Nieoczywiste, dodatkowe źródła dochodu, które pozwolą dostać kredyt gotówkowy

dodatkowe źródło dochodu

Wnioskujesz o kredyt gotówkowy, ale masz problem z akceptacją wniosku przez bank? Być może nie masz wystarczającej zdolności kredytowej. Możesz jednak zmienić ten fakt!  Dziś postaramy się przedstawić Ci możliwości na dodatkowe źródła dochodu. Znajdą się wśród nich nietypowe, nieoczywiste sposoby pozyskania dodatkowych pieniędzy. Zapraszamy zatem do lektury!

Dodatkowe źródło dochodu

Większośc z nas ma jedno główne źródło dochodu. Zwykle pracujemy w oparciu o umowę o pracę, zlecenie czy dzieło. Część osób prowadzi swoją działalność gospodarczą, a niektórzy pobierają środki z emerytury lub renty. Dla niektórych cennym wsparciem są też zasiłki socjalne. Trzeba jednak przyznać, że wysokość zasiłku z MOPS, czy inne tego typu świadczenia mogą nie wystarczyć do zbudowania dobrej zdolności kredytowej.

Z tego względu warto przemyśleć dodatkowe źródło dochodu jako sposób na zwiększenie swoich zarobków. Jest wiele możliwości, aby to zrobić. Postaramy się dziś przybliżyć te mniej oczywiste, które mogą być Ci nieznane.

Bank zawsze wymaga dobrej zdolności kredytowej przy wnioskowaniu o kredyt

Dlaczego banki wymagają stałego źródła dochodu przy wnioskowaniu o kredyt? Odpowiedź na takie pytanie jest dość oczywista. Chodzi o upewnienie się, że klient spłaci zobowiązanie w terminie. Zdecydowanie największa szansa, że tak się stanie, będzie gdy kredytobiorca ma stabilną sytuację finansową. Jeśli chcesz wziąć kredyt gotówkowy na dowolny cel, bank nie ma innego zabezpieczenia, niż Twoje aktualne zarobki i nadzieja na to, że oddasz pożyczoną sumę. Nieco inaczej może być na przykład w przypadku kredytu lub pożyczki hipotecznej. Wtedy nieruchomość może być dla banku dobrym zabezpieczeniem terminowej spłaty.

Bank naj przychylniej patrzy na źródło dochodu, które:

  • jest stałe
  • zapewnia wysokie zarobki
  • ma silną podstawę, jak umowa o pracę na czas nieokreślony
  • otrzymujesz z tego źródła pieniądze już od dłuższego czasu
  • pracodawca to rzetelna firma (np. zatrudniająca wiele osób)
  • pieniądze wpływają na Twoje konto bankowe, możesz wykazać swoje zarobki

Z powyższych względów bank zawsze wymaga od swojego klienta zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu

Jak bank liczy zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to jeden z podstawowych parametrów, jakie bank bierze pod uwagę. Podczas wydawania decyzji o przyznaniu kredytu gotówkowego. Im wyższa kwota kredytu, tym lepszej zdolności wymagają instytucje finansowe. O ile jednak parabanki i instytucje pożyczkowe są tu dość elastyczne, banki zwykle restrykcyjnie podchodzą do potencjalnych klientów.

Są natomiast pewne sposoby na zwiększenie swojej zdolności kredytowej. Zwykle chodzi po prostu o zwiększenie swoich zarobków i ograniczenie wydatków. Wpływ na zdolność mają jednak także takie parametry, jak staż pracy, czy źródło dochodu.

Jakie źródła dochodu akceptują banki?

Aby przejść do bardziej nieoczywistych, dodatkowych źródeł dochodu, zastanówmy się jakie są te najbardziej typowe. Bank zwykle najlepiej patrzy na klientów posiadających dochody z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony. Takie źródło dochodu jest bezpieczne i potwierdza stabilną sytuację wnioskodawcy. Nieco niższe notowania w oczach bankowych analityków mają umowa zlecenie, czy umowy o dzieło. Jeśli natomiast wykażesz, że współpracujesz z daną firmą już od długiego czasu, bank również zaakceptuje takie przychody.

Do banków często trafiają także osoby prowadzące działalność gospodarczą. To dość często spotykani klienci, choć dla banku jest to nieco ryzykowna grupa. Zwykle bank wymaga, aby przychody pochodziły z działalności prowadzonej już przez co najmniej 12 miesięcy, a nawet dłużej. Do wykazania swoich zarobków z własnej firmy można wskazać na księgę przychodów i rozchodów. Dobrym wyjściem jest też pokazanie danych podatkowych (np. jeśli firma nie prowadzi KPiR, np. przedsiębiorca rozlicza się w oparciu o ryczałt).

Nieoczywiste źródła dochodu, dodatkowe źródła dochodu, które pomogą w uzyskaniu kredytu

Poza dość oczywistymi źródłami dochodu, które już wymieniliśmy, banki zaakceptują też inne. Do nieoczywistych źródeł dochodów należą między innymi środki uzyskiwane z wynajmu nieruchomości, czy zarobki za pracę za granicą.

Zarobki zagraniczne

Jeśli pracujesz za granicą Twoje zarobki również mogą być przyjmowane przez bank. Niektóre banki, jak Citi Handlowy, mogą wymagać, aby Twój pracodawca miał w Polsce swoją placówkę. Szukając banku, który akceptuje wiele źródeł dochodu, zwróć natomiast uwagę na PKO BP. Polski bank z udziałami Skarbu Państwa deklaruje, że uznaje wszystkie zarobki, także zagraniczne. W większości przypadków wystarczy jednak udokumentować swoje zagraniczne przychody. W tym celu zwykle wystarczy wykazać swoje zarobki. Pomoże w tym podstawa zatrudnienia (np. umowa o pracę, czy kontrakt) lub wyciąg z konta bankowego, na który otrzymujesz wynagrodzenie.

Warto jednak pamiętać o tym, że zarobki zagraniczne mogą być problematyczne w przypadku kredytu na mieszkanie. Polska Komisja NAdzoru Finansowego wymaga bowiem, by kredyt był udzielony w walucie, w której wnioskodawca zarabia.

Zasiłek macierzyński

Dla banku zwykle nie ma znaczenia, czy osoba składająca wniosek o kredyt pracuje, czy przebywa aktualnie na urlopie macierzyńskim. Jeśli więc kredytobiorca pobiera zasiłek macierzyński, dla banku będzie to dobrym źródłem dochodu. Czasami jednak banki mogą wymagać dodatkowego dokumentu w formie oświadczenia. Chodzi o informację, że osoba na urlopie macierzyńskim wraca do pracy po jego zakończeniu. Bank ma na celu uniknięcie sytuacji, kiedy kredytobiorca traci źródło utrzymania. Może się tak bowiem stać, jeśli kobieta zdecyduje się przejść na urlop wychowawczy (jest bezpłatny i może trwać dwa lata).

Zobacz też nasz artykuł: zasiłek macierzyński a kredyt – czy są problemy?

Emerytura lub renta

Niektórzy klienci banków otrzymują natomiast wynagrodzenie z tytułu emerytury lub renty. Dzięki waloryzacji emerytur w 2023 roku szanse seniorów na otrzymanie kredytu w banku wzrosły. To źródło dochodu również jest jak najbardziej akceptowane przez banki. Emerytura jest stałym źródłem dochodu, bank może więc dość łatwo oszacować możliwości finansowe wnioskodawcy. Istotny jest oczywiście wiek przyszłego kredytobiorcy, czy miesięczne koszty utrzymania.

Równie dobrym źródłem dochodu może być renta. Banki zaakceptują rentę rodzinną, czy renty z tytułu częściowej albo całkowitej niezdolności do pracy. Wymaganiem może być, by renta była przyznana na okres nieokreślony.

Osoby pobierające rentę socjalną z MOPS mogą mieć jednak spory problem ze zgodą na otrzymanie kredytu w banku. To świadczenie zwykle jest niewystarczające dla banków.

Kontakt pracownika służb mundurowych

Doskonałym dodatkowym źródłem dochodu jest kontrakt dla służb mundurowych. Zwykle to na tej podstawie pracują pracownicy służb, jak na przykład żołnierze. Dla banku taka forma zatrudnienia będzie równie dobra, jak umowa o pracę. Masz w końcu bardzo dobrego pracodawcę, jakim jest państwowa instytucja.

Pewne problemy z odpowiednią zdolnością kredytową mogą mieć natomiast marynarze. Jeżeli marynarz pracuje na kontrakcie, Santander Bank może niezbyt przychylnie spojrzeć na takie wpływy.

Zasiłek chorobowy podczas długiej choroby

Niektórzy pracownicy ze względu na długotrwałe zwolnienie lekarskie przebywają na zasiłku chorobowym. Płacąc składki do ZUS zabezpieczamy się na taką możliwość. Wtedy po prostu w trakcie wielotygodniowej choroby odbieramy część wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę.

Większość banków nie widzi w tym problemu, że aktualnie Twoim źródłem dochodu jest właśnie zasiłek chorobowy. Problem mogą mieć natomiast klienci, którzy chcą skorzystać z usług Santander Banku lub Banku Pocztowym. Tam takie źródło dochodu nie jest dobrze widziane. 

Dochody z najmu mieszkania

Bardzo dobrym dodatkowym źródłem dochodu są pieniądze z prywatnego wynajmu mieszkania. Jeżeli posiadasz mieszkanie na wynajem i uzyskujesz z tego tytułu dodatkowe środki w każdym miesiącu, poinformuj o tym bank. Twoja zdolność kredytowa wzrośnie.

Dla banku dochód z prywatnego najmu mieszkania zdecydowanie zalicza się jako dodatkowe źródło dochodu. Warto jednak zadbać o to, by umowa wynajmu mieszkania obowiązywała przez odpowiednio długi okres. Zwykle bank wymaga, by nie skończyła się w trakcie kolejnych sześciu miesięcy.

Dodatkowe źródło dochodu, które pomoże w otrzymaniu kredytu

Jak widać, jest wiele nieoczywistych, dodatkowych źródeł dochodu akceptowanych przez banku. Jeśli Twoje zarobki są niewystarczające, możesz też postarać się to zmienić. Dobrym wyjściem jest złożenie wniosku o podwyżkę lub postaranie się o dodatkowe nadgodziny. Czasem jedynym wyjściem, które pozwoli na zwiększenie swoich możliwości kredytowych, jest natomiast po prostu zmian apracy. Wcześniej postaraj.

Jeżeli planujesz zaciągnięcie kredytu gotówkowego lub wzięcie kredytu hipotecznego, zadbaj o swoją zdolność kredytową. Wiedząc, na co bank zwróci uwagę przy ocenie Twoich możliwości finansowych, możesz się dobrze przygotować na tę okazję. Pomocne może okazać się skorzystanie z kalkulatora zdolności kredytowej, a także wstępna konsultacja z przedstawicielem banku.

Podsumowanie artykułu

Podsumowując, banki oczekują od swoich klientów pewnego źródła dochodu. Jak się jednak okazuje, to nie tylko umowa o pracę, czy własna działalność. Możesz wykazać dodatkowe źródła dochodów, jest spora szansa, że bank je zaakceptuje. Wtedy Twoja zdolność kredytowa wzrośnie. Możesz liczyć na otrzymanie kredytu w wyższej sumie, czy na lepsze warunki spłaty zobowiązania

Najczęściej zadawane pytanie

Jakie źródła dochodu akceptują banki przy wniosku o kredyt?

Bank najbardziej przychylnie patrzy na zarobki z tytułu umowy o pracę. Akceptowane są jednak także inne, dodatkowe źródła dochodu. Należą do nich m.in. zarobki zagraniczne, emerytura i renta, pieniądze z najmu mieszkania, czy z prowadzonej działalności gospodarczej.

Jakie dodatkowe źródła dochodu przydadzą się do kredytu?

Jeśli myślisz o kredycie, zadbaj o odpowiednią zdolność kredytową. Banki akceptują nie tylko standardowe źródła dochodu, ale też te mniej oczywiste. Jeśli dostajesz pieniądze z prywatnego wynajmu mieszkania, kontraktu służb mundurowych, emerytury, renty, czy zasiłku macierzyńskiego, wciąż możesz ubiegać się o kredyt.

Źródło:

  1. https://www.bankier.pl/smart/zrodla-dochodow-jakie-akceptuje-bank-zrodlo-dochodu-a-kredyt
  2. https://shipcenter.pl/blog/dodatkowe-zrodlo-dochodu-jak-je-znalezc/
  3. https://zarobki.pracuj.pl/porady-zarobkowe/praca-na-etacie-a-dodatkowe-zrodlo-dochodu
  4. https://sprawdzonydoradca.pl/opinie/721-jakie-zrodla-dochodu-sa-akceptowane-przez-banki
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły