W czasach stale rosnących cen, coraz więcej osób decyduje się na to, aby zainwestować swój kapitał w dobra, które po pewnym czasie można upłynnić z zyskiem. Uwaga najczęściej kieruje się na sprawdzone sposoby lokowania kapitału, które dają w miarę pewną korzyść. Będą to na przykład metale szlachetne, akcje na giełdzie, czy też nieruchomości. Pole do działania na tym się jednak nie kończy, a zainteresowani mogą wykazać się dodatkową inicjatywą, by poszukać innych sposobów na rozsądne odłożenie kapitału. Jakie są nietypowe inwestycje, które mogą przynieść zysk? Sprawdźmy.
Czy warto inwestować w 2024 roku?
Inwestować zawsze warto, chociażby dlatego, aby stworzyć sobie własną poduszkę finansową, dającą nam poczucie stabilności. Spora część osób żyje w błędnym przekonaniu, że inwestycje dostępne są tylko dla tych, którzy dysponują ogromnymi zasobami. Tak naprawdę sukces inwestycji nie jest zależny od jej kwoty – jedyne co się zmieni, to skala zysku.
Typowe inwestycje obejmują między innymi:
- kupowanie i sprzedaż akcji,
- obligacje Skarbu Państwa,
- handel walutami i kryptowalutami,
- zakup nieruchomości: mieszkań, domów jednorodzinnych i gruntów,
- metale i kamienie szlachetne.
Jeżeli jesteście szczególnie zainteresowani inwestowaniem niewielkich sum, to zachęcamy do zapoznania się z naszym osobnym wpisem na ten temat:
W co inwestować małe kwoty? Rozsądne inwestycje za 100, 200, 500 zł
Czy inwestycja zawsze się zwraca?
Inwestycja nie oznacza pewnego zysku i obarczona jest ryzykiem utraty poświęconego kapitału. Do nietypowych i bardziej kosztownych form inwestycji podchodzi się z dużą ostrożnością. Tak naprawdę nie ma jednak znaczenia w co zainwestujemy, ponieważ ryzyko występuje zawsze. Jeżeli chcemy pomnożyć swoje środki bez jakichkolwiek obaw, powinniśmy rozważyć inne rozwiązania, takie jak lokaty i konta oszczędnościowe.
Jakie nietypowe inwestycje mogą przynieść zysk?
Alkohole z górnej półki
Długo leżakujące alkohole uznawane są za lepsze (nawet jeżeli nie w każdym przypadku jest to prawdą), toteż nie dziwi fakt, iż część osób upatruje w nich długoterminowej inwestycji. Dotyczy to przede wszystkim wina, w przypadku którego długie leżakowanie w odpowiednich warunkach może wpływać na jego smak i aromat.
Ta nietypowa inwestycja ma swoje zalety: niska konkurencja (inwestowanie w alkohole to nadal dość niszowa dziedzina) i rynek nastawiony na wzrost cen z czasem. Przeszkodą mogą natomiast okazać się czynniki takie jak problemy z transportem, konieczność posługiwania się językami obcymi, czy też wymóg z korzystania usług pośredników, aby sfinalizować poszczególne transakcje.
Klocki LEGO i inne rodzaje zabawek
W oczach dorosłych klocki LEGO, figurki akcji czy też samochodziki Hot Wheels nie będa miały zbyt dużej wartości inwestycyjnej. Prawda jest natomiast taka, że każda z wymienionych rzeczy może być dobrym sposobem na nietypowe inwestycje. Dotyczy to przede wszystkim duńskich klocków, których ceny na rynku wtórnym potrafią zaskoczyć.
Tak jak w przypadku innych metod lokowania środków, tak i tutaj kluczem do sukcesu będzie cierpliwość. Na wartości zyskują przede wszystkim te zestawy klocków i zabawki, które zostały już wycofane z produkcji. Warto udać się do swojej piwnicy w poszukiwaniu pamiątek z dzieciństwa – może okazać się, że mamy w posiadaniu prawdziwego białego kruka. Inni zainteresowani, szczególnie gdy patrzą na całość przez pryzmat nostalgii, mogą zaoferować za nie niemałą sumę.
Kolekcjonerskie monety i banknoty
Inwestowanie w kolekcjonerską walutę fizyczną opłaca się z wielu powodów. Po pierwsze, wartość samą w sobie stanowią materiały, z których produkuje się banknoty i monety. Najczęściej jest to złoto, srebro, platyna, a czasem również miedź. Drugim powodem jest fakt, iż są to przedmioty typowo kolekcjonerskie, wypuszczane w niskim nakładzie i sprzedawane przez ograniczony czas.
Można uniknąć ryzyka trafienia na podrobioną monetę, kupując jedynie u sprawdzonych źródeł, np. od banku centralnego, mennicy, czy też oficjalnego sklepu internetowego współpracującego z tymi podmiotami. Nie trzeba więc posiadać żadnej specjalistycznej wiedzy ani śledzić nowości w dziedzinie unikalnych monet. Tak wygodny rodzaj inwestycji z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy nie chcą podejmować wielu dodatkowych działań.
Plansze komiksowe
Na samym początku należy wyjaśnić, że plansze komiksowe i komiksy nie są tym samym. Te pierwsze są oryginalnymi rysunkami, które stworzone zostały ręcznie przez artystów. To one stanowią “bazę” całości, gdyż dopiero po obróbce komputerowej trafiają do druku, a następnie w ręce tysięcy czytelników na całym świecie. Ze względu na niepowtarzalność komiksowych plansz i ich kontekst kulturowy, stanowią one dobry materiał do zainwestowania środków.
Szczególny potencjał na zarobek ma zakup plansz komiksowych największych wydawnictw, takich jak Marvel Comics i DC Comics, które zaistniały w świadomości masowego odbiorcy. Same komiksy spod tych szyldów również można spieniężyć z sukcesem, ale wymaga to znacznie większej cierpliwości – poszczególne zeszyty zyskują na wartości dopiero po kilku dekadach.
Fotografia
Tak, jak ręcznie wykonane plansze komiksów okazują się niebywale wartościowe, tak i zakup fotografi również ma szansę inwestycyjnego powodzenia. Nietypowe inwestycje tego rodzaju są jednak dość trudne i wymagana jest spora wiedza.
Przede wszystkim, nie każde zdjęcie jest wartościowe samo w sobie. Konieczne będzie rozeznanie się w znanych nazwiskach, zasadach fotografii, czy też nawet historii tej dziedziny sztuki, aby efektywnie zainwestować. Ponadto, inwestujący musi wykazać się sporą inicjatywą – nie wszystkie informacje są łatwo dostępne. Często konieczne będzie sięganie po literaturę branżową, chodzenie na wystawy i zapoznanie się z ludźmi zafascynowanymi tą dziedziną.
Dzieła sztuki – obrazy i rzeźby
Mogłoby się wydawać, że inwestowanie w sztukę ma bardzo wysoki próg wejścia – co chwila słyszy się przecież, że jakiś obraz został sprzedany za zawrotną sumę. Tak naprawdę to, o czym słyszymy, to jedynie rezultaty udanych inwestycji. Żeby posiadać dzieło sztuki, stanowiące dobry materiał inwestycyjny, nie musimy pozbywać się całego majątku. Zamiast tego możemy, podobnie jak w przypadku fotografii, zdać się na zdobytą wiedzę.
Zakup dzieła należy uzależnić nie tylko od jego cech zewnętrznych, ale również kontekstu, który je otacza. Rozpoznawalność i status artysty, warunki powstania dzieła i jego autentyczność – to tylko niektóre z cech, na które powinno zwracać się szczególną uwagę. Tak jak przy każdym innym rodzaju inwestycji, i tutaj możemy zyskać wiele lub równie wiele stracić.
Dlaczego nietypowe inwestycje to dobry pomysł? Podsumowanie
Nietypowe inwestycje mogą okazać się strzałem w dziesiątkę z wielu powodów. Jednym z nich jest znacznie mniejsza konkurencja niż przy znanych sposobach na inwestowanie. Co więcej, rozpoczęcie przygody z lokowaniem kapitału może okazać się znacznie prostsze. W wielu dziedzinach zamiast przygotowanych oszczędności bardziej liczy się zdobyta wiedza w danym zakresie.
Czy powyższe zalety nietypowych inwestycji oznaczają, że należy odpuścić sobie tradycyjne metody powielania kapitału? Absolutnie nie. Zdywersyfikowanie swojego portfela inwestycyjnego to klucz do sukcesu. Nawet jeżeli jedna inwestycja się nie uda, to zawsze w zanadrzu będziemy mieć opcje zapasowe. Gdy chociaż jedna z nich okaże się sukcesem, to korzyści mogą nawet kilkukrotnie przewyższyć straty.