Jak sfinansować wyjazd w góry lub na narty?

Jak sfinansować wyjazd w góry lub na narty?

Myślisz nad zimowym wyjazdem lub krótkim urlopem? Wycieczki w góry lub na narty to sposób na wspaniałe spędzenie czasu, często z przyjaciółmi i rodziną. Niestety, bywają też niezwykle kosztowne. Wśród sporych wydatków warto wspomnieć o zakupie niezbędnego sprzętu, dojeździe, czy zakwaterowaniu. Ceny w sezonie zimowym szybują w kosmos, a wiele osób zastanawia się, jak sfinansować wyjazd na narty. Postaramy się więc ocenić, ile pieniędzy przyda się na zimowy wyjazd w góry. Sprawdzamy też dziś, 

Jak sfinansować wyjazd na narty?

Sporty zimowe i wycieczki w góry to hobby wielu Polek i Polaków. O ile jednodniowe wycieczki i trekking w górach to całkiem niedrogie zajęcia, niekiedy wydatki stają się jednak bardzo duże. Nawet decydując się na weekendowy wyjazd w góry musimy bowiem liczyć się z wysokimi kosztami noclegów, czy wyżywienia. Prawdziwa lista wydatków pojawi się natomiast w momencie, gdy zdecydujemy się na zimowy wyjazd na narty. Wtedy musimy bowiem doliczyć między innymi koszt zakupu lub wynajmu sprzętu narciarskiego, czy dość drogie karnety uprawniające do korzystania ze stoków.

Jeszcze większe wydatki czekają osoby, które chcą wyjechać zimą w góry za granicę. Wycieczki do Czech lub Słowacji mogą nas kosztować tyle, co wyjazd w góry w Polsce. Chcąc natomiast pojechać w Alpy – na przykład na narty – przyda się spora ilość pieniędzy.  Sprawdźmy więc, jak sfinansować wyjazd na narty lub w góry.

Przede wszystkim dobrze zaplanuj budżet

Aby nie wydać zbyt dużo na wycieczkę w góry lub wyjazd na narty, zaplanuj dobrze wszystkie wydatki. Oczywiście, nie przewidzimy ich wszystkich, nie musimy też liczyć każdej złotówki. Podziel budżet na wyjazd na kilka kategorii, aby łatwiej oszacować potrzebną ilość pieniędzy. Największe wydatki związane z wyjazdem na narty to:

 • koszt noclegów
 • koszty dojazdu (np. paliwo, opłaty za autostrady, a nawet konieczność kupna opon zimowych)
 • wyżywienie
 • wejściówki i karnety narciarskie
 • zakup lub wynajem sprzętu narciarskiego, przygotowanie i serwis własnego sprzętu
 • kupno zimowej odzieży, butów, itp.
 • pamiątki, drobne wydatki

Do tak wyliczonej kwoty warto doliczyć co najmniej 20% na nieprzewidziane wydatki. Lepiej w końcu wrócić do domu z pieniędzmi w portfelu, niż pod koniec wyjazdu zobaczyć pustkę na swoim koncie. Oczywiście, nie zawsze poniesiemy wszystkie wydatki z powyższej listy. Niektórzy mają już sprzęt narciarski lub odpowiednią odzież i resztę wyposażenia. Wtedy wydamy mniej.

Przed wyjazdem możemy sprawdzić koszty wielu wydatków – karnetów, noclegów, czy przybliżoną cenę posiłków. Warto przy tym szukać aktualnych informacji – z sezonu na sezon ceny potrafią się znacznie zmienić. Niestety – zwykle po prostu rosną.

Jak inflacja wpływa na ceny i czym właściwie jest?

Noclegi w górach i wyżywienie – na to z pewnością wydasz sporą część budżetu

W sezonie zimowym zakwaterowanie w górach może być dość dużym wydatkiem. Szczególnie w kurortach narciarskich baza noclegowa po prostu pęka w szwach. Nic dziwnego, że właściciele hoteli i pokoi gościnnych stale podnoszą ceny. Jeśli zależy Ci na obniżeniu kosztu zakwaterowania, wybierz mniej popularną miejscowość. Może to być okupione koniecznością codziennego dojazdu do stoku narciarskiego lub do początku trasy naszej wycieczki. Każdy musi wtedy sam ocenić, czy oszczędność czasu jest warta zmarnowania pewnej ilości czasu. Noclegi w górach zwykle kosztują około:

 • do 100 złotych za osobę – nocleg w “pokojach gościnnych” lub wieloosobowym pokoju w hostelu
 • 100-150 złotych za osobę – nocleg w hostelu w pokoju jedno lub dwuosobowym
 • od 150 zł za osobę – hotel
 • od 200 zł za osobę – hotel ze śniadaniem
 • 300-400 złotych i więcej – hotel cztero- lub pięciogwiazdkowy

Wszystko zależy oczywiście od lokalizacji, aktualnej oferty noclegów, czy terminu. W szczycie sezonu nie powinniśmy liczyć na promocje i zniżki. Wtedy raczej powinniśmy martwić się, czy w ogóle znajdziemy jakikolwiek nocleg…

Za obiad we względnie niedrogiej restauracji zapłacimy około 50 złotych za osobę. W górskich kurortach (Zakopane, Karpacz, itp.) może być natomiast ciężko, aby zmieścić się w cenie 100 złotych za osobę. Możemy znacznie obniżyć koszt wyżywienia, przygotowując je samodzielnie. Jeśli mieszkasz w dalszej odległości od najbardziej tłocznych i popularnych miejsc, z pewnością tam znajdziesz też tańsze restauracje. Warto też poszukać opinii w Internecie. Jeśli już mamy zapłacić sporo za posiłek, lepiej uniknąć odgrzewanego lub po prostu niesmacznego jedzenia.

Jak obniżyć koszt dojazdu?

Sporym wydatkiem podczas wyjazdów w góry lub na narty mogą być koszty dojazdu. Jeśli planujesz wycieczkę samochodem, warto “zapełnić” pojazd. Jadąc w cztery lub pięć osób koszty paliwa lub autostrad rozłożą się. Pomyśl jednak, czy w takiej sytuacji w samochodzie będzie wystarczająco komfortowo – to szczególnie istotne podczas długich podróży. Stłoczeni w ciasnym aucie i z bagażami na kolanach możemy nie wspomnieć przyjemnie zimowego wyjazdu… Próbując “upchnąć” do auta jak najwięcej pasażerów (np. jadąc w wspólnie ze znajomymi)  pamiętaj też o ewentualnej potrzebie zapakowania nart. To dość sporych rozmiarów sprzęt i zmieszczenie go we wnętrzu standardowego auta z kompletem pasażerów może okazać się nie lada wyzwaniem. Rozwiązaniem może być użycie bagażnika dachowego. Jeśli taką potrzebę masz sporadycznie – możesz wynająć takie akcesorium na czas wyjazdu.

Koszt paliwa to średnio około 40-60 złotych za 100 kilometrów. Jadąc na narty weź też pod uwagę dystans dzielący Twoje miejsce zakwaterowania od parkingu przy stoku. Sam parking również może być kosztowny. Długa trasa w góry i podróż w zimowych warunkach wymagają też odpowiedniego przygotowania pojazdu. Warto wyposażyć się w zimowe opony, w niektóre miejsca lepiej zabrać też łańcuchy na koła. Warto wydać kilkadziesiąt złotych i przed trasą wykonać przegląd. Tanio zrobimy to w każdej Stacji Kontroli Pojazdów (koszt ok. 20 złotych). Specjalista sprawdzi stan oświetlenia, zawieszenia, układu kierowniczego i hamulców. Warto taki przegląd zrobić odpowiednio wcześniej – w razie wykrycia usterki musisz mieć czas na wyeliminowanie jej.

Koszty podróży w dużej mierze zależą od wybranej destynacji, a także od miejsca zamieszkania. Wyjazd z Gdańska lub z Mazur w polskie góry może być więc całkiem kosztowny. Mieszkańcy południowych regionów Polski zapłacą za dojazd znacznie mniej. Pod tym kątem możemy również wybrać nasz cel podróży. Mieszkańcom Zachodniej Polski znacznie bliżej będzie w Karkonosze, niż w Tatry. Wszystko zależy jednak od Twoich oczekiwań. Wyjazdy zagraniczne, na przykład w Alpy, są najbardziej kosztowne pod względem przejazdów. Do ceny paliwa musimy wtedy doliczyć opłaty za autostradach, szczególnie jadąc przez kilka krajów. Uwaga – w niektórych krajach za granicą wymagane jest dodatkowe wyposażenie samochodu, na przykład kamizelki odblaskowe. Sprawdź to przed podróżą.

Ile kosztują karnety narciarskie i inne atrakcje?

Jeśli myślisz o tym, jak sfinansować wyjazd na narty lub w góry, najpierw dobrze policz koszty. Wśród nich sporą sumę mogą stanowić wejściówki do różnych atrakcji turystycznych oraz karnety na stok narciarski. Cena za karnet dla jednej osoby to od 100 do 200 złotych za dzień. Nieco zaoszczędzimy, kupując bilet kilkudniowy. Od 100 do 200 złotych powinniśmy też doliczyć na mniejsze wydatki, jak zakup gorącej herbaty lub kawy, czy mniejszą przekąskę. Oczywiście, wyjątkowo oszczędne osoby mogą uniknąć takich kosztów, zabierając ze sobą kanapki i termos z ciepłym napojem.

Koszt innych atrakcji zależy od Twojego planu. Wyjazd w góry może być niemalże darmowy, jeśli po prostu wybierasz się na trekking jednym z szlaków. Z drugiej strony niektóre wydatki mogą być naprawdę wysokie. Przykładem niech będzie wymarzona zabawa sylwestrowa w górach – koszt wejściówki to nawet ponad 1000 złotych za osobę!

Jak sfinansować wyjazd w góry lub na narty?

Tygodniowy wyjazd na narty w polskie góry może bez trudu przekroczyć koszt 3.000 złotych. Dla trzyosobowej rodziny może to oznaczać łączny koszt w okolicy 10.000 złotych, co jest nie lada wydatkiem.  Myśląc o zorganizowanym wyjeździe na narty za granicę (np. w Alpy, czy do Czech) również zapłacimy dość dużo. Oczywiście, najłatwiej byłoby finansować wyjazd na zimowy urlop z własnych oszczędności. Jeśli odpowiednio wcześnie o tym pomyślimy, często uda się odłożyć potrzebną sumę. Niekiedy jednak o wiele wygodniejsze jest poszukanie innego sposobu pokrycia tych kosztów. A więc – jak sfinansować wyjazd na narty?

Mamy kilka możliwości – od kredytów gotówkowych w  banku, przez pożyczki pozabankowe, aż po skorzystanie z karty kredytowej. Wszystkie opcje mają swoje zalety i pewne wady. Który sposób finansowania zimowego urlopu wybrać?

Kredyt z banku – na dowolny cel i na dobrych warunkach

Jednym ze sposobów na to, jak sfinansować wyjazd na narty, jest skorzystanie z kredytu. Kredyt na 10000 złotych nie będzie wymagał szczególnie dużej zdolności kredytowej. Najprościej mają klienci danego banku, na przykład mający już konto w tej instytucji. Wtedy możliwe jest wnioskowanie o kredyt bezpośrednio z serwisu transakcyjnego lub przez aplikację mobilną banku. Bank nie powinien robić problemów z wygodnym otrzymaniem kredytu bez wychodzenia z domu. Osoby, które są nowymi klientami danego banku też będą mogli skorzystać z tej opcji, choć nie w każdym banku. Niekiedy niezbędna będzie wizyta w banku.

Kredyty gotówkowe na oświadczenie są sposobem na ominięcie formalności, na przykład dostarczenia zaświadczenia od pracodawcy. Zwykle jednak banki są dość rygorystyczne, jeśli chodzi o badanie zdolności kredytowej. Bardzo ważna jest też dobra historia kredytowa. Bez niej bank nie wyrazi zgody na uruchomienie kredytu lub zaproponuje tylko niewielką kwotę.

Karta kredytowa lub konto z debetem

Równie dobrym sposobem finansowania urlopu w górach będzie skorzystanie z karty kredytowej. Alternatywnie można skorzystać z kredytu odnawialnego w koncie osobistym. Obie opcje najlepiej sprawdzą się jednak w przypadku, jeśli do urlopowego budżetu brakuje Ci stosunkowo niewielkiej kwoty. Jeśli nie spłacisz zadłużenia w miesiąc lub dwa, koszty odsetek mogą być o wiele wyższe, niż w przypadku kredytów gotówkowych. Nie ma tu też opcji spłaty w dogodnych ratach przez dłuższy czas. Karta kredytowa może natomiast bardzo przydać się podczas  rezerwacji noclegów, czy wynajmu samochodu. Może posłużyć jako zastępstwo dla kaucji, co przyda się szczególnie za granicą.

Jak spłacić kartę kredytową?

Pozabankowe pożyczki – sposób na szybki zastrzyk gotówki

Pożyczki online na raty to niezła alternatywa dla kredytów w bankach. Wymagania stawiane klientom są w ich wypadku niewielkie. Całą procedurę wnioskowania przejdziemy też przez Internet, bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz nieco mniejszej kwoty (np. 1-2 tysiące złotych) możesz poszukać oferty darmowej pożyczki lub chwilówki. Wtedy spłacasz jedynie pożyczoną kwotą, co oczywiście jest bardzo atrakcyjną propozycją.

Pożyczki pozabankowe można wykorzystać na dowolny cel, także na zimowy wyjazd. Jak sfinansować wyjazd na narty z taką pożyczką? Po prostu odpowiednio wcześniej złóż wniosek pożyczkowy i poczekaj na przelew z pieniędzmi. Taka możliwość jest dostępna nawet dla osób ze słabszą zdolnością lub słabą historią kredytową. Pożyczki bez zaświadczeń o dochodach mogą być przy tym równie atrakcyjne, jak o wiele trudniejsze do uzyskania kredyty bankowe.

Kredyt lub pożyczka na zimowy urlop – czy to się w ogóle opłaca?

Wiemy już, jak policzyć koszty zimowego wyjazdu w góry lub na narty. Znamy też kilka sposobów na to, jak sfinansować wyjazd na narty.  Odpowiedzmy więc sobie na jeszcze jedno pytanie: czy warto finansować taki wyjazd poprzez pożyczkę lub kredyt? Oczywiście, zadłużanie się z takiego powodu może być przez wiele osób uznane za nierozsądne. Spójrzmy na to jednak z innej strony. Czy jest różnica w odkładaniu po 500 złotych miesięcznie przed wyjazdem i płaceniu 500 złotych przez podobny okres po urlopie zimowym? Nawet, jeśli doliczymy do tego pewne odsetki i inne koszty, całość nie musi okazać się o wiele droższym rozwiązaniem

Dziś naprawdę wiele wydatków finansujemy inaczej, niż z posiadanych oszczędności. Telefony na abonament, samochody w leasingu, czy mieszkanie kupione przy pomocy kredytu hipotecznego. Do takiej listy możemy też dorzucić wakacje na raty. Po prostu znajdź najlepszy sposób na to, jak sfinansować wyjazd na narty lub w góry i ciesz się czasem spędzonym z rodziną lub przyjaciółmi!

Ile kosztują wakacje dla dziecka?

Podsumowanie artykułu – jak sfinansować wyjazd na narty?

Podsumowując, wyjazd w góry lub na narty to koszt od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych za osobę. Wszystko zależy od długości pobytu i tego, z jakich usług będziemy korzystać na miejscu. Tanie wczasy w zimie są możliwe, jeśli znajdziemy niedrogi nocleg i zadbamy o własne wyżywienie. Turystyka piesza w górach to prawdziwa przyjemność i właściwie niemal nic nie kosztuje. W przypadku zimowych wyjazdów na narty koszty będą jednak prawie zawsze wysokie. Na szczęście jest sporo sposobów finansowania takiego urlopu. Możemy skorzystać z własnych oszczędności lub wybrać kredyt albo pożyczkę. Myśląc o tym, jak sfinansować zimowy wyjazd w góry, zacznij od oszacowania potrzebnych kosztów. Odpowiednie przygotowanie pozwoli uniknąć części z nich.

Najczęściej zadawane pytania

Jak sfinansować wyjazd na narty?

Najprościej i najtaniej jest wykorzystać własne oszczędności. Można jednak również znaleźć niedrogi kredyt gotówkowy lub pożyczkę, albo pokryć część kosztów zimowego urlopu kartą kredytową.

Ile kosztuje zimowy wyjazd w góry?

Piesze wycieczki po górach mogą być zupełnie bezpłatne. Jeśli jednak doliczymy koszt dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia – uzbieramy całkiem wysoką sumę. Najdroższe są jednak wyjazdy na narty, szczególnie zagraniczne. Tygodniowy pobyt w Alpach może kosztować kilka tysięcy złotych na osobę.

Jak zmniejszyć koszty wyjazdu na narty?

Jest kilka sposobów na oszczędności. Wybierz nocleg z dala od najbardziej turystycznych miejscowości. Tańsze będzie też własne wyżywienia zamiast korzystania z restauracji. Koszt dojazdu zmniejszysz jadąc jednym samochodem w więcej osób.

Ile kosztują karnety narciarskie 2023?

Ceny karnetów narciarskich w 2023 roku są dość wysokie. Za jeden dzień zapłacimy nawet niemal 300 złotych.

Źródło:

 1. https://integra-wyjazdy.pl/ile-kosztuje-wyjazd-na-narty/
 2. https://www.booking.com/ski/country/at.pl.html
 3. https://serwisy.gazetaprawna.pl/turystyka/artykuly/1100583,narty-w-austrii-ile-to-kosztuje.html
 4. https://stronapodrozy.pl/ile-kosztuja-wakacje-2023-nowe-badania-zdradzaja-ile-wydamy-na-noclegi-w-gorach-i-nad-morzem-gdzie-najtanszy-all-inclusive/ar/c7-17674245
 5. https://forsal.pl/lifestyle/turystyka/artykuly/8634376,ferie-2023-ceny-skipassow-ceny-noclegow.html
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły