Urlop macierzyński lub ciąża a kredyt – czy są problemy?

ciąża a kredyt

Czasem decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego przychodzi równie szybko, co wiadomość o spodziewanym dziecku. Niestety obecnie banki wprowadzają coraz mniej wygodne procedury, na których cierpią osoby w niepewnej sytuacji finansowej. Do tej grupy mogą należeć kobiety w ciąży. Sprawdź, jak ciąża lub urlop macierzyński wpływają na decyzję o kredytowaniu.

Czy kredyt podczas ciąży lub urlopu macierzyńskiego jest możliwy do uzyskania?

Kredytowanie jest skomplikowaną procedurą. Banki udzielając tego zobowiązania, muszą mieć pewność, że klient spłaci go wraz z odsetkami. Weryfikują zdolność kredytową i patrzą, jak stabilna jest sytuacja finansowa potencjalnego klienta w danym momencie, ale także prognozują, jak będzie ona się zachowywać w ciągu najbliższych 3 lat. Kobiety w ciąży mogą być zaliczane do grupy osób z niepewną sytuacją finansową, która po urodzeniu dziecka oczywiście może się zmienić, jednak bank nigdy nie ma gwarancji, że pani wróci do pracy.

Kredyt gotówkowy podczas ciąży lub urlopu macierzyńskiego

Kredyt na 10 tys. zł – ranking najlepszych kredytów

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w kwestii kredytu gotówkowego. Tutaj niezależnie czy jest się w ciąży czy nie, trzeba wykazać się dobrą zdolnością kredytową. Panie będące na urlopie macierzyńskim, czy spodziewającej się dziecka, mogą wnioskować o udzielenie kredytu gotówkowego. Problemem może być jedynie wysoka wnioskowana kwota, która wymaga posiadania lepszej zdolności kredytowej.

Decydując się na kredyt gotówkowy, trzeba zwrócić uwagę na czas trwania umowy i jeśli kończy się ona w czasie urlopu macierzyńskiego, bank może negować udzielenie kredytu. Dlaczego tak się dzieje mimo tego, że w polskim prawie pracodawca ma obowiązek przedłużyć umowę? Zwykle tak się jednak nie dzieje. Analitycy bankowi muszą natomiast przewidzieć najgorszy scenariusz, by nie być stratnym. Z tego względu trzeba liczyć się z odrzuceniem wniosku, jeśli umowa kończy się w tym okresie.

Kredyt hipoteczny w trakcie ciąży – czy jest możliwy do uzyskania?

Znowu wracamy do owej stabilności finansowej. Jeśli kobieta w ciąży wykaże, że będzie w stanie spłacać raty przez cały okres kredytowania, wtedy decyzja banku będzie pozytywna. Dodatkowym atutem będzie dołączenie zaświadczenia z pracy, które mówi o ponownym przyjęciu po urlopie macierzyńskim. Kobieta może do wniosku również dołączyć oświadczenie o przerwaniu urlopu macierzyńskiego i powrocie do pracy w określonym terminie. Jeśli będzie ono potwierdzone przez lekarza, będzie stanowiło dodatkowy argument w kwestii udzielenia kredytu. 

Spłaciłem kredyt hipoteczny – co zrobić po spłaceniu kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny podczas bycia na zwolnieniu (L4 )

Sprawa wygląda jak w przypadku kredytu gotówkowego. Wystarczy złożyć konkretne oświadczenia i wykazać się dobrą zdolnością i historią kredytową.

Dokumenty niezbędne do udzielenia kredytu w czasie ciąży

Jeśli chodzi o listę dokumentów potrzebnych do wniosku kredytowego, lista ta nie różni się w przypadku kobiet w ciąży. Można jedynie załączyć wspomniane wcześniej oświadczenie o terminie powrotu do pracy. Będzie ono dla banku bardzo przydatne. Należy jednak pamiętać, że musi być prawdziwe, gdyż składanie fałszywych oświadczeń może negatywnie skutkować. 

Ciąża i urlop macierzyński – jak wpływają na zdolność kredytową?

Zdolność kredytową bardzo silnie determinuje obecna sytuacja związana z pracą. Kobieta będąca na zasiłku macierzyńskim, tak de facto w obecnej chwili nie pracuje, a wynagrodzenie z pracy otrzymuje jako dodatkowe świadczenie. W tej sytuacji bank musi mieć przedłożone oświadczenie gotowości powrotu do pracy, aby mógł udzielić kredytu. Dodatkowo wkład własny osoby wnioskującej musi być na wysokim poziomie. W innym przypadku otrzymanie kredytu przez kobietę, będącą na urlopie macierzyńskim, jest raczej trudne.

Sposoby na polepszenie zdolności finansowej w trakcie ciąży

Rekomenduje się nie składać wniosku, będąc na urlopie wychowawczym. W tym czasie kobiety w ogóle nie otrzymują wynagrodzenia, a cała zdolność jest obliczana na zasadzie dochodów partnera. Warto spróbować zwiększyć ilość dochodów, gdy będą się one wliczać, zdolność kredytowa zmieni się na lepsze.

Kredyt dla samotnego rodzica – o czym warto wiedzieć?

Podejście banków do udzielania kredytów kobietom w ciąży

W każdym banku panuje inna polityka, zmienna jest również polityka kredytowa. Bank Pekao S.A. akceptuje dochód kobiety, która jest na przykład na urlopie macierzyńskim lub zwolnieniu lekarskim. Z kolei BNP Paribas go nie akceptuje. Trzeci Bank, dla odmiany, Citi Handlowy uznaje zasiłek macierzyński jako główny dochód gospodarstwa domowego.

Podsumowanie

Uzyskać kredyt nie jest łatwo. Nie łatwiej jest kobietom w ciąży lub tym będącym na zasiłku macierzyńskim. O kredyt zawsze można jednak wnioskować, chociaż na przykład w przypadku kredytu hipotecznego wnioskowanie może być dużo trudniejsze ze względu na zmienną stabilność finansową. Jednak jeśli chodzi o kredyt gotówkowy, nie ma właściwie różnicy, czy wnioskuje o niego kobieta w ciąży czy ktoś inny. Możliwe jest również otrzymanie kredytu będąc na l4. 

Chcesz dowiedzieć się więcej w temacie kredytowania? Zajrzyj!

Portfel kredytowy – czym jest i co warto o nim wiedzieć?

Czym jest scoring bankowy i jak go sprawdzić?

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły