Kredyt dla samotnego rodzica – o czym warto wiedzieć?

kredyt dla samotnego rodzica

Samotne wychowywanie dziecka może stanowić spore obciążenie dla rodzica. Matki i ojcowie zajmujący się pociechą w pojedynkę nie zawsze dają radę sprostać finansowym wyzwaniom. Wielu opiekunów zastanawia się, czy możliwy jest kredyt dla samotnego rodzica. Kwestia ta jest szczególnie istotna w okresach, w których jest najwięcej wydatków, takich jak początek roku szkolnego i święta. Jeżeli ciekawi was, czy samotny rodzic może liczyć na kredyt lub inny rodzaj wsparcia finansowego, to zapraszamy do dalszej lektury.

Czy samotny rodzic ma szansę na kredyt?

Nie istnieje żaden przepis mówiący o tym, że samotni rodzice nie mają szans na kredyt bankowy. Sporo jednak zależy od zdolności kredytowej, a w przypadku ojca lub matki samotnie wychowujących dziecko, jest ona zazwyczaj mniejsza. Należy bowiem pamiętać, że banki dokładnie analizują możliwości finansowe osób wnioskujących, m.in. zwracając uwagę na miesięczne dochody a także na obecność w bazach i rejestrach dłużników. Samotni opiekunowie mogą więc uzyskać kredyt gotówkowy, jednak wiąże się to ze spełnieniem odpowiednich wymagań.

Zdolność kredytowa rodzica – co należy wiedzieć?

Główną podstawę do obliczenia zdolności kredytowej samotnego rodzica stanowią jego miesięczne dochody. Kwota uzyskiwanych środków pozwala bankowi stwierdzić, czy udzielenie pożyczki samotnej matce lub samotnemu ojcu nie będzie ryzykiem. Analizowane są także wydatki i nawyki finansowe danej osoby. Rodzice mający na utrzymaniu większą liczbę dzieci zwykle muszą mieć większą zdolność kredytową, aby mieć szansę na kredyt. Banki chętniej współpracują z klientami znajdującymi się w stabilnej sytuacji, i to dla takiej grupy odbiorców dostępne są najbardziej korzystne kredyty, opiewające na duże sumy.

Dlaczego nie dostałem pożyczki jako samotny rodzic?

Samotni rodzice spotykają się z odmową ze strony banku nie tylko przez niskie dochody, lecz czasem także ze względu na zły typ umowy o pracę bądź brak stabilności finansowej. Wymagania banków to złożona kwestia, ponieważ sporo kredytodawców ma inne oczekiwania wobec klientów. Warto zapoznać się z wszelkimi kryteriami jeszcze przed podjęciem decyzji, aby nie marnować czasu na wypełnianie wniosku, który zostałby odrzucony.

Alimenty i inne świadczenia – czy liczą się jako dochód?

Dla sporej części rodziców świadczenia takie jak alimenty, zasiłki i pieniądze z programu 500+ są dobrym sposobem na poprawę swojej sytuacji. Niestety, środki uzyskane z takich świadczeń nie liczą się jako część dochodu. Jest tak, ponieważ większość z wyżej wymienionych przykładów to świadczenia celowe, których nie można przeznaczyć w dowolny sposób. Przez to nie mogą być one traktowane jako środki do spłaty pożyczki lub jej ewentualne zabezpieczenie.

Jak samotny rodzic może zwiększyć zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to elastyczny atrybut, który zmienia się zależnie od sytuacji finansowej danej osoby. Samotni rodzice, którzy nie mają wystarczającej zdolności kredytowej do otrzymania upragnionego kredytu mogą zastanawiać się, czy możliwe jest zwiększenie zdolności kredytowej w krótkim czasie. Wbrew pozorom, odpowiedź jest twierdząca, a wszystko dzięki procedurze, jaką jest zabezpieczenie pożyczki. Takie działanie ma na celu zminimalizowanie ryzyka strat finansowych, jakie mógłby ponieść kredytobiorca w przypadku braku terminowej spłaty zobowiązania.

Jakie są najpopularniejsze metody zabezpieczenia kredytu?

  • Zastaw – metoda ta jest często stosowana podczas zaciągania pożyczki pozabankowej, ale kredyty pod zastaw także są spotykane. W przypadku bankowego wsparcia finansowego najczęściej pod zastaw oddaje się nieruchomości.
  • Poręczenie kredytu – nie jest to często spotykana procedura, ponieważ wymaga osoby trzeciej, która weźmie na siebie odpowiedzialność za kredyt. Poręczenie oznacza, że w przypadku braku możliwości spłaty przez klienta, osoba poręczająca będzie zobowiązana do uregulowania należności.
  • Poręczenie wekslowe – odbywa się na podstawie dokumentu o mocy prawnej, jakim jest weksel. Podpisanie takiego pisma zobowiązuje daną osobę do spłaty całości lub części zadłużenia.

Na co można przeznaczyć taki kredyt?

Nie tylko samotni rodzice, lecz także inni klienci mogą zastanawiać się, na jaki cel mogą przeznaczyć uzyskany kredyt gotówkowy. Otrzymane środki można przeznaczyć na dowolny cel, co dla wielu osób jest wygodne i umożliwia realizację zamierzonych celów. Niezależnie od tego czy kwota zostanie wydana na opłatę rachunków, wyprawkę szkolną, czy też zakup ubrań dla dziecka, to rodzic ma możliwość rozdysponować je w dowolny sposób.

Uwaga: Powyższa swoboda w wydawaniu pieniędzy obowiązuje pod warunkiem, że zaciągnięty kredyt nie jest tzw. kredytem celowym. W przypadku celowych kredytów obowiązują restrykcje odnośnie tego, na co przeznaczyć pieniądze, a złamanie tych zasad może poskutkować wycofaniem umowy i koniecznością zwrotu środków z odsetkami w krótszym okresie czasu.

Spłata kredytu dla samotnego rodzica

Proces spłaty kredytu jest prosty, i w większości przypadków ogranicza się do comiesięcznego przelewu określonej kwoty na wskazany w umowie numer konta bankowego. Obecnie oferta kredytów jest naprawdę spora, przez co samotni rodzice mogą dostosować taką usługę do swoich potrzeb. Przykładowo, wiele banków daje konsumentom wybór, w jaki sposób spłacać zobowiązanie. Samotny rodzic nie musi obawiać się, że nie da rady podołać kredytowi, i może spłacać go w wygodnych, niskich ratach.

Zaleganie z kredytem – jakie mogą być konsekwencje?

Kredyt może być dla samotnego rodzica zarówno dobrą pomocą finansową, jak i sporym obciążeniem. Decyzja o zaciągnięciu kredytu powinna być przemyślana i podjęta bez presji. Największym problemem może okazać się spłata zobowiązania w ustalonym terminie. Liczne nieprzewidziane okoliczności mogą skutecznie uniemożliwić opłatę rat za kredyt, co niesie za sobą negatywne skutki. W ostateczności może nawet dojść do postępowania sądowego, co oznacza, że egzekucją zadłużenia zajmie się komornik w imieniu wierzyciela. Najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z bankiem już w momencie, w którym pojawiają się wątpliwości odnośnie tego, czy uda się spłacić całość w porę.

Alternatywy dla samotnych rodziców

Kredyty bankowe, mimo iż są bezpiecznym i znanym od lat rozwiązaniem, wiążą się z pewnymi wadami. Wysokie wymagania odnośnie zdolności kredytowej, sporo formalności i inne bolączki sprawiają, że klienci chętnie szukają alternatyw. Tych na rynku nie brakuje, bowiem pożyczki pozabankowe i chwilówki od pewnego czasu są coraz popularniejszym rozwiązaniem. Nie tylko pożyczkodawcy mają mniejsze wymagania odnośnie zdolności kredytowej, ale też ich oferta jest szersza. Obecnie klienci mają do wyboru tysiące atrakcyjnych ofert, a dzięki rozwiązaniom takim jak ranking pożyczek online, mogą oni z łatwością znaleźć te najlepsze.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły