Skąd wziąć pieniądze na wyjazd na ferie? Kiedy są ferie w 2024 roku?

skąd wziąć pieniądze na ferie

Przerwę  zimową możemy potraktować jak kolejne wakacje. Dzieci mają wtedy dwa tygodnie wolnego od szkoły – to doskonały moment, aby odpocząć, czy spędzić czas ze znajomymi i rodziną. Dni wolne od pracy mają też wtedy między innymi nauczyciele. Nic więc dziwnego, że sporo osób decyduje się na wyjazd właśnie w ferie. Ale skąd wziąć pieniądze na ferie, wyjazd na narty, w góry lub zorganizowaną wycieczkę? Nad tym postaramy się zastanowić właśnie dziś, w poniższym artykule.

Ile kosztuje wyjazd na ferie?

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć, ile pieniędzy na ferie będziemy potrzebować. Wszystko zależy od tego, jak planujemy spędzić ferie. Ogromny wpływ na to, ile wydamy pieniędzy na ferie ma też ilość osób uczestniczących w wyjeździe. Wyjazd zimowy kilkuosobową rodziną może być całkiem drogi, choćby ze względu na większe koszty zakwaterowania i wyżywienia. Niekiedy pewną ulgą finansową mogą być jednak zniżki wynikające z posiadania Karty Dużej Rodziny.

W przypadku sposobów na spędzenie ferii przeznaczonych dla dzieci warto wyróżnić zorganizowane wyjazdy. Obozy narciarskie, wycieczki w góry, czy zimowisko to dobre rozwiązanie, kiedy rodzice nie mają możliwości wspólnego wyjazdu zimowego ze swoją pociechą. Wtedy jednak także musimy się liczyć z całkiem sporymi wydatkami. Zimowe wyjazdy w czasie ferii mogą być droższe, niż w innych terminach. Powód jest jednak całkiem zrozumiały – chodzi oczywiście o większą liczbę chętnych na ferie w tym terminie.

Kiedy są ferie zimowe w 204 roku?

Organizując wyjazd zimowy z dziećmi warto najpierw sprawdzić, kiedy są ferie w danym województwie. Tradycyjnie już Polska została podzielona na kilka grup regionów, które kolejno mają przerwę zimową od nauki w szkole. Ma to na celu rozłożenie dużej liczby zainteresowanych zimowym wyjazdem osób w czasie. Właściciele miejsc noclegowych i przedsiębiorcy inwestujący w kurorty zimowe mogą obsłużyć więcej osób. Każdy więc na tym zyskuje. Przed zaplanowaniem ferii zimowych w 2024 roku warto więc najpierw dokładnie sprawdzić wszystkie terminy. Osoby, które nie są “uzależnione” od dni wolnych w szkole (np. nie mają dzieci) mogą natomiast zdecydować się na wyjazd w innym terminie. To szansa na spore oszczędności i uniknięcie tłocznych szlaków, czy kolejek na stokach narciarskich.

Terminy ferii zimowych w 2024 roku dla poszczególnych województw:

WojewództwoKiedy wypadają ferie zimowe w 2024?
dolnośląskie15-28 stycznia 2024
kujawsko-pomorskie12-25 lutego 2024
lubelskie29 stycznia – 11 lutego 2024
lubuskie12-25 lutego 2024
łódzkie29 stycznia – 11 lutego 2024
małopolskie12-25 lutego 2024
mazowieckie15-28 stycznia 2024
opolskie15-28 stycznia 2024
podkarpackie29 stycznia – 11 lutego 2024
podlaskie22 stycznia – 4 lutego 2024
pomorskie29 stycznia – 11 lutego 2024
śląskie29 stycznia – 11 lutego 2024
świętokrzyskie12-25 lutego 2024
warmińsko-mazurskie22 stycznia – 4 lutego 2024
wielkopolskie12-25 lutego 2024
zachodniopomorskie15-28 stycznia 2024

Ferie zimowe w Polsce trwają więc od 15 stycznia do 25 lutego. Oczywiście, zimowe wyjazdy są też możliwe w innym terminie. Wtedy możemy też liczyć na spore oszczędności.

Jaki jest koszt zorganizowanych wyjazdów dla dzieci?

Organizacją ferii dla dzieci w różnym wieku zajmuje się dziś sporo firm. W związku z tym także ceny są dość zróżnicowane. Najtańsze wyjazdy kosztują około 1200-1500 złotych za jeden tydzień. W tej cenie możemy liczyć na przejazd w góry, nocleg o przyzwoitym standardzie i pełne wyżywienie. W zależności od wybranego wyjazdu na ferie, plan może zakładać wycieczki górskie, jazdę na nartach lub snowboardzie lub inne zajęcia. Ze względu na konieczność transportu lub wynajmu sprzętu oraz zakupu karnetów, wyjazdy narciarskie dla dzieci są zwykle zauważalnie droższe. W tej sytuacji zwykle koszt to od około 1500 złotych w górę.

Do najdroższych zorganizowanych wczasów zimowych dla dzieci należą wyjazdy zagraniczne. Nauka jazdy na nartach w Alpach lub dostęp do najlepszych stoków narciarskich w Europie nierzadko kosztuje od 3.000 złotych za tydzień za osobę. Niestety, chcąc samemu zorganizować podobny wyjazd nie zaoszczędzimy zbyt wiele. Grupowe wyjazdy mogą bowiem liczyć na tańszy przejazd (zwykle autokarem) i zakwaterowanie.

Koszty dojazdu i zakwaterowania

Sporo osób chcąc zaplanować wyjazd na ferie, decyduje się na samodzielną organizację. W tym przypadku musimy wziąć pod uwagę następujące koszty:

  • koszt dojazdu (np. bilety, paliwo, opłata za autostrady, parkingi, przygotowanie pojazdu na zimowy wyjazd)
  • zakwaterowanie
  • wyżywienie
  • wejściówki, np. do atrakcji turystycznych, na stok narciarski

A więc – ile pieniędzy na ferie wydamy? Chcąc zorganizować czas w dość budżetowy sposób, powinniśmy założyć średnio około 200 złotych na jedną osobę dziennie. Jeśli to wyjazd z nartami lub na snowboard – doliczyć do tego minimum 150 złotych dziennie. Oczywiście, taki koszt może oznaczać zakwaterowanie w nieco większej odległości od kurortów zimowych, czy stoków narciarskich 

Ile kosztuje zagraniczny wyjazd na narty w 2024 roku?

Niestety, miłośnicy białego szaleństwa muszą liczyć się z całkiem wysokimi kosztami. Pieniądze na ferie i wyjazd na narty do Czech lub na Słowację będą porównywalne z kwotą, jaką wydamy w Polsce. Jeśli natomiast chcesz wyjechać do Włoch, Austrii czy Francji – koszty będą o wiele wyższe. Same karnety na stok mogą kosztować około 1300-1500 złotych za tydzień. Noclegi i koszt dojazdu również mogą być o wiele droższe, niż w Polsce. Musimy więc zakładać, że wydamy co najmniej 3000 złotych za tydzień za osobę.

Pewnym sposobem na ograniczenie wydatków na wyjazd narciarski może być zmiana terminu. Sam początek lub końcówka sezonu oznaczają mniej pewną pogodę i gorsze przygotowanie stoków, ceny jednak zauważalnie spadają. Aby wydać mniej możemy też “polować” na zorganizowane wycieczki typu “last minute”.

Wakacje na raty - poradnik.

Wyjazd zimowy w ferie, a może w innym terminie?

Ferie zimowe oznaczają często szczyt sezonu w górach i na stokach narciarskich. Wtedy i ceny bywają najwyższe. Część osób jest jednak ograniczona do takiego terminu – to w końcu dni wolne w szkole. Jeśli nie musisz się jednak decydować na zimowe wczasy w tym terminie, polecamy wybrać inny termin.

Skąd wziąć pieniądze na ferie w 2024 roku?

Wiemy już, że za zorganizowane ferie dla dziecka zapłacimy prawdopodobnie 1500-2000 złotych lub więcej. Samodzielna organizacja może oznaczać podobne koszty, a za granicą (wyjazd zimowy w Alpy) – nawet dwukrotnie więcej. Dla czteroosobowej rodziny oznacza to konieczność przygotowania naprawdę sporej ilości pieniędzy na ferie. Wyjazd może kosztować od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych za całą rodzinę.

Przejdźmy więc do tego, skąd wziąć pieniądze na ferie w tym roku. Oczywiście, najłatwiejsze zadanie stoi przed osobami, które mogą sobie pozwolić na taki wydatek. Pozostali muszą natomiast odpowiednio wcześniej pomyśleć o oszczędnościach. Część osób od razu po powrocie z letnich wakacji zaczyna myśleć nad zimowymi wczasami. Warto wtedy rozpocząć odkładanie pieniędzy. Warto też odpowiednio wcześniej poszukać niedrogich noclegów, czy zorganizowanych wycieczek. Nie tylko poznamy dzięki temu aktualne ceny na dany sezon. Możemy też trafić na niejedną promocję, co pozwoli znacznie zredukować koszt wyjazdu.

Jeśli nie udało Ci się odłożyć pieniędzy na taki wyjazd lub nie chcesz ruszać swoich oszczędności, poszukaj innego sposobu finansowania wyjazdu. Na rynku jest wiele kredytów gotówkowych na dowolny cel, pożyczek pozabankowych i innych opcji.

Pożyczki, kredyt, a może karta kredytowa?

Przed wakacjami lub feriami zainteresowanie pożyczkami na raty online zawsze nieco rośnie. Nic dziwnego – sporo osób chce właśnie w ten sposób pokryć część sumy potrzebnej na wyjazd. Jeśli znajdziesz korzystną ofertę, nie przepłacisz. Takie rozwiązanie jest o wiele wygodniejsze od kilkumiesięcznego odkładania pieniędzy. Przed zimowym wyjazdem można też pomyśleć o założeniu karty kredytowej. Poza tym, że pozyskasz tak pieniądze na wyjazd, karta przyda się też na inny sposób. Nierzadko jest wymagana do rezerwacji noclegów za granicą, wynajęcia samochodu lub zakupu biletów lotniczych.

Ile kosztuje wakacyjny wyjazd dla dzieci?

Nie masz pieniędzy? Darmowe ferie mogą być całkiem przyjemne!

Osoby, które nie mają pieniędzy na ferie mogą skorzystać z jednego z kilku sposobów finansowania wyjazdu. Innym wyjściem jest poszukanie naprawdę tanich, a nawet bezpłatnych ferii dla dziecka. Nierzadko taką opcję organizuje szkoła, gmina lub miasto, w którym mieszkacie. Ferie bez pieniędzy zwykle oznaczają zajęcia dla dzieci prowadzone w ciągu dnia – bez noclegów. Sam plan zajęć może być niezwykle atrakcyjny i nierzadko jest podobny do znacznie droższych wycieczek. Na liście znajdziemy m.in. zajęcia sportowe, zwiedzanie, wycieczki piesze, wyjście na lodowisko lub basen i inne atrakcje.

Jak zaplanować niskobudżetowe wakacje?

Kolejny pomysł na budżetowe spędzenie ferii zimowych to postawienie na jednodniowe wycieczki. W tej sytuacji jedynymi kosztami będzie więc cena dojazdu. Wycieczki na wędrówki po pobliskich górach lub zwiedzanie okolicznych zabytków mogą być świetnym sposobem na spędzenie czasu z całą rodziną lub przyjaciółmi. Mając taką możliwość, możemy też rozważyć ferie u rodziny. Dla dzieci wyjazdy do babci i dziadka zawsze są ciekawym przeżyciem i doświadczeniem budującym rodzinne więzy!

Dodatkowe pieniądze na ferie od pracodawcy? To możliwe!

Myśląc o tym, ile pieniędzy potrzebujemy na zimowy wyjazd z rodziną, warto udać się też do pracodawcy. Być może to tam znajdziesz dodatkowe pieniądze na ferie. Nierzadko firmy mają programy wsparcia dla pracowników. Mogą być dostępne zarówno w wakacje (latem), jak i ferie zimowe.

Pracownicy mają szansę na otrzymanie od kilkuset do nawet 2000 złotych. Dofinansowanie wyjazdu na ferie zwykle zależy od zarobków w Twoim miejscu pracy. Środki pochodzą z Zakładowego Funduszu Świadczeń Społecznych.

Podsumowanie artykułu

Podsumowując, wyjazd na wakacje zimą to dla wielu osób spory wydatek. Z roku na rok ceny stale przy tym rosną. Na szczęście mamy kilka źródeł, skąd możemy pozyskać pieniądze na ferie. Jeśli własne oszczędności nie są wystarczające, warto rozważyć kredyt lub pożyczkę. Nie powinniśmy zapominać o możliwości skorzystania z dofinansowania. Dodatkowe pieniądze na ferie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Społecznych każdemu się przydadzą!

Najczęściej zadawane pytania

Skąd wziąć pieniądze na ferie?

Większość osób finansuje zimowe wyjazdy z własnych środków. Można również postarać się o dofinansowanie od pracodawcy. Ostatnią możliwością jest finansowanie poprzez pożyczkę, kredyt, czy kartę kredytową.

Kiedy są ferie zimowe w 2024 roku?

Najbliższe ferie zimowe rozpoczynają się 15 stycznia i potrwają maksymalnie do 25 lutego. Termin zależy od województwa.

Ile trwają ferie zimowe?

W polskich szkołach ferie zimowe to wolne trwające dwa tygodnie.

Źródło:

  1. https://integra-wyjazdy.pl/ile-kosztuje-wyjazd-na-narty/
  2. https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/terminy-ferii-zimowych-w-roku-szkolnym-20232024
  3. https://www.money.pl/gospodarka/dofinansowanie-na-ferie-oto-ile-mozna-dostac-od-pracodawcy-6970754784635456a.html
  4. https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/6403812,dodatkowe-900-zl-na-ferie-dla-dziecka-do-tego-doplata-z-zfss.html
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły