Karta Dużej Rodziny 2024 – lista partnerów i zniżek.

karta dużej rodziny

Prowadzenie gospodarstwa domowego wiąże się z rozsądnym zarządzaniem środkami finansowymi. Konieczne jest opłacenie czynszu, ewentualnych rat kredytu hipotecznego, zapewnienie wyżywienia, odzieży czy środków higienicznych. Oczywistym jest, że młoda para lub singiel będą mieli niższe wydatki niż rodzina z kilkorgiem dzieci.

Aby gospodarstwa domowe wielodzietne mogły godziwie żyć, powstał program „Karta Dużej Rodziny”. To ciekawy koncept, który pozwala na oszczędność nawet kilku tysięcy złotych! Sprawdź listę zniżek przysługujących osobom posiadającym kartę dużej rodziny.

Czym jest Karta Dużej Rodziny?

To honorowany w całej Polsce program zniżkowy przysługujący każdej rodzinie, która kiedykolwiek miała na utrzymaniu troje dzieci. Karta przyznawana jest niezależnie od dochodów domowników. Idea Karty Dużej Rodziny została zrealizowana w 2014 roku z inicjatywy rządu PO-PSL. Program zrzesza nie tylko instytucje publiczne, ale także prywatne firmy występujące na rynku krajowym. Dzięki KDR możemy ubiegać się o zniżki między innymi w branży spożywczej, rozrywkowej, usługowej, a także transportowej. Obecnie ze zniżek można skorzystać w około 30.000 miejsc na terenie całego kraju.

Kto i jak długo może korzystać z Karty Dużej Rodziny?

Użytkownikiem karty może być każdy zarejestrowany członek rodziny (rodzic, dziecko, macocha lub ojczym), a także rodzina zastępcza, czy rodzinne domy dziecka. Warunkiem jest, by rodzice nie byli pozbawieni władzy rodzicielskiej ani ograniczeni we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej. Karty nie można odsprzedać, nie można przenieść też praw na jej używanie innym osobom.

Program znacznie różnicuje możliwość korzystania z benefitów. Najdłużej, ponieważ dożywotnio, karta przyznawana jest rodzicom. Dzieci mają prawo korzystać ze zniżek do 25 roku życia, pod warunkiem okazania dokumentu poświadczającego kontynuację nauki. Natomiast dzieciom o orzeczonym umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności karta przysługuje bez ograniczeń wiekowych. 

Gdzie złożyć wniosek i jakie dokumenty są potrzebne do wypełnienia go?

W celu uzyskania Karty Dużej Rodziny należy wypełnić trzy formularze znajdujące się na oficjalnej stronie rządu. Są to:

 • wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny;
 • oświadczenie o pełni władz rodzicielskich;
 • oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w szkole lub na studiach (dotyczy dzieci, które ukończyły 18 lat);

By dopełnić wszelkich formalności, potrzebne są dokumenty potwierdzające tożsamość każdej osoby wskazanej we wnioskach. Może to być numer PESEL, dowód osobisty lub paszport.

Dokumenty można złożyć osobiście w odpowiedniej instytucji w gminie (po informacje najlepiej udać się do urzędu gminy lub urzędu miasta) lub przez internet za pomocą państwowego portalu MRPiPS Emp@tia. Decydując się na rejestrację online należy pamiętać, że by jej dokonać wymagane jest posiadanie profilu zaufanego. Jeśli zastanawiasz się czy możesz poprosić o dopełnienie formalności inną osobę sprawdź nasz artykuł, gdzie dowiesz się jak poprawnie wypełnić pełnomocnictwo: Pełnomocnictwo ogólne, szczególne i rodzajowe – informacje? Wzór 

Dlaczego warto ubiegać się o Kartę Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny to niezwykle dobrze i kompleksowo działający program wsparcia finansowego dla wielodzietnych rodzin. Obejmuje niemal wszelkie branże (co roku dołączają kolejni partnerzy strategiczni), a tym samym korzystanie z niego przynosi codzienne profity. Karta Dużej Rodziny przyda się nie tylko na zakupach, ale także podczas podróży, opłacania stałych rachunków czy jako wsparcie edukacji. Dodatkowo, aby zakwalifikować się do programu, należy spełnić nieliczne wymagania, a samo dopełnienie formalności jest proste i intuicyjne dla ubiegającego się. Dzięki programowi w ciągu roku gospodarstwo domowe może zaoszczędzić znaczne kwoty sięgające nawet kilku tysięcy złotych, tym samym zwiększając swoje możliwości finansowe.  

Kiedy są ferie w 2024 roku?

Lista partnerów i zniżek – miejsca i firmy honorujących Kartę Dużej Rodziny

Transport i turystyka

Stacje paliw Orlen

W przypadku tej stacji zniżka wynosi 8 gr na paliwa standardowe i 10 gr dla VERVA. Korzystający z KDR mogą także zakupić produkty z oferty Stop Café i usługi w myjni samochodowej z rabatem 20%.

Stacje paliw Shell 

Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą liczyć na ulgę w wysokości 8 gr na paliwa standardowe i 10 gr na paliwa premium, oraz 20% na konkretne produkty spożywcze.

Stacje paliw Lotos

Proponowane ulgi to 5 gr na paliwa: Lotos On, Lotos LPG, benzynę Lotos i 10 gr na Lotos Dynamic i Lotos Dynamic Diesel oraz rabat 20% na produkty Café Punkt Lotos i w myjniach samochodowych.

PolRegio (Przewozy Regionalne) 

Lokalny przewoźnik przewiduje dwa typy rabatów – przy zakupie jednorazowych biletów wynosi ona 37%, natomiast bilety miesięczne imienne objęte są ulgą 49%.

PKP Intercity 

W Państwowych Kolejach posiadacze Karty Dużej Rodziny uprawnieni są do dwóch rodzajów zniżek:

 • 30% podczas podróży co najmniej 2 osób, 
 • darmowej podróży dzieci do 4 roku życia przy przejazdach drugą klasą.

Powyższe promocje łączą się także z innymi np. uczniowskimi czy studenckimi. 

Koleje Wielkopolskie

Przewoźnik również przewiduje dodatkowe ulgi dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Dorośli mogą skorzystać z:

 • 37% na bilety jednorazowe przy przejazdach drugą klasą,
 • 49% na bilety miesięczne imienne przy przejazdach drugą  klasą.

LOT

Kupującym bilety polskich linii lotniczych, pod warunkiem podróżowania minimum we 2 osoby, również przysługują dodatkowe rabaty.  

Jest to zniżka 10% bezpośrednio od ceny biletów i czasem może łączyć się z innymi promocjami. Kolejną korzyścią jest 50% ulga od usług dodatkowych, takich jak: nadprogramowy bagaż czy rezerwacja miejsca.

Parki Narodowe

Program obejmuje także darmowe wejście dla całej rodziny do wszystkich 20 Polskich Parków Narodowych. W niektórych miejscach możemy liczyć na dodatkowe korzyści w postaci zniżek na wypożyczanie sprzętu (rowery, namioty), bezpłatnych wejść na wystawy stałe czy tańsze pozwolenia na połów ryb.  

Grupa Polskiego Holdingu Hotelowego (PHH)

Posiadacze Karty Dużej Rodziny uprawnieni są do 15% zniżki zarówno na ceny noclegów, jak i na ofertę gastronomiczną hoteli.

Jednakże warunkiem skorzystania z promocji jest bezpośrednia rezerwacja w wybranym obiekcie osobiście, czy też za pomocą maila lub telefonu. 

Spożywcze

Lidl

Podczas każdych zakupów posiadacze Karty Dużej rodziny upoważnieni są do otrzymania 10% rabatu na produkty określane przez firmę, jako te „pierwszej potrzeby” – żywność, produkty dziecięce, artykuły kosmetyczne i chemiczne.

Carrefour

Zniżki w sieci Carrefour realizowane są w postaci bonu rabatowego (e-kuponu) na kolejne zakupy. Sieciówka przewiduje 10% zniżki od kwoty na paragonie, aczkolwiek maksymalnie zniżka może wynosić 30 zł. Oto jak wyliczane są progi upustów:

 • od 50 do 99,99 → e-kupon 5 zł;
 • od 100 do 149,99 → e-kupon 10 zł;
 • od 150 do 199,99 → e-kupon 15 zł;
 • od 200 do 249,99 → e-kupon 20 zł;
 • od 250 do 299,99 → e-kupon 25 zł;
 • powyżej 300 → e-kupon 30 zł;

Lekarze

LUX MED

Placówka przewiduje dla posiadaczy KDR 15% zniżkę na wszelkie usługi medyczne. Ulga obowiązuje także w Szpitalu LUX MED przy ul. Puławskiej w Warszawie.

Dokumenty 

Opłaty paszportowe

Podczas wyrabiania nowego paszportu rodziny zaliczające się do programu KDR mogą liczyć na ulgi w postaci 75% na dokumenty dziecięce i 50% dla dorosłych.

Opłaty za dom

Enea 

Po udaniu się do Biura Obsługi Klienta Enei z Kartą Dużej Rodziny przysługuje prawo do najniższej stawki za prąd, jaką aktualnie proponuje firma. Stała cena obowiązuje od 36 do 42 miesięcy od podpisania umowy. Ponadto produkt nie będzie zawierał opłaty handlowej.

PGNiG

Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny firma oferuje jednorazowe dofinansowanie wynoszące 3000 zł dla gospodarstw domowych decydujących się na wymianę starego pieca na gazowy kocioł kondensacyjny.

Kultura i rozrywka 

Cinema 3D

Raz dziennie na każdy zakupiony bilet w sieci kin Cinema D3 posiadaczowi Karty Dużej Rodziny przysługuje ulga wynosząca 2 zł od regularnej ceny biletu.

Helios 

W kinach Helios również honorowana jest Karta Dużej Rodziny, a zniżki w wysokości 20% możemy otrzymać:

 • na bilet na seans;
 • na napoje z dystrybutora, popcorn oraz nachosy;
 • na kawy z oferty Helios Café; 

Jednakże rabat otrzymamy tylko w wybranych lokalizacjach: 

 • Bydgoszczy;
 • Gdańsku Alfa;
 • Gdańsku Metropolia;
 • Sosnowcu;
 • Szczecinie – CHR Kupiec;
 • Katowicach;
 • Kielcach;
 • Starachowicach.

Multikino

Sieciówka dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oferuje zniżkę na bezpłatne wyrobienie karty „Rodzina do kina”, uprawniającej rodzica do wejścia na dowolny film dla dzieci za cenę biletu ulgowego. Dodatkową korzyścią jest upust w postaci 20% na zakupy w kinowym barze.

Centrum Nauki Experyment w Gdyni i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Odwiedzający oba kompleksy posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą liczyć na promocyjne ceny biletów, zarówno dla najmłodszych, jak i dla starszych. Ceny wyliczane są od aktualnych kwot na stronie każdego z Centrów.

Bankowość i ubezpieczenia 

Credit Agricole 

Karta Dużej Rodziny uprawnia klientów banku Credit Agricole do skorzystania z indywidualnych korzyści przy prowadzeniu konta, lokatach terminowych, kredytach gotówkowych lub mieszkaniowych, a także kartach kredytowych.

Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych 

Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny przewidziane są dwa rodzaje ulg:

 • 30% zniżki na ubezpieczenie mieszkania, gospodarstwa rolnego i  następstw nieszczęśliwych wypadków,
 • 15% zniżki na ubezpieczenia pojazdów będących w posiadaniu rodziny.

Link4

Ubezpieczyciel dla osób objętych programem Karty Dużej Rodziny oferuje szeroką gamę zniżek: 

 • 5% zniżki na ubezpieczenie komunikacyjne OC,
 • 5% zniżki na pakiet OC+AC,
 • 30% zniżki na ubezpieczenie mieszkaniowe OC;
 • 50% zniżki na NNW;
 • 10% zniżki na ubezpieczenia mieszkania i domu;
 • 15% zniżki na ubezpieczenia turystyczne.

Bank Pekao SA

Bank oferuje preferencyjne warunki kredytów i pożyczek, a także rozmaite promocje dotyczące: darmowych kont czy zwrotów za rachunki domowe (nawet do 600 zł). Indywidualnie dobrane promocje powinny zostać zaoferowane w placówkach po okazaniu Karty Dużej Rodziny.

Aviva 

Ubezpieczyciel dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny przewiduje dwa rodzaje zniżek:

 • darmowe ubezpieczenie NNW dla każdego dziecka w wieku do 2 lat. Warunkiem jest wykupienie przez rodzica ubezpieczenia na życie Nowa Perspektywa,
 • 20% zniżki na Pakiet Medyczny „Bądź zdrów” dla całych rodzin.

PZU 

Partner programu Karty Dużej Rodziny oferuje indywidualnie dobrane ulgi na zakup ubezpieczeń: na mieszkanie, na zdrowie, turystycznych oraz na życie.

Zakupy

Świat Książki 

Księgarnia dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny przygotowała specjalną zniżkę 20% obowiązującą na książki, audiobooki, e-booki, artykuły szkole i papiernicze. Z ulgi można skorzystać zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym.

Martes Sport 

Firma oferuje 10% ulgę na wszystkie artykuły sportowe. Przewidziany rabat można zrealizować w sklepie stacjonarnym po okazaniu Karty Dużej Rodziny lub na stronie internetowej po wpisaniu kodu rabatowego „MS4KDR”, a w „uwagach” numeru karty.

Partner AGD RTV

Po okazaniu Karty Dużej Rodziny posiadaczom przysługuje zniżka na całe zakupy w wysokości 5%.

Play

Posiadacze Karty Dużej Rodziny uprawnieni są do skorzystania 5 w cenie 4 po wykupieniu konkretnego pakietu przy zarejestrowaniu 5 numerów. 

Nutricia Polska 

Na stronie www.mamyzakupy.pl Karta Dużej Rodziny uprawnia do zrobienia zakupów z rabatem 5% rabatu na produkty Bobovita, Bebiko czy Bebilon.

Edukacja

Empik School 

W wybranych miastach szkoła językowa przewiduje 10% zniżki od ceny podstawowej kursu dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Oferta dotyczy kursów dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Pełna lista miejsc honorujących Kartę Dużej Rodziny. 

Karta Dużej Rodziny to dynamicznie rozwijający się program, który z każdym dniem zyskuje dodatkowych partnerów. W powyższym artykule wymienieni zostali wybrani partnerzy strategiczni. Na oficjalnej stronie rządu znaleźć można dokładny wykaz wszelkich firm i placówek honorujących KDR. https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/kdr  

Jak sfinansować wyjazd w góry?

Elektroniczna Karta Dużej Rodziny 

Od 9 czerwca 2021 roku wszystkie aktywne Karty Dużej Rodziny dostępne są w formie elektronicznej. Dokumenty wyświetlane są w aplikacji mObywatel, którą każdy może pobrać na telefon lub tableta. Dzięki nowym regulacjom okazanie karty w wersji wyłącznie elektronicznej jest wystarczające we wszystkich placówkach honorujących program, tym samym zwalnia to z obowiązku posiadania przy sobie fizycznego potwierdzenia. Jednakże na prośbę osoby objętej programem, za opłatą w wysokości 10 zł, może zostać wydana normalna karta lub jej duplikat.

Podczas dopełniania formalności czy też korzystania z aplikacji internetowych nie zapominajmy o chronieniu swoich danych osobowych. Jednym z zabezpieczeń jest usługa Chroń Pesel, dowiesz się o niej więcej w naszym artykule –  Usługa CHROŃ PESEL – czym jest i czy warto z niej korzystać? 

Źródło:

 1. https://strefabiznesu.pl/karta-duzej-rodziny-jak-ja-wyrobic-i-komu-przysluguje-oto-lista-znizek-w-2023-roku/ar/c3-17858799
Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły