycznych przelewów, koniecznym jest ustaleniem kwoty zawsze przelewanej na rachunek oszczędnościowy. Potraktujmy to, jak każde inne zobowiązanie, czy rachunek do zapłacenia. W ten sposób, ustalając limit np. 200 zł nie poczujemy, że musimy się ograniczać i odkładać specjalnie pieniądze.

Dodatkowo wiele banków oferuje ciekawe rozwiązania, które pozwalają zaokrąglać kwoty wykonywanych transakcji i powstałe drobne na nadwyżki w automatyczny sposób przekazywać na rachunek oszczędnościowy. Dla przykładu, jeżeli realizujemy przelew na 25 zł, bank automatycznie z konta pobierze 30 zł. 25 zł pójdzie na realnie wykonywaną transakcję, natomiast 5 zł zostanie automatycznie przekazane na konto oszczędnościowe. Takie drobne kwoty w skali miesiąca mogą pozwolić na uzbieranie całkiem sensownej kwoty. 

Poznając mechanizmy oszczędzania oraz wdrażając je w nasze codzienne życie, z biegiem czasu zaczynamy je traktować jako coś zupełnie zwyczajnego. Stają się naszym nawykiem, więc przestają być też obciążeniem. Powstała w ten sposób poduszka finansowa zabezpieczy nas w przypadku nieprzewidzianych wydatków lub odwrotnie pozwoli na realizację marzeń.

Jak oszczędzać?

Jak oszczędzać w 2024 roku? Podsumowanie

Podsumowując, jak oszczędzać w 2024 roku? Zacznij od ograniczenia swoich wydatków. Czasem dopiero zapisując listę wydatków na kartce, uświadomisz sobie ich rzeczywistą skalę. Zrezygnuj z niektórych, a inne postaraj się ograniczyć.

Gdy uda Ci się wygospodarować trochę wolnych pieniędzy, nie trzymaj ich na koncie. To nie tylko pokusa, aby skorzystać z pieniędzy. Samo przechowywanie środków na koncie osobistym nie sprawia, że powiększysz swoje oszczędności. Warto skorzystać z lokaty oszczędnościowej lub umieścić środki na koncie oszczędnościowym. Osoby, dla których oprocentowanie lokat jest zbyt mało atrakcyjne, mogą zorientować się, w co inwestować w 2024 roku. W zależności od preferencji i dostępnych środków masz wiele możliwości. Od inwestycji w kryptowaluty, przez kupno srebra inwestycyjnego, aż po inwestowanie na giełdzie lub w nieruchomości. Wielu przedsiębiorców wybierze po prostu inwestycje w swoją firmę. Zawsze dobrym wyjściem jest też inwestowanie w swoje umiejętności. Nauka języka, zrobienie kursu lub zdobycie nowej umiejętności mogą zaprocentować w przyszłości. Jeżeli po jakimś czasie dzięki temu zarobisz więcej, inwestycja w siebie okaże się doskonałym wyborem.

Źródło:

  1. https://www.totalmoney.pl/porady/oszczedzanie
  2. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Miej-to-pod-kontrola-Jak-oszczedzac-elastycznie-8637796.html
  3. https://www.bnpparibas.pl/blog/5-sposobow-na-oszczedzanie-pieniedzy
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły